Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3853
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 86-APP, on 02 septembrie 2017 - 13:39, said:

Stiu ca nimeni nu are are garnituri , si asta este o lipsa . Tu poti cauta ...
:)) ok. Ma gandeam la un profil U din aluminiu vopsit alb (cum e cel pt sticla de dus), insa tare mi-e teama ca folosindu-le mai degraba as atrage privirile catre problema decat sa o ascund. Asa ca SikaFlex 11 FC alb si bine a fi.

#3854
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

 dana84, on 01 septembrie 2017 - 22:43, said:

La exterior, cum a fost loc pentru glaf sa intre sub tocul geamului, nu m-am lovit de problema. Dar la interior glaful nu mai intra sub toc (am folosit profil inaltator si nu solbanc) asa ca se vede orice milimetru unde glaful nu cade perfect pe tamplarie.
De aia era bun solbancul, dar după finisaje probabil că nu se va prinde nimeni dacă nu cunoștea dinainte.

#3855
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 dana84, on 02 septembrie 2017 - 13:34, said:


Ok, daca e cum zici tu, da-mi te rog un exemplu de producator de glafuri compozit care ofera ce spui tu. Eu una totusi parca nu as cataloga glafurile Helopal drept gunoaie.
Si da, sunt de acord cu devieri, lufturi etc la montajul tamplariei. Dar sa fie acolo un 2-3 mm. Pe cand eu aici am vreo 7-8 mm. Probabil o sa zici ca asta se traduce intr-o 'burta" de 3-4 mm, care e aproape acceptabil :D
Na, ce sa zic, chiar cred ca o tamplarie buna se poate monta bine - doar au iesit bine vreo 10 ferestre din 13. Era greu sa iasa si celelalte 3?

Dacă se montau toate perfect pe montator il chema Hans si pe tine FrauDana iar construcția era in Bavaria. Helopal ca si material din specificații este excepțional (extrem de rezistent mecanic, impermeabil si inert chimic). Soluțiile de montaj sint variate unele necesita garnituri altele nu. Am o părere destul de buna fata de unele silicoane si nu le consider gunoaie dar pina la urma este o opțiune personală.

#3856
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Uite o varianta cu profil de aluminiu , acolo unde liniile drepte erau putin relative ...
Solutia este de 14 ani , dar acum poate fi imbunatatita ...

Attached Files



#3857
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
:) elefantul cu trompa in sus (noroc), broscuta aurita (bani) si 3 prieteni de nadejde... Te mai intereseaza cum iese glaful? Cred ca nu :)
Nu se poate pune un profil/bagheta la glaf? Ceva genul plintei de la parchet, dar muuult mai mica si finuta, lipita cu silicon.

#3858
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005

 dana84, on 01 septembrie 2017 - 22:43, said:

Din categoria "tamplarie buna montata prost" ...
Cine a montat-o a tras de profil, iar acesta acum are o "burta" care se traduce cam asa:
DSC_0365.JPG

Cel mai probabil o sa impart abaterea pe ambele capete de glaf, poate sa le cer mesterilor sa slefuiasca putin glaful la mijloc (habar nu am daca se poate face asa ceva cu un glaf din compozit) si o sa umplu cu silicon. Pot sa mai fac altceva acuma?
Asta e geamul cel mai grav, mai sunt vreo doua dar "burta" e mai mica.

Pune glaful langa tamplarie, ia un compas si mergi cu acul pe tamplarie si creionul pe glaf. In felul asta o sa trasezi exact conturul tamplariei pe glaf. Daca nu ai un compas, lipesti creionul pe o bucata de ceva plat si mergi cu el pe toc.
Cu conturul trasat perfect nu ramane decat sa indepartezi surplusul cu ce e adecvat materialului, intrebi de la producator ce disc/piatra iti trebuie.

Retine tehnica pentru plinte, blaturi, mobila lipita de perete pe verticala sau orizontala. Merge perfect.

#3859
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Mi-a mai picat o fisa. Intreaba la furnizor sa iti retaie muchia dinspre geam tesit inspre in jos. In felul asta, partea ce o pilesti are cel mult jumatate din grosimea reala a materialului si scapi mai usor in santier.

Daca ar avea limba romana termeni tehnici pentru toate astea ar fi simplu. Revin cu o schita daca e nevoie.

#3860
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, le-am propus si eu mesterilor prima varianta, dar mi-au zis ca e complicat fiind piatra, iar curba pe o lungime mare - adica la 2.4 ml sa "scobeasca" cativa mm.
A doua varianta cade, e prea riscant cu transportul - sa le trimit din Cluj in Bucuresti prin curier si inapoi.

Ma gandeam totusi sa vopsesc cu ceva siliconul. Cel putin pe SikaFlex 11 FC scrie ca se poate vopsi, daca nu e folosit ca rost de dilatare, doar ca nu scrie si cu ce anume. Oare ce vopsea prinde pe siliconul asta ?
Parca as face aceeasi treaba si la exterior.

#3861
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Incearca polimax silicon adeziv se poate acoperi cu vopsea no matter what , ptr exterior e perfect.

#3862
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Si sa mai pun si ceva poze, asa, incet, cum merge treaba prin Ardeal.

Peretii sunt pregatiti pentru amorsa si lavabila, dupa ce se finiseaza glafurile.
Attached File  DSC_0372.JPG   159.11K   198 downloadsAttached File  DSC_0373.JPG   133.7K   236 downloadsAttached File  DSC_0375.JPG   227.91K   248 downloadsAttached File  DSC_0376.JPG   257.35K   244 downloadsAttached File  DSC_0377.JPG   235.22K   222 downloadsAttached File  DSC_0378.JPG   187.31K   218 downloadsAttached File  DSC_0381.JPG   205.58K   232 downloads

Operatia rigola a reusit, pacientul nu a murit. Putin s-a ciobit o teava de pvc, dar fara sa fie afectata garnitura. Am uitat sa fac poza.
Attached File  DSC_0380.JPG   157.04K   237 downloads

Peretele cu usa glisanta de la baie - in final am pus plasa pe ambele parti ale acestui perete, altfel era prea mare riscul sa fisureze rigipsul.
Attached File  DSC_0379.JPG   57.3K   234 downloads

Se lucreaza la acoperisurile teraselor, am pus in final banda bituminoasa intre perete si tigla. Au pus-o cand tigla era foarte calda de la soare, asa ca s-a mulat foarte bine. A si facut fata foarte bine furtunilor din weekend. Oricum o sa mai urmeze peste ea un sort de tabla montat cu slit in decorativa (desi mesterii mei zic ca decorativa nu se taie, nu prea am alte solutii).
Attached File  DSC_0385.JPG   106.18K   232 downloads

Si cateva detalii de la glafuri
Attached File  DSC_0386.JPG   149.01K   229 downloadsAttached File  DSC_0387.JPG   217.25K   240 downloadsAttached File  DSC_0388.JPG   125.15K   239 downloads
Ce as face diferit acum e ca as veni cu 1-2 cm de termoizolatie peste sina de ghidaj, incat sa acopar acele gauri.
Asa a fost mai usor pentru ca s-a montat acel profil cu plasa fix pe marginea sinei, a iesit totul foarte drept. Dar cu putina atentie putea iesi bine si in varianta cu termoizolatie peste sina si nu mai trebuia acum sa decupam capacele. Plus ca ar fi fost mai bine etansata zona aceea - zic eu.

#3863
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 dana84, on 05 septembrie 2017 - 08:54, said:

Se lucreaza la acoperisurile teraselor, am pus in final banda bituminoasa intre perete si tigla. Au pus-o cand tigla era foarte calda de la soare, asa ca s-a mulat foarte bine. A si facut fata foarte bine furtunilor din weekend. Oricum o sa mai urmeze peste ea un sort de tabla montat cu slit in decorativa (desi mesterii mei zic ca decorativa nu se taie, nu prea am alte solutii).
DSC_0385.JPG
Si mie mi-au zis ca nu taie decorativa cu sortul ala de tabla ce vine peste banda asta..Insa mi-au lasat de ales..daca vreau..ei o taie.Si la mine, momentan, tot cu banda asta rezist. Inca n-am montat sortul de tabla.

#3864
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005

 dana84, on 05 septembrie 2017 - 08:40, said:

Da, le-am propus si eu mesterilor prima varianta, dar mi-au zis ca e complicat fiind piatra, iar curba pe o lungime mare - adica la 2.4 ml sa "scobeasca" cativa mm.
A doua varianta cade, e prea riscant cu transportul - sa le trimit din Cluj in Bucuresti prin curier si inapoi.

Ma gandeam totusi sa vopsesc cu ceva siliconul. Cel putin pe SikaFlex 11 FC scrie ca se poate vopsi, daca nu e folosit ca rost de dilatare, doar ca nu scrie si cu ce anume. Oare ce vopsea prinde pe siliconul asta ?
Parca as face aceeasi treaba si la exterior.

Nu e complicat, dar ori se tem ori nu au chef. In fine, daca nu se poate, asta e. Doar ca nu cred ca vei fi multumita ca aspect cu un rost de latime variabila de silicon vopsit.
Probeaza o bagheta plata de aluminiu satinat pusa culcat pe glaf. Daca iti place aspectul, poti sa faci pe ea treaba de mai sus, chiar poti s-o adaugi ulterior.

#3865
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 sebulbus, on 05 septembrie 2017 - 11:14, said:

Nu e complicat, dar ori se tem ori nu au chef. In fine, daca nu se poate, asta e. Doar ca nu cred ca vei fi multumita ca aspect cu un rost de latime variabila de silicon vopsit.
Probeaza o bagheta plata de aluminiu satinat pusa culcat pe glaf. Daca iti place aspectul, poti sa faci pe ea treaba de mai sus, chiar poti s-o adaugi ulterior.
Da, o sa le las asa momentan si dupa ce ma mut vad cum le mai dreg.
Si siliconul de la exterior e pus la 45 de grade ca sa sigileze bine, dar deja s-a murdarit si cu greu se curata. Oi vedea si acolo daca/ce ii mai fac. Asa-i cu toate materialele astea albe ...

In alta ordine de idei am acesti doi stalpi de la terasa:
Attached File  DSC_0960.JPG   368.45K   182 downloads
Ce asteptari am eu de la ei : sa imi iasa in final cat mai subtiri si in acelasi plan cu grinda de sus. Mi-ar placea sa fie in acelasi plan si cu elevatia, dar poate ca cer prea mult, de la marginea stalpului la marginea elevatiei fiind acum vreo 10 cm.
Stalpii nu sunt f drepti, chiar elicoidali, deci nu stiu daca se pot placa doar cu osb, fara niciun alt profil.
Oare aveti si alte idei cum sa ii finisez incat sa ii pot da cu decorativa?

Edited by dana84, 05 September 2017 - 11:41.


#3866
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu i-am imbracat in XPS de 2 parca (cu spuma si dibluri de lemn din loc in loc)..apoi plasa (coltari bineinteles) si adeziv ca la restul casei + decorativa.

Edited by manghels, 05 September 2017 - 11:57.


#3867
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Doar xps direct pe lemn? Era drept lemnul?  Nu exista riscul sa lucreze lemnul si sa se strice decorativa?

#3868
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Asta voi vedea in timp. La mine a stat lemnul ala o vara si o iarna + aproape pana in vara urmatoare pe pozitie. A avut ceva timp sa lucreze. De cand am dat decorativa, de cateva luni n-am crapaturi sau alte cele. Chiar de mai lucreaza..nu cred ca s-ar vedea..fiind inveliti in plasa de 165 si coltari.

Edited by manghels, 05 September 2017 - 12:01.


#3869
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

 dana84, on 05 septembrie 2017 - 11:40, said:

[...] dar deja s-a murdarit si cu greu se curata. [...]

Ai incercat cu abur? Cu un steamer de mana, adica? La mine functioneaza fara gres; pt blaturi din compozit cu cordon de silicon alb, 2-3mm, la pereti. Spor!

#3870
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu cu un steamer de asta vreau sa curat ceva resturi de adeziv de pe gresii..  Posted Image Oare merge? Exista alte 'solutii' prin cormert care sa 'dilueze' adezivii / chiturile?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate