Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 

Masina oras-Fiabila.

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
alexovi31

alexovi31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.03.2019
Salutare!

Incep si eu cu o prima postare in vederea achizitionarii unei masini de oras.

Imi doresc o masina Fiabila. M-am gandit la un Hyundai I30, (am si gasit pe cineva care vinde una la 3800 2011 1.6 Diesel, 90 cai, Bluetech), am fost si cu ea la reprezentanta si mi-au spus ca ambreiajul e pe duca, ca pierde putin ulei si niste garnituri trebuiesc schimbate, respectic tampoanele de la motor pentru ca tremura putin cand ma dau la ea.....nimic grav din ce mi-au explicat ei. Dar trebuiesc facute.

Pe langa asta...m-am gandit si la un Honda Civic 2008-2009.

Ce parere aveti? Sa iau Hyundai-ul sau sa ma mai gandesc? nu am condus pana acum diesel, si de asta sunt putin in dubii....pentru ca lumea tot spune ca sunt stricacioase.    Buget 5000 Euro.

Multumesc

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
"ambreiajul e pe duca
pierde putin ulei
niste garnituri trebuiesc schimbate
tampoanele de la motor
nimic grav..."
Posted Image, nimic intradevar , farurile stau la locul lor ?
Ai idee cat costa un tampon original ? dar 3 , ca 3 are masina , unul este sub masina si tine cutia acela sigur e varza , de la el se duc si celelalte .
Asa una peste alta un Logan baga pe oras cam 4-600k km fara probleme majore si nu costa 5000Eu

Edited by ldpe, 07 March 2019 - 14:06.


#3
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Pentru Civic trebuie sa cauti bine (atent) una din 2008-2009 in 5000 euro. Nu ca nu sunt, doar ca alea in stare buna depasesc putin bugetul; eu am doar cuvinte de lauda pentru model. Nu ma pot pronunta totusi in privinta diesel-ului la civic (motor 2.200 cmc)

In rest, e f probabil sa cheltuiesti diferenta pana la 5000 in acel i30, si sa te bucuri de o masina onesta.

Discutia diesel-benzina pentru oras e interminabila si nici nu vreau sa o incep.

Edited by JustARandomGuy, 07 March 2019 - 14:30.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E prima masina? Esti incepator? Cati km faci pe an? (diesel-ul e recomandat pentru multi km si, mai ales, drum lung si tractiune). Pe langa bugetul pentru achizitie, ce buget lunar ai (carburant, revizie, RCA, etc)?

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
"diesel-benzina pentru oras"
Diesel pe oras daca nu e masina premium e dezastru, mergi permanent cu motorul rece, frig, consum de benzinar - pe scurt cam astea sunt . Daca disutam de gama premium este altceva .

#6
alexovi31

alexovi31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.03.2019

 ldpe, on 07 martie 2019 - 14:05, said:

"ambreiajul e pe duca
pierde putin ulei
niste garnituri trebuiesc schimbate
tampoanele de la motor
nimic grav..."
Posted Image, nimic intradevar , farurile stau la locul lor ?
Ai idee cat costa un tampon original ? dar 3 , ca 3 are masina , unul este sub masina si tine cutia acela sigur e varza , de la el se duc si celelalte .
Asa una peste alta un Logan baga pe oras cam 4-600k km fara probleme majore si nu costa 5000Eu
Nu si-au dat seama nici ei care tampon face urat pentru ca nu e atat de uzat. Eu ma gandeam daca o repar si o aranjez cum trebuie....Ma pot bucura de ea linistit?

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
"Ma pot bucura de ea linistit?"
Da, este o masina buna , dar vezi cat costa cu piese originale plus manopera.
Daca tremura doar putin este bieleta antirasturnare , cea de care spuneam mai sus, e sub masina si tine cutia de caroserie, e cea mai ieftina dintre cele 3 .

Edited by ldpe, 07 March 2019 - 14:11.


#8
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
E diferenta mare intre Honda si Hyundai (chiar daca multi le confunda). Civic-ul gen. VIII e clar mai fiabil decat i30. In plus e mult mai spatios, mai sportiv (are motor de 1.8 benzina de 140cp si 2.2 diesel), insa evident si mai scump. Dar pt oras si consumul va fi maricel. Depinde ce gasesti.

Edited by shadow_x3x, 07 March 2019 - 14:13.


#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ce bani ai si ce an vrei? Nu de alta dar eu iti pot recomanda Golf 7 DSG cu motor de 1.2 si tu sa nu ai bani nici de Logan in toate mintile.

Edited by filipxxx, 07 March 2019 - 14:13.


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,673
  • Înscris: 24.11.2015
Tampoanele la motor originale (nu pune altfel) sunt cam scumpe, iar in oras nu recomand diesel, mai ales ca poate are DPF i30-ul respectiv.
Cauta o benzinara cu km putini.

#11
alexovi31

alexovi31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.03.2019

 Pololica, on 07 martie 2019 - 14:07, said:

E prima masina? Esti incepator? Cati km faci pe an? (diesel-ul e recomandat pentru multi km si, mai ales, drum lung si tractiune). Pe langa bugetul pentru achizitie, ce buget lunar ai (carburant, revizie, RCA, etc)?
Este a 2 a . acum am un Opel G 2002 Benzina. in 2 ani de zile...doar ulei si antigel i-am pus ! :D pai am facut 10000 de km cu asta in 2 ani. Nu fac Foarte multi....Eventual sa spun ca voi face un munte, o mare in plus. cam 5 - 700 lei lunar. revizia....se face anual banuiesc, nu? iar Rca tot anual il voi face.

 filipxxx, on 07 martie 2019 - 14:13, said:

Ce bani ai si ce an vrei? Nu de alta dar eu iti pot recomanda Golf 7 DSG cu motor de 1.2 si tu sa nu ai bani nici de Logan in toate mintile.

5000 E

#12
crst_rosu

crst_rosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.02.2008
[diesel-benzina pentru oras"
Diesel pe oras daca nu e masina premium e dezastru, mergi permanent cu motorul rece, frig, consum de benzinar - pe scurt cam astea sunt . Daca disutam de gama premium este altceva .]
Ce masini ai in vedere din gama premium diesel pretabile la rulaj urban?

#13
alexovi31

alexovi31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.03.2019

 Pololica, on 07 martie 2019 - 14:07, said:

E prima masina? Esti incepator? Cati km faci pe an? (diesel-ul e recomandat pentru multi km si, mai ales, drum lung si tractiune). Pe langa bugetul pentru achizitie, ce buget lunar ai (carburant, revizie, RCA, etc)?

 ldpe, on 07 martie 2019 - 14:10, said:

"Ma pot bucura de ea linistit?"
Da, este o masina buna , dar vezi cat costa cu piese originale plus manopera.
Daca tremura doar putin este bieleta antirasturnare , cea de care spuneam mai sus, e sub masina si tine cutia de caroserie, e cea mai ieftina dintre cele 3 .

nu este foarte mare , dar cam sacaitoare. si tremura intre turatii...nu stiu cum sa explic. Vanzatorul mi-a spus si el tot de tampon...doar ca nu stie care. Cei de la reprezentata mi-au spus ca ma costa 1000E la ei....am sa pun o poza cu ce au gasit la constatare in curand.

 JustARandomGuy, on 07 martie 2019 - 14:06, said:

Pentru Civic trebuie sa cauti bine (atent) una din 2008-2009 in 5000 euro. Nu ca nu sunt, doar ca alea in stare buna depasesc putin bugetul.
In rest, eu am doar cuvinte de lauda pentru model. Nu ma pot pronunta totusi in privinta diesel-ului la civic (motor 2.200 cmc)
In rest, e f probabil sa cheltuiesti diferenta pana la 5000 in acel i30, si sa te bucuri de o masina onesta.

Discutia diesel-benzina pentru oras e interminabila si nici nu vreau sa o incep.
Dar de motoarele Diesel de 2.2 de la Civic?  la fel de fiabile? am auzit numai de bine de cele de 1.8 benzina. insa de cele diesel....nimic

 TruculMagic, on 07 martie 2019 - 14:18, said:

Tampoanele la motor originale (nu pune altfel) sunt cam scumpe, iar in oras nu recomand diesel, mai ales ca poate are DPF i30-ul respectiv.
Cauta o benzinara cu km putini.
DPF...? sa inteleg ca nu sunt atat de fiabile astea diesel?

 shadow_x3x, on 07 martie 2019 - 14:11, said:

E diferenta mare intre Honda si Hyundai (chiar daca multi le confunda). Civic-ul gen. VIII e clar mai fiabil decat i30. In plus e mult mai spatios, mai sportiv (are motor de 1.8 benzina de 140cp si 2.2 diesel), insa evident si mai scump. Dar pt oras si consumul va fi maricel. Depinde ce gasesti.

https://www.autovit....from404    


Sunt cateva.... pe la un 5000 . dar sunt acelea la 2.2 si nu stiu mai nimic despre ele.

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011
negociaza pretul la Hyundai in asa fel incat sa ai bani de reparatii si dupaia stii ca masina e facuta.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,557
  • Înscris: 30.10.2003
Gaseste una buna intretinuta. Nu te avanta din prima. Daca nu e urgent, cauta linistit pana prinzi masina ideala.

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,572
  • Înscris: 30.08.2017

 alexovi31, on 07 martie 2019 - 13:58, said:

Salutare!

Incep si eu cu o prima postare in vederea achizitionarii unei masini de oras.

Imi doresc o masina Fiabila. M-am gandit la un Hyundai I30, (am si gasit pe cineva care vinde una la 3800 2011 1.6 Diesel, 90 cai, Bluetech), am fost si cu ea la reprezentanta si mi-au spus ca ambreiajul e pe duca, ca pierde putin ulei si niste garnituri trebuiesc schimbate, respectic tampoanele de la motor pentru ca tremura putin cand ma dau la ea.....nimic grav din ce mi-au explicat ei. Dar trebuiesc facute.

Pe langa asta...m-am gandit si la un Honda Civic 2008-2009.

Ce parere aveti? Sa iau Hyundai-ul sau sa ma mai gandesc? nu am condus pana acum diesel, si de asta sunt putin in dubii....pentru ca lumea tot spune ca sunt stricacioase. Buget 5000 Euro.

Multumesc

Masina de oras si diesel nu merg in aceesi fraza.

#17
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Atat 1.8 cat si 2.2 la civic sunt motoare fiabile si corecte. Doar ca motorul de 1.8 e dezavantajos pt oras fiindca consuma mai mult, iar cel 2.2 are cilindreea mare si platesti mai mult la impozit. In rest nu cunosc multe cazuri cu probleme la motoare. Poti verifica si forumul hondafan unde gasesti multe informatii.

#18
alexovi31

alexovi31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.03.2019

 JustARandomGuy, on 07 martie 2019 - 14:06, said:

Pentru Civic trebuie sa cauti bine (atent) una din 2008-2009 in 5000 euro. Nu ca nu sunt, doar ca alea in stare buna depasesc putin bugetul; eu am doar cuvinte de lauda pentru model. Nu ma pot pronunta totusi in privinta diesel-ului la civic (motor 2.200 cmc) In rest, e f probabil sa cheltuiesti diferenta pana la 5000 in acel i30, si sa te bucuri de o masina onesta. Discutia diesel-benzina pentru oras e interminabila si nici nu vreau sa o incep.

 crst_rosu, on 07 martie 2019 - 14:23, said:

[diesel-benzina pentru oras"
Diesel pe oras daca nu e masina premium e dezastru, mergi permanent cu motorul rece, frig, consum de benzinar - pe scurt cam astea sunt . Daca disutam de gama premium este altceva .]
Ce masini ai in vedere din gama premium diesel pretabile la rulaj urban?
nu am nici una....poate aici ma ajutati voi. eu ma uitam dupa un civic....si am intrebat si de i30 pentru ca tot am apucat sa o vad.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate