Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

OLX, FLIP, AMANET?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Ma bate gandul sa cumpar un telefon Samsung 22 ultra sau Iphone 12 Pro /13 Pro la mana a doua. Imi puteti recomanda de unde sa iau? De pe OLX,. Flip sau de la amanet?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005
FLIP

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 08.02.2011
Iphone as lua doar nou din magazin.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,673
  • Înscris: 24.11.2015
Asa faci si cand iti alegi femeia ? Intrebi pe forum ? Sunt banii tai, mergi si vezi ce preturi au , ce garantii, daca sunt noi sigilate, folosite, cat de intens folosite, ce urme de folosire au, etc.

OLX - pret foarte bun (e furat de prin afara), pret bun (luat pe abonament), pret excelent (iti iei teapa), pret rau aproape ca al unui nou (telefoane folosite si vandute de cei care nu cunosc banii)
Flip - telefoane cumparate la bani putini si vandute cu adaos destul de mare (dar ai o garantie ca nu-ti iei teapa, deci ai parte de niste servicii), insa vezi ca sunt in mai multe stari telefoanele de la ei.
Amanet - n-am incercat, la unele vad preturi foarte bune , merita sa arunci o privire.

Edited by TruculMagic, 26 October 2022 - 18:25.


#5
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Nu am folosit Flip, dar am auzit destui multumiti de aceasta platforma. SI la vanzare si la cumparare. Ceea ce ofera ei suna foarte bine (cel putin in teorie) - verificari amanuntite, garantie 12 luni, proces rapid de achizitie si livrare.
OLX nu as folosi pentru un telefon din motivele enuntate de TruculMagic mai sus.
Amanet - e la ghici.
Eu am cumparat recent de la amanet o tableta pentru ca mi s-a parut foarte decent pretul pentru ea - 320 lei Huawei MediaPad T5. Eu o folosesc exclusiv pentru citit carti asa ca nu ma interesa o tableta performanta. Cat am butonat-o insa, am ramas placut impresionat. Dar doamna de la amanet mi-a spus clar - garantia de 12 luni NU acopera acumulatorul. Din fericire, tine decent.

Pentru mine asta ar fi principala grija la un telefon SH - daca bateria nu e in conditii bune, esti bun de plata daca nu ai acces la garantie. In tineretea mea, pe vremea telefoanelor monocrom si monofonice, am cumparat de 2 ori telefoane SH. De la cunoscuti. La ambele bateria tinea mult sub ce spuneau ei si apoi se jurau ca n-are cum, ca la ei tinea 3 zile, nu 12 ore.

Edited by ambr0zie, 26 October 2022 - 18:33.


#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,282
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am luat pana acum 7 telefoane de pe olx. Nu am avut probleme, in afara de baterii slabe la telefoanele vechi de 5 ani)
Acum aproape un an, 4 iphoane de la 4 oleixeri diferiti(2 bucati SE-2016 300-350 lei si 1 iphone 8 600lei), inainte de asta am avut eu si nevasta-mea tot de pe olx luate, telefoane in jurul a 500-800 lei.
Tabletele copiilor tot de pe olx. Am avut vreo 4 ca le-au tot spart ecranele. Leptoape, tot asa. Acum am 4 bucati de pe olx pentru fiecare(eu, nevasta si 2 copii). Dar si alea vechi, tot de pe olx/okazii au fost luate(acum sunt pe la bunici/nepoti/warever).
Tot ce-i electronic.gadget, eu iau de pe olx. De la 50% din pret, dar si mult mai jos pentru modele "depasite moral"

Eu zic ca sunt riscuri, dar riscurile sunt mici. La iphone insa, am intalnit mai mult cocalari care incercau sa ma vrajeasca, dar i-am refuzat. Poate ca pentru iphone 13 sa fie mai multi tepari. La telefoane de 300 lei, ce naiba teapa sa mai dai? E mai mica miza.
Daca telefonului ii merg chestiile de baza (touch, difuzor, camera, mic, amprinta, etc) si nu e blocat pe vreun cont, nu mi-as face probleme.
Se testeaza repede cu un sim bagat. Desigur, poti lua si teapa, ca romanul e inventiv, insa eu nu am patit. Si cred ca-i mai poti selecta si de la telefon

#7
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Multumesc tuturor foarte mult.

#8
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Cauti pe olx sigilat si cu factura si aia e.

#9
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View Posttehnics, on 26 octombrie 2022 - 18:18, said:

FLIP
atat doar ca daca iti iei prin flip n ai accesorii.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005

View PostHailztorm, on 26 octombrie 2022 - 20:49, said:


atat doar ca daca iti iei prin flip n ai accesorii.
Aha, si de la amanet ii da si accesoriile sa inteleg ?

#11
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
vezi si total convert , am luat iphone 13 pro de la ei impecabil baterie a100%, folie fata spate si husa. garantie 1 an

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View PostHailztorm, on 26 octombrie 2022 - 20:49, said:

atat doar ca daca iti iei prin flip n ai accesorii.
Il iei cu ce a venit telefonul din fabrica. Daca din fabrica vine doar cu cablul de incarcare, fara brick, asa il primesti.
Pe langa asta, mai primesti folie fata sau fata spate in functie de telefon si o husa.

#13
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Foarte utile sfaturile si experientele voastre, multumesc mult!!

#14
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Olx cu factura, de departe cea mai buna alegere.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Da, e cea mai buna alegere cand il poti vedea personal, cunosti bine produsele Apple (ca sa nu iei teapa cu vreo replika) sau poti avea incredere ca vanzatorul nu da teapa (de ex are cont olx de multi ani, e contul unui amanet sau magazin local, etc.)
Si eu in general de pe olx am luat toate electronicele, chiar si Galaxy Watch 4-le, care l-am luat de pe olx de la un mic magazin din Bistrita.

Dar pentru cine nu e versat sau ii e teama sa nu ia teapa, Flip/amanet/total convert raman cea mai buna optiune.

#16
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
FLIP - sunt serioși, telefoanele sunt verificate, refurbished.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate