Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Vodafone Romania lanseaza VoLTE

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5502 replies to this topic

#865
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
Eu mă gândesc să trec pe Digi. Colegi de muncă au Digi și n-au probleme; până acum câteva luni îi sunam din 3 în 3 săptămâni să îmi "reseteze semnalul" (murea netul și mort rămânea). Luna trecuta a trebuit să mă cert cu ei 3 ore în telefon că mi-au dat credit în avans și mie și prietenei mele deși n-am solicitat niciunul acest lucru (nici nu știam cum, dar bine că măcar în urma celor 3 ore de țipat la angajații ale căror afirmații se bat cap în cap am aflat). O țin p-a lor sus și tare că sistemul nu are cum să aibă probleme și să activeze acest serviciu automat, credit în avans se dă doar la cererea clientului. I-am întrebat când a fost activat acest serviciu.  Primii 3 n-au fost în stare să răspundă. Al 4-lea a fost mai răsărit, a găsit undeva în sistem data de 30 ianuarie. Atunci aș fi activat, cică, chestia asta pe nr meu și pe al prietenei. Mă uit în mesaje, văd că fix atunci am reîncărcat. Și eu și ea. Are sens - glitch de sistem. Dar nu, imposibil! Sistemul merge brici! Ok, trecem peste asta, sunt senil la nici 30 de ani. Dacă tot "l-am activat" pe 30 ianuarie, de ce n-am primit credit în avans în februarie și martie, ci abia în aprilie (fix când nu-mi mai trebuia opțiunea de 8 euro, că la sfârșit de mai urma să activez roaming de 15)? Zici că suntem în Skynet. Dacă sistemul lor zice într-un fel, apăi așa e! Nu încape îndoială.

Singurul motiv pentru care încă n-am plecat de la ei este că Orange e praf (limitează viteza în Apple Music și YouTube) iar Digi are acoperire slabă (dar aud că și-au revizuit harta cu acoperirea, huh?). E bine să încarc 8 euro la fiecare 42 de zile, dar parcă mai bine aș da 8 euro pe lună pentru două numere.

De Telekom nici să n-aud. La ce reclame cu "te **** operatorul?" și "net nelimitat fără limitare de viteză" (dar suficient cât pentru un stream 480p, conform stelutelor) am văzut la TV... marș.

 MembruAnonim, on 25 mai 2019 - 08:03, said:

Ehhh.... unii trolleaza pe aici in nesimtire.
A iesit oficialu la sfarsit de aprilie si a zis de 2-3 luni iar voi stiti asta si comentati ca de ce nu s-a lansat? WTF?

19 mai. Duminica. Bine ca nu 30 februarie!

Păi stai așa... Dacă e să ne luăm după informații oficiale avem VoLTE din 2014, de fapt! Dar suntem noi prosti că nu știm să-l folosim. Conform comunicatului ăluia de presă care până de curând încă se putea găsi pe site-ul Vodafone...

Dacă în 2014 au avut tupeul să mintă în halul ăla (și nu și-a cerut nimeni scuze oficial) de ce l-am crede pe șef tehnic când zice că lansează serviciul în x luni, 5 ani mai târziu?

 Buxelm, on 20 mai 2019 - 10:32, said:



Astea sunt beneficii care abia se observ si nu afecteaza buzunarul. Wifi calling te face disponibil si atunci cand nu ai semnal sau salveaza costurile din roaming cand esti departe si suni in tara. Pentru SEE nu aduce decat cheltuiala inutila.

Păi stai așa. Cum adică... ești în Grecia, apelezi pe cineva din România prin VoWifi și e ca și când ai apela din România? Has science gone too far? :))

#866
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,414
  • Înscris: 08.02.2011

 Formhault, on 27 mai 2019 - 03:58, said:


Păi stai așa. Cum adică... ești Ă®n Grecia, apelezi pe cineva din România prin VoWifi și e ca și când ai apela din România? Has science gone too far? :))

Da. la Digi așa este, Orange restictioneaza accesul daca nu ai IP de Romania, iar ăștia de la Vodafone au băgat și ei cumva ?

#867
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016

 modoran, on 27 mai 2019 - 06:58, said:



Da. la Digi așa este, Orange restictioneaza accesul daca nu ai IP de Romania, iar ăștia de la Vodafone au băgat și ei cumva ?

Ei au băgat... Nu asta se vorbește pe aici? Când vaga Vodafone VoLTE și VoWiFi? Adică la anul și la mulți ani :))

#868
gabbry

gabbry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.06.2007
Vodafone nu are Volte nici acum ?

Daca pun LTE (auto) pe Vodafone nu imi apare acea optiune Apel 4G ca la Orange.

Attached File  Screenshot_20190529-153922_Mobile networks.jpg   57.9K   74 downloadsAttached File  Screenshot_20190529-153934_Mobile networks.jpg   63.43K   76 downloads

#869
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,367
  • Înscris: 03.04.2004
N-are, e inca in probe care nu se mai termina...

#870
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

 emanu900, on 29 mai 2019 - 15:23, said:

N-are, e inca in probe care nu se mai termina...
Din surse sigure testele de termina în 2030.

#871
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 12.06.2016

 crursu, on 29 mai 2019 - 15:28, said:


Din surse sigure testele de termina în 2030.
Poate sa se termine constructia Autostrazii Unirii si Vodafone sa nu aibe VOLTE.

#872
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

 Formhault, on 27 mai 2019 - 03:58, said:


Păi stai așa. Cum adică... ești Ă®n Grecia, apelezi pe cineva din România prin VoWifi și e ca și când ai apela din România? Has science gone too far? :))

Corect. In SEE e bun doar sa suni in tara pentru ca apelurile locale vor fi taxate ca si cum ai suna din tara. Acum cu Skype&co nu prea e important dar totusi salveaza ceva atunci cand esti mai departe de zona 2. prin WoWiFi toate apelurile primite sau date sunt taxate ca in tara chiar daca esti in America de sud conectat prin wifi.

#873
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
31 Mai. Tot nimic!

#874
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Nici nu va fi prea curand, cunoscand antecedentele acestei firme... :)

#875
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Deci mi-am "furat-o"! Eu chiar credeam că în al 13-lea ceas ....
Oh, well!

#876
dinamo48

dinamo48

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 13.05.2017
Directorul tehnic de la vodafone spunea în aprilie că se lansează volte în 2-3 lunii

#877
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Ok, să vad minunea la 1 August!

#878
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Este cu atat mai rusinos avand in vedere ca VoLTE nu este cine stie ce mare smecherie, fiind un VoIP peste 4G, iar ei se lauda de cinci ani ca il lanseaza.

#879
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
``Nu e cine stie ce smecherie``, numai ca atat Orange, cat si Digi au avut probleme cu VoLTE mult timp dupa implementare.
Este un serviciu care implica atat imbunatatirea echipamentelor, cat si a soft-ului. Dpdv tehnic iar implica multa munca.

Edited by MembruAnonim, 01 June 2019 - 16:40.


#880
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Fără sa fie un "rant", e aiurea! Nu e ca și cum acum, Vodafone, ar inventa VoLTE! Este penibil!

#881
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
Brașovene, nu de 5 ani îl implementează. De 5 ani l-au implementat! :))

#882
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

 MembruAnonim, on 01 iunie 2019 - 16:39, said:

``Nu e cine stie ce smecherie``
...zise vulpea ...:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate