Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Propunere reorganizare sectiune sfaturi achizitii

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
@catalin_petrescu
Pai exista toate categoriile acelea pe care le-ai mentionat, da-i un search pe forum, au toate topic separat, pt ca nu era cazul sa se faca o sectiune intreaga.

#20
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Think global, Act local!

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu se poate face si pe aria de sfaturi achizitii ceva ca sa sara in ochi intrebarile acelea uzuale, ceva ca aici?

#22
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si sa scrie cu rosu, nu cu verde.

#23
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
De mers ar merge. Ca se pune descriere la categoria din forum.
Acces de administrare de la SM in sus.

Sa vedem ce zic SM-ii sau Adm daca intra Posted Image

LE. Se poate actualiza si ghidul, dar nu stiu cati o sa-l citeasca la deschiderea unui topic.

LE. Pana se ia o decizie o sa-i fac Pin

#24
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pentru ghid am mai trimis si eu cateva sugestii de imbunatatire, s-au adaugat acolo, insa nimeni nu-l citeste.
Culmea e ca la un moment dat chiar lasam si link in topicuri catre acesta si tot nu-l lua nimeni in seama.

Cred ca ar fi suficient sa se puna un text mare ca in poiana la inceputul topicului, care sa contina acele 6 intrebari.

#25
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Sunt multe reguli si aici, asadar trebuie selectate unele. Oricum, tot irelevant va fi in principiu, pentru ca aparent pe unii nu ii poti invata de bine oricat ai incerca.
Scrisul ala acolo va insemna pentru multi inca un pas in plus la scroll down, nimic mai mult. Dar... Nu e exclus sa facem asta. :)

Asadar, ca idee, ce am putea trece? Ma gandesc la asta:

Un thread postat pe aria aceasta trebuie sa contina neaparat urmatoarele informatii:
  • Bugetul alocat si perioada cand intentionati sa faceti achizitia;
  • La ce o sa fie folosit respectivul produs/configuratie;
  • Daca aveti deja monitor, ce rezolutie are? Daca nu stii rezolutia, precizeaza producatorul si modelul monitorului (model afisat de regula pe spatele monitorului).
  • Daca aveti alte componente (sursa/carcasa/unitate optica samd) pe care doriti sa le pastrati, precizati concret modelul si/sau specificatiile acestora.
  • Alte preferinte de care ar trebui sa stim: magazinul sa fie dintr-un anumit oras, sa ofere rate fara dobanda (cate rate?) etc.

Ar fi interesant de vazut cum ar evolua o arie Sfaturi achizitii care sa includa si laptopurile, sa nu mai fie separat, pentru simplificare.
Doar partea cu achizitiile de la Laptop, restul sa ramana la fel pentru discutii specifice.

#26
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru a creste sansele sa fie citite cerintele respective, formularea trebuie sa fie cat mai concisa. Dezavantajul e ca unele chestiuni e posibil sa ramana de lamurit, dar cred ca daca se raspunde la intrebarile de mai jos deja e un pas mare inainte.

Incerc eu o varianta cat mai concisa:

Precizati urmatoarele:
1. la ce va fi folosit PC-ul;
2. bugetul maxim;
3. rezolutia monitorului;
4. componente care se pastreaza de la vechiul sistem;
5. daca preferati anumite magazine.

Nu deschideti un topic daca achizitia nu va fi facuta in urmatoarea luna.


Lista sa fie numerotata, nu cu liniute/bullet points, pentru ca acelea pot da impresia ca unele intrebari sunt optionale.

La buget, unii indica intervale foarte largi, cu diferente de 25% sau mai mari intre limite. Nu are sens sa pleci de la un buget asa de neclar formulat si de aceea ar trebui indicata doar valoarea maxima.

Am trecut doar rezolutia (nu si optiunea cu marca si modelul), deoarece aceea conteaza cand se fac recomandari. Ma gandesc ca daca se da optiunea de a indica modelul monitorului, o sa fie multi cu raspunsuri gen "monitor Acer" sau "LED", complet inutile.

Ramane neprecizat si daca ar vrea sa cumpere doar PC sau si monitor, dar ma gandesc ca daca nu are monitor o sa spuna asta cand vede intrebarea cu rezolutia.

Edited by Seb, 05 October 2014 - 11:10.


#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Schimati mai bine Nu deschideti un topic daca achizitia nu va fi facuta in urmatoarea luna. cu: Nu deschideti un topic daca achizitia va fi facuta peste mai mult de doua saptamani.

#28
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Cam asta e. Sa speram ca ajuta! :)

http://forum.softped...nd-achizitiile/

#29
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Diagonala monitorului existent nu conteaza cand faci o configuratie. Dar poate sa ramana asa punctul 3 daca e gandit si pentru cei ce vor si monitor (in cazul ala conteaza ce diagonala vor).

Si eu sunt curios daca va avea efecte anuntul asta.

Edited by Seb, 07 October 2014 - 11:16.


#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Sa speram.

PS: In varianta de mobil, nu apare nimic, site-ul a ramas ca inainte. :)

#31
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu se poate adauga si paragraful cu cele doua saptamani?
Adica sa arate asa:


Quote

Pentru răspunsuri rapide și folositoare, nu uitați să specificați cât mai clar următoarele:

1. La ce va fi folosit PC-ul
2. Bugetul maxim
3. Rezoluția și diagonala monitorului
4. Componente care se păstreaza de la vechiul sistem;
5. Dacă preferați anumite magazine sau modalitați de plată (ex: rate fără dobândă)


Nu deschideți un topic dacă achiziția va fi facută peste mai mult de două săptămâni!

Edited by gumball3000, 15 October 2014 - 15:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate