Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Muntii Dolomiti

- - - - -
  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#289
ste-25

ste-25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.03.2019
Care este cea mai frumoasa zona din apropierea Dolomitilor, unde se poate ajunge cu masina (eventual camping)?
Peste 2 saptamani ajung pe acolo (in trecere), si as vrea sa stau doua zile pe acolo, doar atat imi permite timpul.

#290
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
Fiecare zona e frumoasa, depinde ce doresti sa vezi/faci.
Ar fi util sa mentionezi de unde vii si incotro te indrepti apoi.

#291
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,578
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru camping recomand Camping Romantic Village - Malga Ciapela.

#292
ste-25

ste-25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.03.2019

View Postdariuscha, on 15 august 2019 - 09:08, said:

Fiecare zona e frumoasa, depinde ce doresti sa vezi/faci.
Ar fi util sa mentionezi de unde vii si incotro te indrepti apoi.
Vin dinspre Venetia, si ma indrept spre Romania.

View PostBursul, on 16 august 2019 - 12:21, said:

Pentru camping recomand Camping Romantic Village - Malga Ciapela.
Ai idee si ce preturi se practica, entru un cort + parcare masina?

#293
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
Acum depinde cat de mult vrei sa “urci” in Dolomiti! Asta banuind ca intoarcerea spre RO va fi prin SLO.
Preturile actualizate le gasesti pe net, trebuie doar sa le cauti.
In cazul tau, venind dinspre Venetia, poate ar fi bine sa cauti unul in zona Cortina d’Ampezzo.

#294
ste-25

ste-25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.03.2019
Ma intorc prin Slovacia sau prin Austria, inca nu sunt sigur.
2 zile am la dispozitie in zona muntilor Dolomiti, mai mult chiar nu am cum. Stiu ca e putin, dar daca tot sunt prin apropiere, de ce nu?

#295
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,578
  • Înscris: 30.10.2003
https://www.camping....1r5p25c3291s575

Aici cred ca gasesti preturile. Eu am fost acum 10 ani si era fain campingul. Dusuri curate, loc fain, aveai unde sa mananci, dezavantajul e ca se afla departe de magazinele alimentare. De acolo poti sa urci pe Marmolada sau dai o fuga pana la Cortina d'Ampezzo. Mi-am dorit sa ma reintorc acolo, dar am avut alte planuri.

#296
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
Cine vrea sa urce la Tre Cime trebuie sa plateasca 30 de euro , indifent de ora

Attached Files


Edited by Tonix, 10 November 2019 - 13:34.


#297
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
În perioada 28 decembrie 2019-04 ianuarie 2020 am fost în Dolomiti, 4 adulți si o fetita de 10,6 ani. Ne a placut foarte mult si vom reveni cat de curând posibil.
Am zburat de la Timisoara la Bergamo , ajungand dimineata în jur de ora 8. Din aeroport am preluat un Opel Vivaro, rezervarea fiind facută din țară. După circa 3 ore am ajuns în Val Gardena, mai precis în Santa Cristina, unde am avut cazarea, în apropiere de baza partiei de Cupă Mondială Saslong. Am primit de la hotel fiecare, ca bonus, carduri pentru o saptamana pentru transportul local cu autobuzul, statia fiind la 150 m de noi. Autobuzele au program foarte bun , așa încât am folosit destul de puțin mașina închiriată.
Vremea fost superbă, doar soare si temperaturi pozitive ziua. Zona e un Rai pentru schiori. Cum eu sunt începător , am schiat doar o zi, schiori fiind fetița și tatăl ei, așa încât eu, soția și cealaltă femeie din grup am facut drumeții pe munte, având de acasă echipament corespunzător.
Astfel, am urcat pe jos la Col Raiser din Santa Cristina, la Dantercepies din Selva di Val Gardena, la Baita Ciadinat  din Plan de Gralba, la Rigugio Cinque Torri din pasul Falzarego, pe Valunga, tot din Selva . La Seceda am urcat cu telecabina din Ortisei și ne am deplasat apoi pe platou.
Mesele de pranz au fost la refugiile /cabanele ( baita/hutte) de pe traseu, foarte bine dotate . Seara am manca la restaurante în Santa Cristina.
În una din seri am mers și la bai la Ortisei, iar altă zi ne am deplasat cu mașina din Val Gardena în zona Cortina d Ampezzo, prin pasurile Gardena, Valparola și Falzarego.
O sa incerc sa pun si cateva poze în zilele următoare.

#298
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
Wow! Felicitari pt drumetii! Deci se poate si iarna, chiar daca nu schiezi!
Abia astept fotografiile. Cum a fost de Revelion?

#299
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008

View Postdariuscha, on 11 februarie 2020 - 15:53, said:

Wow! Felicitari pt drumetii! Deci se poate si iarna, chiar daca nu schiezi!
Abia astept fotografiile. Cum a fost de Revelion?

De Revelion am fost la restaurantul/pizzerie La Tambra din Santa Cristina. La parter e pizzerie, iar la subsol e steakhouse, dar e variat meniul, inclusiv pizza se poate comanda. Am avut 4 cine la acest local, din care una la pizzerie. Recomand localul  pentru mâncare, atmosferă, servicii.
Pentru Revelion am rezervat din țară cu vreo 2 saptămâni înainte si am achitat prin transfer suma de 50 de euro de persoană, reprezentând consumația minimă. La final am plătit doar puțin peste acel avans.
A fost doar un magician care a întreținut la un moment dat atmosfera, în rest nimic special, dar ne am simțit bine.

#300
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
Multumesc pt raspuns!
Ma interesa in mod special daca s-a organizat ceva in “aer liber”. 🙂

#301
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008

View Postdariuscha, on 12 februarie 2020 - 13:12, said:

Multumesc pt raspuns!
Ma interesa in mod special daca s-a organizat ceva in “aer liber”. ��

În Santa Cristina era un târg de sărbători în centru , la fel ca și în Selva, Ortisei, dar nu s-a organizat nimic special de Revelion. Au fost ceva artificii la miezul nopții , dar apoi liniște. A doua zi de dimineață lumea era pe schiuri sau la drumeție.

#302
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
Mersi!🙂

#303
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,701
  • Înscris: 15.06.2007
@maryqsel pacat ca nu impartasesti niste poze.

Edited by tfmercedez, 28 February 2020 - 09:16.


#304
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
Am multe poze, le voi posta , alături de impresiile din vacanță, după ce voi termina relatarea pe topicul de Ciclade.

Edited by maryqsel, 28 February 2020 - 14:43.


#305
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,578
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://media.giphy.com/media/4NnTap3gOhhlik1YEw/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#306
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
La toamna voi incerca din nou sa ajung in Dolomiti, as vrea sa-mi spuna cineva care a facut traseul de jur imprejur, la Tre Cime Lavaredo, cat dureaza circuitul pentru doua pesoane care bnu sunt prea sportive?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate