Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Java vs. PHP

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
naitreaba

naitreaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.01.2007
Asa cum indica si titlul thread-ului, am o dilema.
As face un curs de Java sau unul de PHP, insa nu stiu ce sa aleg.

Cunosc cat de cat un pic de programare si consider ca ambele sunt la acelasi nivel de dificultate de invatare pentru mine.

Ideea e ca daca invat Java ca lumea, m-as putea angaja pe sa zicem 300 euro si cu timpul sa mai creasca salariul (am observat ca se cauta progamatori Java mai peste) si as avea o sursa sigura de venit sa zicem.

Pe de alta parte, daca as invata PHP, mi-as putea face o firma de web-design (stiu ca o sa spuneti ca visez cai verzi pe pereti), lucru care e riscant pentru ca nu ofera un venit sigur; insa iarasi m-as putea angaja, de data asta  ca programator PHP.

Ce sfaturi imi dati?

P.S. Astept pareri competente de la cei care lucreaza in domeniu: daca ar fi sa aleaga din nou, ar alege tot Java / PHP sau le-ar schimba intre ele?

Multumesc.

Edited by naitreaba, 31 August 2007 - 00:49.


#2
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002
Poti sa faci webdesign si in java .. ba chiar ai la dispozitie mai multe tehnologii (jsp, struts, jstl, faces, etc). Recomandarea mea este java datorita faptului ca te invata sa scrii cod mult mai ordonat (declaratii de variabile, tipuri de date, interfete etc), tehnologii noi (JDBC, servlets, xml, etc), framework-uri bine dezvoltate (Hibernate, struts, spring etc) plus oop si tot ceea ce decurge din el (abstractizare, patterns, mostenire, polymorfism, etc) lucruri care or sa te formeze ca atare si or sa-ti foloseasca ulterior la proiecte mai mari si mai complicate.
Din pacate insa tocmai datorita acestor extensii java pare prea complex si confuz pentru incepatori si multi renunta inainte sa-i vada toate capabilitatile. Si da .. un programator Java bun este platit mai bine decat un programator PHP bun .. poate si pentru ca cererea este mai mare ca oferta in cazul programatorilor in Java :D

#3
naitreaba

naitreaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.01.2007
Deci sfatul tau este sa aleg Java? :)
Si daca raspunsul este da, recomanzi unde sa fac cursul Fundamentals of Java de la CISCO in Bucuresti?

#4
Peg-leg

Peg-leg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 28.11.2005
Ti-as indica Java (sau C#). Un motiv ar fi ca poti face mai multe lucruri cu Java (aplictii Desktop, Web, Mobile), inveti concepte de OOP si esti platit mai bine.

Eu am lucrat in PHP 3.5 ani si de un an am trecut pe Java iar acuma salarul mi-e dublu fata de cel pe care l-am avut ca si programator PHP.

Edited by Doru Budai, 31 August 2007 - 09:31.


#5
urban

urban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,622
  • Înscris: 25.07.2002
Sfatul meu este sa alegi Java. Cat despre ce curs sa faci nu stiu ce sa-ti recomand. Eu personal n-am facut in viata mea decat 3 cursuri si la doua dintre ele am fost obligat sa ma duc (erau cerinta obligatorie pentru statutul de instructor). Daca ai ambitie si rabdare ti-as recomanda sa dai search pe net dupa "Thinking in Java" de Bruce Eckel sa o tiparesti si sa te apuci sa inveti singur. Cartea aia iti ofera cam tot ce ai nevoie sa stii despre Java. Mai mult decat atat nu ai sa inveti decat lucrand la proiecte concrete cu cineva care stie deja Java.

Pentru cine este interesat sa invete Java am niste posturi disponibile. Proiectele la care lucram sunt mari si interesante iar eu sunt dispus sa invat pe oricine se simte in stare sa invete .. si in plus il mai si platesc :D

#6
naitreaba

naitreaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.01.2007
Multumesc pentru raspunsuri.
Inclin spre Java pana la urma.

Nu recomanda nimeni pana la urma un curs platit pe undeva pe la CISCO sau prin alta parte?

#7
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
daca inclini spre java, eu inclin sa te indrum catre aria de java unde gasesti un thread stiky despre certificari. se discuta si cursuri acolo.

#8
naitreaba

naitreaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.01.2007
OK, asa o sa fac. Mersi. :)

#9
teddycarebears

teddycarebears

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.02.2003
Java fara regrete ... si daca vrei Cisco Fundamentals cu atat mai bine .... :) ... pentru web eu as recomanda JSF-urile dar la noi nu prea se folosesc desi sunt cu adevarat bestiale  :coolspeak:

#10
razvanelul

razvanelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.08.2007
Si eu iti recomand java, si ca motiv in plus, daca stii java, php-ul e ceva banal, invers e mai greu.

#11
[email protected]

[email protected]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.09.2007
As dori sa invat si eu ceva despre Java dar nu prea stiu de unde sa incep.
Vreau un curs online de instruie pentru incepatori sau ceva asemanator.
:coolspeak:

#12
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
ai citit macar trheaul asta? daca da, ai observat postul meu de mai sus? mai mult ce vrei? ai treaba cu java, citeste pa aria de java. au fost multi incepatori inaintea ta si li s-a raspuns. cauta si vei gasi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate