Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Țuica de prune

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2254 răspunsuri în acest subiect

#2089
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.591
  • Înscris: 10.01.2019

 sebybastian, on 30 mai 2022 - 11:55, said:

Se poate folosi si apa plata fara probleme, nu este musai nevoie de apa distilata.
Mai important de avut in vedere: turnati alcool in apa si nu apa in alcool atunci cand o amestecati pe tot timpul procesului si la combinare sa folositi apa si alcoolul la aceeasi temperatura (ideal 22-24 grade).

Stima.
Adica invers, apa in alcool, ca daca torni alcool in apa, solutia fiind foarte diluata la inceput, se tulbura instant si apoi tulbureala aia greu mai dispare chiar daca alcoolul respectiv se concentreaza pe parcurs.

#2090
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.133
  • Înscris: 25.01.2015

 sebybastian, on 30 mai 2022 - 11:55, said:

Se poate folosi si apa plata fara probleme, nu este musai nevoie de apa distilata.
Mai important de avut in vedere: turnati alcool in apa si nu apa in alcool atunci cand o amestecati pe tot timpul procesului si la combinare sa folositi apa si alcoolul la aceeasi temperatura (ideal 22-24 grade).

Stima.
Care este diferenta daca torn apa peste alcol?

#2091
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.214
  • Înscris: 08.09.2010

 AlexD2, on 30 mai 2022 - 19:01, said:

Adica invers, apa in alcool, ca daca torni alcool in apa, solutia fiind foarte diluata la inceput, se tulbura instant si apoi tulbureala aia greu mai dispare chiar daca alcoolul respectiv se concentreaza pe parcurs.

Nop, exact cum am spus.
Cine vrea poate sa testeze si asa si invers.
Torni alcool intr-o cantitate mica de apa. Pe parcurs se face uneori albicioasa (as zice de la 25 la 35% alcool in amestec) apoi se limpezeste la fel de instant spre 40%. Invers se tulbura exact spre 38-40% si asa ramane (tulbure) si nu mai scapi decat prin filtrare.
In schimb, daca sa zicem ca ai un alcool de 66% si vrei sa-l aduci la un 54% poti turna apa direct in amestec, dar incet si amestecand continuu (la 22-24 grade C ambele lichide - foarte importanta si temperatura).

M-am jucat cativa ani cu amestecurile astea strangand din dinti sa nu o tulbur (prea tare) pana cand m-am plictisit si am trecut pe pompa cu filtre de sub 1um si e mult mai simplu ca o poti aduce fix la ce alcoolemie vrei (e loterie cu tipurile de alcool rezultate si apa folosita).
Totusi, daca puneti multa apa se pierde din arome (logic se dilueaza si ele).
Partea buna este ca la o tuica tare si aspra se mai domolesc lucrurile (mai ales daca o mai si lasi 1-2ani).
Daca e placuta si aromata mai bine o lasi acolo unde e la 43-45% decat sa o aduci la 38% si fara viata!

Stima.

#2092
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.214
  • Înscris: 08.09.2010
Prunele afectate de Plum Pox pot da gusturi ciudate/diferite borhotului si care se regasesc apoi si in produsul final, adica in tuica/palinca?

Stima.

#2093
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 402
  • Înscris: 02.08.2005
dacă o poți mînca și are gust bun o poți folosi
țuică bună se face cind ai o materie primă bună, lipsită de fructe mucegăite sau chiar putrezite, coaptă bine, fermentarea să decurgă în condiții optime iar distilarea să se facă după tipic
în concluzie, dacă ai multe și coapte bine, bagă!

#2094
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 271
  • Înscris: 23.09.2012
Buna colegi, producatori amatori. A venit aproape toamna si sezonul de facut boasca pt o tuica buna la iarna.
Anul acesta am avut multe prune, am strins ieri citeva, cam 90kg. Azi bagate la butoi.
Pun si niste poze sa vedeti cum leam facut.
Leam spalat ,  curatate de codite, de frunze ierburi etc..,leam zdrobit
bine , fara sa sparg simburii, si puse la butoi.
In butoi am adaugat apa calda, drojdie , enzime, hrana pt drojdie, si ceva zahar.
Deja dupa 6 ore a inceput fermentatia.
Folosesc drojdie speciala, care duce pina la 20%alc.in boasca. Bineinteles cu ajutorul zaharului adaugat .
Avantajele se nu mai le explic , sunt scrise nenumarate ori aici pe forum.
Va doresc succes in productia din toamna.

Fișiere atașate



#2095
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.591
  • Înscris: 10.01.2019
Cel mai mult mi-a placut metoda de terciuit, dar de erau niste fete desculte imi placea si mai mult

#2096
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.214
  • Înscris: 08.09.2010
Si mie imi place metoda de zdrobit, o foloseam si noi candva Posted Image dar daca nu ai prunele foarte coapte sa stii ca raman multe intregi, mai trebuie sa le rupi cu mana. Dar e mai bine asa pentru fructe decat sa folosesti un zdrobitor care oxideaza puternic plamada (ideal ar fi din inox sa ai totul).
Ce drojdie folosesti de se duce in 20%?
Eu mai mult de 16% nu am reusit sa ajung niciodata, si asta la cirese, nicidecum la prune.
Apoi la ce prune vad eu pe acolo nu ai zaharuri mai mult de 8% maxim 10% cu indulgenta, doar daca ai bagat 6-8kg de zahar suplimentar la 100kg de fructe.
Succes!

Stima.

#2097
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 271
  • Înscris: 23.09.2012
Buna, da metoda e buna de zdrobit, pt cantitati mai mici cum fac eu. Le calc bine
nu ramin intregi nici una. Si clar ca masi uita si eu la niste fete cum le zdrobesc ,asa ca pe vremuri la struguri.
Nu folosesc aparate speciale, 1., nu am spatiu,..2 . Am cantitati mici de prelucrat, si 3..se stie ca in germania
te frige rau daca esti prins cu facutu de tuica.
Da am pus cam 8 kg de zahar, la 90 kg boasca. Si folosesc drojdia asta, cumparata de pe e.bay.
Vezi poza, am traduso. Cred ca sunt vinzatori care vind si in rom marfa. Pt cine doreste astfel de drojdie.
Oricum, la o boasca se pune drojdie,cel mai important,..lasind la oparte zaharul. !!
Succes la produs !

Fișiere atașate



#2098
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006
Am pus într-un butoi  prune căzute pe jos în urma unei vijelii, amestecate, și coapte, și crude, dar și cu monilioza. Cam în părți egale fiecare. Poate ieși țuică din asemenea compoziție, și cam cât zahar sa adaug la 100 kg de prune?
De asemenea, imi poate  recomanda un coleg un soi bun de prune pt făcut țuică? Am 4 pruni Record se cheamă, asemănători cu Stanley și as mai avea loc sa pun 2, dar care sa se preteze cel mai bine la țuică. Mulțumesc.

Editat de sov, 30 august 2022 - 15:57.


#2099
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.214
  • Înscris: 08.09.2010
Nu am experienta foarte vasta, dar incerc sa raspund in baza celor observate de mine in aproximativ 20 de ani de teste si joaca.

Daca se poate eu recomand evitarea fructelor cu monilioza.
Problema nu se pune neaparat la cele vizibil afectate de monilioza, ci mai degraba la fructele cat de cat ok, la care in prima faza nici nu observi ca sunt afectate. Ma refer la fructele culese in ladite astazi si a doua zi vezi ca deja 1/5 sunt praf sau cu un inceput de putregai pe ele.
Eu sunt de parere ca aceste fructe afecteaza calitativ atat fermentatia cat si gustul distilatului si eu incerc sa ma feresc de ele pe cat posibil, adica incerc sa-mi produc propriile fructe pentru distilate, coapte si sanatoase.

Tuica iese din orice are zaharuri (si prunele semicoapte sau cu monilioza au ceva zaharuri). Deci cu siguranta obtii ceva tuica acolo (fructele sa le zdrobesti pe toate in borhot, mai ales cele mai crude). Zahar prea mult nu se justifica deoarece nu o sa existe drojdii care sa-ti ridice o alcoolemie in produsul final mai mare de 10-12%, doar daca folosesti drojdii selectionate (eu zic un maxim de 4-6kg zahar la 100kg fruct).

Pe langa Record eu as planta ceva cu maturare in aceeasi perioada, +- 7-10 zile ca sa fie mai usor cu prelucrarea borhotului (sunt culese in aceeasi perioada si puse la fermentat) si in plus as alege un soi polenizator pentru Record (daca are polenizator bun leaga foarte bine).
Este discutabila alegerea celui mai bun soi pentru tuica din motive evidente legate de resurse, precipitatii, daunatori, etc
Anul acesta spre exemplu vad ca a fost foarte bun pentru Stanley, fata de alti ani (e doar un exemplu) dar eu pentru tuica folosesc toate prunele de la toate soiurile avute si am cateva prin livada (as fi subiectiv sa recomand doar un soi anume).

Stima.

#2100
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006
Sebybastian mulțumesc!

#2101
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006
Am o intrebare: un cazan de țuică de 100 l încape într-o mașină break? Un Opel break,  rabatez și scaunele din spate , însă nu știu dacă încape, și trebuie sa ma duc să-l iau de la 250 km distanta, n-aș vrea sa fac un drum degeaba.

#2102
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.591
  • Înscris: 10.01.2019
Depinde de cum e proportionat caznul dar in mod normal incape fara probleme. De obicei la cazane dimensiunea cea mai mica e inaltimea (fara comanac) asa ca daca ai dificultati incerca  sa tii cont de asta. Ca sa fii sigur cere dimensiunile si atunci vezi cum te incadrezi.

#2103
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.214
  • Înscris: 08.09.2010

 sov, on 04 septembrie 2022 - 18:19, said:

Am o intrebare: un cazan de țuică de 100 l încape într-o mașină break? Un Opel break,  rabatez și scaunele din spate , însă nu știu dacă încape, și trebuie sa ma duc să-l iau de la 250 km distanta, n-aș vrea sa fac un drum degeaba.

Eu am bagat intr-o Honda Jazz un cazan de 120l + focarul (soba) pe lemne in care intra cazanul.
Ma gandesc ca Opel break ar trebui sa fie mai spatios de atat.

Stima.

#2104
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006
Mulțumesc, ați avut dreptate, a încăput.

#2105
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006
Revin cu o problema la cazanul pe care l-am luat. E vorba de răcitor, nu sint mulțumit de el, e o spirala destul de mica, băgată într-un butoi de plastic de 60 l. Ma gândesc sa caut ori sa cumpăr unul gata făcut, ori sa fac eu unul. Pt a doua variantă, unde as putea gasi bara de cupru, sint bune cele de la magazinele de instalații termice, sau exista și  cupru alimentar?

#2106
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.591
  • Înscris: 10.01.2019

 sov, on 05 septembrie 2022 - 20:12, said:

Revin cu o problema la cazanul pe care l-am luat. E vorba de răcitor, nu sint mulțumit de el, e o spirala destul de mica, băgată într-un butoi de plastic de 60 l. Ma gândesc sa caut ori sa cumpăr unul gata făcut, ori sa fac eu unul. Pt a doua variantă, unde as putea gasi bara de cupru, sint bune cele de la magazinele de instalații termice, sau exista și  cupru alimentar?
Sunt bune, alea de la Dedeman, sunt din asa zisul "cupru alimentar". dar de cat sa cumperi bara rigida, mai bine cumperi una de cupru moale care e colac (adica indoita rotund) si din care o spirala e mult mai usor de confectionat. Cu putina indemanare o poti face singur. o poti baga intr-un butoi de tabla de 200 litri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate