Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Tastatură Română fără inversare de taste

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Când puneam înainte  tastatura pe lb. română, totul era bine si frumos, se schimbau strict tastele care conțit caracterele românești. Acum însă, se schimbă și z cu y, ' cu -, _ cu altceva și tot așa. Se poate reyolva _

#2
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014
diferenta este tastatura legacy si standard (cred)

Attached Files


Edited by stanes, 10 October 2014 - 20:16.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,667
  • Înscris: 07.02.2003
Tastatura standard are z in loc de y, asa e in romana... si in germana... noi suntem obisnuiti cu cea americana. Incearca romana programator.

Edited by andreic, 10 October 2014 - 20:16.


#4
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 andreic, on 10 octombrie 2014 - 20:15, said:

Tastatura standard are z in loc de y, asa e in romana... si in germana... noi suntem obisnuiti cu cea americana. Incearca romana programator.
Stanes a avut dreptate. Trebuie lăsată doar varianta "Romanian Standard" și totul merge bine :D

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 andreic, on 10 octombrie 2014 - 20:15, said:

Tastatura standard are z in loc de y, asa e in romana... si in germana... noi suntem obisnuiti cu cea americana. Incearca romana programator.

La mine pe W8.1, pe Romanian Standard nu se schimba z cu y.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Legacy e cu z - versiunea Germana.
Standard e versiunea cu y - asa zisa QWERTY.

Pana la Vista Microsoft a "inventat" o tastatura pentru Romana pe baza standardului german, oarecum bazat pe faptul ca pana in 89 masinile de scris din Romania proveneau din fosta RDG si foloseau standard German, desi inca de la inceputul anilor 80 se folosea standardul QWERTY ( US ) pentru tastaturile de PC produse in Romania.
In Vista, la insistentele a foarte multe persoane din Romania care au incercat sa explice celor de la Microsoft ca exista deja un standard ptr tastaturile romanesti, Microsoft a schimbat layout-ul - si a aparut Romanian Standard  -bazat destandardul US,dar totusi modificat un pic de Microsoft. Layout-ul folosit in XP a fost redenumit Legacy - fiind considerat vechi.

Totusi exista foarte putine modele cu tastatura in standard romanesc ptr PC, asa incat e recomandat sa folositi standardul US - 99% din tastaturile de pe piata noastra - ptr PC folosesc acest layout. Si am mentionat PC, ptr ca ptr MAC exista tastatura cu layout romanesc in comert.

Edited by eiffel, 10 October 2014 - 20:44.


#7
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010
Aproape nimeni nu a fost interesat de așa ceva http://multifinantar...lux-om06#tabs-1
Eu aș da o lege să nu se mai vândă tastaturi fără un layout omologat de genul acesta. Să nu mai scriem „sarma” în loc de „sârmă” și „tata” în loc de „țață”.

#8
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 OctiPsy, on 10 octombrie 2014 - 21:11, said:

Aproape nimeni nu a fost interesat de așa ceva http://multifinantar...lux-om06#tabs-1
Eu aș da o lege să nu se mai vândă tastaturi fără un layout omologat de genul acesta. Să nu mai scriem „sarma” în loc de „sârmă” și „tata” în loc de „țață”.

Mi-ar plăcea una care să îmi dea posibilitatea să scriu Ș cu Fn+S, sau să am niște taste în plus special pentru caracterele românești.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In scrierea de mana sau in textele oficiale tehnoredactate inteleg adoptarea scrierii cu diacritice, dar in rest nu este justificata, deoarece ar complica scrierea, iar posibilitatea de a intelege in mod gresit un text redactat fara diacritice este aproape nula. Diacriticele ar incarca in mod inutil textul pe langa faptul ca i-ar altera oarecum estetica. Tehnoredactarea cu diacritice ar oferi ceva mai multa precizie in intelegerea anumitor cuvinte care altfel ar putea provoca confuzii (situatii extreme de rare) cu pretul sacrificarii functiei principale a tastei Alt din dreapta barei de spatiu (Alt-Gr) si a accesarii unor caractere uzuale doar prin combinatii de taste (cu ajutorul combinatiilor Shift+tasta, AltGr+tasta sau Alt+Shift+tasta). Este drept ca layout-ul Romanian Programmers se suprapune mai bine peste tastatura US (care ramane cea mai comoda), in schimb este incomoda in ceea ce priveste introducerea caracterelor cu diacritice.
Iata deci motivele pentru care tastaturile cu layout romanesc nu sunt prea cautate.

Chiar si tastaturile romanesti pentru Mac sunt incomode: http://support.apple.com/kb/ht2841
Attached File  Mac_RO.PNG   283.01K   23 downloads
Pe deasupra tastura RO pentru Mac este incompatibila cu tastatura Ro - Standard si tastatura Ro - Programmers, deoarece modifica in mod aberant pozitia anumitor taste.
Deci cine doreste compatibilitate cu aceste layout-uri va adopta tot tastatura internationala (US) si pe Mac.

 wattu, on 10 octombrie 2014 - 21:27, said:

Mi-ar plăcea una care să îmi dea posibilitatea să scriu Ș cu Fn+S, sau să am niște taste în plus special pentru caracterele românești.

Exista tastatura Romanian Programmers pentru aceasta, doar ca in loc de Fn se utilizeaza Alt-Gr: http://msdn.microsof...l/bb964651.aspx

Attached File  Ro_Programmers.png   103.48K   34 downloads

Attached File  Ro_Programmers_2.png   36.82K   24 downloads

Imaginea este din Windows 8, dar layout-ul respectiv exista si in Windows 7.

Edited by _-_, 10 October 2014 - 22:11.
introducere virgula...


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,667
  • Înscris: 07.02.2003

 gumball3000, on 10 octombrie 2014 - 20:18, said:

La mine pe W8.1, pe Romanian Standard nu se schimba z cu y.
Da asa e, doar pe alea germane si pe masinile de scris de origine germana e asa, sorry.

 eiffel, on 10 octombrie 2014 - 20:43, said:

In Vista, la insistentele a foarte multe persoane din Romania care au incercat sa explice celor de la Microsoft ca exista deja un standard ptr tastaturile romanesti, Microsoft a schimbat layout-ul - si a aparut Romanian Standard  -bazat destandardul US,dar totusi modificat un pic de Microsoft. Layout-ul folosit in XP a fost redenumit Legacy - fiind considerat vechi.
Corect, de fapt legacy nici nu respecta grafia corecta romana, adica faceau Ț și Ș cu sedila (turcia-spania) in loc de viguala cum e corect si e aplicat din win 7 pe standard romanian. In prezent si in majoritatea titrajelor tv in romana inca se scrie aiurea cu sedile in loc de virgule din cauza fontului de caractere.

Edited by andreic, 10 October 2014 - 22:10.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Uneori este necesara si scrierea cu sedile, deoarece unele fonturi (care inca se mai utilizeaza) nu au formele cu virgule (in locul lor apar alte caractere).
Ce ma supara la Windows este ca pentru a utiliza diacritice cu sedile trebuie sa utilizezi tastatura Legacy (care are un layout extrem de incomod).
In Linux si OS X poti utiliza acelasi layout indiferent daca optezi pentru varianta "comma bellow" sau cedilla bellow".
Mai mult decat atat, in OS X tastatura Romanian Programmers permite introducerea oricarei variante de "ș" si "ț" fara a comuta pe alta tastatura (variantele cu virgule sunt pe tastele "s" si "t", iar cele cu sedile chiar sub ele).

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,984
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru cine prefera o aranjare diferita a tastelor in Windows: <http://msdn.microsof...l/bb964665.aspx>. Nu necesita cunostinte de programare, doar ceva rabdare (mai multa sau mai putina in functie de cat de multe modificari doriti sa faceti), si creeaza un kit de instalare a layout-ului nou definit. Apoi acesta se poate instala pe ce PC (cu Windows) aveti nevoie.

Edited by sags, 11 October 2014 - 07:28.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,984
  • Înscris: 24.04.2013
Link-ul din mesajul de mai sus era catre Microsoft Keyboard Layout Creator dar pagina respectiva vad ca nu mai exista. MSKLC il gasesc acum la Microsoft aici <https://www.microsof....aspx?id=102134> si pe Softpedia aici <https://www.softpedi...t-Creator.shtml>. (Eu am folosit o versiune mai veche, nu pe aceasta.)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate