Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

RoVigneta

- - - - -
  • Please log in to reply
622 replies to this topic

#541
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 01.05.2006
O intrebare si eu.

Sunt plecat din tara si la adresa din talon nu sta nimeni, deci daca vine vreo amenda n-o sa stie nimeni.

Se poate verifica undeva daca sunt amenzi de rovigneta?

#542
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,418
  • Înscris: 01.12.2001
După un an la DITL.

#543
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Daca am vandut vehiculul ce avea vinieta pe 1 an, cine trebuie sa faca cererea de schimbare nr, eu sau noul proprietar?

#544
53r9iu

53r9iu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.11.2020
Astăzi am primit o amendă pentru lipsa rovignetei, pe numele meu pentru un autoturism care nu îmi aparține. Acel autoturism l-am vândut în urmă cu vreo 5 ani. Nu am de gând să plătesc acea amendă dar am auzit că se adaugă la taxe și impozite. Știe cineva cum pot să evit asta? Mulțumesc.

#545
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
depui contestatie in instanta.
apoi poti sa mergi la serviciul inmatriculari de care apartii cu contractul de vanzare-cumparare sa inregistreze ca masina a fost vanduta.

#546
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 05.09.2007

 Hybr1d, on 08 iunie 2020 - 16:51, said:

Daca am vandut vehiculul ce avea vinieta pe 1 an, cine trebuie sa faca cererea de schimbare nr, eu sau noul proprietar?

Practic exista un protocol intre autoritati. Am atasat din lege
"...
(13) În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului, rovinieta şi peajul îşi
menţin valabilitatea în condiţiile în care în baza de date a autorităţii de înmatriculare
este operată modificarea respectivă. Autoritatea de înmatriculare este obligată să
asigure, pe bază de protocol, accesul zilnic al Companiei Naţionale de Autostrăzi şi
Drumuri Naţionale din România - S.A. la baza de date privind modificările cu privire la
schimbarea numărului de înmatriculare.
(la data 28-apr-2015 Art. 1, alin. (13) modificat de Art. III, punctul 13. din Ordonanta urgenta
8/2015 ) ..."

#547
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,418
  • Înscris: 01.12.2001

 53r9iu, on 05 noiembrie 2020 - 17:40, said:

Astăzi am primit o amendă pentru lipsa rovignetei, pe numele meu pentru un autoturism care nu îmi aparține. Acel autoturism l-am vândut în urmă cu vreo 5 ani. Nu am de gând să plătesc acea amendă dar am auzit că se adaugă la taxe și impozite. Știe cineva cum pot să evit asta? Mulțumesc.
Nu cumva acel vehicul a tot fost înstrăinat de la unul la altul fara contract VC? La DTIL mai e la tine? Acum 5 ani erau alte reguli sa îl scoți de la DTIL.


#548
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009

 marian.bazavan, on 12 noiembrie 2020 - 03:36, said:

Practic exista un protocol intre autoritati. Am atasat din lege
"...
(13) În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului, rovinieta şi peajul îşi
menţin valabilitatea în condiţiile în care în baza de date a autorităţii de înmatriculare
este operată modificarea respectivă. Autoritatea de înmatriculare este obligată să
asigure, pe bază de protocol, accesul zilnic al Companiei Naţionale de Autostrăzi şi
Drumuri Naţionale din România - S.A. la baza de date privind modificările cu privire la
schimbarea numărului de înmatriculare.
(la data 28-apr-2015 Art. 1, alin. (13) modificat de Art. III, punctul 13. din Ordonanta urgenta
8/2015 ) ..."

Textul citat este in principiu clar insa as vrea o confirmare ; am achizitionat o masina care are/avea RoVigneta platita pana in data de 12/03/2021 .
Daca verific valabilitatea vignetei pt automobil cu noul numar de inmatriculare pe site-ul CNADR vehiculul nu apare ca posesor de vigneta valabila ; daca insa il verific pe www.erovigneta.ro (site detinut/operat tot de CNADR/CNAIR ) pare ca se face link-ul in functie de VIN-ul masinii si chiar daca initiez verificarea cu numarul nou de inmatriculare apare ca fiind platita RoVigneta pt. masina cu numarul vechi (deci as fi OK pana pe 12/03 ).
Intrebarea mea e in care baza de date sa am incredere ca se face interogarea cand e verificat numarul de camere a.i sa nu ma trezesc cu amenda .

#549
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Amenda se da pe seria de sașiu, nu contează numărul de înmatriculare.

#550
cscvld

cscvld

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2021
Salut.Am vandut o masina prin ianuarie 2020 si m-am trezit acum ca am de platit o amenda pentru rovigneta.Ce as putea face ca sa scap de astfel de suprize in viitor?

#551
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Notificare de înstrăinare la serviciul înmatriculări. Sau ii plătești rovigneta. Sau te duci peste cumpărător

#552
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,418
  • Înscris: 01.12.2001

 cscvld, on 02 martie 2021 - 16:26, said:

.Ce as putea face ca sa scap de astfel de suprize in viitor?
Dar cu "surpriza" asta ce faci?
Ori o plătești ori faci contestație în instanță.
Că vine la DTIL.

Totuși ăștia de la DTIL mi-au spus azi că o persoană ce are amenzi, orice plata face pt impozit, prima data se duce la amenzi.
Cred că e rău infirmat ăla de la DTIL. Faci plata prin ghișeul.ro și plătești ce vrei și cât vrei

#553
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
orice platesti, pleaca in amenzi. e de cativa ani.

#554
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,418
  • Înscris: 01.12.2001
Și din ghișeul.ro?
Acolo alegi exact ce și cât plătești.Eu așa văd la mine.

#555
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Pai tu pe ghișeul poți plăti parțial?

#556
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,418
  • Înscris: 01.12.2001
Aleg ce debit am de plata. Și aleg doar Impozit
Attached File  IMG_20210307_073604.jpg   134.08K   3 downloads

#557
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
Daca am vandut masina , se mai poate restitui "restul" din vinieta platita(pe cca 5 luni mai era valabila)?
Cumparatorul a ramas ca o inmatriculeaza,rca, vinieta noua, insa cine stie cand aflu de la el(poate o tine cu numere rosii 3 luni,habar nu am... si oricum, am cum sa verific in vreun fel) ?

#558
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Nu. Vigneta o folosește noul proprietar. Rămâne valabila în continuare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate