Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Pe afara umbla cainii cu covrigi in coada?

- - - - -
  • Please log in to reply
366 replies to this topic

#343
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Daca vorbim de statistici .... hai sa vedem niste statistici regionale, pe orase, nu pe tari/continente. Caci majoritatea dintre noi, locuim si traim intr-un oras, 10 luni pe an .. nu ?

Bucuresti:
In 2013, the number of cars registered in Bucharest amounted to 1,125,591
According to 2011 census, 1,883,425 inhabitants live within the city limits
sursa

Stockholm:
2 million inhabitants.
In Stockholm there are 403 cars per 1 000 inhabitants.
sursa

Top 3 orase din US cu cele mai multe gospodarii FARA masini:

1. New York City, New York 55.7%
2. Newark, New Jersey 44.17%
3. Jersey City, New Jersey 40.67%
sursa


My 2 cents ... concluziile le trage fiecare dupa cum ii tuna.

#344
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Ma, eu am fost si pe la bulgari si-am vazut ce e acolo: niste darapanaturi, sunt la ani lumina in urma noastra, pe unde mergi tre' sa te feresti sa nu-ti cada zidul sau tigla in cap -culmea, chiar si in statiunile lor "renumite" unde se duc ai nostri sa le fure bemveurile! Caini aveau mai multi ca noi, iar covrigi mai putini. Posted Image Tigani, si mai multi, de fapt daca te uti atent la ei majoritatea sunt cam bronzati. De turcalai nu mai zic...

#345
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAutumn_Dream, on 09 septembrie 2014 - 09:44, said:

Hypocrite much? Sau ce? Tu traiesti pe gratis sau cum? Te hranesti si iti hranesti familia cu aer?
Eu fac bani in Romania. La tine insa se vede o stare de disperare legata de chestia asta...
De ce nu faci in Romania ce ai face in alte parti? (mai ia-ti o slujba sau doua, spalat vase/muncit in restaurant, femeie de serviciu, ingrijit copii-batrani, director part-time, secretara, etc)

#346
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,997
  • Înscris: 25.06.2007

View PostQuantum, on 09 septembrie 2014 - 13:38, said:

De ce nu faci in Romania ce ai face in alte parti? (mai ia-ti o slujba sau doua, spalat vase/muncit in restaurant, femeie de serviciu, ingrijit copii-batrani, director part-time, secretara, etc)


Deoarece

View PostKarhu, on 09 septembrie 2014 - 10:04, said:

pentru aceeasi munca se castiga in medie de 4-5x mai bine decat in Romania


#347
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Da, si poate ca unii tocmai asta nu vor, adica inca o slubja-doua. Nu sunt toti fani ai muncitului 12h pe zi. Vorbesc din experienta personala. Poti munci si 12h pe zi, dar dupa cativa ani...ti se cam ia si incepi sa apreciezi un program de om normal. Cand lucrezi 12 ore pe zi si vezi ca tot nu faci nicio branza si ca banii iti ajung doar cat sa traiesti decent, atunci incepi sa cauti solutii in alte parti. Pentru unii asta inseamna alta firma, pentru unii alt oras, pentru altii alta tara.

Solutia asta cu "munceste mai mult si o sa ai" cand deja ai un job full-time nu prea functioneaza decat ca solutie de moment, pe termen scurt. Sa zicem ca cineva lucreaza in RO un job-jumate (adica 60-70 de ore pe saptamana) si are destui bani sa isi permita un trai decent din punct de vedere material. Daca acelui cineva i se ofera un venit nu de 4-5x mai mare cum zice Karhu, ci de 2x mai mare, dar pentru 8 ore de munca pe zi, chiar si in conditiile in care costul la orice in noile conditii ar fi tot dublu, singura imbunatatire ar fi ca are acelasi trai si munceste 8 ore, nu 12. Nu o sa-si cumpere nimic mai scump, nici casa, nici masina, nici mancare, nimic. Dar cumpara 20-30 de ore pe saptamana de timp liber. Timpul ala uneori e nepretuit :).

#348
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 09.11.2010

View PostQuantum, on 09 septembrie 2014 - 13:38, said:

Eu fac bani in Romania. La tine insa se vede o stare de disperare legata de chestia asta...
De ce nu faci in Romania ce ai face in alte parti? (mai ia-ti o slujba sau doua, spalat vase/muncit in restaurant, femeie de serviciu, ingrijit copii-batrani, director part-time, secretara, etc)

Ba, eu cred ca tu, in vreme ce traiesti o distopie, visezi la o utopie. Habar nu ai pe ce lume traiesti si in ce tara traiesti. Asculta ce zice karhu si nu mai da argumente bazate pe stereotipuri.

#349
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Posttoto_riina, on 09 septembrie 2014 - 11:52, said:

Ma, eu am fost si pe la bulgari si-am vazut ce e acolo: niste darapanaturi, sunt la ani lumina in urma noastra, pe unde mergi tre' sa te feresti sa nu-ti cada zidul sau tigla in cap -culmea, chiar si in statiunile lor "renumite" unde se duc ai nostri sa le fure bemveurile! Caini aveau mai multi ca noi, iar covrigi mai putini. Posted Image Tigani, si mai multi, de fapt daca te uti atent la ei majoritatea sunt cam bronzati. De turcalai nu mai zic...
Inseamna ca am vizitat doua tari diferite. Eu de abia am vazut cateva case cu tabla (simbolul saraciei) la bulgari pe cand la noi sunt peste tot. Caini am vazut mult mai putini. De caramizi mai mult ar trebui sa-ti fie frica in centrul capitalei Romaniei pentru ca e plin de cladiri subrezite.

Nu mi se pare deloc ca sunt in urma noastra, poate chiar sunt inaintea noastra (cu prea putin ca sa fie relevant oricum). Au ei o cultura mai orientala care poate fi interpretata drept saracie de catre unii, sau nu stiu. Nu avem niciun drept sa ne laudam.i.
[ https://i.imgur.com/xGTpqMf.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#350
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadipelcz, on 09 septembrie 2014 - 14:12, said:

Timpul ala uneori e nepretuit Posted Image.
Povestea vietii mele .. numai ca nu aveam un job si jumatate, aveam doar unul si care imi si placea pe deasupra ... dar bagam puternic.
Acum, fac acelasi job, care inca imi place, dar numai pentru 7-8 ore pe zi (cu mici exceptii de hei-rup care se compenseaza nu cu bani ci .... cu zile de concediu Posted Image).
Am ajuns sa castig dublu fata de cat castigam in .ro, dar in loc de 21 de zile de concediu acum am 30(de baza) la care se adauga ce castig extra, muncind in momentele de criza.
Nu imi permit case si masini luxoase ... dar imi permit un trai mai mult decat decent, fara nici un fel de lipsuri si, pe locul 2 ca importanta dupa timpul liber castigat, pot face ce vreau eu, fara prea multe limitari.

Edited by ro_explorer, 09 September 2014 - 15:01.


#351
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View PostAutumn_Dream, on 09 septembrie 2014 - 14:18, said:


Ba, eu cred ca tu, in vreme ce traiesti o distopie, visezi la o utopie. Habar nu ai pe ce lume traiesti si in ce tara traiesti. Asculta ce zice karhu si nu mai da argumente bazate pe stereotipuri.
Ba, tu nu vezi ca spune si Karhu acelasi lucru?
Nu vezi ca toti spun ca au plecat pentru altceva, nu pentru bani?
Tu chiar nu citesti ce se scrie aici?

#352
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Hai ca tot intram in povesti de viata. La mine a fost mult mai simplu.
Eu sufar de hipoacuzie de perceptie bilaterala severa. In timp ce in romania ce-a mai des intalnita replica este "Ce ba esti surd?", in suedia lucrurile stau cu totul altfel din punctul asta de vedere.

Edited by vladdy99, 09 September 2014 - 15:21.


#353
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,997
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAntilopaBongo, on 09 septembrie 2014 - 14:54, said:

Nu vezi ca toti spun ca au plecat pentru altceva, nu pentru bani?
Se poate spune ca, in general, s-a plecat pentru o viata mai relaxata, mai imbelsugata si mai lipsita de stres.
Au si banii un rol in toata treaba asta, nu insa la fel de important precum in cazul celor care zic ''am plecat sa muncesc si sa strang bani, cu care sa ma intorc, sa-mi fac casa, sa-mi deschid afacere, sa le cumpar la copii nu stiu ce etc etc'' unde banii reprezinta ideea principala, telul suprem.
Acolo-i clar, aia au plecat tintit pt bani, bani cu care se vor intoarce in tara si vor face ce au promis. Si pentru asta vor lucra si 12 sau 14 ore pe zi, vor locui si cate 6 sau 8 intr-un apartament, vor renunta la aproape orice in afara de strictul necesar iar banii stransi astfel vor fi directionati spre familia din Romania.
E vorba de doua situatii diferite: una se numeste emigrare, cealalta se numeste plecat la munca (la facut bani).

#354
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 09.11.2010

View PostKarhu, on 09 septembrie 2014 - 15:29, said:

Se poate spune ca, in general, s-a plecat pentru o viata mai relaxata, mai imbelsugata si mai lipsita de stres.
Au si banii un rol in toata treaba asta, nu insa la fel de important precum in cazul celor care zic ''am plecat sa muncesc si sa strang bani, cu care sa ma intorc, sa-mi fac casa, sa-mi deschid afacere, sa le cumpar la copii nu stiu ce etc etc'' unde banii reprezinta ideea principala, telul suprem.
Acolo-i clar, aia au plecat tintit pt bani, bani cu care se vor intoarce in tara si vor face ce au promis. Si pentru asta vor lucra si 12 sau 14 ore pe zi, vor locui si cate 6 sau 8 intr-un apartament, vor renunta la aproape orice in afara de strictul necesar iar banii stransi astfel vor fi directionati spre familia din Romania.
E vorba de doua situatii diferite:  una se numeste emigrare, cealalta se numeste plecat la munca (la facut bani).

Multumesc de explicatie.

#355
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View PostKarhu, on 09 septembrie 2014 - 10:17, said:

Stii si tu: de exemplu multi dintre cei ce fac bani in strainatate, se intorc si isi cumpara/ construiesc locuinta in localitatea de bastina.
Poate au planuri de pensionare sau se gandesc ca peste 10 ani vor avea un job platit ok si in zona lor.

View Postro_explorer, on 09 septembrie 2014 - 11:48, said:


1. New York City, New York 55.7%

Cei din afara NY toti au masini. Adevarul este ca orasul are infrastructura depasita pentru masini.

#356
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,663
  • Înscris: 02.10.2009

View PostAutumn_Dream, on 09 septembrie 2014 - 15:38, said:


Multumesc de explicatie.
Vad un pic de repros, sau mi se pare?
E asa cum spune Karhu si rezultatul se vede uneori pe forum, ma refer la pareri divergente asupra unui aspect sau altul care apar tocmai datorita unghiului din care este privita problema. Cei plecati "de tot" (in gilimele, ca nu se stiu toate intorsaturile vietii) au luat-o mai incet si constiincios, privind inainte, fara cel mai mic gand ca trebuie sa fie mai bun ca vecinul care a aplecat si el sau ca exista un termen in care sa faca banii de cheltuit in Ro. De aici si nivelul la care ajung in timp, nu numai material dar nivelul de integrare si intelegere al societatii in care traiesc mai nou. Cat de implicati sa fie in viata sociala si politica, cat de interesati de asta pot fi cei despre care spuneati ca lucreaza 10-12 ore si stau la comun cu cei de aceeasi natie? Nu e un repros, doar o observatie, evident ca nu au motive pentru cine stie ce adanca si completa cunostere.
Nici unul nu putem generaliza ci doar sa spunem strict din punctul de vedere, din experienta si gandirea proprie fara verdicte de genul "in tara x e rau/ bine, in orasul y e asa si pe dincolo. Fiecare cu experienta lui.

Quote

Hai ca tot intram in povesti de viata. La mine a fost mult mai simplu.
Eu sufar de hipoacuzie de perceptie bilaterala severa. In timp ce in romania ce-a mai des intalnita replica este "Ce ba esti surd?", in suedia lucrurile stau cu totul altfel din punctul asta de vedere.
Sunt aproximativ in aceeasi situatie si nu am intalnit vreo observatie din acest punct de vedere, din contra cei din jur se adapteaza rapid (asta ar fi un intreg subiect separat, cum priveste societatea pe cei cu handicap de orice fel).

Cu toate astea recunosc ca fara aceasta problema as fi fost mai "sus" in ierarhia de aici, oricum stau f. bine si nu am acel "stress" ca trebuie sa strang, sa dreg, sa ajung repede. Dupa primii ani mai activi am "redus motoarele", am mai mult timp liber, am refuzat oferte mai banoase dar cu mai multa bataie de cap. E si varsta, desigur, nu e ca la 30 de ani. Privesc lucrurile din jur doar ca accesorii sau instrumente care contribuie la o viata decenta, nu ca pe un scop in sine. Nu le iau cu mine pe lumea cealalta, iar copilul e deja in stare sa se descurce singur: are toata lumea la dispozitie pentru asta.
Cu cat am dat pe excursii puteam cumpara usor o casa mare in Ro... Numai cat dau pentru copii in Africa e mai mult ca un salariu mare in Ro...
Cel mai mare castig este totusi, daca ar fi sa compar cu ce era inainte de plecare (si atunci aveam slujba buna, plus firma, casa, masina, etc.) lipsa presiunii zilnice din partea statului, lipsa grijii sau a frustrarii ca nu pot cumpara una sau alta (acum e din contra, pot f. mult  si cam sar calul... :D ), faptul ca stiu ca nu se uita nimeni in ciorba mea, la ce fac si cum fac (desi nu 100%, mai sunt romani nou veniti in jur si inca judeca romaneste). Stiu ca orice guvern vine, nu va schimba din temelii sau peste noapte randuiala care functioneaza de multa vreme. Stiu ca oriunde ma duc voi fi tratat politicos, curtenitor de-a dreptul (cel putin in aparenta), fara sa merit chiar; ca nu va trebui sa pierd timp si nervi cu nici un functionar, la nici un ghiseu, cu nici o taxa absurda de platit; ca nu sunt atacat de caini sau cersetori pe strada. Etc.
Doar ca uneori m-apuca dorul de Ro...

#357
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 09.11.2010
Nu, Rose. Chiar ii multumeam pe bune pt explicatia legata de emigrare vs a pleca la munca. E explicat foarte bine.

#358
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Uite aici, biciclete pay-and-go:
http://goo.gl/maps/FOp0W
De ce nu se poate si la noi? Eu zic ca se poate, dar nu se vrea! Daca le-ar iesi si lor de-un mertan, sa vezi ce repede or sa apara bicle in fiecare oras!
Da' nici noi n-avem spirit civic, sa iesim in strada sa punem presiune pe ei, asa, pe bune, nu cu petul in ciment!

#359
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,663
  • Înscris: 02.10.2009

View Posttoto_riina, on 09 septembrie 2014 - 17:52, said:

Uite aici, biciclete pay-and-go:
http://goo.gl/maps/FOp0W
De ce nu se poate si la noi? Eu zic ca se poate, dar nu se vrea! Daca le-ar iesi si lor de-un mertan, sa vezi ce repede or sa apara bicle in fiecare oras!
Da' nici noi n-avem spirit civic, sa iesim in strada sa punem presiune pe ei, asa, pe bune, nu cu petul in ciment!

Am vazut in multe locuri asa ceva, si pentru motociclete/scutere, si in America.
Am vazut cea mai mare companie dand faliment.
Facand extrapolarea in Ro, ma intreb in cate zile s-ar intampla acelasi lucru, nu pentru management deficitar, ci din lipsa de biciclete...

#360
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttoto_riina, on 09 septembrie 2014 - 17:52, said:

Uite aici, biciclete pay-and-go:
In Stockholm, deasemenea, sunt "doar" vreo 90 de locatii cu biciclete din alea. Un card de inchiriat costa mai nimic. Dar da, trebuie sa se vrea in primul rand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate