Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1531
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004
Dinamic LUT - am trait s-o aud si pe asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SsCX9uy7wwA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1532
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014

View PostKuky, on 07 ianuarie 2018 - 13:23, said:

Dinamic LUT - am trait s-o aud si pe asta
Asta nu arată decât că panourile sunt suficient de dubioase încât să nu se poată alinia cu un singur LUT pentru toate tipurile de semnal video.

#1533
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Of....
:)

#1534
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 07 ianuarie 2018 - 15:20, said:

Asta nu arată decât că panourile sunt suficient de dubioase încât să nu se poată alinia cu un singur LUT pentru toate tipurile de semnal video.

Sincer, nu cred că ai înțeles despre ce este vorba...

#1535
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postcalincosma, on 05 ianuarie 2018 - 18:50, said:

Calin_fdx, stiam ca utilizezi Chromapure.La ultima calibrare ai utilizat Calman.De ce, e mai bun?
Le utilizez pe ambele. Cu chormapure am început si mi-a rămas "de suflet"
Motivul tehnic este ca folosesc chormapure la profilare mai bine spus la poziționarea/angularea colorimetrului și a fotospectometrului, la inițializare. Sunt detalii de nișa foarte importante în obținerea unor lecturi precise cu acuratețe mărită dar mai ales repetitiva. Fiecare calibrator respecta referința unde trebuie sa încadreze parametrii imaginii. Metodologiile prin care ajung sa alinieze parametrii diferă. Eu personal folosesc citri incrucisate și surse incrucisate pentru a verifica și reverifica repetitivitatea valorilor în condiții diferite. Nu îți permiți sa reiei de la capăt dacă omiți ceva.

View Postattila24nagy, on 06 ianuarie 2018 - 17:20, said:

Mulțumesc Călin pentru calibrare , nu vreau să intru în polemică cu cârcotașii dar chiar se vede diferența de după (albul e alb,negrul e negru,etc)restul de detalii tehnice poate le postează Călin.Chiar ma bucur că locuiesc în Arad si am putut beneficia de serviciile lui,este un om foarte meticulos și nu se lasă până nu stoarce tot din ce poate tv-ul.Recomand in primul rând ca si profesionist desăvârșit și nu în ultimul rând ca si OM.
Tv-ul calibrat Sony 65ex9005.
Mulțumesc și eu de aprecieri. Un long night cu Sony 65XE9005. Am filmat câteva cadre cu imaginea calibrată dar nu am avut timp sa le urc pe topic. Celor care sustin precizia Sony în afișarea imaginii, le dau dreptate deși dacă vrei perfectiune e puțin de lucru și pe seria 9. Nu am prea făcut poze, dar saturatiile precis încadrate spun multe în grafice. În imaginea live, posesorul tv-ului (attila24naghy) poate sa completeze diferența inainte/dupa

Attached Files



#1536
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndi Pavel, on 07 ianuarie 2018 - 18:01, said:

Sincer, nu cred că ai înțeles despre ce este vorba...
Sincer, se folosește un LUT pentru imagini cu luminanță medie scăzută, altul pentru luminanță medie mare, cel puțin asta spune chinezul împiedicat la limbă. E prima oară când aud că nici măcar un LUT nu mai e de ajuns.

Edited by CristianAdrian, 08 January 2018 - 18:34.
scos anunt vanzare


#1537
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 07 ianuarie 2018 - 20:38, said:

Sincer, se folosește un LUT pentru imagini cu luminanță medie scăzută, altul pentru luminanță medie mare,

Și tu ai tras concluzia că asta este din cauza faptului că panoul e „dubios”?

#1538
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 07 ianuarie 2018 - 20:38, said:

Apropo, vând Panasonic EZ950 de 55 la prețul de achiziție cu cinci calibrări, zi și noapte SDR, zi și noapte HDR, game mode incluse gratis. Valoarea celor cinci calibrări este semnificativă.

„Dezcalibrează-l” și mai bine scade din prețul de achiziție costul celor cinci calibrări, cred că ai avea șanse mai mari de vânzare Posted Image

#1539
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndi Pavel, on 08 ianuarie 2018 - 06:59, said:



Și tu ai tras concluzia că asta este din cauza faptului că panoul e „dubios”?
Dacă n-ai argumente de prezentat, poate e cazul să te abții. Sau în 2018 ți-ai propus să fii troll?

View PostAndi Pavel, on 08 ianuarie 2018 - 07:47, said:



„Dezcalibrează-l” și mai bine scade din prețul de achiziție costul celor cinci calibrări, cred că ai avea șanse mai mari de vânzare Posted Image
Dacă nu te interesează, nu înțeleg de ce te bagi.

#1540
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Ce argumente adica? LUT-ul variaza in functie de luminozitatea scenei, de unde si pana unde inseamna asta ca e panoul prost?
Adu tu argumente pt tampenia pe care ai sustinut-o.
Deocamdata tu ai facut o afirmatie de troll, ca sa nu mai spun ca esti total impotriva regulamentului facandu-ti reclama la vanzare aici.

Edited by Andi Pavel, 08 January 2018 - 09:15.


#1541
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014
Dar tu ai habar de ce e nevoie defel de LUT? Hai sa facem cate un LUT pentru fiecare regizor, ca fiecare are conceptia artistica proprie, ba nu, pentru fiecare film, ca nu le fac pe toate la fel, ba nu, pentru fiecare scena, ca si alea difera.
Cred nu cunosti nici sensul termenului reclama.

#1542
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014
Aș mai fi înțeles dacă era un LUT pentru SDR și altul pentru HDR.

#1543
gicif

gicif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.12.2007
Ce parere aveti de asta:
http://www.avsforum....ation-ces-2018/

#1544
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004
E o contradictie in termeni intre "Dynamic LUT" si "postproduction house"

EI isi fac marketing ca ecranul e atat de bun ca e folosit in postproductie, are slot de LUT in 20 pts, si totusi isi alege de capul lui ce LUT foloseste.
Pai eu ca si colorist ce sa inteleg? Dau cu banul?

Oricum Panasonicurile astea sunt folosite ca si monitoare de clienti, monitoarele de control sunt de la Sony/Dolby/Flanders "fara" Dynamic LUT.
Totusi cred ca probabil au implementat un buton de anulare a acestui "feature". Si sa poata fi lasat pe "on" pt utilizatorii obisnuiti.






View Postgicif, on 08 ianuarie 2018 - 12:43, said:

Ce parere aveti de asta:
http://www.avsforum....ation-ces-2018/

E f. interesant. Depinde insa de implementare, daca e chiar adevarat sau nu.
De exemplu Benq sustine ca monitoarele lor high-end au 3D LUT. Si ce sa vezi, s-a dovedit a fi o minciuna. Bine asta am descoperit dupa ce am luat unul pt. un vecin care ma rugase sa-i recomand un monitor bun care poate fi calibrat. Nu mai spun de uniformitate.

Un alt aspect pe care marketingul de la LG nu-l pomeneste este ca ai nevoie de un spectro pt matricea de corectie. Banuiesc ca totusi vor da o matrice generala, inclusa in soft.

Edited by Kuky, 08 January 2018 - 13:08.


#1545
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostKuky, on 08 ianuarie 2018 - 13:08, said:

Un alt aspect pe care marketingul de la LG nu-l pomeneste este ca ai nevoie de un spectro pt matricea de corectie. Banuiesc ca totusi vor da o matrice generala, inclusa in soft.
Exact. Fara spectro nu vei obtine niciadata D65. fara D65 nu vei obtine alinierea RGB pe intreaga rampa, fara alinierea rampei nu vei obtine incadrarea in triunghi pe saturatiile sub 75% ....si asa mai departe. Vrei perfectiune, o faci cum trebuie.
Nu mai vorbesc ca pentru toata chestia asta de suprafata se vorbeste de 2000$ Citez:
However,
CalMAN states in their official site that you need the SpectraCal C6 & Pattern Generator in order to start the Autocal process.
Which in the above case, can result in 2000$+ costs for the average consumer to calibrate his TV
...

View PostKuky, on 08 ianuarie 2018 - 13:08, said:

Banuiesc ca totusi vor da o matrice generala, inclusa in soft.
Am probat eu maticea/matricele default din Calman pentru D3 si sunt "in stele"

#1546
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004
Sau pot sa faca la fel ca cei de la Flanders. Iti trimit iD3-ul cu matricea de corectie facuta fix pt. monitorul pe care l-ai cumparat. Posted Image

Edited by Kuky, 08 January 2018 - 13:44.


#1547
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Orice calibrator care se respecta va folosi spectro pentru profilarea colorimetrului.Nu e treaba LG sa specifice asa ceva.
Anul acesta va avea implementat LUT 34x34x34 si este de admirat si de apreciat. Plus alt procesor grafic.
Va rupe tot. Posted Image

View PostKuky, on 08 ianuarie 2018 - 13:41, said:

Sau pot sa faca la fel ca cei de la Flanders. Iti trimit iD3-ul cu matricea de corectie facuta fix pt. monitorul pe care l-ai cumparat. Posted Image

Nu se face asa. Este un compromis departe de ceea ce inseamna acuratete. Profilarea este influentata de cativa factori cum ar fi:

-pozitia pe ecran a probelor
-temperatura probelor si a ecranului
-distanta fata de ecran
-gradul de "contaminare" a filtrelor din colorimetru
Si Spectracal si Chromapure ofera astfel de servicii insa ele sunt , repet, un compromis pentru cei ce nu au acces la un spectro.

O matrice corecta se face la inceputul fiecarei sesiuni de calibrare cu probele pe ecranul de calibrat.

Edited by AndreiNR, 08 January 2018 - 13:50.


#1548
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004

View PostAndreiNR, on 08 ianuarie 2018 - 13:47, said:

Orice calibrator care se respecta va folosi spectro pentru profilarea colorimetrului.Nu e treaba LG sa specifice asa ceva.
Anul acesta va avea implementat LUT 34x34x34 si este de admirat si de apreciat. Plus alt procesor grafic.
Va rupe tot. Posted Image



Nu se face asa. Este un compromis departe de ceea ce inseamna acuratete. Profilarea este influentata de cativa factori cum ar fi:

-pozitia pe ecran a probelor
-temperatura probelor si a ecranului
-distanta fata de ecran
-gradul de "contaminare" a filtrelor din colorimetru
Si Spectracal si Chromapure ofera astfel de servicii insa ele sunt , repet, un compromis pentru cei ce nu au acces la un spectro.

O matrice corecta se face la inceputul fiecarei sesiuni de calibrare cu probele pe ecranul de calibrat.


Eu ma gandeam ca press release-ul lor bate mai degraba spre marea masa de utilizatori, uite domne ce grozave sunt oled-urile noastre in 2018. Dar cine stie, poate ai dreptate.


Cat despre cum se face profilarea, argumentele tale sunt corecte, dar doar la nivel strict teoretic din pacate. E o discutie academica despre a treia zecimala.

In practica calibratorii din Ro folosesc pt profilare un i1Pro2 (10 nm) iar Flanders iti trimite un profil facut dupa un spectro de referinta in 2nm.


Dupa parerea ta in ce ai mai mare incredere: o profilare facuta la fata locului cu un i1Pro2 in 10nm, recertificat acum cativa ani sau un profil facut acum cateva luni cu un Colorimetry Research cu toate actele la zi? De notat ca la Flanders trimiti inapoi monitorul la doi ani pt recalibrare impreuna cu sonda. Gratis.

http://www.chromapur...wgear-i1Pro.asp

Deci pe scurt: daca te refereai ca vine cineva la tine acasa cu un Jeti/Colorimetry Research si iti face offset-urile ai dreptate. Doar ca in Ro nu exista piata ca sa justifice o asemenea investitie. Sau chiar, exista?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate