Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3817
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 16 august 2017 - 20:32, said:

Na, am reusit sa gresesc glafurile de la baie Posted Image Am uitat ca vine sub ele faianta si ca urmare sunt mai inguste decat ar trebui. Inca nu au ajuns, dar sunt taiate, deci de modificat nu le mai pot modifica.
Asa ca ma bate gandul sa nu le mai pun. Geamurile sunt in zona de dus/cada. As putea sa le fac pervazul din gresie si asta e. Oare cum ar arata ? Ceva poze aveti cei care ati facut asa?
poate te incadrezi sa scoti diferenta introducand glaful mai putin sub toc, spre solbanc...depinde cum si de unde pana unde ai masurat....eu am luat masurile din solbanc pana la fata peretelui, dar sub toc, pana in solbanc erau cativa cm (vreo 4-5) asa ca s-a putut jongla destul de mult acolo...

#3818
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postvali1900, on 16 august 2017 - 20:35, said:

Banda autoadeziva mapei SA pe decorativa si pe membrana de pe astereala (recomandat o membrana EPDM) presata bine cu rolerul, apoi sort de tabla cu slit in decorativa ( desupra mapeband ) etansat cu Polimax din belsug si nu o sa ai probleme cateva zeci de ani.La aplicatii de genu nu se foloseste numai silicon ci adeziv_silicon  cu rezistenta sporita  la UV  care nu contine solventi ( ataca EPs_ul) preferabil ceva care merge la suprafete neabsorbante( cum ai tu tabla cu tencuiala deco respectiv masa spaclu _polistiren)
Multumesc! Foarte buna ideea de a lipi membrana pe decorativa si folia de pe astereala in loc de a lipi pe tigla. Asa se poate inchide mult mai bine. Pe tigla profilata cum e la mine benzile acestea sunt destul de greu de mulat. Eu inclinam sa folosesc Wakaflex si SikaFlex 11 FC (astea le am deja). Ai idee daca or fi bune si astea ?

View Postpcode, on 16 august 2017 - 20:38, said:

poate te incadrezi sa scoti diferenta introducand glaful mai putin sub toc, spre solbanc...depinde cum si de unde pana unde ai masurat....eu am luat masurile din solbanc pana la fata peretelui, dar sub toc, pana in solbanc erau cativa cm (vreo 4-5) asa ca s-a putut jongla destul de mult acolo...
La mine tocul e in acelasi plan cu profilul inaltator. Deci acolo nu am nici macar 1 mm. Glafurile le-am calculat sa iasa 2.5 cm in afara, dar cu faianta+adeziv (vreo 1.5 cm) mai ramane doar 1 cm ...

Edited by dana84, 16 August 2017 - 20:57.


#3819
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdana84, on 16 august 2017 - 20:32, said:

Na, am reusit sa gresesc glafurile de la baie Posted Image Am uitat ca vine sub ele faianta si ca urmare sunt mai inguste decat ar trebui. Inca nu au ajuns, dar sunt taiate, deci de modificat nu le mai pot modifica.
Asa ca ma bate gandul sa nu le mai pun. Geamurile sunt in zona de dus/cada. As putea sa le fac pervazul din gresie si asta e. Oare cum ar arata ? Ceva poze aveti cei care ati facut asa?
.........
Deduc ca ar fi mai inguste cu cca 1cm ..
Ai putea drege busuiocul , daca poti face rost de o bagheta din acelasi material , bagheta pe care sa o pui la toc . daca ar avea si un profil ...ar iesi interesant .
Pervazul cu gresie , faianta , arata urit . Eu am asa , baia are niste ani , totul este inca perfect , dar glaful ...ma irita la pupile , si chiar intentionam sa pun ceva de genul https://www.dedeman....15-cm/p/4010164 .
Asta arata bine montat , este si alta culoare , dar nu cred ca este pt tine .
Studiaza chestia cu bagheta , poate nu arunci banii pe fereastra ci ii pui la fereastra !

#3820
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 16 august 2017 - 20:56, said:

La mine tocul e in acelasi plan cu profilul inaltator. Deci acolo nu am nici macar 1 mm. Glafurile le-am calculat sa iasa 2.5 cm in afara, dar cu faianta+adeziv (vreo 1.5 cm) mai ramane doar 1 cm ...
nu cred ca e tragedie daca ies decat 1 cm....in mod sigur arata mai bine decat faianta (care nu va iesi nici un cm:) )

#3821
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdana84, on 16 august 2017 - 20:32, said:

Exista vreun motiv pentru care e recomandat montajul cazii cu preaplinul si scurgerea spre exterior si nu spre perete, sub robinet ?
Asta e cada si specificatia de montaj
Attachment cada.png

Pai presupunand ca vrei vreodata sa lucrezi la scurgere sau preaplin, ajuta sa nu trebuiasca sa bagi mana pana la umar ca veterinarul stim noi unde.

View Postdana84, on 16 august 2017 - 20:56, said:

La mine tocul e in acelasi plan cu profilul inaltator. Deci acolo nu am nici macar 1 mm. Glafurile le-am calculat sa iasa 2.5 cm in afara, dar cu faianta+adeziv (vreo 1.5 cm) mai ramane doar 1 cm ...

Taie-l in doua pe lung undeva satisfacator estetic si baga o bagheta de sticla vopsita. Sau alt element pe care il vei mai folosi prin incapere. Sau monede de cupru in epoxy?

#3822
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postdana84, on 16 august 2017 - 20:32, said:

Na, am reusit sa gresesc glafurile de la baie Posted Image Am uitat ca vine sub ele faianta si ca urmare sunt mai inguste decat ar trebui. Inca nu au ajuns, dar sunt taiate, deci de modificat nu le mai pot modifica.
Asa ca ma bate gandul sa nu le mai pun. Geamurile sunt in zona de dus/cada. As putea sa le fac pervazul din gresie si asta e. Oare cum ar arata ? Ceva poze aveti cei care ati facut asa?

         Sunt de parere ca nimic nu ar arata mai bine decat glafurile acelea. Cu mult mai bine decat orice gresie. Eu am vazut si glafuri mai inguste din marmura intr-o casa a unor cunostinte si aratau ok. Nu stiu de ce te cramponezi de chestia aceea, cate glafuri sunt? doua, nu? sau ai mai multe geamuri de baie? Un cm in interior e chiar ok, deoarece nu trebuie sa ai picurator, ca in exterior. Si nu ai alt glaf de lungime diferita in aceeasi baie, ca sa poti face o comparatie. De ce nu pretinzi ca ai vrut sa faci asa si gata? Fii mai relaxata putin, ca nu-i chiar asa de mare problema! :) Posted Image

#3823
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View Postdana84, on 16 august 2017 - 20:32, said:

Na, am reusit sa gresesc glafurile de la baie Posted Image Am uitat ca vine sub ele faianta si ca urmare sunt mai inguste decat ar trebui. Inca nu au ajuns, dar sunt taiate, deci de modificat nu le mai pot modifica.
Asa ca ma bate gandul sa nu le mai pun. Geamurile sunt in zona de dus/cada. As putea sa le fac pervazul din gresie si asta e. Oare cum ar arata ? Ceva poze aveti cei care ati facut asa?

Am testat vopseaua - Cloud White de la Benjamin Moore. Arata asa de fain ... Adica pe gustul meu. Singurul lucru care mie una mi-ar placea e sa fie putin satinata. Dar nu au Posted Image Doar mat, eggshell (care nu prea stiu cum e, dar presupun ca nu e ce vreau) si satinat (aceasta din urma fiind pe baza de poliuretan). Asa ca maine mai testez un satinmat de la Sto, nuanta aproape identica cu Cloud White (sper, au rgb foarte apropiat).
Attachment cada.png

Cred c-ar fi frumos un pervaz din gresie la baie, mai ales daca gresia de pe perete e montata pe cel putin jumatatea inferioara a ferestrei.

Cu riscul de a parea din grupul martorii lui Iehova cu vopseaua Cloud White de la BM, eggshell nu e mata, e un pic lucioasa. Mata e "Flat", cel putin asa scrie pe cutiile mele de vopsea de la ei. O singura data am luat eggshell (dar pe alta culoare, un fel de argila arsa) si nu mi-a placut fiindca da senzatia de raceala cumva, sau asa vad lucrurile piticii personali.

Edited by ArghiraMartie, 17 August 2017 - 01:27.


#3824
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Nu prea inteleg care e greseala. In latimea glafului nu ai pus la socoteala faptul ca vine cativa cm sub tocul geamului?

#3825
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
A calculat latimea glafului ca si cum ar depasi un perete varuit, de exemplu. Fata de ipoteza luata in calcul, la unul placat mai ai grosimea placii si adezivului care proiecteaza in afara fata finita.

#3826
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdana84, on 16 august 2017 - 20:32, said:

[...]Am testat vopseaua - Cloud White de la Benjamin Moore. Arata asa de fain ... Adica pe gustul meu. Singurul lucru care mie una mi-ar placea e sa fie putin satinata. [...]
Una din preferatele mele Posted Image Cumpara mostre si da-le pe niste placi de cel putin 40cm x 40cm. Plimba-le prin casa / camera, la diverse ore din zi si din noapte; nu uita sa aprinzi si lumina pentru orele din noapte Posted Image

View Postdana84, on 16 august 2017 - 20:32, said:

Exista vreun motiv pentru care e recomandat montajul cazii cu preaplinul si scurgerea spre exterior si nu spre perete, sub robinet ?
Asta e cada si specificatia de montaj
Attachment cada.png

Cred ca, mai mult decat orice este o chestie de gust si / sau obisnuinta. Treaba cu interventia poate fi, si ea, un motiv dar ... de cate ori ai umblat la preaplinul cazii in ultimii zece ani?!?
In fine ... asa cum unii nu au sifon de pardoseala in baie, sau nu au faianta pe toti peretii ... asa cum unii preferea ventilatia naturala, iar altii pe cea artificiala (in baie), asa cum mie-mi plac usile care se deschid cu foaia spre perete, iar englezii le prefera pe dos Posted Image, cu foaia spre camera. etc, unii considera ca e mai sexy sa ai robinetul pe acea latura a cazii. Plus ca, cica, e si mai usor sa umbli la robineti cand nu esti, inca, in cada.

Deci nu-i vreo chestie batuta in cuie.

Singura problema ar fi daca ea, cada, are un sistem de prindere pe perete pe o singura latura (adica buza aceea care intra sub faianta); dar nu cred. E cada asezata; corect? Verifica, totusi.

Spor!

View Postdana84, on 16 august 2017 - 20:56, said:

[...]La mine tocul e in acelasi plan cu profilul inaltator. Deci acolo nu am nici macar 1 mm. Glafurile le-am calculat sa iasa 2.5 cm in afara, dar cu faianta+adeziv (vreo 1.5 cm) mai ramane doar 1 cm ...

Eu zic ca le-ai facut asa, in mod special. Iar acum ne testezi vigilenta.
Glafurile de la baie nici nu trebuie sa iasa in afara la fel cu cele din alte camere. In general, ferestrele de la baie sunt mai mici si, atunci, e o chestie de proportii Posted Image Asa ca au iesit perfecte, din punctul meu de vedere. Posted Image

#3827
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postdana84, on 16 august 2017 - 20:32, said:

Am testat vopseaua - Cloud White de la Benjamin Moore.

Recunosc ca nu am auzit pana acum de vopseaua asta, si am cautat pe google. Dar in afara de pinterest si houzz, nu am gasit ceva prin Romania. Unde se gaseste?

#3828
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

View Postsebulbus, on 17 august 2017 - 10:01, said:

A calculat latimea glafului ca si cum ar depasi un perete varuit, de exemplu. Fata de ipoteza luata in calcul, la unul placat mai ai grosimea placii si adezivului care proiecteaza in afara fata finita.

Multumesc. Cat pe ce sa fac la fel, numai ca la mine blatul era masurat la limita, nu ar fi acoperit faianta de sub el.
1 cm peste faianta mi se pare foarte bine.

Edited by cumparator, 17 August 2017 - 12:26.


#3829
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postlenny13, on 16 august 2017 - 23:47, said:

De ce nu pretinzi ca ai vrut sa faci asa si gata? Fii mai relaxata putin, ca nu-i chiar asa de mare problema! Posted Image Posted Image
Ooo tu Lenny, departe de mine gandul sa ma stresez. Ti-am mai zis eu ca sunt ardelean din acela pur, pe care cu greu il scoti dintr-ale lui. Eu am un principiu pe partea asta cu centrimetri: fie lasi suficienti incat sa se vada ca asta ti-a fost intentia, fie nu lasi deloc. Ca sa nu fie loc de interpretari. De-aia parca ma deranja putin faptul ca mai ramane doar unul mic si amarat :D

Apropo de milimetri astia si din categoria "Dana, darama!", azi am mai descoperit una. Asa, pe rand apar toate. Trebuie sa gasesc pe cineva sa "sculpteze" afara rigolele din sapa. Pe langa asta sapa e din aceea fluida, care a curs prin toate gaurelele. Si ghiciti de ce ... Sunt prea aproape de perete si nu intra faianta in spatele lor. Am doar 12 mm, respectiv 9 mm aproximativ de la marginea rigolei la perete. Si am nevoie de 10 mm pentru faianta, 3-4 mm pentru adeziv, 2-3 mm hidroizolatie. Iar la etaj scuregrea urca vertical de la parter si iese fix in punctul calculat. Acolo e mai distractiv ca nu stiu daca pot sa o mai indepartez de perete inca 4-5 mm fara sa fie nevoie sa mai "scobesc" placa sau sa stric tavanul finisat de la parter.

#3830
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostDIY, on 17 august 2017 - 10:34, said:

Una din preferatele mele Posted Image Cumpara mostre si da-le pe niste placi de cel putin 40cm x 40cm. Plimba-le prin casa / camera, la diverse ore din zi si din noapte; nu uita sa aprinzi si lumina pentru orele din noapte Posted Image
Am dat pe un perete de bucatarie cam 1mx1m si pe unul de living. Nuanta e fix ce caut. Bine, pentru cei ca vad diferenta de nuante :D pentru ca in final tot alb e :P

View PostDIY, on 17 august 2017 - 10:34, said:

Cred ca, mai mult decat orice este o chestie de gust si / sau obisnuinta. Treaba cu interventia poate fi, si ea, un motiv dar ... de cate ori ai umblat la preaplinul cazii in ultimii zece ani?!?
In fine ... asa cum unii nu au sifon de pardoseala in baie, sau nu au faianta pe toti peretii ... asa cum unii preferea ventilatia naturala, iar altii pe cea artificiala (in baie), asa cum mie-mi plac usile care se deschid cu foaia spre perete, iar englezii le prefera pe dos Posted Image, cu foaia spre camera. etc, unii considera ca e mai sexy sa ai robinetul pe acea latura a cazii. Plus ca, cica, e si mai usor sa umbli la robineti cand nu esti, inca, in cada.
Mda, pot bifa multe din cele de mai sus. Nu am sifon in nicio baie (cu asta inca am putin emotii in baia matrimoniala, unde o sa fie cada, copiii sunt inca mici, iar valurile Dunarii nu raman doar in cada ci ajung in mare parte si pe jos). Faianta am doar pe peretii din zona de dus/cada/wc si la chiuveta. Mi se pare arhisuficient. Si aici am tot oscilat, am vrut sa merg cu faianta doar pana la 1.8m (maxim pana la nivelul de sus al geamului) si la dusuri si si la cada. Iar apoi sa completez deasupra cu placa de rigips ca sa nu schimb planul. Cumva schimbarea asta de plan mie una nu imi place. Dar mesterii zic ca e complicat, asa ca cel mai probabil nu o sa ii mai chinui si o sa pun faianta pana in tavan pe acei pereti. Dar da, in final, toate astea sunt chestii de gusturi, la care poate multi nici nu se uita.
Apropo de gusturi, a venit tata in vizita in weekend sa vada decorativa. Si na, e alba, ce sa-i fac. Si desi nu mai era nicio schela pe casa ma intreaba cu optimism "da' ii mai pui ceva culoare unde-i albul asta?". Il duc apoi inauntru si ii arat mandra vopseaua de la BM de pe perete. Vine din nou intrebarea "asta alba e vopsea de bucatarie?". Deh, stiam eu ca nu o sa ii placa de cand a zugravit mama tot apartamentul in alb cand a fost el o saptamana plecat. Toata viata apoi ne-a spus ca i-a stricat mama peretii (aveam peretii zugraviti cu huma colorata si cu modelele acelea facute cu rola pe tot peretele) si i-a facut casa spital. Patesti :D

View PostDIY, on 17 august 2017 - 10:34, said:

Singura problema ar fi daca ea, cada, are un sistem de prindere pe perete pe o singura latura (adica buza aceea care intra sub faianta); dar nu cred. E cada asezata; corect? Verifica, totusi.
Da, e cada asezata. Simetrica. Pot sa o pun oricum.
Eu ma gandeam ca daca o sa o zidesc (nu e optiune personala, ci ma limiteaza latimea peretelui pe care vine cada care a iesit fix fix de 180 acuma, inainte de faianta), nu prea mai conteaza unde e sifonul. Pentru ca oricum e zidit si el undeva pe acolo.

View PostDIY, on 17 august 2017 - 10:34, said:

Eu zic ca le-ai facut asa, in mod special. Iar acum ne testezi vigilenta.
Glafurile de la baie nici nu trebuie sa iasa in afara la fel cu cele din alte camere. In general, ferestrele de la baie sunt mai mici si, atunci, e o chestie de proportii Posted Image Asa ca au iesit perfecte, din punctul meu de vedere. Posted Image
:)) Haha, exact. Foarte vigilenti.

View Postwizake, on 17 august 2017 - 11:56, said:

Recunosc ca nu am auzit pana acum de vopseaua asta, si am cautat pe google. Dar in afara de pinterest si houzz, nu am gasit ceva prin Romania. Unde se gaseste?
No si google-ul asta. Slabut ... https://www.benjaminmoore.ro/

#3831
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Pune poze cu rigolele alea. Dar e clar ca te asteapta ceva distractie.

#3832
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Posted Image wtf !? mie mi-a gasit doar .com. Nu mi-a trecut prin cam sa tastez .ro
Shame on me Posted Image

multumesc

#3833
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postsebulbus, on 17 august 2017 - 16:07, said:

Pune poze cu rigolele alea. Dar e clar ca te asteapta ceva distractie.
Mai fac cand merg la casa. E o poza aici https://forum.softpe...8#entry20933632 .

Asa vreau sa arate in final:
Attached File  rigola.jpg   94.61K   116 downloadsAttached File  rigola1.jpg   59.28K   113 downloads

Poate ar fi ajutat daca as fi luat rigola cu flansa la perete, caz in care nu mai trebuia sa incapa si banda de hidroizolare acolo si probabil s-ar fi montat cu flansa pe perete si gata. Nu stiu. De schimbat oricum nu le schimb, au fost o caruta de bani. Asa ca le mut si bine a fi.

Edited by dana84, 17 August 2017 - 16:21.


#3834
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
la cea unde ai 12 mm eu nu as mai sparge nimic... eventual nu mai pui hidroizolatie sau dai un strat pensulabil ( am luat ceva isover PU 500 parca si e foarte ok.) Par a fi rigole kessel si daca e asa, acelas model il am si eu. Nu prea ai nevoie de hidroizolatie acolo in situatia data.. rama aia de inox de sus intra in corpul rigolei cu ceva spatiu intre. Apa ce se prelinge pe acea rama ajunge in rigola. pui faianta atat cat iti permite si speri sa nu iti acopere mai deloc acea rama de inox:D

Ca sa spargi....trebuie sa spargi mai mult nu doar un pic:) un ditamai craterul..trebuie sa scurtezi teava de scurgere si ca sa faci asta trebuie sa spargi minim 15cm de-a lungul ei as zice....sa nu cumva sa fie si tevile de la ipat pe acolo ca...beleaua e si mai mare:) Un dorel "priceput" la spart si "te-ai scos";

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate