Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!
 PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3259
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nici tu n-ai somn....

Hops nici @xml!

#3260
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007

View Postdana84, on 29 martie 2017 - 16:17, said:

V-am spus ca am avut o peripetie cu un rulou ce nu se putea monta din cauza ca geamul era din doua bucati (geam+usa) care, zic eu, nu erau coplanare. Ca urmare,

Sincer, au vrut să te ducă cu vorba. Eu, care am fost personal acolo și am pus dreptarul pe panoul respectiv am găsit o diferență de 2,5-3 cm de la planul drept.
Fac montaje de tâmplărie de vreo 15 ani și crede-mă că ușa cu fereastra nu erau în același plan. Cea mai bună dovadă era faptul că nu puteai lipi caseta ruloului pe tâmplărie. În mod normal trebuia să umble la jumătate, să împingă ramele spre interior, pentru că părțile laterale ale panoului de tâmplărie, erau deja aliniate la exteriorul zidului, dar asta ar fi presupus să spargă șapa și glaful lateral de la ușă, așa că au preferat să iasă cu lateralele în afară, ca să nu mai spargă. Eu am măsurat lățimea glafului la interior, iar diferența era la mijloc. Ruloul a fost drept, cum sunt toate, dacă s-a îndoit caseta un pic înseamnă că a fost puțin forțat la montaj, dar nu e așa o problemă, dacă virgulă covorul de lamele merge bine, cornierul de jos este sigur drept, iar termosistemul va masca imperfecțiunea capacului.

#3261
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
O fi luna plina de nu doarme nimeni.... Posted Image!


((Mersi, bine de stiut...!))

Edited by viotl, 30 March 2017 - 02:11.


#3262
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Ce adeziv ai folosit la vata si cum a fost pus? (gletiera cu dinti pe toata suprafata sau perimetral + mamaligi)

#3263
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postdana84, on 27 martie 2017 - 21:18, said:

Eu le-am cumparat burghiul de la Ejot. E ceva burghiu pentru caramida, nu imi pare nimic deosebit. Clar nu merge ca si cu percutie, dar e rezonabil. Cel putin asa zic ei acum, ca doar eu testat.
Au zis ca bormasina lor nu e asa puternica, doar 2.5 joules are parca pe percutie, insa parca totusi as prefera varianta fara Posted Image Daca stiam, luam burghiele recomandate de @xml, dar acum e tarziu, pentru ca probabil dureaza vreo 10 zile sa ajunga.
In caramida eu dau gaurile astfel: spiral beton 6mm cu percutie, largit cu 8mm si finisat cu 10mm fara percutie.

View Postdana84, on 29 martie 2017 - 16:17, said:

Am stiut de la inceput ca vreau dibluri cu montaj ascuns, prin infiletare, cuiul cat mai mic, dar sa prinda ok si sa expandeze bine in zidarie.
...
Asa, la o prima privire, voi pe care l-ati alege? Ca mie una nu imi par deloc acelasi lucru ...
Acuma drept e ca poate in zidarie expandeaza cumva si primul diblu, insa eu de unde sa stiu cate vor expanda si cate nu. Sau cate dintre ele vor fi trase de uneata de la Ejot suficient de in interior. Sau la cate se va rupe acel cap de plastic ... Si bineinteles ca le-am comandat inainte sa le vad si acuma, fiind pe comanda speciala, nu stiu cum le fac retur Posted Image Om vedea.
Eu am ales dibluri cu cui metalic, http://baumitdistrib...ro/?s=diblu cui, n-ai nici un stres. Sunt convins ca n-o sa 'racesc' de la ele Posted Image.

Edited by OvidiuEne, 30 March 2017 - 15:30.


#3264
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostDigix, on 30 martie 2017 - 02:08, said:

Sincer, au vrut să te ducă cu vorba. Eu, care am fost personal acolo și am pus dreptarul pe panoul respectiv am găsit o diferență de 2,5-3 cm de la planul drept.
Mda, doar ca uneori nu ai cu cine si cumva mi se pare ca pierd multa energie dand explicatii inutil si care in final sunt luate peste picior. Asa ca a venit, eu chiar am incercat sa comunic cu el, sa ii explic problema si sa gasim o rezolvare care sa nu ma incurce la termosistem, dar era inutil. Maine o sa vina altcineva sa isi dea cu parerea daca se mai poate face ceva si ce anume. Pentru ca cel de ieri a montat totul doar ca sa fie montat si atat, fara niciun interes sa iasa bine.

Da, stiu, sunt pretentioasa, nu ma pot schimba. Actualii mesteri de la termosistem (de care chiar sunt foarte multumita) tot incearca sa ma calmeze cand eu incerc sa le gasesc solutii la probleme pe care le ridica si imi spun ca perfectiunea nu exista. Le-am spus ca stiu, dar ca daca ne oprim din a cauta solutii nu mai evoluam si o dam in "merge si asa", cu care eu clar nu pot fi de acord :D

View Postkondas, on 30 martie 2017 - 12:40, said:

Ce adeziv ai folosit la vata si cum a fost pus? (gletiera cu dinti pe toata suprafata sau perimetral + mamaligi)
Am folosit adeziv Sto si a fost pus la piaptan (s-a pus cu piaptanul si pe vata si pe perete, perpendicular). Sto mai are si adezivul Werk, care am inteles ca ar fi si el ok. Acesta e mai scump, dar chiar e foarte bun.

View PostOvidiuEne, on 30 martie 2017 - 15:27, said:

In caramida eu dau gaurile astfel: spiral beton 6mm cu percutie, largit cu 8mm si finisat cu 10mm fara percutie.
1-2-3 gauri da, cred ca pot fi date cum zici. Dar dai asa 1500 de gauri :D ?

View PostOvidiuEne, on 30 martie 2017 - 15:27, said:

Eu am ales dibluri cu cui metalic, http://baumitdistrib...ro/?s=diblu cui, n-ai nici un stres. Sunt convins ca n-o sa 'racesc' de la ele Posted Image.
Aaa, fiecare alege pentru el ce crede ca i se potriveste.
Insa pe mine ma deranjeaza sa aleg ceva, sa explic ce vreau si sa mi se vanda altceva ca fiind ceea ce vreau. Stiu ca a fost neintentionat in cazul asta, am discutat cu furnizorul si a zis ca nu stia ca diblul acela de fapt nu vine ingropat in termosistem, ci doar se infileteaza. Si ca nu le-a mai vandut nici el niciodata, fiind niste dibluri mai noi. Asa ca merg pe Ejot, iar celelalte o sa le returnez.

In alta ordine de idei, poate are cineva vreo parere: vreau sa inchid sageacul si pazia cu osb si eps. Oare ce grosime ar trebui sa aiba osb-ul ca sa fie ok?

Si apoi peste eps as vrea sa dau cu decorativa, insa baietii spun ca e f greu de dat decorativa in acea zona si cautam alternative. Oare ar merge sa dam un tinci peste eps si apoi doar lavabila de exterior? Sau s-ar vedea tare diferenta intre zona asta si peretele cu decorativa?

#3265
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am pus OSB de 1.2cm..sgeacul are cam 0.65 cm latime..L-am prins cu negrese..fara numar..apoi am venit cu XPS de 2..prins cu flanse si dibluri pt lemn..Peste o sa vin cu masa de spaclu..plasa de 145g apoi driscuit..(ca la peretii placati cu EPS)..peste care vin cu decorativa sau lavabil de exterior (am vb azi cu cineva de decorativa..13 ron/mp cu schela lui..n-a facut nazuri..cand i-am zis ca dau decorativa si sub acoperis..pe sageac)...

N-am reusit sa fac poze azi..dar maine sigur o sa pun la mine..cu toti pasii..OSB -> XPS -> dibluri -> masa de spaclu..(daca nu ploua..bineinteles) Posted Image

Edited by manghels, 30 March 2017 - 22:52.


#3266
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postmanghels, on 30 martie 2017 - 22:42, said:

N-am reusit sa fac poze azi..dar maine sigur o sa pun la mine..cu toti pasii..OSB -> XPS -> dibluri -> masa de spaclu..(daca nu ploua..bineinteles) Posted Image
Poze poze nu vorbe :P Sa vada si cei la care urmeaza operatiunea.
E suficient plasa de 145 ? Eu pentru fatada am luat de 160, dar mi-a mai ramas un sul de 145 si nu stiu pe unde as putea sa o pun.

#3267
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
dana84, cum ai facut cu sarpanta acoperisului de la terasa? In fata se sustine pe stalpi, dar in cealalta parte, la peretele casei cum ai procedat? Ai prins in caramida, in grinda, ai mai pus stalpi de sustinere lipiti de perete..?
Mai ai ceva poze din zona aceea?

#3268
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postduzu, on 31 martie 2017 - 07:32, said:

dana84, cum ai facut cu sarpanta acoperisului de la terasa? In fata se sustine pe stalpi, dar in cealalta parte, la peretele casei cum ai procedat? Ai prins in caramida, in grinda, ai mai pus stalpi de sustinere lipiti de perete..?
Mai ai ceva poze din zona aceea?
Abia ieri s-a terminat acea sarpanta. O sa fac azi poze. Nu mai e niciun stalp, pe fiecare colt e cate un suport din acesta de grinda https://www.conector...da-160x200.html

#3269
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postdana84, on 31 martie 2017 - 07:24, said:

Poze poze nu vorbe Posted Image Sa vada si cei la care urmeaza operatiunea.
E suficient plasa de 145 ? Eu pentru fatada am luat de 160, dar mi-a mai ramas un sul de 145 si nu stiu pe unde as putea sa o pun.
160 gr/mp categoric. Cea mai buna plasa budget friendly de 160 pe care am folosit-o a fost cea produsa de Masterplast, cumparata de la polistiren.pro mai demult. Dupa ea ar fi cea de la Brico Depot. N-am folost plasa mai scumpa.

#3270
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008

View PostOvidiuEne, on 31 martie 2017 - 20:45, said:

160 gr/mp categoric. Cea mai buna plasa budget friendly de 160 pe care am folosit-o a fost cea produsa de Masterplast, cumparata de la polistiren.pro mai demult. Dupa ea ar fi cea de la Brico Depot. N-am folost plasa mai scumpa.
Eu am pus de 145..mi se pare destul de rezistenta..taiau baietii fasii de 1m pe 60cm..si statea dreapta..ca o bucata de plastic..Nu parea foarte dificil de aplicat deasupra capului pe sageac..Oi vedea cum se comporta in timp..I-am 'rugat' cand au montat XPS-ul..sa nu vina rostul peste cel al OSBului..asftel limitand oarecum posibilele fisuri ..

Edited by manghels, 31 March 2017 - 21:20.


#3271
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007

View Postdana84, on 30 martie 2017 - 22:20, said:

Mda, doar ca uneori nu ai cu cine si cumva mi se pare ca pierd multa energie dand explicatii inutil si care in final sunt luate peste picior.
Mie mi se pare normal ca totul să se execute conform cerințelor celui care plătește. De câte ori există decizii privind amplasarea, modul de execuție și orice ține de punerea în operă, din punctul executantului de vedere e normal să se întrebe beneficiarul. Dacă consideri tu, cu experiența ta, pe domeniul tău, că pot apăra probleme dacă beneficiarul vrea altfel decât se face în mod obișnuit, le expui clientului, care va lua decizia în cunoștiință de cauză. Și e normal să existe pretenții din partea beneficiarului. din moment ce investiția într-o casă e atât de costisitoare, te costă prea scump să o faci prost.

#3272
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Cateva poze, asa, in trecere.

Am incercat zilele acestea sa avansam pe toate planurile.
La sanitare am pus pe pozitie portprosoapele (cat sa facem racordurile, ca apoi oricum le dam jos pana la gata). Am cautat de m-am plistisit o trusa Uponor de expandare - mi-au trebuit mie niste coturi cromate, cica sa arate bine racordul la calorifer. Am sunat la nu stiu cate magazine din Cluj, ba nu aveau, ba era imprumutata, ba o dadeau doar instalatorilor care aveau contract cu ei. In final mi-a venit si mie mintea la cap sa sun si la magazinul de unde luasem coturile minune. Evident aveau, s-a rezolvat de pe-o zi pe alta.
Attached File  DSC_0168.JPG   103.16K   173 downloadsAttached File  DSC_0169.JPG   253.74K   185 downloadsAttached File  DSC_0170.JPG   258.94K   223 downloads

Am montat si rigolele de la dusuri.
Attached File  DSC_0167.JPG   232.5K   255 downloads

Si partea incastrata a bateriilor. Mare minune bateriile astea incastrate de la Tres. Trebuie montata stramb partea incastrata pentru ca in final partea ce vine deasupra sa fie dreapta.
Attached File  DSC_0165.JPG   89.58K   249 downloadsAttached File  DSC_0166.JPG   330.99K   232 downloads

Papucul de grinda de care ziceam:
Attached File  DSC_0164.JPG   179.69K   222 downloads

Acusica (pe maine-poimaine) vin pozele si cu camera tehnica.

#3273
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 27.10.2005
Rigola aia vine pana in perete? Cu ce ai hidroizolat pana la urma acolo?

#3274
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Atentie ca in zonele marcate cu rosu s-ar putea ca in timp sa apara probleme de etanseitate.
Acolo este etansare cu garnitura, dar coturile de PPR au marginea cam ascutita la partea metalica filetata si exista riscul sa taie garnitura.

Daca tot s-a mers pe aceasta topologie, acolo ar fi trebuit racorduri olandeze "autentice", cu etansare plana, ca in poza atasata.

Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta mai din timp.

Attached Files



#3275
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postxml, on 01 aprilie 2017 - 07:28, said:

Rigola aia vine pana in perete? Cu ce ai hidroizolat pana la urma acolo?
Da, asa e calculat (daca iese) la faianta sa coboare pe langa marginea rigolei si ea sa fie chiar langa perete. Inca nu am hidroizolat, o sa folosesc banda si ceva hidroizolatie elastica.

View Postkolfleading, on 01 aprilie 2017 - 08:21, said:

Atentie ca in zonele marcate cu rosu s-ar putea ca in timp sa apara probleme de etanseitate.
Acolo este etansare cu garnitura, dar coturile de PPR au marginea cam ascutita la partea metalica filetata si exista riscul sa taie garnitura.
Daca tot s-a mers pe aceasta topologie, acolo ar fi trebuit racorduri olandeze "autentice", cu etansare plana, ca in poza atasata.
... La asta chiar nu ma pricep. Asta a fost alegerea instalatorilor, eu nici nu m-am gandit ca ar putea aparea acolo o problema in timp. O sa intreb.

#3276
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca ti-a mai ramas vreun cot din acela de PPR cu filet metalic, pune o poza cu muchia la partea metalica.

Filetul la cotul PPR este putin conic, este gandit pentru etansare pe filet (cu canepa sau snur teflon), nu este pentru etansare plana cu garnitura.

Edited by kolfleading, 01 April 2017 - 08:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate