Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3799
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Thiral din grecia e producatorul (http://thiral.gr/) , eu am colaborat cu importatorul de aici http://www.usi-rezidentiale.ro/ . Si, daca retin bine, mai este un importator in Baia-Mare http://teco-panel.ro/

@86-APP tot ceea ce zici tu tine de firea omului, de gusturi etc. Eu sunt genul care traieste aici si acum, nu ma raportez niciodata la viitor, imi place ca tot ce fac sa fac pentru noi, cei de acum. Ca peste 10-15 ani nu o sa imi mai placa usa rosie, da, se prea poate. Ca o sa se schimbe moda, si asta se poate. Ca nu o sa mai am nevoie de o casa asa de mare, cu siguranta. De schimbat sigur o sa ma schimb si eu in 10-15 ani si sigur voi avea alte gusturi. Si vor fi trei variante: imi va placea in continuare usa rosie cu maner tip bara, nu imi va placea si voi avea bani sa o schimb sau nu imi va placea, nu voi avea bani sa o schimb si o voi include in catogoria excentricitatilor din tinerete :) .

#3800
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Nu stiu cat mai conteaza asta..De acu n-o sa ma duc sa-mi schimb pantalonii scurti ca nu-i place cuiva pe strada. Important e sa-mi placa mie..si sa ma simt bine in pielea mea cu alegerea facuta. Se cheama diversitate..si libertatea de a alege in cunostinta de cauza.

Iar daca un grup de clienti mai comuni sau mai de lux nu le-a trecut prin cap sa faca asemenea alegeri..iarasi nu are prea multa importanta. Nici eu nu ma omor cu usi rosii/verzi/albastre pt casa mea, insa daca le vad la altii cand trec cu masina pe strada..imi mai arunc un ochi peste gard..sa vad care mai e trendul..Posted Image

#3801
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postdana84, on 01 august 2017 - 22:09, said:

Fara prea multe prezentari, dupa 10 saptamani de asteptare ... Cei mai emotivi sa stati jos cand va uitati la poze Posted Image
Attachment DSC_1182.JPGAttachment DSC_1183.JPGAttachment DSC_1184.JPGAttachment DSC_1186.JPGAttachment DSC_1188.JPG
Arata foarte bine usa!

#3802
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Arata bine dar la banii aia puteau sa o coloreze si pe interior :)

#3803
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
La banii aia trebuiau sa trimita doua :D (mie nu imi prea place deloc...dar nu ma luati in seama)

Edited by bobitzaaa, 04 August 2017 - 21:41.


#3804
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Stati lejer cu banii . Daca vreti va arat oferte de pret de usa de intrare la 6000,- euro . Pentru puterea de cumparare de la noi 2500,- euro ii enorm . In Germania / Austria ii un pret mediu .

#3805
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mult a durat sa nu mai vad schela aceea pe casa (cel putin pe fatada principala; incet incet o sa scap eu si de cea de pe laterale). Vecinul imi zicea mai in gluma mai in serios ca au existat si manastiri ce au fost pictate manual mai repede :D Cred si eu ...
Attached File  DSC_1271.JPG   245.35K   353 downloads

Oare ati folosit careva profil din acesta pentru dusurile cu sticla? Practic se incastreaza in gresie si apoi sticla se pune in acel U.
Attached File  profil1.jpg   59.83K   327 downloadsAttached File  profil2.jpg   73.91K   248 downloadsAttached File  profil3.jpg   8.93K   209 downloads

#3806
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postdana84, on 09 august 2017 - 14:42, said:

Vecinul imi zicea mai in gluma mai in serios ca au existat si manastiri ce au fost pictate manual mai repede Posted Image Cred si eu ...
din nefericire nici una nu mai arata atat de bine ca si casa ta..Felicitari voua pentru efort si felicitari arhitectului pentru concept

#3807
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Postdana84, on 09 august 2017 - 14:42, said:

Oare ati folosit careva profil din acesta pentru dusurile cu sticla? Practic se incastreaza in gresie si apoi sticla se pune in acel U.
Attachment profil1.jpgAttachment profil2.jpgAttachment profil3.jpg
Nu, dar si eu sunt la capitolul asta si ma intereseaza. De unde-l iei?

Edited by xml, 11 August 2017 - 16:59.


#3808
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
supertech  sunt din timisoara de la ei mi-am luat ceva profile de trecere cu nivel diferit  parchet-gresie.Produsele sunt f faine dar dureaza cam 2-3 sapt pana se cupleaza mai multe transporturi din Italia sau platesti transportul care este destul de mare prin UPS.Nu au magazin de prezentare din pacate.

#3809
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, supertech lucreaza cu profile din Italia, de la Progress (si inca unul, parca Profiltec). Eu iau gresia de la Marazzi si si ei tot cu Progress lucreaza. Tot 2-3 saptamani dureaza comanda.

Si eu momentan am sapa la acelasi nivel in toata casa deci estimez o diferenta de nivel de vreo 7-8 mm intre bai si restul casei. Am luat profilul asta in final si sper sa arate ok chiar si cu diferenta asta de nivel. Am ceva emotii cu nivelul si trecerile astea ...
Attached File  proterminal.jpg   33.1K   138 downloads

#3810
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postdana84, on 09 august 2017 - 14:42, said:

Mult a durat sa nu mai vad schela aceea pe casa (cel putin pe fatada principala; incet incet o sa scap eu si de cea de pe laterale). Vecinul imi zicea mai in gluma mai in serios ca au existat si manastiri ce au fost pictate manual mai repede Posted Image Cred si eu ...

Dana..... arata foarte frumos.....
INSA...... ai o problema mare....... dupa mine.
Cum `inchizi`acel acoperis de deasupra intrari in casa intre tigla si decorativa???
Dupa mine acel acoperis trebuia finalizat inainte de decorativa.

#3811
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu aveam cum sa il fac inainte ... Era f greu de lucrat deasupra lui si trebuia protejat bine ca sa nu se murdareasca tigla cu decorativa. La fel e si cel de la terasa.
Dar o sa cer unui tinichigiu sa faca un sort de tabla pe care sa il puna la imbinarea dintre decorativa si tigla, sa faca un slit in decorativa in care sa intre putin sortul si in care sa puna silicon.

#3812
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdana84, on 14 august 2017 - 12:53, said:

.......
Dar o sa cer unui tinichigiu sa faca un sort de tabla pe care sa il puna la imbinarea dintre decorativa si tigla, sa faca un slit in decorativa in care sa intre putin sortul si in care sa puna silicon.
Se putea proteja , dar acum faptul este consumat .
Incerca sa uiti de silicon si neamurile lui . Cea mai proasta solutie in constructii este siliconul .
Daca n-ai ajuns la acoperit chestia aia , dupa montaj , etansaza cu bitum intre perete si invelitoare , pune apoi o banda de genul http://www.adeziviro...0-m-gri-2086238 , apoi sortul acela de tabla superior .
Banda aceea , sa fie bine presata cu rola , eventual incalzita cu un feon , sa se muleze bine si sa se lipeasca din prima .
Posibil sa fie nevoie si de un sort inferiuor , sub invelitoare , si ar fi indicat . Pt citiva m , nu se pune , si merita .

#3813
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdana84, on 14 august 2017 - 12:53, said:

Nu aveam cum sa il fac inainte ... Era f greu de lucrat deasupra lui si trebuia protejat bine ca sa nu se murdareasca tigla cu decorativa.
...
Eu am de gând sa pun, în partea de sus, 2 rânduri de tigla în momentul execuției decorativei (protejate cât mai bine), și restul doar la final. Sper sa fie bine.

#3814
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdana84, on 04 august 2017 - 13:03, said:

[...] Ca peste 10-15 ani nu o sa imi mai placa usa rosie, da, se prea poate. [...]

Mai stii ?!?
Eu mi-am dorit, foarte tare, un perete rosu. Si-am zis ca, daca mi-l doresc, sa pun mana sa-l vopsesc. Ca, daca nu-mi mai place, nu e mare chestie sa-i schimb culoarea. Si-uite asa mi-a palcut si tot placut pret de noua ani, pana ce am vandut casa aia. Acum ... imi lipseste; deh! dimineata de dimineta, cand cobiram spre bucatarie sa-mi aiu startul cu o cafea, culoarea aia ma facea sa zambesc. In fiecare zi. Concluzia mea este ca ce-ti palce, iti place si gata.

P.S. Usa ta imi place foarte mult. Nu numai ca se potriveste cu casa dar ... iar am un zambet de la o ureche la alta.  Sa ma anunti daca, dupa cum promiti Posted Image , o s-o inlocuiesti candva Posted Image Posted Image

Am descoperit recent jurnalul tau si-mi place. Nu am timp acum sa-l rasfoiesc dar mi-l propun de citit, la iarna, langa un foc de lemne.

#3815
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Na, am reusit sa gresesc glafurile de la baie Posted Image Am uitat ca vine sub ele faianta si ca urmare sunt mai inguste decat ar trebui. Inca nu au ajuns, dar sunt taiate, deci de modificat nu le mai pot modifica.
Asa ca ma bate gandul sa nu le mai pun. Geamurile sunt in zona de dus/cada. As putea sa le fac pervazul din gresie si asta e. Oare cum ar arata ? Ceva poze aveti cei care ati facut asa?

Am testat vopseaua - Cloud White de la Benjamin Moore. Arata asa de fain ... Adica pe gustul meu. Singurul lucru care mie una mi-ar placea e sa fie putin satinata. Dar nu au Posted Image Doar mat, eggshell (care nu prea stiu cum e, dar presupun ca nu e ce vreau) si satinat (aceasta din urma fiind pe baza de poliuretan). Asa ca maine mai testez un satinmat de la Sto, nuanta aproape identica cu Cloud White (sper, au rgb foarte apropiat).

Exista vreun motiv pentru care e recomandat montajul cazii cu preaplinul si scurgerea spre exterior si nu spre perete, sub robinet ?
Asta e cada si specificatia de montaj
Attached File  cada.png   275.47K   115 downloads

Edited by dana84, 16 August 2017 - 20:34.


#3816
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

View Postdana84, on 14 august 2017 - 12:53, said:

Nu aveam cum sa il fac inainte ... Era f greu de lucrat deasupra lui si trebuia protejat bine ca sa nu se murdareasca tigla cu decorativa. La fel e si cel de la terasa.
Dar o sa cer unui tinichigiu sa faca un sort de tabla pe care sa il puna la imbinarea dintre decorativa si tigla, sa faca un slit in decorativa in care sa intre putin sortul si in care sa puna silicon.
Banda autoadeziva mapei SA pe decorativa si pe membrana de pe astereala (recomandat o membrana EPDM) presata bine cu rolerul, apoi sort de tabla cu slit in decorativa ( desupra mapeband ) etansat cu Polimax din belsug si nu o sa ai probleme cateva zeci de ani.La aplicatii de genu nu se foloseste numai silicon ci adeziv_silicon  cu rezistenta sporita  la UV  care nu contine solventi ( ataca EPs_ul) preferabil ceva care merge la suprafete neabsorbante( cum ai tu tabla cu tencuiala deco respectiv masa spaclu _polistiren)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate