Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3835
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postdana84, on 17 august 2017 - 16:18, said:

Poate ar fi ajutat daca as fi luat rigola cu flansa la perete, .........................
Sunt ceva la geberit, dar par mai greu de montat
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qt9YzggWCvg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3836
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postpcode, on 17 august 2017 - 22:47, said:

la cea unde ai 12 mm eu nu as mai sparge nimic... eventual nu mai pui hidroizolatie sau dai un strat pensulabil ( am luat ceva isover PU 500 parca si e foarte ok.)
Rigolele sunt Aco. Seamana cu Kessel. Eu nu as risca sa nu hidroizolez bine acea zona - mai ales imbinarea dintre rigola si perete. De fapt nu as risca sa nu hidroizolez cat pot de bine dusurile acestea walk-in. Adica intre a sparge acuma si a face tot posibilul sa fie totul etansat foarte bine si a sparge mai tarziu, cand e totul finisat, aleg sa o fac acuma. Apa chiar isi gaseste drum pe unde nici nu te astepti.

View Postkondas, on 18 august 2017 - 08:20, said:

Sunt ceva la geberit, dar par mai greu de montat
Da, le stiu si pe acestea.
Eu de asa ceva ziceam.
Attached File  rigola2.jpg   110.17K   70 downloads

#3837
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdana84, on 18 august 2017 - 08:37, said:

[...] Eu nu as risca sa nu hidroizolez bine acea zona - mai ales imbinarea dintre rigola si perete. [...]

Pentru walk-in shower, fara cadita, am folosit combinatia Schluter-Kerdi. Cu scurgere normala, nu cu rigola. Rigola urmeaza, la anu' Posted Image Am fost extraordinar de multumita cu rezultatul.
In fine ... chiar daca nu folosesti produsele lor cred ca merita sa arunci o privire la metodele de montaj recomandate de ei. Ori in link, ori pe youtube, ori unde doresti tu.
https://www.schluter...NE/p/KERDI_LINE

Edited by DIY, 18 August 2017 - 12:53.


#3838
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Incearca sa te gandesti cum ar arata peretele ala placat cu sticla vopsita. Sau mozaic de sticla. In ambele cazuri poti conta pe maxim 4mm placa si 2-3 adezivul.
Mai ales in cazul sticlei impermeabilitatea e ireprosabila. La mozaic tine doar de ce chit vei folosi. In oricare din cazuri nu mi-as face griji cu bidroizolatie pensulabila sub.

#3839
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 18 august 2017 - 08:37, said:

Rigolele sunt Aco. Seamana cu Kessel. Eu nu as risca sa nu hidroizolez bine acea zona - mai ales imbinarea dintre rigola si perete. De fapt nu as risca sa nu hidroizolez cat pot de bine dusurile acestea walk-in. Adica intre a sparge acuma si a face tot posibilul sa fie totul etansat foarte bine si a sparge mai tarziu, cand e totul finisat, aleg sa o fac acuma. Apa chiar isi gaseste drum pe unde nici nu te astepti.
Intr-adever apa isi gaseste loc pe unde nu te astepti dar nu mi-as face griji pentru muchia aia...sunt de parere ca o gresie portelenata de calitate, chit de foarte buna calitate aplicat cum trebuie eventual sigilata imbinarea dintre faianta si rigola cu silicon si nu cred sa apara vreo problema.. Eu am pus rigola la circa 5cm de perete caci altfel trebuia sa spar peretele ca sa intre flansa in el. hidorizolatia acolo a constat in lipirea pe flansa rigolei si pe perete a unei benzi butilice si cam atat :)
Pentru banda de hidroizolatie acolo poti scobi un pic in perete daca tot tii sa o pui ca la carte:) la 12mmcat ai spatiu  cred ca va veni ok faianta....

#3840
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View Postsebulbus, on 18 august 2017 - 13:58, said:

Incearca sa te gandesti cum ar arata peretele ala placat cu sticla vopsita. Sau mozaic de sticla. In ambele cazuri poti conta pe maxim 4mm placa si 2-3 adezivul.
Mai ales in cazul sticlei impermeabilitatea e ireprosabila. La mozaic tine doar de ce chit vei folosi. In oricare din cazuri nu mi-as face griji cu bidroizolatie pensulabila sub.

Cat imi plac placile de sticla! Daca n-ar fi 300 si ceva de lei / mp mi-as pune si in cap.Posted Image

#3841
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Am avut si ganduri de sticla vopsita, dar parca nu prea se potriveste cu finisajele cat mai naturale pe care le vreau. Adica sticla vopsita o vad frumoasa langa un placaj lucios/mat dar nu cu efect de piatra. Asa ca am ramas la gresia cu efect de piatra peste tot, doar in zona niselor si a lavoarelor voi pune mozaic - dar nu de sticla, ci voi trimite placi din faianta la taiat in patratele de 5x5 si puse pe o plasa.
Doar in bucatarie mai ramasese sticla, insa si acolo s-a dus pentru ca am prea multe prize ce ar trebui decupate si mi s-a zis ca in timp, de la bagat/scos din priza, sticla, fie si ea securizata, poate sa cedeze. Asa ca pentru acea zona am ales o faianta hexagonala, Realonda Andalusi.
Attached File  realonda andalusi.jpg   310.08K   188 downloads

Iar ca pret, cu faianta ies muult mai bine, chiar si fara sa o iau din outlet.

Am ramas la Cloud White. Abia cand am pus mostrele una langa cealalta am vazut diferenta si a fost un wow. Ma tot gandeam cum azi ma voi uita la doua alburi si nu voi sti pe care sa il aleg. Dar BM a castigat detasat. Si nu e varianta cea mai scumpa de la ei (parca Aura ii zice). Daca nu le-as fi pus una langa cealalta chiar nu cred ca as fi vazut atat de bine diferenta dintre ele.

Edited by dana84, 18 August 2017 - 16:27.


#3842
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Imi plac mult placile de "culoarea" apei, nu chiar cele viu colorate, dar preturile sunt mult prea gogonate. E mai ieftina piatra naturala.

Attached Files



#3843
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Dupa ce am pus poza de mai sus cu faianta am vazut peretele gri din ea :D Si, evident, ma gandeam cum ar fi sa fac si eu cate un perete gri: unul in bucatarie, unul in living si unul in dormitorul matrimonial. Asa ca am inceput sa caut gri-uri ... Sa vedem, da' de gasesc ceva asa, pe fuga, ce sa se potriveasca ideii. Daca gasesc bine, daca nu, iarasi bine. Un perete poate fi vopsit oricand. Asa ca pentru moment am pe lista Revere Pewter si Stonington Gray. Din cate vad eu in poze primul parca bate inspre grej si pare mai cald, celalalt merge spre albastru/verde si e putin mai rece. Oare asa o fi si in realitate ? Ati testat careva gri-uri calde si aveti vreo recomandare care sa mearga bine langa Cloud White?

#3844
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image Posted Image Welcome to my world!
Incearca Silver Chain de la Benjamin Moore sau Mushroom de la Sherwin Williams. Cloud White merge cu orice Posted Image Eu am folosit Cloud White pentru plinte, usi, tocuri, ancadramente, tavane, etc. ca sa pun in evidenta off-whites de pe pereti. Adica peretii par colorati numai prin contrast cu alb. Cam asa ...
Dormitoarele ... gri Posted Image

Apropo de griuri, off white si de felul cum vopseaua se schimba in bataia luminii .. ghici ghicitoarea mea: care-i alb si care nu-i, in poza? Si, mai ales, care sunt zonele in aceeasi culoare?

Attached Files


Edited by DIY, 19 August 2017 - 07:13.


#3845
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View Postdana84, on 18 august 2017 - 16:14, said:

Am ramas la Cloud White. Abia cand am pus mostrele una langa cealalta am vazut diferenta si a fost un wow. Ma tot gandeam cum azi ma voi uita la doua alburi si nu voi sti pe care sa il aleg. Dar BM a castigat detasat. Si nu e varianta cea mai scumpa de la ei (parca Aura ii zice). Daca nu le-as fi pus una langa cealalta chiar nu cred ca as fi vazut atat de bine diferenta dintre ele.

Yayyy! Ce bine imi pare ca-ti place. Sa vezi dupa ce vopsesti ce frumos arata. E un fundal perfect pentru orice stil de amenajare. Eu tocmai am vopsit livingul si holul aferent cu Cloud White si-mi vine sa pup peretii de bucurie. Arata foarte bine in contrast cu lemnul, il face sa iasa in evidenta.

La griuri, au Classic Grey, Modern Grey si Grey Owl care-s neutre si calme. Daca vrei mai spre grej, uita-te la Elmira White (nu e alb, e un grej subtil). Mie la grejuri mi-e teama de tonalitate spre verzui, caci verde nu-mi place, bleah, dar depinde de lumina ambientala, trebuie probat la fata locului.

Edited by ArghiraMartie, 19 August 2017 - 13:20.


#3846
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostDIY, on 19 august 2017 - 07:07, said:

Incearca Silver Chain de la Benjamin Moore sau Mushroom de la Sherwin Williams. Cloud White merge cu orice Posted Image Eu am folosit Cloud White pentru plinte, usi, tocuri, ancadramente, tavane, etc. ca sa pun in evidenta off-whites de pe pereti. Adica peretii par colorati numai prin contrast cu alb. Cam asa ...
Ptii, asta e, Silver Chain :D . Supermultumesc! Mushroom merge spre grej prea mult. Asta pare curat si caldut. No oi lua o mostra luni si o pun langa Cloud White sa vedem ce iese.

View PostDIY, on 19 august 2017 - 07:07, said:

Apropo de griuri, off white si de felul cum vopseaua se schimba in bataia luminii .. ghici ghicitoarea mea: care-i alb si care nu-i, in poza? Si, mai ales, care sunt zonele in aceeasi culoare?
Eu zic ca sunt doua, un alb cremos si unul mai rece. Dar par mai multe din cauza luminii. Oare asa sa fie ?

View PostArghiraMartie, on 19 august 2017 - 13:10, said:

La griuri, au Classic Grey, Modern Grey si Grey Owl care-s neutre si calme. Daca vrei mai spre grej, uita-te la Elmira White (nu e alb, e un grej subtil). Mie la grejuri mi-e teama de tonalitate spre verzui, caci verde nu-mi place, bleah, dar depinde de lumina ambientala, trebuie probat la fata locului.
Dada, de asta mi-e si mie teama cu grej-urile ca nu stii ce obtii pana nu vopsesti tot pretele. De aceea m-as rezuma doar la un gri simplu, cu cat mai putine riscuri sa o ia in directia gresita din cauza luminii. Dar si cu un LRV undeva intre 50 si 60 astfel incat sa iasa putin in evidenta, fiind vorba doar de un perete inconjurat de pereti si tavan Cloud White.

#3847
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Din categoria "tamplarie buna montata prost" ...
Cine a montat-o a tras de profil, iar acesta acum are o "burta" care se traduce cam asa:
Attached File  DSC_0365.JPG   71.72K   245 downloads

Cel mai probabil o sa impart abaterea pe ambele capete de glaf, poate sa le cer mesterilor sa slefuiasca putin glaful la mijloc (habar nu am daca se poate face asa ceva cu un glaf din compozit) si o sa umplu cu silicon. Pot sa mai fac altceva acuma?
Asta e geamul cel mai grav, mai sunt vreo doua dar "burta" e mai mica.
La exterior, cum a fost loc pentru glaf sa intre sub tocul geamului, nu m-am lovit de problema. Dar la interior glaful nu mai intra sub toc (am folosit profil inaltator si nu solbanc) asa ca se vede orice milimetru unde glaful nu cade perfect pe tamplarie.

Edited by dana84, 01 September 2017 - 22:51.


#3848
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Off topic.
Tot am auzit de tot felul de inselatorii prin parcari sau la telefon sau chiar acasa (chiar si tata a cumparat ceva tigai la "super" pret - insa la el intrase omul in casa inainte sa isi dea seama despre ce e vorba si zicea ca a vrut sa scape cat mai repede de el asa ca a cumparat ce ii vindea), dar de patit nu am patit-o inca pana aseara.

La Polus ma abordeaza un domn foarte bine imbracat, vorbea engleza nativ. Foarte politicos ma intreaba daca stiu engleza, se prezinta, imi spune ca a avut o prezentare de vesela la Expo Transilvania si ca i-a mai ramas un set ce a fost expus acolo. Ar vrea sa nu il ma ia cu el pe avion pentru ca avea vreo 20 de kg si sa nu mai plateasca taxele. Imi arata o multime de documente ale produsului si garantia, imi arata oalele, pretul la care a vandut la Expo (parca 1600 si ceva de euro era setul, 16 bucati, 8 oale si 8 capace) si imi zice ca mi-o poate da cu 500 ron. Si, desi nu cumpar niciodata un produs mai scump fara sa citesc despre el pe net (am eu niste "pitici" cu cititul si informatul inainte de a da banii pe ceva), omul asta mai ca ma convinsese. Dar zic ca totusi, ia sa dau un google search asa repede pe telefon ca doar daca oalele erau renumite sigur le gasesc la un search. Si ce sa vezi, gasesc informatii dar foarte vagi. Si cand il intreb totusi sa imi arate pe net produsul incepe sa se grabeasca ca pierde avionul, ca el vrea sa imi faca un serviciu si eu il ajut pe el sa scape de vase, el ma ajuta pe mine oferindu-mi un set de vase mult sub pretul pietei. In momentul acela am plecat, devenise prea dubios totul.

Apoi am ajuns acasa si am cautat putin pe net. Produsul era vandut ca fiind fabricat de Aus Meisterhand Chromstal cumva ca sa induca lumea in eroare ca ar fi fabricate de AMC (prescurtarea de la Alfa Metal Corporation). Si am gasit fix patania mea pe site-ul de la AMC - https://www.amc.info...b/fraud-alert/.

#3849
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdana84, on 02 septembrie 2017 - 09:37, said:

Off topic.
Tot am auzit de tot felul de inselatorii prin parcari sau la telefon sau chiar acasa (chiar si tata a cumparat ceva tigai la "super" pret - insa la el intrase omul in casa inainte sa isi dea seama despre ce e vorba si zicea ca a vrut sa scape cat mai repede de el asa ca a cumparat ce ii vindea), dar de patit nu am patit-o inca pana aseara.

La Polus ma abordeaza un domn foarte bine imbracat, vorbea engleza nativ. Foarte politicos ma intreaba daca stiu engleza, se prezinta, imi spune ca a avut o prezentare de vesela la Expo Transilvania si ca i-a mai ramas un set ce a fost expus acolo. Ar vrea sa nu il ma ia cu el pe avion pentru ca avea vreo 20 de kg si sa nu mai plateasca taxele. Imi arata o multime de documente ale produsului si garantia, imi arata oalele, pretul la care a vandut la Expo (parca 1600 si ceva de euro era setul, 16 bucati, 8 oale si 8 capace) si imi zice ca mi-o poate da cu 500 ron. Si, desi nu cumpar niciodata un produs mai scump fara sa citesc despre el pe net (am eu niste "pitici" cu cititul si informatul inainte de a da banii pe ceva), omul asta mai ca ma convinsese. Dar zic ca totusi, ia sa dau un google search asa repede pe telefon ca doar daca oalele erau renumite sigur le gasesc la un search. Si ce sa vezi, gasesc informatii dar foarte vagi. Si cand il intreb totusi sa imi arate pe net produsul incepe sa se grabeasca ca pierde avionul, ca el vrea sa imi faca un serviciu si eu il ajut pe el sa scape de vase, el ma ajuta pe mine oferindu-mi un set de vase mult sub pretul pietei. In momentul acela am plecat, devenise prea dubios totul.

Apoi am ajuns acasa si am cautat putin pe net. Produsul era vandut ca fiind fabricat de Aus Meisterhand Chromstal cumva ca sa induca lumea in eroare ca ar fi fabricate de AMC (prescurtarea de la Alfa Metal Corporation). Si am gasit fix patania mea pe site-ul de la AMC - https://www.amc.info...b/fraud-alert/.

Aceeași poveste si probabil același individ intr-un Mercedes E class m-a abordat in parcare la Auchan Militari. Set de 12 tinichele si vroia 300 de lei. L-am trimis la plimbare spunându-i ca nu se asortează cu cristalele de  Bhoemia pe care le folosesc curent. Se dădea austriac si vorbea o engleză destul de spălată cu accent german. Cum ar spune un clasic in viața țepari sunt pe toate drumurile si sunt si fazani care musca.
La Hornbach in parcare e cu drujbe Stihl.
La 2-300 bucata si povestea e ca au fost "suflate" dintr-un depozit. De fapt sunt China made (fake curat) si sunt teapa.
Mai era o vorba de la americani cu prea bun ca sa fie adevărat si aia ca nu exista masa gratis. Ambele sunt de reținut !

View Postdana84, on 01 septembrie 2017 - 22:43, said:

Din categoria "tamplarie buna montata prost" ...
Cine a montat-o a tras de profil, iar acesta acum are o "burta" care se traduce cam asa:
Attachment DSC_0365.JPG

Cel mai probabil o sa impart abaterea pe ambele capete de glaf, poate sa le cer mesterilor sa slefuiasca putin glaful la mijloc (habar nu am daca se poate face asa ceva cu un glaf din compozit) si o sa umplu cu silicon. Pot sa mai fac altceva acuma?
Asta e geamul cel mai grav, mai sunt vreo doua dar "burta" e mai mica.
La exterior, cum a fost loc pentru glaf sa intre sub tocul geamului, nu m-am lovit de problema. Dar la interior glaful nu mai intra sub toc (am folosit profil inaltator si nu solbanc) asa ca se vede orice milimetru unde glaful nu cade perfect pe tamplarie.

Prea multe nu ai ce sa faci. Compozitul e tare, doar prin șlefuire cu o pinza sau piatra diamantata sau cu oxizi de siliciu industriali. Dacă are răbdare de chinez polizeaza la el si poți lua de ordinul a citiva mm. Eu as împarți diferența din montaj si as încerca sa iau din el cit pot. Unde ramine fanta Silicon transparent sau la culoare si aia e. Eu am la living pe exterior o raza pe care au făcut-o si ei pe acolo dar nu perfecta. Ce a rămas am băgat silicon.

#3850
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdana84, on 01 septembrie 2017 - 22:43, said:

Din categoria "tamplarie buna montata prost" ...
Cine a montat-o a tras de profil, iar acesta acum are o "burta" care se traduce cam asa:
.........
Este din alta categorie :
produse vindute fara accesorii , drept lux , si ele sint gunoaie "
Atita timp cit un produs nu este insotit de accesoriile necesare , are valoare zero si poate fi considerat gunoi .
Orice timpit care face/fabrica  glafuri , stie ca in procesul de montaj al termopanelor pot exista asemenea devieri , si ca pot apar lufturi
Orice timpit care face/fabrica  glafuri ar trebui sa prevada pt glafurile montate aparent , aliniate cu timplaria , o garnitura , cheder tip " P"
..........
Siliconul este cea mai ordinara chestie posibila . Din pacate , garnituri de tip "P " se gasesc extrem de greu pe piata noastra .

#3851
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Post86-APP, on 02 septembrie 2017 - 12:58, said:

produse vindute fara accesorii , drept lux , si ele sint gunoaie "
Atita timp cit un produs nu este insotit de accesoriile necesare , are valoare zero si poate fi considerat gunoi .
Orice timpit care face/fabrica  glafuri , stie ca in procesul de montaj al termopanelor pot exista asemenea devieri , si ca pot apar lufturi
Orice timpit care face/fabrica  glafuri ar trebui sa prevada pt glafurile montate aparent , aliniate cu timplaria , o garnitura , cheder tip " P"
Ok, daca e cum zici tu, da-mi te rog un exemplu de producator de glafuri compozit care ofera ce spui tu. Eu una totusi parca nu as cataloga glafurile Helopal drept gunoaie.
Si da, sunt de acord cu devieri, lufturi etc la montajul tamplariei. Dar sa fie acolo un 2-3 mm. Pe cand eu aici am vreo 7-8 mm. Probabil o sa zici ca asta se traduce intr-o 'burta" de 3-4 mm, care e aproape acceptabil :D
Na, ce sa zic, chiar cred ca o tamplarie buna se poate monta bine - doar au iesit bine vreo 10 ferestre din 13. Era greu sa iasa si celelalte 3?

Edited by dana84, 02 September 2017 - 13:39.


#3852
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdana84, on 02 septembrie 2017 - 13:34, said:

Ok, daca e cum zici tu, da-mi te rog un exemplu de producator de glafuri compozit care ofera ce spui tu. Eu una totusi parca nu as cataloga glafurile Helopal drept gunoaie.
Si da, sunt de acord cu devieri, lufturi etc la montajul tamplariei. Dar sa fie acolo un 2-3 mm. Pe cand eu aici am vreo 7-8 mm.
E o formula de stil !
Stiu ca nimeni nu are are garnituri , si asta este o lipsa . Tu poti cauta ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate