Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Distributii bazate pe deb sau pe rpm?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
toate distributiile bazate pe DEB au la baza Ubuntu. deci diferente mari sunt doar ca aspect.
daca vrei ceva nou incearca distributii RPM. doar ca o sa ai sute/mii de batai de cap.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Explicatii: subiect creat din mesaje offtopic de pe topicul http://forum.softped.../#entry16256059
Chiar si aici evitati va rog offtopic-ul si (mai ales) flame-ul. Multumesc.

Edited by shogun1, 26 November 2014 - 07:11.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,625
  • Înscris: 30.07.2003

View Postshelder, on 25 noiembrie 2014 - 17:31, said:

sa sti ca m-am gandit la asta. Posted Image
Dar la urmatoarea afirmatie nu prea:

View Postshelder, on 25 noiembrie 2014 - 17:07, said:

incearca distributii RPM. doar ca o sa ai sute/mii de batai de cap.

Edited by neagu_laurentiu, 25 November 2014 - 18:16.


#3
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

View Postneagu_laurentiu, on 25 noiembrie 2014 - 18:16, said:

Dar la urmatoarea afirmatie nu prea:
adica vrei sa spui ca instalarea si customizarea se face la fel de usor la RPM ca la DEB?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,625
  • Înscris: 30.07.2003
La fel. N-are nici o treaba impachetarea cu modul de a fi a unei distributii.

#5
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Problema apare in cazul aplicatiilor noi care nu se gasesc in repositorii.
Acestea , de obicei se gasesc pe site-urile producatorilor de cele mai multe ori doar ca pachete .deb pentru Ubuntu, sau tar.gz, ori prin diverse ppa-uri (tot pt Ubuntu).
Asta-i avantajul Ubuntu: comunitate mare si se gasesc si unii dintre acesti multi care sa compileze niste aplicatii
Tu, fiind programator nu prea tii cont de faptul ca foarte putini stiu sa compileze sau sa instaleze o aplicatie plasand fisierele din arhiva (eventual tar.gz) in locurile cuvenite si adaugand si ce mai lipseste pe langa (dependinte)
Toate celelate distributii in afara de Ubuntu au mari probleme in privinta aplicatiilor noi. Pana si Arch care se lauda ca le are in AUR sufera mult la acest capitol caci foarte multe de acolo sunt nefunctionale sau neinstalabile. Si nu numai aplicatiile noi din AUR au acesta problema. Eu nu pot folosi arch sau Manjaro pe un laptop tinkpad pentru ca nu pot instala Configure-Trackpoint din AUR. Este pachetul acolo, dar e degeaba.

Edited by stefanesc, 25 November 2014 - 19:58.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,625
  • Înscris: 30.07.2003
De regula si sub .rpm sunt disponibile aplicatiile (pe langa .deb) la acei producatori. Apoi sunt si distributii "bleeding edge" care iti ofera a doua zi noutatile fara sa faci mari eforturi. Totul tine si de ce doresti, ce "aplecari" pentru tehnic ai etc.

Edited by neagu_laurentiu, 25 November 2014 - 19:56.


#7
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
@initiator, Poti incerc Manjaro (este bazat pe Arch) , OpenSuSE sau  pclinuxos.
p.s: a nu se intelege ca doar acele distributi iti merg, acestea sunt recomandate de mine.

@stefanesc, eu nu am avut nevoie sa instalez programe din surse, decat o data sau de doua ori pentru niste aplicatii mai "exotice" care nu aveau nici macar pachete .deb sau .rpm (apropo poti instala pachete .deb cu dpkg pe care il gasesti in AUR (nota: ce instalezi cu dpkg dezintalezu cu dpkg, ce instalezi cu pacman, dezinstalezi cu pacman), iar pachetel .rpm le transformi in .deb cu alien) si eu nu am intalnit pachete din aur neinstalabile, cel mai lung timp pentru instalarea unui pachet din aur a fost de ~7 min.

#8
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
@neagu
Esti sigur?
https://www.4kdownload.com/download
Este cel mai bun pt descarcarea fisierelor video de pe diverse site-uri de unde nu se poate descarca nici cu youtube-dl sau all video downloader,clipgrab,xVideoServiceThief sau nu stiu ce addon firefox
Si nu e singurul exemplu, mai am multe altele.

Edited by stefanesc, 25 November 2014 - 20:05.


#9
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Da, sunt sigur. Uite pachetul disponibil in aur https://aur.archlinu...ideodownloader/ (l-am instalat si functioneaza).(acum am vazut cui ii adresai intrebarea)

Da, nu toti producatori au si pachete .deb si pachete .rpm, dar poti transforma din .rpm in deb si din .deb  in .rpm cu alien. De exemplu oracle nu are versiune .deb, are doar .rpm.

Edited by Zinus, 25 November 2014 - 20:18.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,625
  • Înscris: 30.07.2003
Si eu pot da exemple ( http://www.libreoffi...e-fresh/#change ) sau pot gasi si unde ai numai .rpm.

#11
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
mai adaug si eu ca celebrul vmtools de la vsphere (pe care-l instalezi cam pe orice masina virtuala vmware) are doar .rpm si .tar.gz, nu si .deb ... dar conteaza mai putin :P

#12
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Si ce-ai vrut sa spui cu asta ?
Pachetul tar.gz vine insotit de instructiuni detaliate de instalare pentru Ubuntu , asa ca ce rost ar mai fi avut si un pachet .deb in acest caz?
Chiar nu inteleg ce ai vrut sa spui cu asta, caci eu folosesc VMWare player sub Ubuntu de cativa ani si n-am avut niciodata vreo problema legata de instalarea vmtools.
Aici se vorbea de aplicatii ce trebuiesc a fi instalate fara a avea niciun fel de instructiuni detaliate privitoare la modul exact de compilare, asa ca nu vad nicicum legatura.

Edited by stefanesc, 25 November 2014 - 22:32.


#13
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
nu am vrut sa spun nimic, eram in asentimentul celor care sustineau ca poti avea doar pachet .rpm, nu si .deb pentru acelasi software

#14
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

View Postshelder, on 25 noiembrie 2014 - 17:07, said:

toate distributiile bazate pe DEB au la baza Ubuntu. deci diferente mari sunt doar ca aspect.
daca vrei ceva nou incearca distributii RPM. doar ca o sa ai sute/mii de batai de cap.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Explicatii: subiect creat din mesaje offtopic de pe topicul http://forum.softped.../#entry16256059
Chiar si aici evitati va rog offtopic-ul si (mai ales) flame-ul. Multumesc.
Adica au la baza Debian ca de aia se numesc DEB și nu ubu de exemplu...

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,625
  • Înscris: 30.07.2003
Acum daca e sa mergem pana-n panzele albe, poti face un .deb pentru o distributie care sa nu aiba nici o legatura cu Debian si derivatele.

Edited by neagu_laurentiu, 27 November 2014 - 21:28.


#16
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Poststefanesc, on 25 noiembrie 2014 - 20:04, said:

@neagu
Esti sigur?
https://www.4kdownload.com/download
Este cel mai bun pt descarcarea fisierelor video de pe diverse site-uri de unde nu se poate descarca nici cu youtube-dl sau all video downloader,clipgrab,xVideoServiceThief sau nu stiu ce addon firefox
Si nu e singurul exemplu, mai am multe altele.
sudo alien -r libNumeComplicat1_1.4.212_10v6_beta2_.2.0-1_i386.deb

Edited by neur0, 12 December 2014 - 10:00.


#17
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007

View PostZinus, on 25 noiembrie 2014 - 20:04, said:

@initiator, Poti incerc Manjaro (este bazat pe Arch) , OpenSuSE sau  pclinuxos.
p.s: a nu se intelege ca doar acele distributi iti merg, acestea sunt recomandate de mine.

@stefanesc, eu nu am avut nevoie sa instalez programe din surse, decat o data sau de doua ori pentru niste aplicatii mai "exotice" care nu aveau nici macar pachete .deb sau .rpm (apropo poti instala pachete .deb cu dpkg pe care il gasesti in AUR (nota: ce instalezi cu dpkg dezintalezu cu dpkg, ce instalezi cu pacman, dezinstalezi cu pacman), iar pachetel .rpm le transformi in .deb cu alien) si eu nu am intalnit pachete din aur neinstalabile, cel mai lung timp pentru instalarea unui pachet din aur a fost de ~7 min.

Subscriu: Am convertit si eu cu alien si a functionat perfect pe Ubuntu acum cativa ani euro-office (un derivat de openoffice) avea doar .rpm. Singurul lucru a fost ca nu mi-a pus emoticoanele in meniu,dar alea le-am pus eu manual. Totul functiona ca la carte. Instructiunea de instalare era identica cu cea de la OpenOffice.

#18
Sunny220

Sunny220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2014
@stefanesc

Quote

@stefanesc, a scris;
Problema apare in cazul aplicatiilor noi care nu se gasesc in repositorii.
Acestea , de obicei se gasesc pe site-urile producatorilor de cele mai multe ori doar ca pachete .deb pentru Ubuntu, sau tar.gz, ori prin diverse ppa-uri (tot pt Ubuntu).
Asta-i avantajul Ubuntu: comunitate mare si se gasesc si unii dintre acesti multi care sa compileze niste aplicatii
Tu, fiind programator nu prea tii cont de faptul ca foarte putini stiu sa compileze sau sa instaleze o aplicatie plasand fisierele din arhiva (eventual tar.gz) in locurile cuvenite si adaugand si ce mai lipseste pe langa (dependinte)
Toate celelate distributii in afara de Ubuntu au mari probleme in privinta aplicatiilor noi. Pana si Arch care se lauda ca le are in AUR sufera mult la acest capitol caci foarte multe de acolo sunt nefunctionale sau neinstalabile.

Întradevăr, comunitate foarte mare pe DEB

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate