Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Cursuri - Administrator System

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005
Treaba e simpla si complicata in acelasi timp! Acum termin clasa a XII-a si am in cap sa fac niste cursuri de informatica mai departe, pentru a ajunge administrator de sistem: tipu ala din o institutie care "tine" serverul si are grija de cativa zeci de utilizatori de calculatoare: virusari, formatari, reformatari... p..a mea, mama draqu, etc ; chestie stresanta, sa nu credeti ca e floare la ureche! Ei bine, pei si ce vreau eu? Urmatoarele:

- cursuri de Office, atestate si in (m)UE;
- cursuri de baze de date;
- cursuri de retele de calculatoare, gen Cisco, sau nu stiu, dati-va cu parerea!
- cursuri de Unix (pe partea de server as instala FreeBSD, daca mari ISP il folosesc cu succes si eu pot la cateva zeci de PC-uri, nu?  :coolspeak:  ) cu diploma atestata in (m)UE;

Daca are cineva niste link-uri cu documentatie moka, pentru a-mi face o idee, ar fi super. :coolspeak:  :worthy:
In orice caz, nu dau la nici o facultate, pana nu am la mana niste diplome recunoscute internetional, pentru ca am observat ca majoritatea facultatilor au o programa care nu prea corespunde cu ce se cere pe piata muncii, am observat unii care au terminat Politehnica si nu stiu sa faca o formatare de Windows; as da la o facultate gen fara frecventa, poate Titu Maiorescu, nu stiu, ma mai gandesc!
Astept sfaturi de la cei care au meseria asta, in privinta a ce lucruri imi trebuiesc si unde gasesc ce-mi trebuie, pentru ca nu are rost sa stau sa caut ca nebunu, cand pot sa intreb aici pe forum, pentru ca am observat o multime de baieti destepti pe aici!  :worthy:

#2
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
1. Invata sa scrii romaneste
2. Foloseste un limbaj decent ("p...a mea" sau "(m)UE" nu sunt formulari acceptate pe forum)
3. Windows-ul nu se formarteaza
4. Poate daca ai depune putin efort ai gasi ceea ce cauti in multitudinea de discutii purtate pe multitudinea de forumuri romanesti
5. Eu, daca as avea o firma mare, nu te-as angaja pentru ca nu imi inspiri incredere. Pari doar un pusti care stie sa instaleze un windows si trei programe in c:\program files\ si isi petrece viata pe MIRC si YAHU MESENGER.
6. La ce iti trebuie cursuri recunoscute international? Emigrezi si vrei sa te angajezi pe-afara administrator de retea? :naughty:
7. In general conteaza ce stii sa faci, nu ce scrie pe o hartie ca stii sa faci. Cursurile nu te ajuta foarte mult. Sfatul meu este sa faci cea mai usoara facultate posibila pe domeniul acesta si sa inveti singur cat mai multe.


:peacefingers:

#3
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

 crz, on Jun 27 2006, 14:14, said:

1. Invata sa scrii romaneste
In ce scriu, in bulgareste?!

 crz, on Jun 27 2006, 14:14, said:

2. Foloseste un limbaj decent ("p...a mea" sau "(m)UE" nu sunt formulari acceptate pe forum)
Scuze, la ora 4 dimineata, cand aveam un car de nervi pe diverse probleme si eram si foarte obosit am postat, si mi- s-a parut cool, amuzant sa scriu "m-ul" ala in fata lui UE si p.....a,  dar e vina mea, am fost tampit, foarte tampit, la faza aia si cred ca si din cauza ca eram stresat cu bac-ul la oral pe care l-am luat fara probleme azi!!! In orice caz, nu-mi sta in fire, scuze. :notangel:

 crz, on Jun 27 2006, 14:14, said:

3. Windows-ul nu se formarteaza
M-am exprimat gresit, dar din perspectiva tipilor de care vorbeam, am vorbit corect!

 crz, on Jun 27 2006, 14:14, said:

4. Poate daca ai depune putin efort ai gasi ceea ce cauti in multitudinea de discutii purtate pe multitudinea de forumuri romanesti
Deja am gasit cate ceva, dar nu de ajuns!

 crz, on Jun 27 2006, 14:14, said:

Eu, daca as avea o firma mare, nu te-as angaja pentru ca nu imi inspiri incredere. Pari doar un pusti care stie sa instaleze un windows si trei programe in c:\program files\ si isi petrece viata pe MIRC si YAHU MESENGER.
Cam asa sunt acum si nu-mi place ce sunt, dar vreau sa invat, e o crima asta? Pentru ca nu am zis ca vreau sa ma angajez acum pe acel post, dar de, trebuia sa ma intepi si tu!!!

 crz, on Jun 27 2006, 14:14, said:

La ce iti trebuie cursuri recunoscute international? Emigrezi si vrei sa te angajezi pe-afara administrator de retea?
La naiba cu asta si cu mistourile tale, nu ma duc in strainatate desteptaciunea ta, oricum o facultate in domeniul asta e mai mult de umplutura, toti pot sa o faca daca au bani, insa daca ai niste certificari de la Microsoft, Cisco etc, esti mai mult ca sigur ca angajatorul te va privi cu alti ochi, poate si tu ma vei privi cu alti ochi, in fine, de parca mi-ar pasa de parerea ta, sa fim seriosi  :angry:  !

 crz, on Jun 27 2006, 14:14, said:

In general conteaza ce stii sa faci, nu ce scrie pe o hartie ca stii sa faci. Cursurile nu te ajuta foarte mult. Sfatul meu este sa faci cea mai usoara facultate posibila pe domeniul acesta si sa inveti singur cat mai multe.
Pei si cum invat istetimea ta singur, daca tu spui ca sunt nefolositoare cursurile, ofera-mi tu niste e-book-uri folositoare dupa care sa invat, sau da-mi si mie o metoda "mura-n-gura" te rog mult si foarte serios :worthy: ca eu nu stiu ce si cum sa invat, la naiba! Ce naiba trebui sa invat mai desteptule, singur, daca tu spui ca eu sunt tipu care sta pe IRC si pe mess si mai stiu sa bag 3 programe in Program Files? De unde incep, mai somitate?! Hai ca vad ca tu stii!  :death:

Edited by MBD, 27 June 2006 - 14:02.


#4
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 MBD, on Jun 27 2006, 13:51, said:

In ce scriu, in bulgareste?!
"pei", "moka" sau "draqu" nu sunt cuvinte romanesti, iar exprimarea este putin incoerenta.

 MBD, on Jun 27 2006, 13:51, said:

Cam asa sunt acum si nu-mi place ce sunt, dar vreau sa invat, e o crima asta? Pentru ca nu am zis ca vreau sa ma angajez acum pe acel post, dar de, trebuia sa ma intepi si tu!!!
Incercam sa subliniez faptul ca daca tu, spre deosebire de marea majoritate, ai auzit de diverse programe sau rutine nu ai, implicit, acel "ceva" care iti trebuie pentru a deveni un administrator de retea foarte bun.

 MBD, on Jun 27 2006, 13:51, said:

La naiba cu asta si cu mistourile tale, nu ma duc in strainatate desteptaciunea ta, oricum o facultate in domeniul asta e mai mult de umplutura, toti pot sa o faca daca au bani, insa daca ai niste certificari de la Microsoft, Cisco etc, esti mai mult ca sigur ca angajatorul te va privi cu alti ochi, poate si tu ma vei privi cu alti ochi, in fine, de parca mi-ar pasa de parerea ta, sa fim seriosi  :angry:  !
Tu vorbeai de cursuri cu certificari in UE.

 MBD, on Jun 27 2006, 13:51, said:

Pei si cum invat istetimea ta singur, daca tu spui ca sunt nefolositoare cursurile, ofera-mi tu niste e-book-uri folositoare dupa care sa invat, sau da-mi si mie o metoda "mura-n-gura" te rog mult si foarte serios :worthy: ca eu nu stiu ce si cum sa invat, la naiba! Ce naiba trebui sa invat mai desteptule, singur, daca tu spui ca eu sunt tipu care sta pe IRC si pe mess si mai stiu sa bag 3 programe in Program Files? De unde incep, mai somitate?! Hai ca vad ca tu stii!  :death:
-metode mura-n gura nu exista.
-cauta tutoriale sau forumuri unde se discuta despre ceea ce te intereseaza. Google e prietenul tau.
-cursurile (spre exemplu CISCO) nu merita banii pe care ii dai pentru ele.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@MDB : Sa fii administrator de sistem nu inseamna sa ai niste certificate si niste diplome si nici sa stai cu dansa in sus toata ziua .
    Este una dintre cele mai solicitante si mai dificile meserii .

   In primul rand , trebuie sa ai studii superioare . Nu te angajeaza nimeni administrator de sistem daca nu ai studii superioare , indiferent de diplomele tale recunoscute international . Este o chestiune de legislatie .
   In al doilea rand , care ar trebui sa fie primul , trebuie sa stii . Ceea ce trebuie sa stie un administrator de sistem nu se invata in nici o facultate si la nici un curs de 3-6 luni recunoscut sau nu in UE . Stiinta asta inseamna multe cunostinte , multa transpiratie si multe nopti pierdute in jurul unei singure probleme .
Asta inseamna sa pui multa pasiune in ceea ce faci . Daca te intereseaza sa castigi bani , poti sa o lasi balta . Nu se castiga intotdeauna la nivelul efortului pe care trebuie sa-l depui .
      Daca ai o minte analitica si crezi ca esti capabil sa deprinzi 4-5 medii de programare , si sa-ti placa buchiseala , firaraia si munca peste program , esti la varsta optima pentru a te apuca de treaba asta .
Experienta se capata experimentand , gresind si luand-o de la cap . Interesant ar fi daca ti-ar permite o firma  sa te ocupi si sa experimentezi pe sculele lor .

   Dar , hai ca ne-am pierdut in amanunte ....

   P.S. Sper sa nu ajungi si tu un administrator de sistem idiot , de-astia sunt cu gramada ...

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002

 cspot, on Jun 27 2006, 16:23, said:

@MDB : Sa fii administrator de sistem nu inseamna sa ai niste certificate si niste diplome si nici sa stai cu dansa in sus toata ziua .
    Este una dintre cele mai solicitante si mai dificile meserii .
Asta daca nu stii sa-ti faci treaba... sau daca nu faci diferenta intre administrator de sistem si "cum il cheama pe tipu' ala care se ocupa de calculatoare ca nu-mi merge faxul?".

 cspot, on Jun 27 2006, 16:23, said:

In primul rand , trebuie sa ai studii superioare . Nu te angajeaza nimeni administrator de sistem daca nu ai studii superioare , indiferent de diplomele tale recunoscute international . Este o chestiune de legislatie.
Mda, nu scrie in cartea de munca "administrator de sistem". dar asta nu inseamna ca nu te angajeaza, chiar si la stat. Si legal se numeste inginer de sistem.

 cspot, on Jun 27 2006, 16:23, said:

In al doilea rand , care ar trebui sa fie primul , trebuie sa stii . Ceea ce trebuie sa stie un administrator de sistem nu se invata in nici o facultate si la nici un curs de 3-6 luni recunoscut sau nu in UE . Stiinta asta inseamna multe cunostinte , multa transpiratie si multe nopti pierdute in jurul unei singure probleme .
Asta inseamna sa pui multa pasiune in ceea ce faci . Daca te intereseaza sa castigi bani , poti sa o lasi balta . Nu se castiga intotdeauna la nivelul efortului pe care trebuie sa-l depui .
Cu asta sunt de acord.

 cspot, on Jun 27 2006, 16:23, said:

Daca ai o minte analitica si crezi ca esti capabil sa deprinzi 4-5 medii de programare , si sa-ti placa buchiseala , firaraia si munca peste program , esti la varsta optima pentru a te apuca de treaba asta .
Experienta se capata experimentand , gresind si luand-o de la cap . Interesant ar fi daca ti-ar permite o firma  sa te ocupi si sa experimentezi pe sculele lor .
Nu baga mediile de programare in aceeasi oala. Ca stii un pic de bash, php, perl, etc, nu se cheama ca stii programare.

Edited by Alice, 27 June 2006 - 17:02.


#7
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 cspot, on Jun 27 2006, 16:23, said:

Asta inseamna sa pui multa pasiune in ceea ce faci . Daca te intereseaza sa castigi bani , poti sa o lasi balta . Nu se castiga intotdeauna la nivelul efortului pe care trebuie sa-l depui .
dacă e vorba de bani, în programare se câștigă sigur mai bine, și e și mai mare cererea, probabil că la 1 inginer de sistem sunt 50 de programatori.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Alice, on Jun 27 2006, 18:00, said:

Asta daca nu stii sa-ti faci treaba... sau daca nu faci diferenta intre administrator de sistem si "cum il cheama pe tipu' ala care se ocupa de calculatoare ca nu-mi merge faxul?".

     De fapt este adevarat . Multi angajatori cred ca telefonia este echivalenta cu informatica . De fapt sunt unii admini care se ocupa atat de clantele usilor cat si de plutitoarele de la WC . Sorry !!

Quote

Nu baga mediile de programare in aceeasi oala. Ca stii un pic de bash, php, perl, etc, nu se cheama ca stii programare.

   Eu de fapt nu-mi inchipui un admin care nu stie ce e aia C/C++ , Visual Basic , Pascal , etc . Majoritatea au fost amanti cu asemenea medii de programare .

#9
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

 cspot, on Jun 27 2006, 16:23, said:

P.S. Sper sa nu ajungi si tu un administrator de sistem idiot , de-astia sunt cu gramada ...
Doamne, fereste-ma!  :confuzzled:   :lol:   :roflmaofast: :raygun:

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002

 cspot, on Jun 27 2006, 21:57, said:

De fapt este adevarat . Multi angajatori cred ca telefonia este echivalenta cu informatica . De fapt sunt unii admini care se ocupa atat de clantele usilor cat si de plutitoarele de la WC . Sorry !!
   Eu de fapt nu-mi inchipui un admin care nu stie ce e aia C/C++ , Visual Basic , Pascal , etc . Majoritatea au fost amanti cu asemenea medii de programare .
Daca ajungi sa repari clante si plutitoare de la WC, sunt 2 variante:
a) e firma mica, lucrezi din placere, si chestiile astea le faci pt. ca vrei tu, fara sa-ti zica nimeni, si pt. ca altcineva nu e in stare
b) nu tintesti destul de sus.

Eu stiam (visual)basic la perfectie acum 10 ani. Acum abea daca mai stiu cateva boabe. Same with C & variantele. Ce stiu mai bine - delphi ca am tot folosit. Dar NU ai nevoie de astea. A, ca le-ai invatat la un momentdat, cu atat mai bine. Dar sa te apuci cu astea in ideea ca o sa ajungi candva un admin de sistem, nu are nici un rost.
Acum 15 ani, cand am intrat cu nasul in calculator, era OK. Aveai suficient de mult timp sa-ti vezi de programare & co intre 2 upgrade-uri de hardware si soft. In zilele noastre, s-a dus dreq tot. Anul trecut AtlonFX era rege, de ceva timp incepuse sa se detaseze Pentium-M iar acum fericitii care au pus mana pe un conroe isi bat joc de recorduri mondiale & shit.

Edited by Alice, 28 June 2006 - 13:31.


#11
TheWizard

TheWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.03.2005

 cspot, on Jun 27 2006, 20:57, said:

De fapt este adevarat . Multi angajatori cred ca telefonia este echivalenta cu informatica . De fapt sunt unii admini care se ocupa atat de clantele usilor cat si de plutitoarele de la WC . Sorry !!

Eu de fapt nu-mi inchipui un admin care nu stie ce e aia C/C++ , Visual Basic , Pascal , etc . Majoritatea au fost amanti cu asemenea medii de programare .


Sunt si din astia. Eu unul nu stiu C/C++, Pascal. Cu Visual Basic am mai cochetat un pic prin facultate, vreme de un semestru si atat. In rest nu l-am mai foslosit. Dar cu ajutorul lui am inteles multe din partea de scripting legata de windows. sunt aproape la fel. iar scripturile le folosesc in fiecare zi.

Edited by TheWizard, 28 June 2006 - 16:03.


#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
cam mare ghiveciul: office, baze de date, retele... e drept ca se mai intersecteaza unele, dar totusi...
trebuie sa te hotarasti destul de precis...

cursurile oficiale Microsoft, Cisco sunt scumpe si nici nu sunt cine stie ce... cel mai bine inveti singur si dai examenele daca asta vrei... partea proasta e ca in cazul administrarii de retele ai nevoie de cunostinte practice iar asta presupune acces la ceva echipamente care costa...
ideal ar fi sa te angajezi undeva ca incepator sau ajutor de ceva si deprinzi ceva cunostinte iar in paralel eventual sa inveti pt. un astfel de examen...

#13
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

 gtk, on Jun 28 2006, 17:55, said:

cursurile oficiale Microsoft, Cisco sunt scumpe si nici nu sunt cine stie ce... cel mai bine inveti singur si dai examenele daca asta vrei... partea proasta e ca in cazul administrarii de retele ai nevoie de cunostinte practice iar asta presupune acces la ceva echipamente care costa...

ideal ar fi sa te angajezi undeva ca incepator sau ajutor de ceva si deprinzi ceva cunostinte iar in paralel eventual sa inveti pt. un astfel de examen...
Deci, tu spui sa invat singur si sa dau doar examenele acolo, pei dar ma lasa aia sa dau doar examenul daca nu le-am platit lor niste bani pentru cursuri, nu cumva s-ar fraieri si ei putin, sa nu faca si ei niste bani in plus?!

Aici e complicat, in mare parte oriunde te duci in Romania, ca asistent al unui "meserias", nu prea te lasa ala, nu te invata, in mare parte din vanitate dar si din frica ca intr-o zi poti sa-i iei locul, poate ca mai bine sa ma duc la o facultate cu laboratoare bune si profesori intelegatori, care sa ma lase sa ma joc pe jucariile lor, pentru ca de obicei profesorii de informatica ma agreeaza, ma bag mai usor sub pielea lor, sau cel putin pana acum mi-a mers bine cand am vrut ceva de la ei.  :peacefingers:

#14
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 MBD, on Jun 28 2006, 21:28, said:

Deci, tu spui sa invat singur si sa dau doar examenele acolo, pei dar ma lasa aia sa dau doar examenul daca nu le-am platit lor niste bani pentru cursuri, nu cumva s-ar fraieri si ei putin, sa nu faca si ei niste bani in plus?!
te lasa... nici la microsoft si nici la cisco nu sunt obligatorii cursurile... de fapt pt. nici o certificare majora nu stiu sa existe obligativitatea de a face cursurile...

 MBD, on Jun 28 2006, 21:28, said:

Aici e complicat, in mare parte oriunde te duci in Romania, ca asistent al unui "meserias", nu prea te lasa ala, nu te invata, in mare parte din vanitate dar si din frica ca intr-o zi poti sa-i iei locul, poate ca mai bine sa ma duc la o facultate cu laboratoare bune si profesori intelegatori, care sa ma lase sa ma joc pe jucariile lor, pentru ca de obicei profesorii de informatica ma agreeaza, ma bag mai usor sub pielea lor, sau cel putin pana acum mi-a mers bine cand am vrut ceva de la ei.  :peacefingers:
cum sa nu te lase?... pai tocmai pt. asta ar trebui sa te angajeze... chiar si la o retea de cartier (firma) ar trebui sa inveti ceva...

#15
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

 gtk, on Jun 28 2006, 21:35, said:

te lasa... nici la microsoft si nici la cisco nu sunt obligatorii cursurile... de fapt pt. nici o certificare majora nu stiu sa existe obligativitatea de a face cursurile...
cum sa nu te lase?... pai tocmai pt. asta ar trebui sa te angajeze... chiar si la o retea de cartier (firma) ar trebui sa inveti ceva...
Ok, multumesc mult de informatii si iarta-ma pentru ca m-am luat "in gura" cu tine "mai sus" :notangel:. Cred ca o sa caut niste pdf-uri pe internet cu "amicul" Google, poate gasesc ceva, pentru a ma apuca de invatat,  :rolleyes: sau poate ma ajutati si voi cu ceva documentatii :worthy:  ^_^ .

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 MBD, on Jun 28 2006, 21:28, said:

Aici e complicat, in mare parte oriunde te duci in Romania, ca asistent al unui "meserias", nu prea te lasa ala, nu te invata, in mare parte din vanitate dar si din frica ca intr-o zi poti sa-i iei locul, poate ca mai bine sa ma duc la o facultate cu laboratoare bune si profesori intelegatori, care sa ma lase sa ma joc pe jucariile lor, pentru ca de obicei profesorii de informatica ma agreeaza, ma bag mai usor sub pielea lor, sau cel putin pana acum mi-a mers bine cand am vrut ceva de la ei.  :peacefingers:

     S-a terminat cu mentalitatile comuniste legate de " furtul meseriei " . Daca esti dispus sa inveti si dai dovada in privinta asta , vei gasi oportunitatea . Exista multe firme care se ocupa de instalari , depanari computere & stuff . Poti incepe de acolo .
  
   Daca asti pasionat si te perfectionezi continuu , vei ajunge acolo unde ti-ai propus ....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate