Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Pe afara umbla cainii cu covrigi in coada?

- - - - -
  • Please log in to reply
366 replies to this topic

#361
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View Postro_explorer, on 09 septembrie 2014 - 19:08, said:

In Stockholm, deasemenea, sunt "doar" vreo 90 de locatii cu biciclete din alea. Un card de inchiriat costa mai nimic. Dar da, trebuie sa se vrea in primul rand.

La noi sunt împrăștiate prin tot orașul. Call a bike flex se numeste.  Nu am folosit niciodată dar știu că dacă ești înregistrat poți să localizezi cu telefonul unde se găsește una în apropiere. Tot prin telefon primești un cod ca să deblochezi lacătul. Pentru 48 euro pe an poți să o folosești gratis prima jumătate de oră, apoi costă 8 cenți minutul. Dar poți după o jumătate de oră să iei alta sau pur și simplu o încui, aștepți 5 minute și ceri un cod nou. Poți să o lași oriunde în zona centrală a orașului, să fie în apropierea unei intersecții.

Există și cu mașini, carsharing.

Attached Files



#362
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Yup .. avem si noi ...
https://www.sunfleet.com/sok-bil/

#363
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Posttoto_riina, on 09 septembrie 2014 - 11:52, said:

Ma, eu am fost si pe la bulgari si-am vazut ce e acolo: niste darapanaturi, sunt la ani lumina in urma noastra, pe unde mergi tre' sa te feresti sa nu-ti cada zidul sau tigla in cap -culmea, chiar si in statiunile lor "renumite" unde se duc ai nostri sa le fure bemveurile! Caini aveau mai multi ca noi, iar covrigi mai putini. Posted Image Tigani, si mai multi, de fapt daca te uti atent la ei majoritatea sunt cam bronzati. De turcalai nu mai zic...
Totusi,bulgarii exporta mult mai mult decit romania,cel putin aici gasesti multe mai produse bulgaresti decit romanesti.Din asta deduc ca din punct de vedere calitativ stau mai bine decit noi.

#364
-bogdan-

-bogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.03.2010

View PostCatean, on 29 august 2014 - 10:58, said:

Taie Germania de pe lista, sunt multe situatii unde nici la benzinarie nu poti platii cu alt card decat german. Sunt cu 20 de ani in urma UK-ului (cu UK pot compara) relativ la plati electronice si automatizarea sistemelor publice.

Desi am citit momentan doar pana la postarea #108, ma simt nevoit sa infirm afirmatia de mai sus limitandu-ma, evident, doar la zona Germaniei in care locuiesc eu (NRW).

Sunt aici de 7 luni si nu m-am deplasat aproape deloc la vreun ghiseu pentru plata taxelor. Am fost, ce-i drept, la banca de cateva ori pentru a pune la punct contul curent. Contractele la energie electrica, telefon, internet + alte dari le-am ales si completat online. De obicei mi s-au cerut datele bancare, iar apoi am primit o scrisoare pe care trebuia sa o semnez si sa o trimit inapoi prin posta fara sa atasez timbre, totul fiind deja platit de compania care trimitea scrisoarea. Acum tot ce am de platit mi se extrage lunar, automat, (sau la intervalul de timp decis contractual) din contul curent.

Am fost chiar placut surprins de rapiditatea cu care am obtinut placutele cu numerele pentru masina. Dupa ce am cumparat o masina second hand, am mers cu actele la biroul care se ocupa cu schimbarea titularului masinii si eliberarea placutelor. Programul incepea de la 8, asa ca am fost acolo la 7:30, obisnuit fiind cu cozile din Romania. Am intrap primul la 8:00 si la 8:05 aveam placutele, "printate" pe loc.

Concluzionez ca, chiar si di experienta-mi scurta, lucrurile nu par asa rele cand vine vorba de la plati electronice si automatizarea sistemelor publice in Germania.

#365
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Ce zici tu, ca ti se trage din contul curent lunar, aia e altceva, se cheama direct debit, el vorbea despre plata cu cardul efectiva adica pe loc, cand te duci sa cumperi ceva, sesizezi diferenta?

#366
-bogdan-

-bogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.03.2010
Acest direct debit este tot parte a automatizarii sistemelor publice, pe care Catean a mentionat-o. Daca tii neaparat sa vorbim de plata cu cardul, ei bine nu am avut probleme nici cu plata cu cardul romanesc ING sau CEB in prima saptamana aici. Le-am folosit la benzinarii si magazine de tot felul.

Ca sa-mi nu-mi sara lumea in cap, am bagat si disclaimer mentionand "limitandu-ma, evident, doar la zona Germaniei in care locuiesc eu (NRW)". Se pare ca nu-i de ajuns.

Trying to school me doesn't make you right. Poti avea o opinie diferita mai civilizat. O pot accepta.

Edited by -bogdan-, 06 December 2014 - 12:36.


#367
GrigoreDupaUreche

GrigoreDupaUreche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.12.2014
Nu se poate generaliza

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate