Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Abuzuri sau nu ale agentilor paza din super market?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

#37
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostBob493, on 30 noiembrie 2014 - 17:23, said:


Ce amenda? Paznicii au voie sa dea amenzi? A fost asta fraier ca nu a depus plangere pt privare de libertate. Indiferent ca a vrut sa fure au ba, in momentul in care l-au oprit paznicii, el platise tot ceea ce avea in cos. Deci?
Tentativa de inselaciune ramane, chiar daca a platit produsele. Nu sunt amenzi in mod oficial, ci te pun sa platesi contravaloarea eventualei pagube de nu stiu cate ori. Sau poate o suma fixa daca a fost doar tentativa.

#38
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

View PostBob493, on 30 noiembrie 2014 - 17:23, said:


Ce amenda? Paznicii au voie sa dea amenzi? A fost asta fraier ca nu a depus plangere pt privare de libertate. Indiferent ca a vrut sa fure au ba, in momentul in care l-au oprit paznicii, el platise tot ceea ce avea in cos. Deci?
da au voie. nu stiu in baza carei legi dar la Cora daca te prinde cu un produs furat il platesti de 10 ori.
si da, platise ce avea in cos dupa ce a recantarit casiera. cand a ajuns la casa era hot, apoi hot prins, apoi hot care plateste ce a furat. :)

#39
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View Postbogdan_popescu, on 30 noiembrie 2014 - 17:12, said:

Nu subestima tupeul de hot, nu are cum sa existe diferenta sesizabila cu ochiul intre ce ai cantarit si realitate, nu se sesiza tipa de la casa decat daca scria ca e juma' de kg si punga era umflata cu 3 kg.
Ai fost prins ca incerci sa furi suporti consecintele chiar daca platesti diferenta.
Paznicii au fost ok si l-au pus sa plateasca amenda fara sa cheme politia, stiindu-se cu musca pe caciula trebuia sa plateasca si alta data sa se invete minte sa nu mai fure.
Poate sunt subiectiv de la ce mi s-a intamplat mie ... cum dracu sa vina unu fara ecuson, sa spuna ca am baut din suc si l-am pus la loc, sa nu-l recunoasca ceilalti angajati, dar nici sa nu zica ca e din afara. Daca nu faceam scandal, poate ma asteptau si pe mine afara.

Eu va recomand nu va duceti in nici o camera cu jegurile astea, stati printre oameni, strigati cat puteti de tare la ei, cereti sa vedeti legitimatia, nu-i injurati, nu ii jigniti, dar vorbiti tare sa se stranga lumea, cautati sa gasiti un martor, sunati imediat la politie 112. Nu vorbiti decat cu politia, nu cu manageri sau alte specii...

View PostNenea Zap, on 30 noiembrie 2014 - 17:18, said:

Chiar asa, cat tupeu pe astia sa te puna sa platesti o sticla de suc din care ai baut.
LOL! Tu esti bun de avocat... EI a zis ca am baut din suc...

View Postshelder, on 30 noiembrie 2014 - 17:36, said:

da au voie. nu stiu in baza carei legi dar la Cora daca te prinde cu un produs furat il platesti de 10 ori.
si da, platise ce avea in cos dupa ce a recantarit casiera. cand a ajuns la casa era hot, apoi hot prins, apoi hot care plateste ce a furat. Posted Image
Asta e total ilegal! Dar, na, e o solutie blanda.Posted Image

#40
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
@topcat7 vorbesti total aiurea. daca ai furat, baut un suc, mancat ceva si lasi ambalajele pe raioane poti sa tipi cat vrei, e degeaba.
toate hipemarketurile au camere in fiecare colt si vad tot ce se intampla in magazin. deci nu poti sa spui ca nu ai facut acel lucru. mai rau te acuzi.
acei agenti de paza imbracati in civil pot fi chiar de la politie, asa ca nu incerca sa faci pe grozavul cu ei.
doar atunci cand te sti curat ca lacrima poti si ai dreptul sa nu dai nici o informatie pana la sosirea politiei.

#41
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostTopcat7, on 30 noiembrie 2014 - 17:46, said:

sunati imediat la politie 112. Nu vorbiti decat cu politia, nu cu manageri sau alte specii...

EI a zis ca am baut din suc...
Cand stii ca ai furat normal ar fi sa lasi gura mica si sa cazi la pace cu ei, ca furtul se lasa cu dosar penal, paznicii cum am mai zis au fost de treaba ca nu au chemat direct politia.
Chestia cu bautul sucului se putea demonstra, daca era inceputa sau nu sticla, si apoi pe camere era floare la ureche cine a pus sticla acolo.

#42
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Camerele nu sunt puse peste tot, de aceea sunt si paznici in civil.
De unde stii ca sunt de la politie?

#43
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View Postmateus13, on 30 noiembrie 2014 - 17:24, said:

Nu stiu daca chiar ai incercat tu sa inseli magazinul sau nu, si sincer nici nu ma intereseaza pe mine personal,  dar atata timp
cat n-ai cerut sa fie cantarite produsele respective si pe cantarul de  la raionul unde le-ai cantarit tu, sa se constate ca exista
o diferenta intre ele, se poate considera (ba chiar se considera 100%) tentativa de furt/inselatorie.

Ba nu este! Nimeni nu este calificat sa foloseasca un cantar intr-un magazin. Nu esti instruit sa folosesti acel aparat. Nu ai nici o responsabilitate asupra aspectului metrologic. Nu semnezi nimic.

#44
brasoveanu1009

brasoveanu1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.06.2014
Da-ti cu biciul in mine, ca duc! ;)

    Ca am tinut sau nu de punga, ca am ridicat cantarul, ca l-am tinut, ca am pus niste morcovi inainte in punga urmand ca mai apoi sa pun peste, ca am facut-o de fiecare data sau nu, ca am avut tendinta sau nu, ca am furat sau nu etc., ca am fost fraier de am stat, ca am nerusinarea sa postez sau nu, faptul este consumat.
   Acum intreb, din punct de vedere legal, ca de aceea am postat aici, ce imi pot face ei sau ce pot face eu in cazul de fata.
   Ei au chemat politia pentru ca am refuzat initial sa ma legitimez (am inteles ca acestia vin obligatoriu la sesizari indifent de motiv odata ce au fost chemati). Repet, in nota aceea scrisa de agentii paza scrie ca,  ,,casiera a sesizat o diferenta,, pe care tocmai ea a corectat-o pe loc, eu platind valoarea reala a produselor, cu ce mai sunt vinovat legal? Nu s-a facut nici un retur, nu sunt poze facute la primele etichete sau la cele finale, nu exista proba video, doar bonul fiscal pe care il detin in care este retras un produs si bagat din nou. In rest, vorbe.

#45
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Nu stiu care sunt legile legate de eventualele amenzi dar retinerea unei persoane de catre
personalul de paza este perfect legala, conform Legii LEGE nr. 333 din 2003 actualizata ,
la Cap. 6 Art.48, lit.d se prevede clar, citez:
d) sa opreasca si sa legitimeze persoanele despre care exista
date sau indicii ca au savârsit infractiuni sau alte fapte
ilicite în obiectivul pazit, pe cele care incalca normele interne
stabilite prin regulamentele proprii, iar în cazul infractiunilor
flagrante, sa opreasca si sa predea politiei pe faptuitor,
bunurile sau valorile care fac obiectul infractiunii sau al altor
fapte ilicite, luând masuri pentru conservarea ori paza lor,
întocmind totodata un proces-verbal pentru luarea acestor masuri;

Edited by mateus13, 30 November 2014 - 18:07.


#46
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

View Postbitanu_daniel, on 30 noiembrie 2014 - 17:55, said:

,,casiera a sesizat o diferenta,, pe care tocmai ea a corectat-o pe loc, eu platind valoarea reala a produselor, cu ce mai sunt vinovat legal? Nu s-a facut nici un retur, nu sunt poze facute la primele etichete sau la cele finale, nu exista proba video, doar bonul fiscal pe care il detin in care este retras un produs si bagat din nou. In rest, vorbe.
asta am inteles. dar ce tot eviti tu sa spui e daca a avut sau nu dreptate casiera. ;)

#47
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View Postshelder, on 30 noiembrie 2014 - 17:49, said:

@topcat7 vorbesti total aiurea. daca ai furat, baut un suc, mancat ceva si lasi ambalajele pe raioane poti sa tipi cat vrei, e degeaba.
toate hipemarketurile au camere in fiecare colt si vad tot ce se intampla in magazin. deci nu poti sa spui ca nu ai facut acel lucru. mai rau te acuzi.
acei agenti de paza imbracati in civil pot fi chiar de la politie, asa ca nu incerca sa faci pe grozavul cu ei.
doar atunci cand te sti curat ca lacrima poti si ai dreptul sa nu dai nici o informatie pana la sosirea politiei.

Iti spun ca nu am baut din suc. Era sigilat. Daca imi pierd timpul scriing aici, macar trebuie sa ma credeti ca nu am nici un interes sa va mint. Si nu, nu sunt de la politie!
POLITISTII NU AU VOIE SA UMBLE IN CIVIL! Politistii umbla intotdeauna in uniforma si poarta semne distinctive. De asemeni, nu umbla singuri. Au statie, masina de politie ...

#48
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 14.03.2013

View Postbitanu_daniel, on 30 noiembrie 2014 - 17:55, said:

Da-ti cu biciul in mine, ca duc! Posted Image

Ca am tinut sau nu de punga, ca am ridicat cantarul, ca l-am tinut, ca am pus niste morcovi inainte in punga urmand ca mai apoi sa pun peste, ca am facut-o de fiecare data sau nu, ca am avut tendinta sau nu, ca am furat sau nu etc., ca am fost fraier de am stat, ca am nerusinarea sa postez sau nu, faptul este consumat.
   Acum intreb, din punct de vedere legal, ca de aceea am postat aici, ce imi pot face ei sau ce pot face eu in cazul de fata.
   Ei au chemat politia pentru ca am refuzat initial sa ma legitimez (am inteles ca acestia vin obligatoriu la sesizari indifent de motiv odata ce au fost chemati). Repet, in nota aceea scrisa de agentii paza scrie ca,  ,,casiera a sesizat o diferenta,, pe care tocmai ea a corectat-o pe loc, eu platind valoarea reala a produselor, cu ce mai sunt vinovat legal? Nu s-a facut nici un retur, nu sunt poze facute la primele etichete sau la cele finale, nu exista proba video, doar bonul fiscal pe care il detin in care este retras un produs si bagat din nou. In rest, vorbe.
Tentativa de furt. Vad ca te tot feresti sa spui daca a avut dreptate casiera.

Edited by jm2010, 30 November 2014 - 18:01.


#49
brasoveanu1009

brasoveanu1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.06.2014
Nu evit si nici nu neg. A constatat corect casiera.
Dar totodata ea a reparat fapta mea ,,nelegala,, odata ce mi-a eliberat bonul, nu?

Edited by bitanu_daniel, 30 November 2014 - 18:03.


#50
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

View PostTopcat7, on 30 noiembrie 2014 - 17:59, said:

Politistii umbla intotdeauna in uniforma si poarta semne distinctive. De asemeni, nu umbla singuri. Au statie, masina de politie ...
esti sigur sau vorbesti din povesti? daca nu sti ar fi bine sa taci. eu stiu sigur un hipermarket in care politia are propriul birou, afara nu e nici o masina de politie, iar cel putin un politist se plimba in civil prin magzin.

View Postbitanu_daniel, on 30 noiembrie 2014 - 18:03, said:

Nu evit si nici nu neg. A constatat corect casiera.
Dar totodata ea a reparat fapta mea ,,nelegala,, odata ce mi-a eliberat bonul, nu?
nu. tentativa de furt ramane. ce e drept daca spui ca nu au dovezi atunci nu au ce sa iti faca.

Edited by shelder, 30 November 2014 - 18:05.


#51
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 14.03.2013

View Postbitanu_daniel, on 30 noiembrie 2014 - 18:03, said:

Nu evit si nici nu neg. A constatat corect casiera.
Dar totodata ea a reparat fapta mea ,,nelegala,, odata ce mi-a eliberat bonul, nu?

Si tentativa se pedepseste asa cum este normal. Altfel s-ar incuraja hotii sa o faca in continuare.

#52
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View Postbitanu_daniel, on 30 noiembrie 2014 - 17:55, said:

Da-ti cu biciul in mine, ca duc! Posted Image

Ca am tinut sau nu de punga, ca am ridicat cantarul, ca l-am tinut, ca am pus niste morcovi inainte in punga urmand ca mai apoi sa pun peste, ca am facut-o de fiecare data sau nu, ca am avut tendinta sau nu, ca am furat sau nu etc., ca am fost fraier de am stat, ca am nerusinarea sa postez sau nu, faptul este consumat.
   Acum intreb, din punct de vedere legal, ca de aceea am postat aici, ce imi pot face ei sau ce pot face eu in cazul de fata.
   Ei au chemat politia pentru ca am refuzat initial sa ma legitimez (am inteles ca acestia vin obligatoriu la sesizari indifent de motiv odata ce au fost chemati). Repet, in nota aceea scrisa de agentii paza scrie ca,  ,,casiera a sesizat o diferenta,, pe care tocmai ea a corectat-o pe loc, eu platind valoarea reala a produselor, cu ce mai sunt vinovat legal? Nu s-a facut nici un retur, nu sunt poze facute la primele etichete sau la cele finale, nu exista proba video, doar bonul fiscal pe care il detin in care este retras un produs si bagat din nou. In rest, vorbe.
Cel mai bine e sa vorbesti cu un avocat.
Si nu esti obligat sa iti cantaresti singur produsele, nu esti responsabil de eroarea facuta. Ei sunt obligati sa faca acest lucru. Cata prostie si nesimtire.
Hai ca m-am enervat ...

#53
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai initiatoru-i incepator, el ar vrea sa stie cum sa procedeze data viitoare, sa nu mai fie prins, iar daca esueaza din nou, sa stie ce-l asteapta, ce drepturi are.

#54
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View Postjm2010, on 30 noiembrie 2014 - 18:00, said:

Tentativa de furt. Vad ca te tot feresti sa spui daca a avut dreptate casiera.

Vezi ce usor e sa bagi omul in puscarie pentru 2-3 ani?

View Postshelder, on 30 noiembrie 2014 - 18:03, said:

esti sigur sau vorbesti din povesti? daca nu sti ar fi bine sa taci. eu stiu sigur un hipermarket in care politia are propriul birou, afara nu e nici o masina de politie, iar cel putin un politist se plimba in civil prin magzin.

Sa se plimbe, dar nu are nimic de-a face cu mine. Nu are uniforma, nu e politist. Vrei sa-ti spn si de cand s-a dat ordinul asta sau iti amintesti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate