Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Pe afara umbla cainii cu covrigi in coada?

- - - - -
  • Please log in to reply
366 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Totu-i vis si armonie, v-a mers bine din prima, ati avut numai succese, sau ati intampinat si greutati? Daca da care ar fi ele, de acomodare, gasirea unui loc de munca, obisnuirea cu oamenii dimprejur etc.? Care ar fi principalele dezamagiri privind in urma?
Ca am observat pe diferite forumuri ca multi se tem sa recunoasca ca le merge prost, si incearca sa mascheze problemele, fie de rusine sau alte motive. Cate romance nu s-au casatorit cu straini pt. viza si odate ajunse acolo plangeau ca vor acasa, ca n-au ce face acolo, ca nu se descurca etc...

#2
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Eu când sunt trist de viaţa mea din străinătate îmi amintesc cum era în România şi îmi trece... :)

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru ca prostia e greu de recunoscut pentru unii.

#4
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Din toate cazurile concrete pe care le cunosc doar o singura data mi s-a spus ce e bun si ce e rau acolo unde traieste persoana respectiva (Canada - Quebec). In rest 99.99% numai lapte si miere.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Eu stiu cazuri de oameni care au fost ca turisti prin franta, jefuiti o data de bani, o data de aparatu foto si culminand cu furtu', in Marseille, a masinii inchiriate. Toate astea in decurs de 7 zile. Si tot nu recunosc ca franta a devenit o lume a 3-a. Ba chiar zic ca Bucurestiul e mult mai periculos ca Parisul etc :w00t:

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
E si bine, e si rau, depinde de ce iti poti permite sa te lipsesti...

#7
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Capitalele marile (Bruxelles si Paris in special) sunt extraordinar de infecte insa atunci cand ajungi intr-un orasel de 10.000 de locuitori vezi adevarata fata a tarii respective.

#8
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Posttoto_riina, on 27 august 2014 - 15:09, said:

Cate romance nu s-au casatorit cu straini pt. viza si odate ajunse acolo plangeau ca vor acasa, ca n-au ce face acolo, ca nu se descurca etc...
Ca in bancul ala cu "am fost cu sotul meu la film, la expozitie de arta, la opera, la... PS Mi-e dor de p. ca de mama".

PS si eu: Cine ti-a zis ca e numai lapte si miere nu traieste de fapt in tara respectiva. Mai bine zis. nu traieste in lumea reala.

#9
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Nu umbla.
Sau nu umbla in primii ani, pana reusesti sa te pui cat de cat pe picioare si sa te integrezi (evident daca asta vrei).
Pentru cei plecati din Ro doar ca sa stranga bani si sa se intoarca, nici nu conteaza covrigii din coada cainilor. Si daca ar avea salariu de 300 de euro si daca ar avea salariu de 10.000 de euro, tot si-ar rupe de sub fund ca sa stranga cat mai repede si mai mult (am vazut destui oameni cu salariu de peste 2500 in mana - nu numai romani - care mancau numai balarii ieftine si nu ieseau nicaieri in weekend ca sa nu cheltuie mult).
Pentru cei plecati ca sa ramana, se pune altfel problema. In general nu recunosc ca le e greu din 2 motive:
- unii pt ca merg pe principiul "sa moara dusmanii ca mie-mi merge bine"
- unii pt ca le e rusine sa recunoasca faptul ca au luat o decizie gresita si considera ca nu se pot intoarce acasa pt ca asta ar echivala cu o infrangere si i-ar privi lumea ca pe niste ratati.
Evident, exista si alte motive, dar asta tine pana la urma de fiecare.
Prietenilor le spun adevarul, adica si partile bune si mai ales partile rele. Celorlalti le spun simplu "e bine".
Cine se lauda ca a trebuit sa largeasca santul din fata casei pt ca nu facea fata la raurile de lapte si miere, abereaza cu gratie.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLowrider, on 28 august 2014 - 00:30, said:

Pentru cei plecati ca sa ramana, se pune altfel problema. In general nu recunosc ca le e greu din 2 motive:
Pai nu zice nimeni ca nu-i greu, insa in Romania e usor?

#11
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Gogu' e cam analfabet, nu prea stie sa traduca expresiile noastre, traduce pe engleza aiurea gen "dogs with pretzels in the queque" Posted Image Vedeti, asta face tara noastra unicat, poti sa inventezi tu orice motor de cautare ca tot nu va cunoaste toate expresiile caracteristice unui popor...Daca vine nea Larry Page la noi in tara, sa-l invitam la o palinca sa-i spunem toate expressile astea sa le modifice in marele lui motor de cautare...Dupa care cand va ramane impotmolit cu jeep-ul in padurile patriei, o rezolvam cu un ciorap in loc de curea de transmisie si cu o buturuga ii deblocam roata din namol...Posted Image
De aia iubesc Romania, micile bucurii ale vietii...

#12
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Hai sa va spun eu cum e, caci am fost de cateva ori la rude care lucreaza in Italia si in Franta. Am fost in vacante dar si ca sa pregatesc terenul pentru plecare peste 1 sau 2 ani. Primul lucru pe care l-am observat;romanii judeca cu masuri diferite,,daca stau in Romania la coada la ghiseu fac urat dar daca stau in Franta nu zic nimic, stau si tac. In tara ii deranjeaza cersetorii si vanzatorii ambulati, in Italia nu-i deranjeazxa negrii care vand orice cacatisuri pe strada. In tara li se pare ca e jeg peste tot, in Italia nu observa mizeria la colt de strada. In supermarkt romanesc toata marfa e ieftina si proasta, la hypermarche in Franta cumpara mancare la fel de proasta fara sa zica nimic. Duce masina in service romanesc si plange un an ca l-a jefuit mecanicul, in Franta plateste triplu pentru acelasi lucru, da acolo e multumit ca i-a facut masina.

Edited by Bibulus, 28 August 2014 - 08:56.


#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBibulus, on 28 august 2014 - 08:55, said:

1. daca stau in Romania la coada la ghiseu fac urat dar daca stau in Franta nu zic nimic, stau si tac. I
2. In tara ii deranjeaza cersetorii si vanzatorii ambulati, in Italia nu-i deranjeazxa negrii care vand orice cacatisuri pe strada. In tara li se pare ca e jeg peste tot, in Italia nu observa mizeria la colt de strada.
3. In supermarkt romanesc toata marfa e ieftina si proasta, la hypermarche in Franta cumpara mancare la fel de proasta fara sa zica nimic.
4. Duce masina in service romanesc si plange un an ca l-a jefuit mecanicul, in Franta plateste triplu pentru acelasi lucru, da acolo e multumit ca i-a facut masina.

1.In Vest nu prea ai treaba pe la ghisee, majoritatea actelor, platilor etc se face on line. Iar daca ai totusi treaba la ghiseu, se merge cu programare la o anumita ora, nu te suprapui cu altii.
2.Vanzatorii ambulanti si mizeria sunt agasante in orice tara.
3.Varietatea si calitatea produselor alimentare e mai mare in Vest, asta nu poate contesta nimeni. Iar produsele similare, raportat la puterea de cumparare, sunt mai accesibile.
4. Asta cam asa e, platesti triplu, insa salariul e de 4-5x mai mare, deci tot acolo iesi mai bine.

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKarhu, on 28 august 2014 - 09:56, said:

[...] insa salariul e de 4-5x mai mare [...]

Unde e asta? Vreau si eu.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postro_explorer, on 28 august 2014 - 10:51, said:

Unde e asta? Vreau si eu.
Intr-o gramada de domenii, de la femeie de serviciu sau vanzator pana la personal calificat din invatamant, medicina etc
Evident, sunt si domenii unde diferenta e mult mai mica...

#16
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Mai vreau sa spun ca in Franta si in Italia supermarketurile sint pline de emigrati care cauta mancare ieftina si multe produse ei le pun inapoi in raft, nu isi permit. Iar in tara ii auzi cat de bine e afara si ce mancare buna si ieftina se gaseste. Zau? dar ar trebui sa spuna si ca cele mai multe supermarketuri au toate mezelurile ambalate si scumpe nu poti sa iei ca la noi 2 carnati sau 3 felii de sunca, pe care sa ti le taie vanzatoarea pe loc..... la carefour franta 4 carnati pusi in folie costau 13.99 euros, am trecut mai departe.. scuza-ma dar nu este ieftin.

#17
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Eu nu-mi amintesc să fi stat la coadă la un ghișeu în 23 de ani. De așteptat am așteptat, dar mi-am luat număr, m-am așezat pe scaun și am citit ziarul până am fost chemat. Și atunci m-am așezat la birou față în față cu funcționarul respectiv. La început a fost o senzație ciudată după ce ani de zile am fost obișnuit să mă aplec în fața unui geam mic care mi se putea închide în nas.

Vânzătorii nu mă deranjează cât timp nu sunt insistenți, ca în țările orientale. Muzicanților de pe stradă le dau întotdeauna ceva. Cerșetori sunt oriunde. Dacă nu-i dai îți dorește o zi frumoasă. Din păcate mi se întâmplă tot mai des să îi ignor și să aud în spate o înjurătură de mamă în limba română. E și aici o diferență de stil. În Viena am văzut cerșetori cu fular alb și mănuși care se comportau ca lorzii. :)

Ce îți cumperi de mâncare de la magazin e alegerea ta. Dacă vrei neapărat Audi sau BMW ultimul tip, poate mănânci lucruri ieftine. Depinde de priorități. Eu am Ford Fiesta și mănânc ce vreau.

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ieftin clar ca nu e, dar, daca nu vii la plezneala, necalificat, se presupune ca ai un job OK cu un salariu OK. Si cand ai un salariu OK iti permiti sa mananci ce vrei tu, fara compromisuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate