Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1567
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 08 ianuarie 2018 - 09:30, said:

Cred nu cunosti nici sensul termenului reclama.

Cred că l-am înțeles foarte bine. Se pare că l-a înțeles și moderatorul, din moment ce ți-a șters anunțul.

View PostJean-Luc_Picard, on 08 ianuarie 2018 - 09:30, said:

Dar tu ai habar de ce e nevoie defel de LUT? Hai sa facem cate un LUT pentru fiecare regizor, ca fiecare are conceptia artistica proprie, ba nu, pentru fiecare film, ca nu le fac pe toate la fel, ba nu, pentru fiecare scena, ca si alea difera.

Păi LUT-ul dinamic e pentru fiecare scenă :D
Cred că uneori postezi doar așa, din plictiseală.
Nu ai explicat care e legătura dintre panoul „prost” și LUT dinamic.

#1568
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,861
  • Înscris: 04.10.2014
Cred că am scris „dubios”.
LUT-ul are rolul de a rezolva niște probleme. Dacă-s două, înseamnă că problemele sunt mai mari și unul singur nu le poate rezolva pe toate. Nu mi se pare o logică inaccesibilă.

View PostAndi Pavel, on 09 ianuarie 2018 - 16:44, said:

Păi LUT-ul dinamic e pentru fiecare scenă Posted Image
Adică sunt atâtea LUT-uri în aparat, câte scene sunt în toate filmele produse și care vor fi produse vreodată? Cred că am oprit filmulețul prea devreme și am ratat informația asta.
Și cum le configurezi, pui câte un disc pentru fiecare film în parte și îl reglezi?

View PostAndi Pavel, on 09 ianuarie 2018 - 16:44, said:

Cred că uneori postezi doar așa, din plictiseală.
Da, uneori mă plictisești teribil când scrii pentru a provoca certuri.

Edited by Jean-Luc_Picard, 09 January 2018 - 17:18.


#1569
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eBpL4AqLfgg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kuky, 09 January 2018 - 19:00.


#1570
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,861
  • Înscris: 04.10.2014
Sunt două observații privind AutoCal (nu e invenție recentă, există de mai multă vreme), jucărelele alea două care se văd în imagine sunt 7000 de dolari bucata, iar softwareul CalMan e vreo 1500 de dolari licența necesară de a face calibrări TV (plus 295 mentenanța anuală), iar dacă trebuie făcute compromisuri, împăcată capra și varza, AutoCal-ul nu va ști s-o facă, tot trebuie un om să ia deciziile. Un generator UHD-HDR e vreo 2500 de dolari, că nu se pune problema de AutoCal cu discuri de calibrare.
Chiar dacă ar sta cu mâinile în buzunar calibratorul, tot ar trebui să-i plătești pentru că-ți pune la dispoziție jucărelele, nu-și permite orice deținător de TV să-și cumpere aparatele și softul și să-și calibreze singur.

#1571
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Autocal cu 3dlut nu are ce varza si capra sa împace pentru ca măsoară în atat dr multe puncte încât rezolva toate caprele si varzele.

Treaba cu Autocal cu 3dLUT E NOUA pe un tv dedicat utilizatorilor casnici.

Autocal în 2p/10p pe balans de alb si gama si cms exista inca de pe vremea plasmelor Panasonic de top însă era odios ca si ajustări pentru ca era agresiv si introducea posterizare/solarizare. Eu l-am văzut în acțiune pe plasmele mele.

Problema cu sculele precise se aplica si la calibrarile "clasice" nu numai la cele 3dLUT.

Aici chiar nu e cazul sa fim Gica contra. E ceva cu adevarat bun pentru tv de larg consum. Si LG a schimbat foarte multe în ultimii ani si o va mai face.

Edited by AndreiNR, 09 January 2018 - 21:54.


#1572
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,318
  • Înscris: 24.02.2007
Poate suna prosteasca intrebarea, dar ce face CalMan de costa atat fata de ArgyllCMS si diversele utilitare bazate pe el (gratuite)?

#1573
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,861
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndreiNR, on 09 ianuarie 2018 - 21:51, said:

Autocal cu 3dlut nu are ce varza si capra sa împace pentru ca măsoară în atat dr multe puncte încât rezolva toate caprele si varzele.
[...]
Aici chiar nu e cazul sa fim Gica contra. E ceva cu adevarat bun pentru tv de larg consum.
Adică faci totul din LUT, fără să folosești mai întâi reglajele mai grosiere, gen balans în 2 puncte? Hm. Așa o fi.
Unde sunt gică contra? Am zis eu că e ceva prost? Am precizat, pentru cei care „auto” înseamnă că se face singur, îl bagi în priză și gata, eventual fără alte accesorii, ce se află în spatele lui „auto”.
Așa sunt și unii care cred că auto-calibrarea receivere-lor audio-video rezolvă totul. Trântești boxele pe unde te apucă și le pui cum s-o nimeri, după care scoți microfonașul ăla, dai auto-calibrare și ai un sunet perfect.

View Postdani.user, on 09 ianuarie 2018 - 21:56, said:

Poate suna prosteasca intrebarea, dar ce face CalMan de costa atat fata de ArgyllCMS si diversele utilitare bazate pe el (gratuite)?
Sunt multe lucruri pe care nu trebuie să le faci manual, plus că are în spate și know-how-ul unor profesioniști în ceea ce privește fluxurile de calibrare, plus că are draivere pentru tot soiul de cititoare și generatoare. Cu CalMan poți face o calibrare completă în două ore sau mai puțin (important pentru cine o face ca ocupație generatoare de venituri), cu soft-urile gratuite nu știu cât durează, e destul de incomod. Totuși, dacă te uiți la lista de mai sus, costul softului e cel mai mic din toată ecuația asta.

#1574
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Se fac reglajele de baza si posibil balans în 2 puncte la gains la 100% ire si pus gamut pe wide.
E clar ca trebuie să ai niște cunoștințe minime însă cine are probe si generator sigur stie cate ceva.
Însă nu e atat de complicat si nu cred ca e de împăcat ceva pe acolo.

M-am exprimat eu gresit cu Gica contra. Am vrut sa zic ca trebuie apreciat si ca e un feature extraordinar si bine-venit.

Cel puțin eu asa-l vad.

Edited by AndreiNR, 09 January 2018 - 22:17.


#1575
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,861
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndreiNR, on 09 ianuarie 2018 - 22:14, said:

[...] nu cred ca e de împăcat ceva pe acolo.
La OLED-uri, chiar și la Panasonic, sunt niște reglaje care se influențează reciproc și care până acum la alte tipuri de televizoare erau independente, mai ales dacă le acționai într-un flux corect. Acum trebuie să faci du-te-vino, când schimbi într-un loc, se strică dincolo, și la un moment dat trebuie să renunți și să-l lași cumva.

#1576
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Se vor întâmpla doua chestii distincte din treaba asta:
-snobii din magazine/showroom-uri vor spune naivilor povestea cu "autocalibrarea" aceștia creduli vor epata ca "se autocalibreaza" singur sau concret e "autocalibrat gata" Aidoma povestii cu senzorul de lumină ambientală care "auto calibreazaă singur" sau povestea cu Sony care sunt "calibrate gata" Când îi întrebi ce e cu textul acela din meniul Sony advanced, mucles! Le-a înghițit pisica limba!
-a doua, cei care chiar își vor achizitiona un D3 cu softul aferent autocalibrarii, vor balansa intre placebo indus de feature și achiziția cu tenta pro și îndoiala că ceea ce rezultă nu e tocmai ce trebuie față de ceea ce se așteptau (exceptând dotarea cu echipamentele susmentionate și un flux riguros)
Pana la proba contrarie însă vedem cum evoluează lucrurile

Edited by Calin_fdx, 09 January 2018 - 22:47.


#1577
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013

View PostJean-Luc_Picard, on 09 ianuarie 2018 - 22:37, said:


La OLED-uri, chiar și la Panasonic, sunt niște reglaje care se influențează reciproc și care până acum la alte tipuri de televizoare erau independente, mai ales dacă le acționai Ă®ntr-un flux corect. Acum trebuie să faci du-te-vino, când schimbi Ă®ntr-un loc, se strică dincolo, și la un moment dat trebuie să renunți și să-l lași cumva.

Iar discuția era despre acel Autocal 3dlut.

Sunt convins ca la toate tv e un dute-vino permanent la calibrare(a se citi f...recus)

View PostCalin_fdx, on 09 ianuarie 2018 - 22:44, said:

Se vor întâmpla doua chestii distincte din treaba asta:
-snobii din magazine/showroom-uri vor spune naivilor povestea cu "autocalibrarea" aceștia creduli vor epata ca "se autocalibreaza" singur sau concret e "autocalibrat gata" Aidoma povestii cu senzorul de lumină ambientală care "autocalibrareaza singur" sau povestea cu Sony care sunt "calibrate gata" Când îi întrebi ce e cu textul acela din meniul Sony advanced, mucles! Le-a înghițit pisica limba!
-a doua, cei care chiar își vor achizitiona un D3 cu softul aferent autocalibrarii, vor balansa intre placebo indus de feature și achiziția cu tenta pro și îndoiala că ceea ce rezultă nu e tocmai ce trebuie față de ceea ce se așteptau (exceptând dotarea cu echipamentele susmentionate și un flux riguros)
Pana la proba contrarie însă vedem cum evoluează lucrurile

Calin aceste tv se adresează unui public mult mai numeros si mai educat "decât" la noi.

Prea putin conteaza ce se intampla la noi cu aceste tv si oricum noi discutam între pasionați aici.


#1578
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Eu știu, dar am văzut oameni cu posibilități și dare de mână care ascultau fascinați poveștile puerile ale unor filfizoni, înghițind maketingul ca pe caviar! Neinformarea de fapt are prețul ei, iar unii il merită!

Edited by Calin_fdx, 09 January 2018 - 23:07.


#1579
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View PostAndreiNR, on 08 ianuarie 2018 - 13:47, said:

Orice calibrator care se respecta va folosi spectro pentru profilarea colorimetrului.Nu e treaba LG sa specifice asa ceva.
Anul acesta va avea implementat LUT 34x34x34 si este de admirat si de apreciat. Plus alt procesor grafic.
Va rupe tot. Posted Image



Nu se face asa. Este un compromis departe de ceea ce inseamna acuratete. Profilarea este influentata de cativa factori cum ar fi:

-pozitia pe ecran a probelor
-temperatura probelor si a ecranului
-distanta fata de ecran
-gradul de "contaminare" a filtrelor din colorimetru
Si Spectracal si Chromapure ofera astfel de servicii insa ele sunt , repet, un compromis pentru cei ce nu au acces la un spectro.

O matrice corecta se face la inceputul fiecarei sesiuni de calibrare cu probele pe ecranul de calibrat.
Ce conține sau la ce se referă matricea obținută în urma profilării colorimetrului cu spectrofotometrul?

#1580
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Am scris in prima postare din acest thread.

Edited by AndreiNR, 10 January 2018 - 13:52.


#1581
razvan_dt

razvan_dt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2007
Multumesc pentru sugestii!

@AndreiNR
Sunt de acord ca un Klein ar fi mai potrivit pentru un display cu negrul atat de jos. Din pacate, nu stiu sa existe asa ceva la noi pe piata. (a fost unul, dar s-a vandut :)
Referitor la marirea timpului/repetarea citirilor in zonele intunecate - si LightSpace are asa ceva si functioneaza. Problema mea insa este ca, daca citesc individual valorile, primesc rezultate care par sa fie ok. Insa atunci cand fac un profil mai mare (cu cateva sute sau mii de citiri), primesc, oarecum random, citiri eronate in zona de low-light - ceea ce face profilul inutilizabil.
Insa am primit vesti bune de la LighIllusion - in urmatorul release, se vor putea edita separat valorile citite (practic masori manual punctele cu probleme si le inlocuiesti manual in profil):
https://www.lightill...pic=458#msg2743
Partea cu JUDD offset e discutabila - parerea mea este ca intra in calcul doar atunci cand ai mai multe display-uri cu tehnologii diferite in raza vizuala (care bineinteles, au un 'alb' perceput diferit). Altfel, ochiul se 'calibreaza' singur la albul monitorului. Oricum, asta se refera doar la target white point, nu la profilarea monitorului :)


@Jean-Luc_Picard
Interesant, nu am mai auzit recomandarea de a calibra colorimetrul pe un alt display decat cel pe care vrei sa-l calibrezi :) Exista vreun motiv stiintific pentru a face asta?
Oricum, o sa incerc sa fac profilul si fara matricea de calibrare, sa vad daca influenteaza in vreun fel citirile

@Calin_fdx
Prefer sa folosesc DaVinci ca generator de patternuri, intrucat asta este pipeline-ul in care monitorul se afla, de fapt. E de dorit in cazul meu ca traseul semnalului sa fie identic cu cel pe care il folosesc zi de zi :)
De acord, o sa incerc sa fac citirile si fara BOX IO in chain
Pana la generarea LUT-ului, ar trebui sa obtin un profil care sa reflecte 100% realitatea :)

O sa mai fac niste incercari cand gasesc cateva ore libere :)

View Postbir75, on 10 ianuarie 2018 - 13:45, said:

Ce conține sau la ce se referă matricea obținută în urma profilării colorimetrului cu spectrofotometrul?

Practic se citesc niste valori de alb+R/G/B, atat cu colorimetrul cat si cu spectro, pe display-ul de calibrat. Rezultatele sunt niste offset-uri (adica +/-) care se adauga la citirile ulterioare facute cu colorimetrul.
S-ar putea totusi ca asta sa fie o explicatie ultra-simplificata :)

#1582
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Treaba cu JuddVos este recomandată de Sony din cate stiu eu.

Mai poti incerca profilul OLED standard al D3-ului care e facut tot pe monitor Sony true RGB.

Dacă ai mai multe displayuri,pentru a evita acele diferențe cauzate de "metameric failure" este recomandată o calibrare perceptuala adică stabilit offset punctul de alb după un monitor știut că referinta.

Eu cred ca problema la tine e data de ceva din monitor care face ca raspunsul lui sa se schimbe odata cu trecerea timpului cu un anumit tip de ferestre. Are lightspace ceva gen full field insertion cum are Calman?
Sau monitorul ceva optiune de auto saver/ dimming după un anumit timp pe care sa o dezactivezi?

#1583
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
White point-ul metameric e recomandat undeva sub 100% pe la 95% pentru a evita un eventual clipping la oricare din display-uri Eu sustin în continuare ca erorile au loc în zona low reading și posibilitatea corecțiilor manuale va rezolva problema. Cu o radiografie a rampei de gri + primare/secundare, se poate identifica exact problema. Gradientul este perfect smooth intr-un descrescendo liniar? O citire gama cum arată?
Clar sugestiile sunt amicale, sfaturile sunt de prisos în acesta speță!
Of topic!
Razvan, ai un CV impresionant (nu e cazul sa intru în detalii) Cine are ochi sa vadă, vede!
Felicitări pentru ce ai realizat! Respecte pentru oameni de valoare ca tine!

Edited by Calin_fdx, 12 January 2018 - 19:47.


#1584
razvan_dt

razvan_dt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2007

View PostAndreiNR, on 12 ianuarie 2018 - 19:09, said:

Eu cred ca problema la tine e data de ceva din monitor care face ca raspunsul lui sa se schimbe odata cu trecerea timpului cu un anumit tip de ferestre. Are lightspace ceva gen full field insertion cum are Calman?
Sau monitorul ceva optiune de auto saver/ dimming după un anumit timp pe care sa o dezactivezi?

Da, exista optiunea de a introduce un patch alb (parca) o data la un anumit numar de citiri. O sa o incerc!
Clar un monitor profesional n-o sa aiba saver/dimming, Doamne fereste :)

View PostCalin_fdx, on 12 ianuarie 2018 - 19:36, said:

Eu sustin în continuare ca erorile au loc în zona low reading și posibilitatea corecțiilor manuale va rezolva problema. Cu o radiografie a rampei de gri + primare/secundare, se poate identifica exact problema. Gradientul este perfect smooth intr-un descrescendo liniar? O citire gama cum arată?

Gamma arata perfect aliniata (atat in preset-urile 2.2 cat si in 2.4). Primarele si secundarele sunt destul de aproape de target in preset-ul de Rec709 si in afara triunghiului Rec709 in modul 'Native', deci are de unde.
Overall, pare un punct de plecare foarte bun pentru o calibrare cu LUT. Numai ca, in unele puncte de jos, parca are niste 'sughituri'.
O sa incerc
- sa folosesc si alt patch generator
- sa masor si fara matricea de calibrare a colorimetrului
- sa masor doar cu spectro-ul
- sa masor si alt monitor sa vad daca problema persista

Multumesc de apreceri, Calin :)
Si multumesc tuturor de tips-uri!
E un topic la care o sa incerc sa contribui si eu cu ce pot :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate