Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Bacsisurile se impart?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Clipboard01, on 15 septembrie 2014 - 19:27, said:

In America bacsisul normal e 15-20% dar prin unele zone gen New York s-a ajuns la 25%. Pe vremuri era mult mai scazut, economistii au semnalat acest fenomen de umflare a bacsisurilor odata cu trecerea anilor. In Europa bacsisul e de 5-10%. In Japonia nu dai bacsis e considerat chiar insultator,  lasa de inteles ca ospatarul este cersetor, sau ca patronul nu isi plateste suficient angajatii.

yup, cand eram in canada era 10-15%, acum in anii recenti cand mergeam in concediu in canada, am vazut ca incet incet se "magaresc" si au sarit in perimetrul 15-20%
Personal las cel putin 10% dar niciodata n-am sarit de 12-13%
Si nici n-o s-o fac.
Am exemplu si de nesimtire

Nu numai Japonia e tip-free.
nici chiar Australia/Noua zeelanda
cunoscusem un taximetrist in toronto care nu venea la aeroport cand venea cate un avion din australia, :lol:

#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,701
  • Înscris: 15.06.2007
10 % mi se pare arhisuficient, in conditiile in care manci singur.
Dar daca sunt 10 persoane si nu se simt sa puna nici de bacsis, de ce as pune eu cota lor parte? Daca ei nu dau, de ce as da eu pentru ei.

Mai stiam un coleg de faculta, la mare cand ieseam la pizza,  punea ultimul banii, dupa ce numara cat au pus toti ceilalti si bacsisu lor acoperea consumatia lui, mai punea 5 lei si gata

#39
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 tfmercedez, on 15 septembrie 2014 - 19:54, said:

10 % mi se pare arhisuficient, in conditiile in care manci singur.
Dar daca sunt 10 persoane si nu se simt sa puna nici de bacsis, de ce as pune eu cota lor parte? Daca ei nu dau, de ce as da eu pentru ei.

Mai stiam un coleg de faculta, la mare cand ieseam la pizza,  punea ultimul banii, dupa ce numara cat au pus toti ceilalti si bacsisu lor acoperea consumatia lui, mai punea 5 lei si gata

neeeaaahhh, unde te crezi tu aici?
la romania, la o masa mare se imparte egal, in america se aduc bills-uri individuale sau pe familie, ce crezi tu, ca americani-s prosti?

la onomastica fiecare isi plateste consumatia
la nunta fiecare plateste tacamul, apoi, se discuta de cadouri.

#40
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Buna treaba in America, asa mai zic si eu.

 m0rpheus, on 15 septembrie 2014 - 19:10, said:

Și tu crezi că ăia care plătesc acum cu cardul nu lasă bacșiș? Scrii cât vrei să lași bacșiș și plătești.
Ok, si in Romania nefiind contabilizat bacsisul unde intra banii ? In contul firmei ma gandesc daca se plateste cu cardul. Sau dupaia nu scoate bon la alt client ce plateste cash pentru suma aia ca sa poata baga banii in buzunar ?

 tsunnami, on 15 septembrie 2014 - 19:36, said:

pe bonul pe care platesti e loc pentru bacsis
mai mult, pe aparatul in care bagi cardul te intreaba daca esti de acord cu valoarea, te intreaba daca vrei bacsisul ca % sau suma fixa (si aici jmekerii de la restaurante baga din start un 15%, dar, daca esti atent o poti modifica) si.. ti se iau banii si suma de pe bon si bacsisul
Asta e altceva, noi nu avem astfel de pos-uri si nici note de plata.

#41
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,938
  • Înscris: 26.01.2010

 tatarduka, on 15 septembrie 2014 - 10:21, said:

Nu mi se pare chiar corect sa se imparta. Unii chelneri sunt mult mai serviabili si amabili decat altii.

Nici nu este correct .
Eu faceam 150 $ pe zi , alte chelnerite nu faceau mai mult de 60 $ desi aveam acelasi numar de client.

 Digix, on 15 septembrie 2014 - 12:04, said:

E corect ce spui, dar în cazul ăsta, bucătarul, care e cel mai important, rămâne de fraier?

Bucatarul si barmanul are salarii normale.
In WI bucatarul avea 9.75 $ pe ora iar barmanita 11 $ pe ora .
Chelnerii au 2.5 $ pe ora si NU impart bacsisul cu nimeni .

 copjob2000, on 15 septembrie 2014 - 12:48, said:

Dar, pana la urma, in afara de explicatia ca dai bacsis ca asa se da, TREBUIE sa dai bacsis???
Am fost la un restaurant (pizerie) unde pe nota am vazut ca scria, in engleza, ca bacsisul nu este inclus, ca 10% este indicat, dar 12% ar fi minunat.
Nu am lasat nimic, pentru ca am platit cu cardul.

Puteai sa lasi pe chitanta ca oricum a venit cu doua chitante dupa ea.
Una pentru tine sa o pastrezi si una pentru ea sa o dea seara la casierie .Pe aia a ei puteai,trebuia defapt,  sa treci bacsisul .

#42
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 LunaCrystal, on 15 septembrie 2014 - 20:41, said:

Asta e altceva, noi nu avem astfel de pos-uri si nici note de plata.

mai asteapta o secunda
crezi ca guvernul doarme si te lasa sa castigi bani din bacsis fara sa ti-l impoziteze?
stai nitelus, ca gaselnita cu POS-ul va fi mana cereasca sa mai incaseze bani

 LunaCrystal, on 15 septembrie 2014 - 20:41, said:

Buna treaba in America, asa mai zic si eu.

buna pe dracu, ma exaspereaza bacsisul
sunt locuri in care bacsisul ti se trece pe bill, ca OBLIGATORIU, apoi TE INCURAJEAZA sa lasi suplimentar
e o tiganie, castelu lor de anglo-saxophoni

#43
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Faceam referire ca e buna treaba cu notele de plata individuale, inclusiv la petreceri.

#44
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 LunaCrystal, on 15 septembrie 2014 - 22:05, said:

Faceam referire ca e buna treaba cu notele de plata individuale, inclusiv la petreceri.

fara indoiala

#45
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005

 tfmercedez, on 15 septembrie 2014 - 19:44, said:

Chestia e ca chelnerii au si un salar. Nu lucreaza pe bacsis. Poti sa nu dai nimic, si care e problema.

Esti naiv ingramadit daca sustii ca tu chiar crezi asta. De la cel mai select restaurant la ultima dugheana, e un fapt de notorietate generala ca personalul primeste salarii de rahat, acceptand locul de munca strict pentru bacsisuri.

Pe de alta parte, poti sa mai mergi acolo. S-ar putea sa ai surpriza sa afli ca au totul rezervat si fix tie nu-ti mai gasesc masa. Desi jumatate de local e gol. Intr-un final, se cern si asa clientii.

ps: Felicitari ca ai ajuns in Grecia. Stim deja asta din majoritatea posturilor din ultimele cateva luni. Sper ca ai pus minim 100 de poze pe FB, din care cel putin jumatate cu farfuria cu mancare. Totusi, nu ezita sa crezi ca ne bucuram pentru realizarea ta.

#46
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Bacsisul ospatarului se imparte cu : barman-ul, bucatarul si femeia de servici.

Patronul nu controleaza acest aspect, dar poate interveni la nivel de discutie daca exista plangeri.

Ospatarul nu este obligat sa declare bacsisul si implicit sa dea suma "cuvenita" celorlalti.

In urma incasarilor, dar si fiindca barman-ul a lucrat / lucreaza si cu alti ospatari, cei mai multi pot preconiza cam care a fost bacsisul.

Referitor la salariu : patronii stiu ca angajatii vor primi bacsis, iar la stabilirea salariului iau acest lucru in calcul.

Nu este o regula, dar cam asa sta treaba pe unde cunosc eu.

#47
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Da, spaga se imparte de obicei intre bucatarie si ospatari. Ospatarii primesc mai mult decat bucatarii. Ca sa nu existe discutii, bucatarii primesc un procent din vanzare (raportat la 10 %, desigur).

Se stie ca ospatarii, coafezele traiesc din spaga, nu din salariu. Ceea ce mie nu mi se pare corect, pentru ca spaga nu e o obligatie, drept urmare nu toti se simt, indiferent de cat de multumiti au fost.

#48
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Bacsis, bre, nu spaga!

#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,701
  • Înscris: 15.06.2007

 sebulbus, on 16 septembrie 2014 - 10:41, said:


Esti naiv ingramadit daca sustii ca tu chiar crezi asta. De la cel mai select restaurant la ultima dugheana, e un fapt de notorietate generala ca personalul primeste salarii de rahat, acceptand locul de munca strict pentru bacsisuri.

Pe de alta parte, poti sa mai mergi acolo. S-ar putea sa ai surpriza sa afli ca au totul rezervat si fix tie nu-ti mai gasesc masa. Desi jumatate de local e gol. Intr-un final, se cern si asa clientii.

ps: Felicitari ca ai ajuns in Grecia. Stim deja asta din majoritatea posturilor din ultimele cateva luni. Sper ca ai pus minim 100 de poze pe FB, din care cel putin jumatate cu farfuria cu mancare. Totusi, nu ezita sa crezi ca ne bucuram pentru realizarea ta.
Da am fost. Facebook nu am, nici poze cu mancarea lor de kkt nu am facut. Dar daca primeam rest de la 50 de euro, monedele le lasam pe masa. Acolo au habar sa serveasca masa, nici nu colcaie mustele pe masa. Daca chiar sunt incantat de mancarea buna, las cu draga inima 10%  ciubuc.

In rest tine-ti pentru tine si cunoscutii tai remarcile personale. Eu nu te-am jignit cu nimic. Daca avem opinii diferite nu incepem sa jignim. 7ani de acasa ar fi suficienti.
Ps. Esti chelner cumva?

#50
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
O vecina profesoara mi-a povestit ca printre elevii ei care mai fac cate un ban cu ocazia unor evenimente, sunt si cativa lustragii. Aia sunt "baietii" care lustruiesc paharele si tacamurile dupa ce au fost spalate si cica primesc si ei cota la sfarsitul respectivului eveniment.

#51
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
1. Tipsurile se pun la oala in majoritatea localurilor , poate doar cei de la intrare si parcare sa aiba regim special .
2. Decit sa lasi 5 lei la misto mai bine nu mai lasi.
3. 30 lei la 300 e ok . , sint 10% , e onorabil , ca ospatarii muncesc din greu si salariile sint mici.

Eu cind am fost cu gasca la bere mereu am strins de la fiecare ceva bani si pt. tips , ca daca nu dadeau ii convingeam repede ca nu e bine.

#52
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Eu nu inteleg scuza asta ca au salarii mici.Nu ii obliga nimeni sa se angajeze pe salarii de mizerie sunt liberi sa profeseze altceva.In majoritatea firmelor nu se primeste nici macar un cent in plus,esti platit chiar la minutul lucrat.

O mutra acra care nu stie ce are in meniu,care nu stie sa faca o recomandare,care se simte tot timpul deranjata cand o chem la masa merita bacsis?

#53
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Nu merita ,vorbeam la modul general dar nu inteleg care e problema ta ca lucreaza ospatarii pe spaga ?


#54
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Nu am nicio problema,pot lucra si pe gratis,ma deranjeaza atitudinea lor.Daca ma simt bine le las de-o cafea dar de aici si pana la a mi se impune e cale lunga.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate