Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sfat achizitie arma AirSoft

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
gabriHell-YAh

gabriHell-YAh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.09.2014

View PostBarboso, on 13 noiembrie 2014 - 11:22, said:

Eu ti-am spus ce zice legea, tu, in cunostinta de cauza, faci cum crezi ca-i mai bine.

In alta dezordine de idei, e mai greu cu folosirea lor ca arme de autoaparare, chiar daca treci peste cadrul legal.
Cele mai puternice sunt cele cu CO2, dar pe-alea nu le poti tine incarcate (ma refer la gaz), pt ca cedeaza garniturile.  Cele pe care le-ai putea tine pregatite, cu green-gaz sau electrice, sunt mult mai slabe.  Nu stiu cum sunt cele cu arc, dar sa armezi dupa fiecate foc...

Trebuie să fac un clip într-o zi să vedeți de ce vă trebuiesc arme... Să-i vedeți cum umblă cu cuțite, briceage, lopeți, târnacoape, furci, saci, lăzi, mobilă prin autobuze și să vedeți ce înseamnă trimiterea gorilelor la școală! E mai ceva ca la răscoală când ies ăia de la școală sau așa zisa muncă. Altfel, nici la alte ore nu e mai bine. Se uită strâmb la tine, te amenință... Mi-am luat bătaie din senin, am zis că mă sinucid în acel moment (făcusem o criză de nervi imensă, mai că era să-mi pregătesc funia)! A mai trecut ceva de atunci, mi-am mai revenit și n-am mai avut probleme cu indivizii... Dar îi văd pe țigani (mă raportați imediat, dar asta sunt!) și-mi trebuie armă cum port și ei arme fără să-i întrebe nimeni de nimic! Aș ucide fără milă țiganii! Ei n-au avut milă față de mine. Mi-au tras palme ca la curve, fără să am vreo implicație, fără să știu cine erau!

Edited by gabriHell-YAh, 13 November 2014 - 23:16.


#38
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Trebuie să fac un clip într-o zi să vedeți de ce vă trebuiesc arme.
Nu-mi spune mie, eu sustin legalizarea portului de arme.
Eu doar ti-am spus care-i situatia dpdv legal si dpdv practic, trecand peste cadrul legal  -  armele cat de cat performante nu le poti tine incarcate / pregatite, iar cele pe care le poti tine sunt chiar slabe.

#39
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View PostgabriHell-YAh, on 13 noiembrie 2014 - 23:12, said:

Dar îi văd pe țigani (mă raportați imediat, dar asta sunt!) și-mi trebuie armă cum port și ei arme fără să-i întrebe nimeni de nimic!
Stai linistit ca nu esti singurul care le poarta "iubire sincera". Chestia este ca cei mai multi in situatia asta prefera sa taca, nu se manifesta public (mai mult sau mai putin).
Ca sa revenim la subiectul topicului, armele astea de airsoft (cum a spus cineva mai sus, nu sunt arme, ci replici) sunt incadrate la grupa "jucarii", sunt de mica putere, nu lanseaza proiectile care pot produce traumatisme (cel mult piscatoare sau enervante), astfel ca pot fi achizitionate de pe piata fara autorizatii, permise port-arma, etc., conditia este sa ai minim 18 ani impliniti.
Sunt interzise afisarii sau folosirii in public, ori in scop de intimidare sau de autoaparare. Sunt sigur ca ai vazut copii cu pistoale din acelea din piata care trageau unii in altii cu bile de plastic.
Un pistol din acela imprima bilei o energie de aprox 0,3J (daca ai primit o bila din aia pe piele, probabil ca poti face o apreciere), pe cand o replica de airsoft poate ajunge la 3-4J. Un pistol cu bile de cauciuc scoate intre 15 si 50 J. Nu ma mai pronunt referitor la cele letale, cu glont, acolo vorbim, deja de 3 cifre.
Aspectul vizual este identic cu cel al armelor reale (la unele capatul tevii este rosu, chiar pentru a nu crea confuzii).
Fii sigur ca o bila lansata cu precizie de o astfel de jucarie poate scoate definitiv din utilizare un ochi. Uite AICI mai multe informatii.

#40
gabriHell-YAh

gabriHell-YAh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.09.2014

View Postbonygy, on 14 noiembrie 2014 - 08:17, said:


Stai linistit ca nu esti singurul care le poarta "iubire sincera". Chestia este ca cei mai multi in situatia asta prefera sa taca, nu se manifesta public (mai mult sau mai putin).
Ca sa revenim la subiectul topicului, armele astea de airsoft (cum a spus cineva mai sus, nu sunt arme, ci replici) sunt incadrate la grupa "jucarii", sunt de mica putere, nu lanseaza proiectile care pot produce traumatisme (cel mult piscatoare sau enervante), astfel ca pot fi achizitionate de pe piata fara autorizatii, permise port-arma, etc., conditia este sa ai minim 18 ani impliniti.
Sunt interzise afisarii sau folosirii in public, ori in scop de intimidare sau de autoaparare. Sunt sigur ca ai vazut copii cu pistoale din acelea din piata care trageau unii in altii cu bile de plastic.
Un pistol din acela imprima bilei o energie de aprox 0,3J (daca ai primit o bila din aia pe piele, probabil ca poti face o apreciere), pe cand o replica de airsoft poate ajunge la 3-4J. Un pistol cu bile de cauciuc scoate intre 15 si 50 J. Nu ma mai pronunt referitor la cele letale, cu glont, acolo vorbim, deja de 3 cifre.
Aspectul vizual este identic cu cel al armelor reale (la unele capatul tevii este rosu, chiar pentru a nu crea confuzii).
Fii sigur ca o bila lansata cu precizie de o astfel de jucarie poate scoate definitiv din utilizare un ochi. Uite AICI mai multe informatii.

Dacă chestia aia e făcută de un pistol airsoft, îmi trebuie unul! Trag după el unde nimeresc! În urechi, ochi, moacă! Poate mai deschide și gura... Moare direct!

#41
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View PostgabriHell-YAh, on 14 noiembrie 2014 - 11:19, said:

Dacă chestia aia e făcută de un pistol airsoft, îmi trebuie unul! Trag după el unde nimeresc! În urechi, ochi, moacă! Poate mai deschide și gura... Moare direct!

Din felul cum te exprimi si, banui, probabil cum te comporti/gandesti chiar nu e de mirare ca esti luat la palme din senin.

#42
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 02.12.2007
Cu o arma airsoft nu o sa faci mare branza, mai mult o sa ii enervezi plus ca vei avea probleme cu legea de nu o sa le poti duce.

#43
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Il bat aia cu pistolul de jucarie de se caca pe el si dupa aia, asa cacat, il baga la zdup unde is rudele alora de l-au palmuit. Unde o sa stea mult si bine ca sigur nu are bani de spagi, mite si avocati.

Dar ma rog, fiecare cu placerile lui.

#44
gabriHell-YAh

gabriHell-YAh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.09.2014

View PostSuper Chief, on 14 noiembrie 2014 - 11:57, said:



Din felul cum te exprimi si, banui, probabil cum te comporti/gandesti chiar nu e de mirare ca esti luat la palme din senin.

După ce ești agresat că așa au chef și stai de 20 ani în teroare, crede-mă că începi să porți o ură imensă față de ei! Dar tu poate nu știi cum e... Ți-aș dori să iei foc în casă că așa li se scoală lor cum a luat foc vecinul meu! Îți doresc să fi înjunghiat și tu cum a fost un băiat pentru că se afla în autobuzul țiganului (se autoproclamase stăpân pe autobuz după ce s-a urcat în el)! Să ai parte de "numai bine" că văd că îi adori si venerezi! Cam asta se întâmplă dacă n-ai o armă de autoapărare! Și astea-s doar două cazuri din cele „n“ care se petrec și eu am fost implicat în câteva mai minore față de ce au pățit alții (români, nu țigani și nici unguri)!

#45
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu stiu de unde ai dedus tu ca ii iubesc sau ca mi-e bine cu ei.

Stii ca te poti muta? Da. Este posibil.


PS. Sa nu zici ca esti bucurestean din ala de zici ca capitala este tot si nimic altceva nu este mai bun.

#46
sizighy

sizighy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.05.2007
Orice ar fi, replicile de airsoft utilizate pentru autoaparare e no go. Nu are decat urmari grave atat punctual (in momentul nefericit) cat si legal, daca se ajunge la concluzia ca ai utilizat acele jucarii pentru intimdare. In afara de asta daca doresti o replica pentru distractie poti arunca un ochi aici: http://www.airsoft6....stoale/gaz.html, exista un model care este sub 150 lei, e simplu, fara recul sau alte fomfleuri dar isi face treaba bine.

#47
valentin_85

valentin_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2014
buna. as vrea sa imi achizitonez o arma/pistol airsoft mai puternic si precis sau ceva care sa pot sa  pun la punct cainii vecinului care imi mananca gainile

#48
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postvalentin_85, on 17 decembrie 2014 - 20:27, said:

sa pot sa  pun la punct cainii vecinului
Pai, nu cainii trebuie pusi la punct, ci chiar vecinul.
Acuma, ontopic, daca tragi o singura bila spre animale/oameni cu o astfel de arma in afara spatiilor special destinate si esti vazut, ai cam pus-o, sa stii!
Ba chiar as putea spune ca simpla expunere in public te poate potcovi cu ceva probleme.

Edited by bonygy, 04 January 2015 - 21:19.


#49
valentin_85

valentin_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2014

View Postbonygy, on 04 ianuarie 2015 - 21:18, said:


Pai, nu cainii trebuie pusi la punct, ci chiar vecinul.
Acuma, ontopic, daca tragi o singura bila spre animale/oameni cu o astfel de arma in afara spatiilor special destinate si esti vazut, ai cam pus-o, sa stii!
Ba chiar as putea spune ca simpla expunere in public te poate potcovi cu ceva probleme.
da. stiu. dar la mine la tara nu e problema de politie sau de reclamatii. eu vreau doar sa stiu ce pistol este puternic  si sa aiba si precizie. eu ma gandeam la un revolver de 8'

#50
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
In fine. Decizia iti apartine... Esti vaccinat, major, asa ca raspunzi...
Ca functionare, toate armele de airsoft au acelasi principiu de tragere: un cilindru cu piston care eliberat cu ajutorul tragaciului (propulsat de un arc) impinge "din scurt" o cantitate de aer exact in "camera" unde se afla bila "captiva" in garnitura de la baza tevii, impingand-o pe teava. Nu te astepta la aer comprimat, inmagazinat temporar intr-un rezervor de presiune... alea sunt altceva.
Acuma, daca ne referim la puterea de tragere
- cele cu armare manuala sunt cele mai puternice (bineinteles, in functie de tip - pistol / sniper / rifle). Prin armare, pistonul este tras in spate, comprimand arcul, asteptand apasarea tragaciului pentru a "sufla" bila, preluata si ea din incarcator in momentul armarii.
- cele pe baza de green gas / CO2, au acelasi principiu de tragere, doar ca nu mai armezi tu ci o cantitate de gaz din butelie / incarcator va impinge culata imediat dupa tragere.
- cele electrice au un motoras in interior care de asemenea impinge culata.
Acestea doua din urma nu vor avea niciodata puterea de tragere a uneia manuale (cel putin dintre cele cunoscute), intrucat nici gazul si nici motorasul electric nu vor avea puterea unui om de a arma. Singura chestie este ca iti ofera un plus de realism.

#51
valentin_85

valentin_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2014

View Postbonygy, on 07 ianuarie 2015 - 22:09, said:

In fine. Decizia iti apartine... Esti vaccinat, major, asa ca raspunzi...
Ca functionare, toate armele de airsoft au acelasi principiu de tragere: un cilindru cu piston care eliberat cu ajutorul tragaciului (propulsat de un arc) impinge "din scurt" o cantitate de aer exact in "camera" unde se afla bila "captiva" in garnitura de la baza tevii, impingand-o pe teava. Nu te astepta la aer comprimat, inmagazinat temporar intr-un rezervor de presiune... alea sunt altceva.
Acuma, daca ne referim la puterea de tragere
- cele cu armare manuala sunt cele mai puternice (bineinteles, in functie de tip - pistol / sniper / rifle). Prin armare, pistonul este tras in spate, comprimand arcul, asteptand apasarea tragaciului pentru a "sufla" bila, preluata si ea din incarcator in momentul armarii.
- cele pe baza de green gas / CO2, au acelasi principiu de tragere, doar ca nu mai armezi tu ci o cantitate de gaz din butelie / incarcator va impinge culata imediat dupa tragere.
- cele electrice au un motoras in interior care de asemenea impinge culata.
Acestea doua din urma nu vor avea niciodata puterea de tragere a uneia manuale (cel putin dintre cele cunoscute), intrucat nici gazul si nici motorasul electric nu vor avea puterea unui om de a arma. Singura chestie este ca iti ofera un plus de realism.
multumesc.   eu stam ca cea ma puternica arma arsft este  revolverul propulsie co2  care dezvolta pana la 4 j. asta fiind cel mai puternic. sincer de pistol incarcat manual  (piston) cum ai spus tu.. nu am vazut sa aiba o forta mai mare fata de unul cu co2

#52
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postvalentin_85, on 08 ianuarie 2015 - 14:52, said:

revolverul propulsie co2  care dezvolta pana la 4 j
4 J nu dezvolta nici un sniper, care sunt cunoscute ca fiind cele mai puternice.
Dupa cum am spus, CO2-ul / green-gasul nu propulseaza bila, ci doar rearmeaza / reincarca replica.

#53
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Zau ?
Mai era parca si-un Walther (cred ca P 99 Dao), tot cu 4 J.

Edited by Barboso, 08 January 2015 - 15:43.


#54
valentin_85

valentin_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2014

View Postbonygy, on 08 ianuarie 2015 - 15:33, said:


4 J nu dezvolta nici un sniper, care sunt cunoscute ca fiind cele mai puternice.
Dupa cum am spus, CO2-ul / green-gasul nu propulseaza bila, ci doar rearmeaza / reincarca replica.

View Postbonygy, on 08 ianuarie 2015 - 15:33, said:


4 J nu dezvolta nici un sniper, care sunt cunoscute ca fiind cele mai puternice.
Dupa cum am spus, CO2-ul / green-gasul nu propulseaza bila, ci doar rearmeaza / reincarca replica.
uite asta ziceam. dar speram sa ma lumineze cineva care are sau a tras cu asa ceva si sa.mi spuna daca are  forta asta sau nu. uite-te la video!  http://airsoft-tir.b...duse-de-un.html

si  cred ca te inseli. din cate stiu  revolverul co2 airsoft   functioneaza ca o arma paintball  bila este propulsata de aer comprimat care vine direct din butelia co2

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate