Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3889
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
sa prinda decorativa...

#3890
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postpcode, on 08 septembrie 2017 - 19:19, said:

De la semelrock am folosit eu... Retango combi gri antracit parca... Nu prea sunt multumit de calitate... Arata foarte bine cand e ud... In rest se pateaza f usor... O fi din cauza culorii... Nu stiu.. Cert este ca aceeasi problema o are si un prieten cu pavaj ca cel din pozele tale, de la elis. El l-a vopsit cu ceva vopsea poliuretanica pentru beton si arata bine...
O alta chestie la pavajele astea: nu imi dau seama cat de bine se vor comporta iarna caci par sa absoarba apa cam ca un burete:) nu cred ca poate fi de bine...
Uf, na bine. Mandra treaba. Ma gandesc ca nici cel alb nu o fi mai putin pretentios la patare ... Pun biscuiti din aia gri :D

#3891
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
https://www.dedeman....a-1-l/p/5012052

Ceva de genul de la astia/de la altii. Functia principala e sa impermeabilizeze materialul. Ca il lasa un pic lucios (nu toate) sau invie un pic culorile e un efect secundar. Dupa aplicare, apa trebuie sa fuga brobonite de pe suprafata.
Cam asta e ideea, daca nu mai absoarbe apa murdara, nu se mai pateaza.

#3892
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
In Ler... era un impermeabilizant facut in Bulgaria la 15 lei litrul. Eu l-am folosit la glafuri si cos (klinker) si e ok. Parca Draco se numeste.

P.S.: glafurile sunt din granit.

#3893
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Na, am trait-o si pe asta.
Nu stiu de cate ori in viata poti vedea un acoperis venind spre tine in timp ce te uiti pe geam, dar eu sper sa nu mai experimentez veci asta.
La doua din cele 4 blocuri din sirul de blocuri in care stam le-a luat vantul cam 1/3 din acoperis.
Stau la ultimul etaj al unuia din blocurile ce au scapat ( noroc chior as zice), insa am vazut live acoperisul de vizavi venind catre noi (cu tot cu leaturi, astereala, nu-mi dau seama daca si ceva capriori).  Instinctiv am luat copiii si am fugit pe scara pentru ca nu stiam daca reuseste vantul sa il ridice deasupra noastra. In final doar a agatat putin si acoperisul nostru si l-a strapuns cu un leat.
Phiu...
Attached File  big_9342d0d25fa7b7ee737c1532a0a50bfb.jpg   42.53K   225 downloadsAttached File  _20170917_203355.JPG   68.52K   220 downloads

#3894
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,801
  • Înscris: 11.03.2006
Chiar a zburat tot! Bine ca ati scapat teferi.

#3895
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Cineva trebuie sa raspunda penal pentru pagubele astea. Nu e ca si cum s-ar fi desprins cateva tigle, ci acoperis intreg, adica constructie deficitara. Noi avuram vanturi de 90-110 km/ora aici, si numai cateva sindrile (sindrila bituminoasa) la cateva case au zburat. Si nici un panou, semn de circulatie, desi unele au fost indoite.

#3896
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Nu prea are cine, asta e normativul, si a fost depasit de evenimente. Probabil va fi actualizat de acum inainte, daca nu se baga sub pres. Pe aici inca vezi proiecte nou eliberate cu acoperisul prins in scoabe de centura, chestii gen hurricane clips sunt mai rar intalnite decat dintii la gaina.

#3897
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mda, in scoabe sunt prinse si astea.
Problema e ca sunt 4 blocuri izolate sus pe un deal si asta nu a ajutat deloc. Si noi am mai avut vanturi, aici pe deal sunt destul de dese si puternice, insa cel de ieri a avut ceva specific fata de restul. De asta cred ca a si facut ravagiile ce le-a facut. Totusi a ridicat un acoperis, l-a zburat pe deasupra altui bloc si doar apoi a cazut.
Oricum, dimineata la prima ora oamenii constructorului ce a facut blocurile erau sus pe acoperis sa remedieze problema.

#3898
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La ce spuneti voi scoaba? La asta: http://www.fortza.ro...4-7-864/ro.html ?
Al meu constructor zice ca prinde cosoroaba cu mustati de fier beton scoase din centurile de beton armat (ca varianta asta ar fi sfanta) dar daca vreau eu punem si/sau tije filetate. Scoabele astea le-am vazut folosite la imbinari de lemne, sa le tina laolalta, dar nu vad cum ar prinde un lemn de centura/placa.

#3899
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Problemele nu au fost neaparat de structura a acoperisului, ci de fixare a invelitorii. Aici prea putine proiecte, spre deloc, dau detalii de prindere a asterelei, respectiv a sipcilor (cuie, numar, diametru). Totul merge pe mana lui Dorel, dulgherul care a mai facut cateva blocuri si stie el cum tre' facut.
Oricum stabilirea unui vinovat asupra caruia sa te indrepti, nu ii usor. Procese, expertize, contra-expertize...Vizati sunt:
- investitor: ca in procesul de receptie la terminarea lucrarilor nu a emis observatii executantului si a semnat ca primarul de bun. De regula nici nu se intampla altfel, pentru ca sunt mana in mana
- proiectant: lipsa detalii si solutii, dupa caz! Dar aici sunt de regula niste memorii tehnice stufoase si note pe planse, care nu sunt citite, dar care in caz de "minuni" il ajuta.
- executant: el raspunde de viciile ascunse 10 ani si de viciile structurii de rezistenta pe toată durata de existenţă a construcţiei, dar rezultate din nerespectarea normelor de proiectare şi de execuţie în
vigoare la data realizării construcţiei.
- beneficiar: aici orice modificare, gaura, depozitare, minune ai facut prin acel pod, te baga in culpa. Sa nu mai zic ca pentru orice constructie sunt prevazute in norme reparatii, verificari, monitorizari curente la imobil, dar pe care nu le face nimeni.
- autoritati locale: ca in procesul de receptie ai semnat procesul verbal de receptie

#3900
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 16.03.2007

View PostBylly00, on 18 septembrie 2017 - 23:21, said:

La ce spuneti voi scoaba? La asta: http://www.fortza.ro...4-7-864/ro.html ?
Al meu constructor zice ca prinde cosoroaba cu mustati de fier beton scoase din centurile de beton armat (ca varianta asta ar fi sfanta) dar daca vreau eu punem si/sau tije filetate. Scoabele astea le-am vazut folosite la imbinari de lemne, sa le tina laolalta, dar nu vad cum ar prinde un lemn de centura/placa.

Alea sunt scoabe si se foloseseau la imbinari pe vremea lui pazvante. nu sunt bune pentru ca exista pot crapa lemnul. Este indicat sa folosesti conectori metalici in locul scoabelor.

Edited by laffin, 20 September 2017 - 10:12.


#3901
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Sunt din ce in ce mai mici sansele sa ne mutam anul acesta. Tind spre epsilon ... Si nu din cauza ca nu am fi in grafic cu lucrarile ci pentru ca inca nu avem curent. Si nici nu se vede luminita de la capatul tunelului. Baiul e la Primarie, acolo se blocheaza totul, desi e drum privat, lucrarea se face cu acord notarial de la toti vecinii, zici ca vreau sa ridic ceva statuie pe mijlocul autostrazii.

Asa ca nici nu ma mai prea grabesc cu finisajele.

Inca nu ma pot obisnui cu pretul scarii de lemn. E drept ca si pretentiile sunt pe masura, dar totusi ... Ultima oferta e 2500 euro care include egalizarea treptelor, 15 trepte de 30x100, un blat de 360x40 si doua de 110 x 40 si inca ceva maruntisuri gen nas pentru ultima treapta si o plinta ce vine montata pe grinda si de care o sa ancorez cablurile balustradei. Fara materialele pentru balustrada, doar manopera. Treptele au 3-4 cm, dar se fac din lemn de 5 cm, stejar, pentru ca vreau ca fiecare treapta sa aiba un mic nas frezat care sa acopere imbinarea dintre lemn si contratreapta care e cu lavabil. Si se pare ca si frezarea asta costa destul de mult si si faptul ca productia se face din lemn mai gros.
Nici nu prea am multe variante care sa se potriveasca cu restul interiorului ... Drept e ca as putea sa mai renunt la unele detalii, dar nu stiu cu cat s-ar mai reduce costurile.

#3902
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Ca sa nu degroseze o treapta intreaga poti lua o treapta din stratificat, cu ultimul element mai gros, dupa cum au nevoie pentru frezat baston. Sau il pot incleia si cepui, bineinteles.

#3903
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postsebip_sebip, on 20 septembrie 2017 - 08:21, said:

Problemele nu au fost neaparat de structura a acoperisului, ci de fixare a invelitorii. Aici prea putine proiecte, spre deloc, dau detalii de prindere a asterelei, respectiv a sipcilor (cuie, numar, diametru). Totul merge pe mana lui Dorel, dulgherul care a mai facut cateva blocuri si stie el cum tre' facut.
Oricum stabilirea unui vinovat asupra caruia sa te indrepti, nu ii usor. Procese, expertize, contra-expertize...Vizati sunt:
- investitor: ca in procesul de receptie la terminarea lucrarilor nu a emis observatii executantului si a semnat ca primarul de bun. De regula nici nu se intampla altfel, pentru ca sunt mana in mana
- proiectant: lipsa detalii si solutii, dupa caz! Dar aici sunt de regula niste memorii tehnice stufoase si note pe planse, care nu sunt citite, dar care in caz de "minuni" il ajuta.
- executant: el raspunde de viciile ascunse 10 ani si de viciile structurii de rezistenta pe toată durata de existență a construcției, dar rezultate din nerespectarea normelor de proiectare și de execuție în
vigoare la data realizării construcției.
- beneficiar: aici orice modificare, gaura, depozitare, minune ai facut prin acel pod, te baga in culpa. Sa nu mai zic ca pentru orice constructie sunt prevazute in norme reparatii, verificari, monitorizari curente la imobil, dar pe care nu le face nimeni.
- autoritati locale: ca in procesul de receptie ai semnat procesul verbal de receptie

Si totusi ... rar am intalnit ca la acoperisurile de bloc sa lucreze meseriasii pentru ca la acestea lucreaza doar scursurile platiie cu ziua firme mana in mana cu primaria .

Eu nu inteleg de ce se fac acoperisuri la blocurile de peste 4 etaje.

Edited by Benderbut, 29 September 2017 - 18:37.


#3904
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Pentru ca sunt zgarciti sau lucreaza cu ultimele lichele si nu sunt in stare sa aiba o membrana etansa. Inca sa vezi cum e sa ai sarpanta la 8-10 etaje si pe urma sa inceapa sa cada turturi de pe ea.

#3905
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Referitor la scara, si eu am vrut stejar dar m-am oprit la timp(a cedat materialul in depozit) sfa__alege fag stratificat din fabrica dar lamela intreaga nu varianta tip parchet(macar ai certitudinea 90% ca este uscat, fara nas ptr mascare (crede ma ca nu se va observa imbinarea cu lavabilul ptr ca treapta de lemn iese destul de mult peste treapta betonata), egalizarea daca inca nu ai lucrat la scara poti sa o faci prin imbracare in regips verde toata scara( folosesti marginile care vor imbraca scara ca si cofraj ) apoi torni egalizarea la boloboc cu amorsa (cu nisip de cuart webber), finisezi masca de rigips _glet, lavabil_ apoi il chemi pe tipu cu scarile sa isi faca de cap  ( folosesti amorsa epxodica si adeziv silanic de la suedezii Donna)

#3906
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Astia care au facut blocurile astea sunt sub orice critica. S-a intamplat incidentul, a doua zi la prima ora constructorul a trimis oamenii sa remedieze temporar problema si nici macar acum, in ultimul ceas, nu a putut sa nu se zgarceasca la o folie mai ca lumea si sa lucreze cu un gram de simt de raspundere. Asa ca au pus alti capriori, au batut astereala, au pus o folie ordinara asa ca sa fie pusa si au letuit. Atunci am zis ca macar bine ca au facut si atat ca in cazul unei ploi macar sa nu le ajunga oamenilor apa in casa.
Da de unde, ca manopera de 2 bani si folia nu au facut fata primei ploi, iar oamenii s-au trezit cu planseul de rigips in casa.
Au venit cei cu tabla - o firma mai serioasa, pe banii proprietarilor - au dat tot ce facusera ceilalti jos si au facut ca lumea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate