Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3781
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postcumparator, on 28 iulie 2017 - 15:37, said:


Am vazut, dar nu inteleg pe deplin la ce foloseste. Poti sa imi spui te rog?
Scz ...sper ca nu s-a inteles ca te certam pe tine :)

Postul de mai sus era adresat domnului care lucreaza in domeniu.

Se foloseste cand ai paterii termostatate  incastrate de genul celei din atasament.

Acestea nu au o pipa integrata...este doar vana termostatata carr poate avea 2 iesiri.

Una din iesiri o poti conecta la dus si a doua pentru umplerea cazii. Astfel ori va trebui sa montezi o pipa separata prin care sa iti curga apa in cada ori vei folosi una integrata in preaplin.[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170728/7054671e409b02c81975d3a74b23ec51.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3782
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Post-Jinx-, on 27 iulie 2017 - 20:16, said:

......
Pt cineva care lucreaza in domeniu nu prea esti familiarizat cu noutatile.
Asta poate pt ca minte mea refuza aberatiile , adica chestiunile lipsite de logica , ca poate le-am vazut dar am trecut pe linga ele , si nici clientii mei , nici cei mai " scumpi " nu mi-au cerut asa ceva
Ai pot spune ca n-am vazut la clienti cu milioane de euro , ce-am citit pe forumul asta ...

View Post-Jinx-, on 27 iulie 2017 - 23:05, said:

P.S. vad ca foarte convenient ai evitat sa citesti partea cu "baie impreuna cu sotia mea" cand spui ca nu ai cum sa stai "acolo"
Din politete am evitat subiectul , caci chiar nu-mi pasa ce faceti voi in cada .
Important este ca intr-o cada normala , cu bateria la capat , nu-ti intra nimic nicaieri , caci n-ai avea cum sa stai .
Din contra in cea cu gaura pe mijloc , simti scurgerea , ca acolo iti sta dosul .
...........
@ scuze Dana , dar ti-am facut un topic mai stiintific amuzant .

#3783
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Fara prea multe prezentari, dupa 10 saptamani de asteptare ... Cei mai emotivi sa stati jos cand va uitati la poze :D
Attached File  DSC_1182.JPG   113.3K   438 downloadsAttached File  DSC_1183.JPG   122.98K   416 downloadsAttached File  DSC_1184.JPG   100.55K   422 downloadsAttached File  DSC_1186.JPG   107.87K   456 downloadsAttached File  DSC_1188.JPG   183.13K   436 downloads

Edited by dana84, 01 August 2017 - 22:11.


#3784
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Usa rosie aduce noroc! Asa zice feng shui-ul. Noroc deci sa va fie!

#3785
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,220
  • Înscris: 11.03.2006
Foarte tare!Posted Image

#3786
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Baftă, să o stăpâniți sănătoși! De unde?

#3787
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Usa este misto , desi prima oara am crezut ca  este usa de lift ...
Minerul acela nu se " pupa " cu ce stiu eu ca trebuie sa fie o clanta de usa .
Totusi , problema este montajul , slabut rau . La partea de jos sub prag , este un mare luft , greu de inchis si izolat ulterior .
La noi inca meseriasii n-au invatat sa monteze asa ceva , cum este pragul , direct pe o izolatie etansanta , spre ex  o banda butilica . ci se merge pe ideea ca indeasa clientul niste ziare acolo , si gata izolatia .
Digix , zi tu , este ok ? Cum zici ?

#3788
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.12.2004
@86-APP esti ramas rau in urma . Mai studiaza putin .
Acel maner are rolul , ca dupa ce intri tu cu cheia in casa ta proprie , dupa tine nu mai poate intra altcineva , fiindca nu exista maner ( clanta ) exterioara . Doar pe interior . Doar membrii familiei pot intra , desigur , daca au cheie de la casa .
Adica fara cheie nu se poate intra , chiar daca nu inchizi usa pe interior . In Germania , Austria majoritatea usilor sint cu manere din astea de "lift" . Pe langa asta , genul asta de usi au un modul "day entry" ( " Tagesverriegelung " ) pe care daca il activezi , poti intra si fara sa ai cheia la tine ( in cazul in care iesi in curte si nu porti tot timpul cheia la tine )


In mod normal sub tocul de aluminiu al usii de intrare se monteaza Purenit ( sau alt material izolator ) asa cum se poate vedea in imaginile atasate .

Attached Files


Edited by luk2011, 02 August 2017 - 09:01.


#3789
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.12.2004
Optionale Tagesfalle (nachrüstbar oder vormontiert)
https://www.winkhaus...ng/autolock-av3


Winkhaus autoLock AV3 / blueMatic EAV3
https://www.youtube.com/watch?v=GT8bYx1Kg2w


Dupa minutul 01:20 se poate vedea modulul Tagesfalle ( intrarea pe timp de zi )


View Post86-APP, on 02 august 2017 - 07:29, said:

La partea de jos sub prag , este un mare luft

Luft = aer ( in limba germana )

Attached Files


Edited by luk2011, 02 August 2017 - 09:45.


#3790
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Super tare usa!

#3791
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.12.2004

View Post-Jinx-, on 02 august 2017 - 10:58, said:

Super tare usa!

La 2500,- euro ar trebui sa fie .

Edited by luk2011, 02 August 2017 - 12:11.


#3792
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostArghiraMartie, on 02 august 2017 - 03:10, said:

Usa rosie aduce noroc! Asa zice feng shui-ul. Noroc deci sa va fie!

View PostDigix, on 02 august 2017 - 07:03, said:

Baftă, să o stăpâniți sănătoși!

View Post-Jinx-, on 02 august 2017 - 10:58, said:

Super tare usa!
Multumim !

View PostDigix, on 02 august 2017 - 07:03, said:

De unde?
De la Thiral, Grecia.

View Post86-APP, on 02 august 2017 - 07:29, said:

Usa este misto , desi prima oara am crezut ca  este usa de lift ...
Minerul acela nu se " pupa " cu ce stiu eu ca trebuie sa fie o clanta de usa .
Totusi , problema este montajul , slabut rau . La partea de jos sub prag , este un mare luft , greu de inchis si izolat ulterior .
La noi inca meseriasii n-au invatat sa monteze asa ceva , cum este pragul , direct pe o izolatie etansanta , spre ex  o banda butilica . ci se merge pe ideea ca indeasa clientul niste ziare acolo , si gata izolatia .
Digix , zi tu , este ok ? Cum zici ?
Noo mai ... hai sa lasam deoparte lifturile si clantele de usa si sa mai evoluam si noi un pic. Nu prea mult si dintr-o data, dar macar asa, azi un maner, maine culoarea :D

Cat despre montaj, luftul acela ce il vezi are 12 mm si acolo va trebui sa pun o mica sapa. Alternativa este cum zice si luk cu purenit, insa eu nu am gasit in Ro pe cineva sa imi aduca o cantitate asa mica. Spuma nu tine in acea zona, acel prag are doar 4 mm, de aceea am vrut ceva mai solid sub el. O sa incerc in zona aceea sa hidroizolez si sa sigilez bine si asta e. Nu cred ca o sa ma bata vantul pe la talpi pe acolo.
Usa se poate monta cu acele benzi precomprimate la care presupun ca te gandeai, dar cum nici geamurile nu imi sunt montate asa, nu prea vad de ce as fi facut exces de zel aici. S-a montat clasic as zice eu, cu suruburi si cu spuma. Alternativa ar fi fost cu ecva cleme cum am folosit la la montajul ferestrelor, insa parca totusi la usa am preferat varianta cu suruburi.

#3793
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postluk2011, on 02 august 2017 - 08:51, said:

@86-APP esti ramas rau in urma . Mai studiaza putin .
.........
Offff , Avansatule !
De ramas in urma ce sint  , acum aproape 30 de ani aveam clanta pe sistemul asta ...
acum de ani buni la poarta ...istetule ! daca tu ai aflat ieri de el , eu de 10 ani il am la deja la " anexe " .
Ai ceva nou ? Tu ai trecut la ceva modern , sau tot cu cuiul indoit , tot cu cuiul indoit ??????
.........
Referitor strict la miner , pe mine nu ma intereseaza moda , ci perceptia personala .
Prefer o clanta mai dichisita , clasica .

#3794
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Ce incerci sa ne spui defapt e ca nu cunostintele tale sunt ramase in urma....doar gusturile :)

#3795
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014


View Post86-APP, on 02 august 2017 - 15:43, said:

Prefer o clanta mai dichisita , clasica .

Adevarul ca la o casa moderna in stil minimalist se potriveste de minune o clanta "dichisita, clasica".



#3796
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Gusturile mele le consider normale pt ce înseamnă " casa " ."Modiștii" încearcă să introducă în circuitul casnic , multe soluții tipic industriale , unele sunt interesante , altele aberante , nu se "pupa " sau și mai simplu rup legătură cu ce simțim cînd spunem CASA .
Dacă ai vedea un filmulet cu manevrare ușii , cu sonor , te-ai mai gîndi .
În fine , alegerea doamnei , parerea mea .
Părerea mea și experiență de viață mi-a demonstrat că soluțiile clasice și simple sunt cele mai fiabile în timp iar întreținerea lor , mai târziu , peste ani , chiar este posibilă . Multi aleg in avintul constructiv , solutii avangardiste ,apoi se trezesc că nu găsesc una sau alta pt întreținere , sau costurile sunt aberante .

#3797
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.12.2004

View Post86-APP, on 03 august 2017 - 18:35, said:

Gusturile mele le consider normale pt ce înseamnă " casa " ."Modiștii" încearcă să introducă în circuitul casnic , multe soluții tipic industriale , unele sunt interesante , altele aberante , nu se "pupa " sau și mai simplu rup legătură cu ce simțim cînd spunem CASA .
Dacă ai vedea un filmulet cu manevrare ușii , cu sonor , te-ai mai gîndi .
În fine , alegerea doamnei , parerea mea .
Părerea mea și experiență de viață mi-a demonstrat că soluțiile clasice și simple sunt cele mai fiabile în timp iar întreținerea lor , mai târziu , peste ani , chiar este posibilă . Multi aleg in avintul constructiv , solutii avangardiste ,apoi se trezesc că nu găsesc una sau alta pt întreținere , sau costurile sunt aberante .

Uita-te la imaginile astea :
https://www.google.d...biw=320&bih=492

Restu' ii cancan

#3798
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
@dana: imi poti spune cine e producatorul/distribuitorul usii tale ? Pe google am gasit pax.de , dar nu gasesc ceva in Romania

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bosley

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate