Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1495
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postshecky, on 20 decembrie 2017 - 20:23, said:

Buna seara, un sony xe80 se poate calibra? Nu am vazut despre el ceva. Multumesc
Normal ca se poate calibra! Scrie și în meniul lui. Dacă te uiți mai atent, ai sa găsești!

View Postbeurself, on 20 decembrie 2017 - 23:26, said:

Am achizitionat de aproximativ o luna un LG 60SJ850V. Sunt multumit de el dar simt ca are nevoie de o calibrare.
Am cautat in Brasov dar nu am gasit pe cineva care sa ofere un astfel de serviciu. Ce optiuni am?

Multumesc,
Brasov-ul nu e o problema pentru JeanLuc, cred ca ar putea sa te ajute el. Eu mă deplasez doar in zona Timișoara, Arad, Oradea (sporadic Cluj)

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 21 December 2017 - 01:10.


#1496
beurself

beurself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.12.2003

View PostJean-Luc_Picard, on 06 august 2017 - 20:03, said:

Un sfat în urma unor experiențe recente. Dacă aveți de gând să calibrați televizorul, nu luați LG LCD din seriile noi, 2016-2017.

Cred ca am vazut prea tarziu postarea asta. Chiar asa alegere rea am facut cu SJ850V ?

#1497
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View Postbeurself, on 21 decembrie 2017 - 14:26, said:


Cred ca am vazut prea tarziu postarea asta. Chiar asa alegere rea am facut cu SJ850V ?
N-am zis că-i rău, am zis că nu se poate calibra decât parțial.

#1498
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Cum functioneaza calibrarea asta? Se face o data si ramane pe viata in "memoria" TV-ului? Daca, dupa calibrare incep sa ma joc la setari (pentru ca deh, is curios), folosind functia "factory reset" imi va reseta TV-ul la versiunea post-calibrare ? Sau pentru fiecare modificare si factory reset trebuie sa platesc o noua calibrare?

#1499
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Calibrarea este termenul "profesional" derivat din optimizare/reglare/customizare. Diferența dintre calibrare si restul este ca setările sunt determinate prin măsurători luma/croma nu ochiometric, urmarindu-se alinierea la un standard de referință. Ochiometric se face doar evaluarea imaginii ulterior afișate cu noile setări determinate. Aceste setări se fac în meniul avansat al tv-ului, dar se pot reseta voit sau accidental. Posesorul tv-ului însă primește poze cu fiecare control modificat și poate s-a facă orice ajustare dorește și ulterior sa revină la valorile determinate prin calibrare. Calibratorul testează imaginea calibrata cel puțin 40min dar poate extinde și la 2 ore testul dacă sunt multe surse de testat și posesorul tv-ului este pretențios. Majoritatea utilizatorilor își țin un mod custom făcut de ei cu care au tendința să compare modul calibrat. Mai mult, au materiale (anumite secvențe, clipuri) care le cunosc foarte bine și care le rulează instant ce e finalizata calibrarea. Surpriza este ca aceste moduri customizate ochiometric sau cu setări copiate nu afișează o imagine la fel de clară, vibrantă, detaliată și imersiva ca și modul calibrat. Calibratorul evaluează gradul de cunostinte/pretenții a posesorului tv-ului și în funcție de acesta adaptează fluxul, știe exact ce să seteze la precalibrare (pregătirea controalelor basic pe care se construieste și se finisează detaliul imaginii) Aceste subtilități țin de breasla și experiența acumulată în timp de calibrator precum și de nr de unități calibrate. La fel și în caz de semnalări a unor inadvertente în viziunea posesorului tv-ului, calibratorul nu întra în conflict cu acesta ci rezolvă loco sesizarea semnalată (dacă aceasta există)

Edited by Calin_fdx, 26 December 2017 - 16:38.


#1500
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Multumesc. Foarte importanta informatia.

Exista vreun loc in care se poate cauta un calibrator profesionist? Ca banuiesc ca tu nu te deplasezi 500 de km pentru o calibrare ...
Cu alte cuvinte, unde sa caut un profesionist la mine in oras? Ca nu e chiar ceva ce vezi pe toate gardurile (referinta la farmacii)

#1501
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View Post[ady], on 26 decembrie 2017 - 18:06, said:

Multumesc. Foarte importanta informatia.

Exista vreun loc in care se poate cauta un calibrator profesionist? Ca banuiesc ca tu nu te deplasezi 500 de km pentru o calibrare ...
Cu alte cuvinte, unde sa caut un profesionist la mine in oras? Ca nu e chiar ceva ce vezi pe toate gardurile (referinta la farmacii)
Mă tem că în „The Other Side” nu există calibratori. :)

#1502
Razgul

Razgul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2017
salut o calibrare pt samsung UE50KU6092U ? Multumesc !!!

#1503
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu se trece anul fără un Panasonic 58EX780 calibrat SDR & HDR. Bun acest lcd-led, foarte precis în funcționalitatea controalelor, luminos, foarte uniform pentru un edge led, fără clouding (aproape inexistent) fără DSE, procesare bună,  fluent în mișcare și foarte natural în imagine (out of the box) deși cu ușoară tenta verzuie. Grafice precise ale saturatiilor de culoare, dar HDR-ul dificil de calibrat. Ce m-a impresionat au fost clipurile 4K HDR de pe You Tube, bine afișate în ciuda unui bitrate mic a semnalului. La sesizarea metadata trecea automat în modul True Cinema HDR, la schimbarea clipului (4K SDR) revenea în True Cinema SDR.

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 28 December 2017 - 02:17.


#1504
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 22.04.2010

View PostCalin_fdx, on 26 decembrie 2017 - 16:28, said:

Calibrarea este termenul "profesional" derivat din optimizare/reglare/customizare. Diferența dintre calibrare si restul este ca setările sunt determinate prin măsurători luma/croma nu ochiometric, urmarindu-se alinierea la un standard de referință. Ochiometric se face doar evaluarea imaginii ulterior afișate cu noile setări determinate. Aceste setări se fac în meniul avansat al tv-ului, dar se pot reseta voit sau accidental. Posesorul tv-ului însă primește poze cu fiecare control modificat și poate s-a facă orice ajustare dorește și ulterior sa revină la valorile determinate prin calibrare. Calibratorul testează imaginea calibrata cel puțin 40min dar poate extinde și la 2 ore testul dacă sunt multe surse de testat și posesorul tv-ului este pretențios. Majoritatea utilizatorilor își țin un mod custom făcut de ei cu care au tendința să compare modul calibrat. Mai mult, au materiale (anumite secvențe, clipuri) care le cunosc foarte bine și care le rulează instant ce e finalizata calibrarea. Surpriza este ca aceste moduri customizate ochiometric sau cu setări copiate nu afișează o imagine la fel de clară, vibrantă, detaliată și imersiva ca și modul calibrat. Calibratorul evaluează gradul de cunostinte/pretenții a posesorului tv-ului și în funcție de acesta adaptează fluxul, știe exact ce să seteze la precalibrare (pregătirea controalelor basic pe care se construieste și se finisează detaliul imaginii) Aceste subtilități țin de breasla și experiența acumulată în timp de calibrator precum și de nr de unități calibrate. La fel și în caz de semnalări a unor inadvertente în viziunea posesorului tv-ului, calibratorul nu întra în conflict cu acesta ci rezolvă loco sesizarea semnalată (dacă aceasta există)
Calibrarea are loc si pe meniul de factory settings? Sau doar meniul vizibil gen picture options/advanced?

#1505
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 11.08.2007

View PostCalin_fdx, on 28 decembrie 2017 - 02:06, said:

Nu se trece anul fără un Panasonic 58EX780 calibrat SDR & HDR. Bun acest lcd-led, foarte precis în funcționalitatea controalelor, luminos, foarte uniform pentru un edge led, fără clouding (aproape inexistent) fără DSE, procesare bună,  fluent în mișcare și foarte natural în imagine (out of the box) deși cu ușoară tenta verzuie. Grafice precise ale saturatiilor de culoare, dar HDR-ul dificil de calibrat. Ce m-a impresionat au fost clipurile 4K HDR de pe You Tube, bine afișate în ciuda unui bitrate mic a semnalului. La sesizarea metadata trecea automat în modul True Cinema HDR, la schimbarea clipului (4K SDR) revenea în True Cinema SDR.

Cum este partea de 3D?
Si chiar nu stie DTS?

#1506
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 08.06.2005

View Postcoldfear, on 28 decembrie 2017 - 11:54, said:

Calibrarea are loc si pe meniul de factory settings? Sau doar meniul vizibil gen picture options/advanced?

A doua varianta, nu se intra in factory settings.

View Postgigoto, on 28 decembrie 2017 - 12:24, said:

Cum este partea de 3D?
Si chiar nu stie DTS?

TV-urile Panasonic nu mai decodeaza DTS de cativa ani. EX780 nu face exceptie.

#1507
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postgigoto, on 28 decembrie 2017 - 12:24, said:

Cum este partea de 3D?
Si chiar nu stie DTS?
Nu am calibrat 3D ci doar SDR/HDR
Nu stie DTS. Ori nu auzi sunet in dif tv, ori auzi pista AC3 in rusa, spaniola, etc. Groaznic la acest capitol!

#1508
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCalin_fdx, on 28 decembrie 2017 - 16:08, said:

Nu stie DTS. Ori nu auzi sunet in dif tv, ori auzi pista AC3 in rusa, spaniola, etc. Groaznic la acest capitol!
Cine ascultă DTS din difuzoarele televizorului?

#1509
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Deci e musai să am receiver ca sa aud la un film cu dts.. interesant!

Media playerul Panasonic este jalnic ca si funcționalitate și versatilitate.  Majoritatea filmelor nu au subtitrare ce sa mai vb sa citească piste audio diferite.

Mai mult, o groaza de formate "ilegale" nu sunt citite.

Acel model de Panasonic la care face referire Calin suferă si el de stutter ca si oled urile actuale fără ultima versiune 270b în SW.

Foarte multi returnează pe avf Panasonic deși au fost făcute numeroase sesizări si petiții online.

O mare dezamăgire pentru mine ..

Edited by AndreiNR, 28 December 2017 - 21:18.


#1510
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 11.08.2007
Pai si cum te ajuta reciverul pentru DTS daca folosesti playerul intern al tv'ului?
Ca practic audio se duce din tv in receiver!
Si daca din tv nu pleaca nici un semnal audio pentru ca nu stie DTS, atunci nici receiverul nu are ce sa redea!
Cel.putin asa vad eu lucrurile, dar poate ca gresesc.

#1511
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,503
  • Înscris: 17.09.2007

View PostAndreiNR, on 28 decembrie 2017 - 21:17, said:

Deci e musai să am receiver ca sa aud la un film cu dts.. interesant!

Media playerul Panasonic este jalnic ca si funcționalitate și versatilitate.  Majoritatea filmelor nu au subtitrare ce sa mai vb sa citească piste audio diferite.

Mai mult, o groaza de formate "ilegale" nu sunt citite.

Acel model de Panasonic la care face referire Calin suferă si el de stutter ca si oled urile actuale fără ultima versiune 270b în SW.

Foarte multi returnează pe avf Panasonic deși au fost făcute numeroase sesizări si petiții online.

O mare dezamăgire pentru mine ..
E na. Acum ceva ani cand spuneam ca playerul de la Panasonic-urile testate de mine nu e foarte bun, ca avea stutter la clipurile de test (inclusiv ,,infamul" FPD Benchmark Motion Resolution) m-ai luat la rost, desi am spus ca pentru mine playerul intern e absolut irelevant in ce priveste calitatea unui TV.
Sunt o multime de solutii simple si ieftine de redat formatul fisier pe TV si fara receiver (multe playere bluray sau mediaplayere fac si decodare de la DTS la LPCM). In plus posibil ca la majoritatea playerelor TV sa nu ai 24p nativ.
Stiu ca inseamna inca o telecomanda/device in plus dar parerea mea e ca playerul TV e doar de ,,test".

Edited by Hansolo, 28 December 2017 - 21:58.


#1512
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Acum cativa ani singurul tv pentru pasionați era Panasonic pentru ca erau singurii producători de plasme "de referinta".
Nu era OLED si prin urmare dezavantajele acelui player paleau pe lângă avantajele imaginii.

Playerul a rămas FIX acolo la nivelul vt50 . Nu s-a schimbat nimic.

Nu vreau sa iau un device separat ca sa vad filme prin dlna. Si, deși totusi îl am , pe numele lui Panasonic UB400 tot are probleme serioase cu decodarea dts, a subtitrarilor si a multi trackurilor audio.

Stutterul de care vb este serios si nu are legatura cu puldown 3:2 specific conversiei la 60hz a oricărei surse deoarece Panasonic nici pana acum nu a invatat redarea din "alte surse" a semnalului 24p (inclusiv Netflix s.a)
E o chestie mult mai serioasă și Pana se face ca ploua.

PS: nu poti sa treci cu vederea prețul mai mare pe care Panasonic îl cere pe device-urile lor însă care au minusuri evidente si care se propagă de la generație la generație.
Si nici nu poti sa nu vezi, daca vrei, cat de multe face concurența bine.

Edited by AndreiNR, 28 December 2017 - 22:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate