Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

RoVigneta

- - - - -
  • Please log in to reply
622 replies to this topic

#559
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Chiar daca ai vsndut-o, el nu va avea numere roșii.
Le va folosi pe cele vechi până la transcriere.
Iar daca e din același județ, poate păstra și numerele pe viitor daca nu ai platit tu 30 lei rezervarea lor.


#560
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Inainte de a-i asculta pe antevorbitorii mei, incearca un mail la [email protected] si vezi daca se poate sau nu.
Eventual un telefon.

CNAIR SA
Directia Venituri si Incasari Comerciale
Serviciul Administrare SIEGMCR
Bd. Dinicu Golescu 38, Sector 1, Bucuresti
Tel: 021 264 33 82
web: www.cnadnr.ro

Edited by Hybr1d, 20 August 2021 - 09:56.


#561
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
Am facut cerere de pastrare a numerelor.
Am dus masina la locatia lui, numerele am stabilit sa le pastez direct(si rca-ul). A trecut-o la primarie pe numele lui, a facut rca, a mers la drpciv pt numere si talon nou care vin luni. Vinieta nu i-am lasat-o ca stiam ca e pe nr de inmatriculare(al meu).
A ramas ca isi face vinieta pe noul nr.
De asta intrebam....

#562
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Cred ca cel mai simplu contactezi pe cei de mai sus.
Nu de alta dar din câte știu e legata și de VIN-ul mașinii.

#563
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc @  Hybr1d pentru idee. Am primit raspuns.

Buna ziua,
In conformitate cu prevederile legale in vigoare, Rovinieta isi mentine valabilitatea pentru vehiculul pentru care a fost achizitionata, fara ca noul detinator sa intreprinda vreun demers daca seria sasiu inscrisa pe rovinieta coincide cu seria sasiu inscrisa in certificatul de inmatriculare, emis pentru noul numar. Trebuie doar sa verifice corectitudinea inscrierii seriei sasiu de pe rovinieta, in raport cu cea din certificatul de inmatriculare pentru noul numar.
Verificarea bazei de date cu roviniete valabile se face dupa nr. de identificare (seria sasiu) corespunzator numarului de inmatriculare fotografiat de camerele video.

#564
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Rovigneta loveste din nou


Quote

Șoferii vor fi obligați să plătească roviniete mai scumpe care includ taxe pentru poluare în funcție de vechimea mașinii. Transportatorii de mărfuri ori de persoane care conduc vehicule ce depășesc 3,5 tone vor plăti taxă pentru fiecare kilometru de șosea parcurs. Așa arată proiectul asumat de PNRR prin care Uniunea Europeană finanțează șantierele de autostradă din țară. Sistemul de taxare unic la nivelul Uniunii trebuie introdus până la jumătatea anului viitor.
Citește mai mult la: https://www.digi24.r...-masini-2116829
Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere.

https://www.digi24.r...-masini-2116829

#565
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Asa functioneaza in toate tarile civilizate pentru transpotul de marfa. Platesti in functie de cat mergi.

#566
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017
Salut. In cazul in care am trecut printr-un loc cu vigneta(nu mi-am dat seama ca a expirat decat la intoarcere), vigneta facuta ulterior dupa ce am vazut ca a expirat, deci la intoarcere a fost facuta iar apoi am trecut iar pe unde e camera. Se primeste amenda? Multi mi au spus ca daca am facut-o in aceeasi zi pana la ora 23:59 nu iau, altii ca da..nu stiu ce sa mai cred.

#567
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 16.04.2007
Treaba cu ora 23.59 este valabila doar pentru taxa de pod de la Fetesti - Cernavoda.
Rovigneta trebuie sa fie valabila in clipa in care treci prin dreptul camerei.

15. Am cumparat o rovinieta dupa ce am trecut prin fata unei camere. Pot sa primesc amenda?
Din pacate sunteti pasibil de amenda. Conform legislatiei in vigoare daca ziua de inceput a valabilitatii este ziua in curs, valabilitatea rovinietei incepe la ora inregistrarii informatiilor privind achitarea tarifului de utilizare in baza de date a SIEGMCR si expira la ora 24:00 a ultimei zile a duratei pentru care aceasta a fost achitata.
sursa: https://www.roviniet...ebari-frecvente

#568
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmausi1337, on 02 decembrie 2022 - 11:44, said:

Multi mi au spus ca daca am facut-o in aceeasi zi pana la ora 23:59 nu iau, altii ca da..nu stiu ce sa mai cred.
Cei mulți sunt neștiutori.
Daca e camera funcțională, primești amenda. In 4-6 luni vine plicul acasă.

#569
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Sa vedeti chestie. O vecina si-a pierdut numarul de pe fata. (Posibil in vreo groapa din Bucuresti). A plecat la Constanta. A revenit ieri si si-a pus o bucata de plastic pe care a scris  cu o carioca neagra numarul.  E legala treaba asta ? Nu a vazut-o nici o camera ? Mi se pare cam .... la limita legalitatii. E drept ca nu a facut nimic intentionat dar totusi .....

#570
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
E ilegal

#571
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Da, insa daca nu a oprit-o nimeni in atatia sute de km (dus-intors) , inseamna ca a scapat.

#572
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 mausi1337, on 02 decembrie 2022 - 11:44, said:

Salut. In cazul in care am trecut printr-un loc cu vigneta(nu mi-am dat seama ca a expirat decat la intoarcere), vigneta facuta ulterior dupa ce am vazut ca a expirat, deci la intoarcere a fost facuta iar apoi am trecut iar pe unde e camera. Se primeste amenda? Multi mi au spus ca daca am facut-o in aceeasi zi pana la ora 23:59 nu iau, altii ca da..nu stiu ce sa mai cred.

Legal poti primi amenda, in practica insa daca apari ulterior in baza de date ca ti-ai facut-o in aceeasi zi, nu vei fi sanctionat.

#573
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017
Salut, aparent m am trezit cu o amenda de rovinieta din 05.10.2022 😂 ( aia e, mi o asum) . Procesul verbal apare ca e incheiat la data de 11.01.2023, iar eu abia vineri am gasit plicul in posta(fara aviz sau altele, ci doar plicul propriu-zis). Pe spatele plicului scrie 31.01.2023, e posibil ca atunci sa fi primit plicul? Sincer n am mai verificat cutia postala de o saptamana si.. dar intrebarea mea e: ma incadrez in termenul de 15 zile pt a plati jumatate din suma?
Ca sincer nu inteleg nimic

#574
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Da, conteaza ce data apare pe stampila de pe plic, se considera ca aceea e data la care ai luat la cunostinta.

#575
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

 mausi1337, on 05 februarie 2023 - 14:29, said:

aparent m am trezit cu o amenda
Cum "aparent"? Nu e reală?
Plătești jumătate din minim in 15 zile de la comunicare
Cat e? 250 minim? Deci 125.

#576
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

 dorin_2k, on 06 februarie 2023 - 11:25, said:


Cum "aparent"? Nu e reală?
Plătești jumătate din minim in 15 zile de la comunicare
Cat e? 250 minim? Deci 125.
E 275 minim.
Cat despre stampila, n am asa ceva pe plic, la data prezentarii unde trebuia trecuta data e gol, doar pe spate la plic scrie cu pixul 31.01.2023, deci dupa asta o sa ma iau, n au trecut 15 zile:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate