Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
http://www.imdb.com/title/tt5027774/
https://www.rottento...bbing_missouri/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jit3YhGx5pU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Creatia irlandezului Martin McDonagh(In Bruges, Seven Psychopaths). Un fel de comedie neagra cu oarece asemanari cu filmele fratilor Cohen ,mult mai dens si mai violent. Americana with Irish Flavour.
Frances McDormand la cel mai bun rol de dupa Fargo. Sam Rockwell absolut stralucitor.
De vazut!

Edited by edigee, 02 January 2018 - 20:57.


#2
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 22.05.2011
Foarte mishto filmul.
By the way,  eu nu pot s-o uit pe Dna. asta Frances McDormand cu rolul din  "Burn after reading".

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da. Sau asta:
http://www.imdb.com/..._=nm_flmg_act_5

#4
bitzan

bitzan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.01.2006
Unul din cele mai bune filme vazute in ultimul timp. Nu stiu daca l-as incadra la "comedie neagra", mai curand e o drama, excelent jucata si regizata. Oricum i-ai spune, e un film pe care e pacat sa-l pierzi!

#5
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Filmul, per total, este bun. Dar nu exceleaza pentru noi, europenii. Subiect original, actiune, umor... Ai la ce sa te uiti. Dar finalul este sec. Tot la film american ajungi.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Regizorul e irlandez. Nu e american. Si e foarte departe de un film american tipic.
Filmele sunt bune sau proaste indiferent de zona geografica sau cultura la care te raportezi.

#7
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Vazut, placut.

#8
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,408
  • Înscris: 28.11.2017

View Postedigee, on 06 ianuarie 2018 - 00:48, said:

Regizorul e irlandez. Nu e american. Si e foarte departe de un film american tipic.
Filmele sunt bune sau proaste indiferent de zona geografica sau cultura la care te raportezi.
Sau cum se zice ... "este cu adevarat genial ceea ce place tuturor si intotdeauna". Nu exista o geografie a frumosului.  Nici o cultura (geografica) a estetismului.

#9
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
O comedie neagra foarte buna care arata ca Hollywood ul mai face  film daca vrea. Primul film bun vazut anul asta. Nota metascore spune ceva.

Edited by audiofidel, 25 January 2018 - 19:22.


#10
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Vazut si de mine. Chiar foarte bun!

#11
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Care este explicatia pentru final? Au lasat loc de partea a doua, suntem noi (europenii) prea prosti sa-l intelegem sau n-au mai avut producatorii bani?

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asa se fac finalurile la filmele bune. Daca esti obisnuit cu finalurile alea clare ,tipic americane ,uite aici nu e cazul. Regizorul nu e american si e scolit la scoala europeana. Finalul lasa loc de interpretari si imaginatie. Tocmai asta e farmecul. Un final obisnuit hollywoodian ar fi stricat tot filmul.
In aceiasi nota ,a se vedea evolutia personajelor(mai ales cel interpretat de Sam Rockwell). Nu exista alb si negru ,buni si rai in ca acceptiunea hollywood-ului. La asa tenta gri a personajelor nu se putea decat cu un final ambiguu.

Edited by edigee, 04 February 2018 - 23:05.


#13
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Acuma sa fiu sincer nici mie nu mi a placut finalul dar nu pentru ca era ambiguu ci mi s a parut prea corect politic si inconsecvent. Ca daca tot nu e ala,nu mai suntem asa hotarati, ca vedem noi, ca o fi, ca o pati... Pai daca te ai dus sa faci o treaba o si termini. Dai dovada de atata incapatanare tot filmul , doua personaje tough care  se blegesc in lumina diminetii. Dar filmul e dracos oricum. O mentiune speciala pentru scrisorile serifului,mi s au parut cele mai savuroase momente. Un film care a avut de toate, idee originala, umor negru cat cuprinde, personaje bine conturate si jucate, un Sam Rockwell intr un rol mai profund de antierou si alte si alte detalii interesante. Nu sunt la curent cu nominalizari si chestii daca exista dar filmul merita apreciere.

Si apropos de sam rockwell, cred ca nu numai pentru mine a plutit credinta ca el e ucigasul. A fost frumos intoarsa situatia din condei odata cu scrisoarea serifului care ii vorbea tolomacului ca ii lipseste tocmai dragostea. Culmea e ca a avut si dreptate impuscatul.

Edited by audiofidel, 05 February 2018 - 02:41.


#14
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postaudiofidel, on 05 februarie 2018 - 02:38, said:

Acuma sa fiu sincer nici mie nu mi a placut finalul dar nu pentru ca era ambiguu ci mi s a parut prea corect politic si inconsecvent. Ca daca tot nu e ala,nu mai suntem asa hotarati, ca vedem noi, ca o fi, ca o pati... Pai daca te ai dus sa faci o treaba o si termini. Dai dovada de atata incapatanare tot filmul , doua personaje tough care  se blegesc in lumina diminetii.
Nu e mai inconsecvent decat natura umana, in general. E vorba de a omori un om, totusi, chiar daca unul defect. Cred ca e absolut firesc sa ai dubii, mai ales daca nu esti 100% sociopat.

#15
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Depinde de perceptie, mie mi s a parut inconsecvent, pentru altii a fost ok.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,828
  • Înscris: 10.12.2006
Filmul e doar o bucatica de mijloc dintr-un intreg, daca nu am vazut inceputul de ce v-ati astepta sa vedeti sfarsitul?

Problema mea e cu actiunile extreme ale unor personaje carora nu li se intampla apoi nimic. Poate asa a fost intentia, sa se propage lipsa de consecinte de la crima nerezolvata, dar aspectul asta a rupt realismul filmului pentru mine. Nu poti sa arunci pe cineva de la etaj si sa nu fii arestat.

[ https://78.media.tumblr.com/c4aa6a56c06199eb9b5491fb50227c2d/tumblr_p4cu1lbaAi1qgfbkmo7_250.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De ce ar fi trebuit ca filmul sa fie realist ,in general de ce un film trebuie sa fie neaparat realist ,nu inteleg.

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,828
  • Înscris: 10.12.2006
Asa au lasat ei impresia ca se vrea a fi, pus in scena ca un caz real. Daca doamna aia incepea sa leviteze nu ziceam nimic, doar imi schimbam unghiul din care vad filmul. Insa universul creat a fost unul real, iar incidentele ca cel cu geamul au consecinte intr-un astfel de univers.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate