Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

Clauza antecontract vanzare-cumparare

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Buna ziua tuturor. Va rog sa ma ajutati spunandu-mi ce aspecte importante trebuie sa am in vedere in urmatoarea situatie:

Vreau sa cumpar un imobil pe baza unui avans a carui incasare va fi stipulata intr-un antecontract de vanzare-cumparare incheiat la notar, restul platii urmand sa se faca pana la sfarsitul anului viitor. Am stabilit ca antecontractul sa fie semnat maine ... ciudat mi s-a parut ca vanzatorul (dezvoltator imobiliar) a spus ca vrea sa apeleze la serviciile unui anume notar, la care apeleaza de obicei ... credeti ca pot sa apara probleme, datorita acestui aspect? Inca ceva: corect ar fi sa primesc, ca dovada a platii avansului, pe langa antecontract, o factura si chitanta, nu?

#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,676
  • Înscris: 16.03.2004
Da, e o problemă cu notarul, dacă tu cumperi atunci tu ești cel ce plătești notarul și deci tu trebuie să decizi la ce notar se va face tranzacția.

 murilexix, on 26 iulie 2016 - 13:29, said:

o factura si chitanta, nu?

normal !

#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Poate si nu poate sa fie o problema cu notarul.

In general, se alege un notar preferat de dezvoltator, pentru ca vanzatorul trebuie sa vina cu o gramada de acte privind imobilul pe care il vinde. Daca notarul respectiv le-a vazut deja de 50 de ori, toata treaba merge mai repede.

In principiu, dark are dreptate - tu platesti notarul, tu alegi. Mai ales ca daca sunt ceva "tertipuri" in antecontract, in favoarea vanzatorului (spre exemplu ca nu se specifica in antecontract tipul sau calitatea finisajelor sau anumite termene de executie ale unor subansamble, racord utilitati etc.), notarul vanzatorului nu o sa te traga de maneca sa ti le sublinieze.

Dar daca casti ochii bine, eventual daca te duci cu un prieten care are pregatire juridica, e ok si cu notarul vanzatorului.

#4
doctoricescu

doctoricescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.04.2016
si noi am semnat un antecontract cu un dezvoltator imobiliar in metalurgiei park
ni s-a spus ca lucreaza cu acelasi notar pentru ca este dificil mai apoi sa umble dupa notarul fiecaruia dintre noi cand trebuie sa semnam contractele de vanzare-cumparare
noi am primit chitanta pentru ce am platit la notar, dar cand am platiti avansul de 5% ne-a fost specificat in anteccontract suma pe care am platit-o ca si avans

plus ca notarul lor, care trebuia sa ne faca o declaratie notariala necesara pentru dosarul de prima casa, ne-a gresit-o. Si am platit alt notar (40 lei) sa facem acea delcaratie, plus ca dupa 3 saptamani de asteptare, dosarul a fost retrimis de la fondul de garantare, la banca, pentru completare. Fiind in luna aprilie depus dosarul, riscam sa pierdem banii de garantare de la fond, suma alocata fiind insuficienta in comparatie cu solicitarile in asteptare (din fericire avem scrisoare de garantare aprobata)

#5
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Poti sa semnezi antecontractul la un notar ales de tine sau de dezvoltator si peste x luni sa semnezi contractul de vanzare-cumparare cu ce notar vrei tu. Nu exista o restrictie legala in sensul acesta. Diferenta poate consta in onorariu (in plus sau in minus) respectiv in timpul de raspuns (notarul nou trebuie sa primeasca toate actele de la vanzator pentru verificare). In cazul in care semnezi cu notarul ales de dezvoltator trebuie sa fii atent la clauze, inclusiv diferente intre un model primit in avans si documentul final care se semneaza.

Daca iti impune notarul ar trebui macar sa fie un onorariu minim.
Trebuie sa primesti factura/chitanta atat de la dezvoltator (daca e firma/persoana juridica) cat si de la notar.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În plus față de ce au zis colegii, cred că ar trebui să te asiguri că există și o clauză de restituire a avansului în caz că dezvoltatorul nu-și respectă obligațiile asumate prin contract (de ex. termenul de predare).
Sper că ai citit contractul. Ce scrie la obligațiile dezvoltatorului?

#7
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Althea, inca nu am citit contractul, dar bineinteles ca vreau sa-l ca citesc maine, inainte sa ma declar de acord cu intreaga tranzactie.

Stiti cumva daca va trebui sa platesc tot maine si impozitul aferent sumei care reprezinta avansul? Sau voi plati impozit atunci cand se va semna contractul de vanzare-cumparare ( si daca da, voi plati impozit doar pe suma restanta, sau pe intreaga suma echivalenta valorii imobilului ? ) ?

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Antecontractul are tarif fix și poate diferi de la notar la notar. Nu plătești impozit acum, ci la final.
Citește ce scrie aici, îți va fi de folos:
http://notariat-tine...econtract-model

Să citești mâine foarte atent, mai ales obligațiile promitentului vânzător.  
Cât e avansul? Sper că nu mare.

Edited by althea, 26 July 2016 - 16:43.


#9
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Avansul este consistent, mai mult decat jumatate din valoarea totala ... am fost nevoit sa negociez in acest fel, pentru ca dezvoltatorul respectiv nu utilizeaza de regula sistemul de plata in rate ...

Din nefericire, nu pot sa accesez pagina din link-ul pe care mi l-ai dat, Althea ... antivirusul (Avast) imi spune ca pagina contine virusi ... am gasit pe alt site un model de antecontract si am aruncat o privire pe el.

 althea, on 26 iulie 2016 - 16:33, said:

Nu plătești impozit acum, ci la final.

Si la final voi plati impozit pentru valoarea totala a imobilului, sau doar pentru suma restanta?

Inca ceva: vanzatorul nu ar trebui sa-mi prezinte o intabulare sau alte acte care sa confirme ca el este proprietarul si nu a mai vandut o data altcuiva respectivul imobil?

Edited by murilexix, 26 July 2016 - 17:32.


#10
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Am mai auzit inca un lucru: este stipulat in Codul civil ca un antecontract de vanzare-cumparare expira in maximum 6 luni de la data la care a fost alcatuit ??? Pentru ca eu am stabilit cu vanzatorul sa ii platesc pana la sfarsitul anului viitor, nu in 6 luni incepand de maine ... se poate prelungi antecontractul?

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Tu cumperi un imobil construit? Am avut impresia că e unul care acum se face sau încă nici n-au început, cred că din cauza cuvântului dezvoltatorPosted Image  Dacă te muți după semnare nu e un avans mare.

Site-ul ăla 100% nu-i virusat, păcat că nu-l poți deschide.  

Impozitul se plătește la final, pentru toată suma. Acum se va plăti doar onorariul notarului.

Antecontractul expiră atunci când conveniți, cele 6 luni de care ai auzit se referă la altceva.
(1) Promisiunea de a încheia un contract având ca obiect dreptul de proprietate asupra imobilului sau un alt drept în legătură cu acesta se poate nota în cartea funciară, dacă promitentul este înscris în cartea funciară ca titularul dreptului care face obiectul promisiunii, iar antecontractul, sub sancţiunea respingerii cererii de notare, prevede termenul în care urmează a fi încheiat contractul. Notarea se poate efectua oricând în termenul stipulat în antecontract pentru executarea sa, dar nu mai târziu de 6 luni de la expirarea lui.
http://legeaz.net/no...orturi-juridice
Ar fi grozav dacă ai cere mâine să fie notat antecontractul în CF, dacă nu se opune și se face notarea vei fi sigur că are toate actele în regulă.

#12
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Imobilul este construit in proportie de 90%, in aproximativ doua luni ma voi putea muta in el.

Voi incerca sa obtin notarea antecontractului in Cartea Funciara.

 murilexix, on 26 iulie 2016 - 17:17, said:

Inca ceva: vanzatorul nu ar trebui sa-mi prezinte o intabulare sau alte acte care sa confirme ca el este proprietarul si nu a mai vandut o data altcuiva respectivul imobil?
Este posibil ca intabularea sa nu fie facuta, deoarece imobilul este inca in constructie? Tinand cond de gradul avansat de construire al imobilului, ma gandesc ca ar putea sa obtina si intabularea ... sa solicit includerea unei clauze in antecontract, referitoare la intabulare ?

#13
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Buna ziua tuturor. Cer scuze moderatorilor pentru ca deschid inca un topic, dar in vreo patru ore trebuie sa semnez la notar un antecontract pentru achizitionarea unui imobil si am nevoie de un sfat, deci va rog sa ma ajutati.
Asadar, nu stiu sigur daca acest imobil este intabulat, pentru ca inca este in constructie; ar trebui sa solicit includerea in antecontract a unei clauze care sa reglementeze un termen aproximativ pentru efectuarea intabularii, ca sa ma asigur ca dezvoltatorul nu a vandut imobilul si altcuiva?



#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
fiind vorba de un antecontract, nu!
totusi daca mergi la notarul sugerat/ agreat de dezvoltator, ar fi bine sa belesti ochii ( e un termen juridic)

in caz de ceva, tot la judecata ajungeti ca sa-ti recuperezi banii!

Edited by Nero-d, 27 July 2016 - 08:24.


#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,011
  • Înscris: 18.12.2007
Totusi ai grija sa fie precizat termenul de finalizare a lucrarii. Banuiesc ca dai si un avans. Daca da, sa vezi ce se intampla cu avansul daca nu se respecta termenul de finalizare + alte clauze din contract.

L.E: ai girja ca antecontractul sa fie notat in cartea funciara

Edited by AlexEn, 27 July 2016 - 08:33.


#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sau daca lucrarea finalizata nu corespunde cu promisiunile si te razgandesti!

#17
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Atentie la case ca majoritatea profita de antecontract sa isi finanteze lucrarea, zic cazurile in care actele nu sunt iesite si ei cer avans.
Am trecut prin asta, imi cereau avans inainte ca macar sa vad actele. Am fost la notar si ala a zis ca avansul si toate astea se discuta dupa ce se verifica actele, la urma se discuta de avans, termen de eliberare, sa isi scoata ei hartie de pe la impozit, cez si etc...
Nici acum nu si-au rezolvat actele, intabularea, bine ca nu am dat avans ca nu mai vedem ceva.

Edited by u-k, 27 July 2016 - 08:47.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,011
  • Înscris: 18.12.2007
Scuzati-mi exprimarea, dar daca dai bani fara sa vezi vreun act esti prost si meriti tot ce va veni.
@u-k, sper ca e evident ca nu ma refer la tine, considerand ca ai facut ce era normal Posted Image

Edited by AlexEn, 27 July 2016 - 09:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate