Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Trusa scule din oferta Kaufland

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Daca eram Merlin, nu mai aveam nevoie de surubelnita... Posted Image, si mi se rupea si mie de diferenta dintre PZ si PH.

Legat de review-uri, este mai delicata treaba.

Pot sa-ti spun ca Makita DF 330 e o pocnitoare - cel putin pt. regim de utilizare industriala, se strica ambreiajul cu alunecare imediat, si ii sar si angrenajele de aluneca si pe pozitia fara limitator de cuplu...
Mai mult, chiar si noua, plaja limitatorului de cuplu este absurd de mica, numai cativa Nm, chiar daca are 16 trepte, si nu poti sa strangi decat surubele mici cu ea cu limitator, iar pe pozitia de gaurire este OK noua - 24 Nm pe treapta 1, insa se strica repede si aluneca si pe ea; acumulatorii de 10,8 @ 1,3 ah sunt f slabi si se uzeaza repede, dupa utilizare  de 2 luni, se descaraca f. repede si nu mai au nici tensiune suficienta - scula nu mai are putere.
Din fericire am vazut asta la atelier la doua exemplare care nu au fost luate de mine, inainte sa fac prostia sa iau si eu una.
De asta mi-am luat GSR-ul pt. mine, care este mult mai OK ( are gatul cam mare si acopera zona de lucru, insa marimea asta asigura probabil un ambreiaj mai rezistent.
Am reparat cele doua buc de DF 330 cu motoare si angrenaje originale, si am pus acumulatori chinezo-nemtesti de 2Ah care inca sunt buni dupa 2 luni...

Am citit si eu multe review-uri la DF330 si 030, si lumea avea in general doar cuvinte de lauda, asa ca as fi luat teapa daca ma luam dupa ele...
Conteza sa afli din practica de la utilizatori.
Si la Bosch sunt multe albastre semi-pro, si doar putine industriale, si nu scrie nicaieri asta.
Plus ca schimba modelele din cand in cand, si performantele.
2-26 era acum cativa ani scula industriala, si la 2,3 J dadea gauri OK.
Modelul de acum are 3 J, si da gauri prea largi ca si Makita mea de 2,7 J...
Sunt multe de povestit, dar mai am si alte treburi...

Edited by loock, 30 November 2014 - 20:12.


#56
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014

View Postmyshyk, on 30 noiembrie 2014 - 19:42, said:

Deci, ca sa-si cumpere omul o surubelnita, voi i-ati oferit niste cursuri universitare. Asa-i trebuie, sa se-nvete minte!

ai fost tare la faza asta :)

oricum, fiind pe aria potrivita, sa stii ca nu este o problema faptul ca s-a vorbit de scule de genul, ideea este ca de aici se mai pot trage niste invataminte si la nevoie se poate orienta omul spre un produs sau altul in functie de ceea ce spun utilizatorii efectiv ale unor astfel de scule.

legat de review-uri, unele sunt puse din entuziasm, iar ca orice scula noua, nu o fortezi prea tare si o protejezi ca este noua si vrei sa te tina, este incantarea de moment care te face sa zici ca este best of the best ever. insa dupa ce o folosesti in adevaratul sens al cuvantului si incepi sa vezi si partile rele, nu mai revii sa spui si ce este rau la ea, asa ca se perpetueaza o idee gresita asupra unor lucruri doar din motivele enumerate anterior sau chiar din necunoasterea temeinica a unor parametri dupa care ai putea spune daca o scula este buna sau rea.

#57
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006

View PostGroot, on 30 noiembrie 2014 - 17:16, said:

Prietene, otelurile au yield strength 235 MPa in sus.

Avioane de interceptare adica multi-role jet fighter? (Folosim termeni in engleza pentru ca nu exista avioane de vanatoare romanesti).

Adica ok, avion de interceptare, interceptezi obiectul zburator inamic, si dupa aia? Adica nu-i suficient doar sa interceptezi si sa te uiti la el. Pana si pe wikipedia romaneasca zice ca avionul de vanatoare are rol de interceptare si de distrugere. Nu zice nimic despre avioane de interceptare.

Adica sincer, nu prea ai proprietatea termenilor.

Inainte sa acuzi pe altii ca "nu prea au propietatea termenilor" -( apropo este o exprmare cam nefericita, ca sa nu zic mai rau...), in primul rand trebuie sa stapanesti subiectul cat de cat.
Avioane de interceptare este un termen care se foloseste in romana, nu l-am inventat eu, si nu este sinonim cu "multi-role jet fighter", deci iata cine nu stapaneste deloc termenii.
Se refera la avioane cu performante extreme, oarecum asemanatoare cu cele de vanatoare, dar care datorita performantelor iesite din comun, cat si datorita destinatiei specializate ( tocmai pe dos fata de multi-rol...), formeaza o categorie aparte.
La avionele cu reactie, intra Mig 25 si 30, avioane trisonice !, care au structura din otel....
Americanii au facut un avion trisonic de recunoastere si spionaj, SR-71, care avea structura si fuselajul exact din acel aliaj de titanium beta despre care am amintit mai sus, cu titanul importat pe cai ocolite tocmai de la inamicul URSS...

Edited by loock, 01 December 2014 - 00:00.


#58
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmyshyk, on 30 noiembrie 2014 - 19:42, said:

Deci, ca sa-si cumpere omul o surubelnita, voi i-ati oferit niste cursuri universitare. Asa-i trebuie, sa se-nvete minte!

Super tare asta!

Cred ca ar fi bine sa spuneti unde se gasesc sculele astea in Romania.Ar fi bine sa spuneti magazinul exact!

De unde cumparati biti Wera cu 1,5 lei?

Edited by alyaly, 01 December 2014 - 00:24.


#59
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postloock, on 30 noiembrie 2014 - 23:58, said:

Inainte sa acuzi pe altii ca "nu prea au propietatea termenilor" -( apropo este o exprmare cam nefericita, ca sa nu zic mai rau...), in primul rand trebuie sa stapanesti subiectul cat de cat.
Avioane de interceptare este un termen care se foloseste in romana, nu l-am inventat eu, si nu este sinonim cu "multi-role jet fighter", deci iata cine nu stapaneste deloc termenii.
Se refera la avioane cu performante extreme, oarecum asemanatoare cu cele de vanatoare, dar care datorita performantelor iesite din comun, cat si datorita destinatiei specializate ( tocmai pe dos fata de multi-rol...), formeaza o categorie aparte.
La avionele cu reactie, intra Mig 25 si 30, avioane trisonice !, care au structura din otel....
Americanii au facut un avion trisonic de recunoastere si spionaj, SR-71, care avea structura si fuselajul exact din acel aliaj de titanium beta despre care am amintit mai sus, cu titanul importat pe cai ocolite tocmai de la inamicul URSS...

Deci ai avut nevoie de timp, ca sa te documentezi, aka nu esti fix pe domeniu. Inca o data, valea. Si nu uita, te astept cu pozele alea. Nu de alta, da trebuie sa demosntrezi, ca meriti sa fii bagat in seama ;)

#60
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Erau cunostinte de cultura generala pt. mine, unele stiute chiar din anii '80, dar erau off topic - cel putin pana la interventia lui Groot, motiv pt care nu avea rost sa intru in detalii aiurea.
Din ce am scris mai sus, puteai insa sa intelegi asta f. bine, poate putin din discutia despre oteluri, dar 100% din ce am amintit despre acel aliaj de titanium beta 40 Ti 20 Al, 20 Cr, 20 V, care este un aliaj extrem de aparte chiar si printre aliajele de titan, si cat se poate de specific pt SR 71 Posted Image.

Cat despre poze, in primul rand ca eu nu fac poze, ci doar fotografii.
Fotografia este o forma de arta vizuala, si apare in urma unui act artistic avizat si intentionat, cu demers estetic evident.
Nu sunt snob, ci doar pretentios, am recunoscut asta.

Avand in vedere ca te satisface simpla vedere a unor "festo", pt. mine ar fi o risipa ...
Am vrut sa iau T12 pt. masa mai mica, insa le-au scos din productie si am luat T15.

Edited by loock, 01 December 2014 - 19:25.


#61
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postloock, on 01 decembrie 2014 - 19:08, said:

Erau cunostinte de cultura generala pt. mine, unele stiute chiar din anii '80, dar erau off topic - cel putin pana la interventia lui Groot, motiv pt care nu avea rost sa intru in detalii aiurea.
Din ce am scris mai sus, puteai insa sa intelegi asta f. bine, poate putin din discutia despre oteluri, dar 100% din ce am amintit despre acel aliaj de titanium beta 40 Ti 20 Al, 20 Cr, 20 V, care este un aliaj extrem de aparte chiar si printre aliajele de titan, si cat se poate de specific pt SR 71 Posted Image.

Cat despre poze, in primul rand ca eu nu fac poze, ci doar fotografii.
Fotografia este o forma de arta vizuala, si apare in urma unui act artistic avizat si intentionat, cu demers estetic evident.
Nu sunt snob, ci doar pretentios, am recunoscut asta.

Avand in vedere ca te satisface simpla vedere a unor "festo", pt. mine ar fi o risipa ...
Am vrut sa iau T12 pt. masa mai mica, insa le-au scos din productie si am luat T15.

Festo s-a numit firma initial, nu era cazu de bagat in ghilimele. Din partea mea poti sa faci si fotografii, picturi, filmari sau ce vrei tu. Important era sa fi inteles ideea fara sa apelam la schite

#62
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Ce parere aveti de trusa asta pentru uz mediu spre rar prin casa?
Vreau sa o fac cadou unei persoane de 50 si ceva de ani.

http://www.lidl.ro/r...Detail&id=26433

#63
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
la rar, sa zic ca mai merge, insa mediu .....

ideea este ca depinde de ce are nevoie efectiv, cutter se gaseste si separat, la fel ruleta si foarfeca. raman bitii si patentul, nu cred ca este o avere, insa de acei bani probabil ca ii poti lua ceva mai bun. desi ...

oricum, aceea nu este trusa pt uz mediu, asta e clar

#64
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Raman la rar: o data pe luna, max de doua ori.
Foarfeca, cutterul si ruleta nu sunt necesare pentru ca are deja, ma interesa din trusa cele doua surubelnite mici (stiu ca nu are) si aia 10 biti.
Caut un cadou pana in 40 lei si o trusa ca asta mi se pare o idee buna, dar accept si alte variante daca stiti in suma aceasta.

#65
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
e 2-3 lei una din aia mica in piata. calitatea nu difera foarte mult de cea de la lidl

cat despre biti, mai bine mergi si ii cumperi direct o surubelnita cu biti si ii iei ceva mai de calitate.

s-au dat atatea exemple de producatori pe topicul asta ca poti sa-ti pui si-n cap. asa ca alege cat inca mai ai timp pana la craciun

#66
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sunt interesante informatiile acumulate in acest topic. Din nefericire, complet nefolositoare utilizatorului casnic. Cu ce l-ar ajuta pe badea Ion, o surubelnita de 50k €?

Sfatul meu este sa mergeti pe Bosch pentru cadouri. Albastru ori verde in functie de nivelul utilizatorului. Accesoriile trebuie sa fie deasemeni, Bosch. Cumparandu-le din reprezentanță reduceti si riscul de a le găsi inscriptionate "Bossch, Bossh ..."
Pentru răspunsuri specifice, întrebați consultanții tehnici angajați acolo. De obicei fabuleaza daca sunt luați prin surprindere dar isi amintesc răspunsurile corecte dupa ce ajung la un PC.

#67
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

View PostCorupt, on 22 decembrie 2014 - 13:43, said:

Raman la rar: o data pe luna, max de doua ori.
Foarfeca, cutterul si ruleta nu sunt necesare pentru ca are deja, ma interesa din trusa cele doua surubelnite mici (stiu ca nu are) si aia 10 biti.
Caut un cadou pana in 40 lei si o trusa ca asta mi se pare o idee buna, dar accept si alte variante daca stiti in suma aceasta.

Eu am surubelnita asta de ... naiba stie. 10 ani?

http://www.clubaface...id-3077967.html

N-am reusit sa rup nici un bit, oricit m-am chinuit.

Mai am si Unior, la fel de bune.

Pe linga faptul ca sculele ieftine nu tin (nici macar nu iti poti face treaba cu ele), iti si bati joc de planeta cumparind gunoaie pe care le arunci la prima utilizare.

Bosch sint mult prea scumpe pentru calitatea pe care o ofera.

Edited by cosstica, 24 December 2014 - 08:01.


#68
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
dar de yato ce parere ai?

#69
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Yato ofera truse cu multe componente, care din nou se adreseaza unei folosiri cel putin medii, pentru care din nou exista truse de calitate mult superioara. Intrebarea este intotdeauna, unde incepi si unde te opresti. Printre cele mai bune raporturi pret-calitate precum si numar de componente intr-o trusa tot la Proxxon se regasesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate