Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

BSOD la instalare: Stop 0x000000A5 the ACPI BIOS in the system is not fully compliant with the ACPI specification Asus EB1037

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu ai nevoie de drivere pentru USB. Iti dai seama ca daca ai putut boota de pe stick inseamna ca ti-l vede, nu?

#20
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
In bios. imi vede si tastaura, insa sunt alte "drivere". Ma rog ,in bios, nu sunt inca drivere.

Problema este ca in timp ce incarca windowsul, trece pe driverele windowsului. O sa incerc sa vad cu un kit enteprise de la job. Dar o sa trebuiasca sa opresc autentificarea.Not ok.

http://www.tomshardw...talling-windows

#21
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Aceiasi problema si cu win7 enteprise.

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De ce nu treci pur si simplu la Windows 8.1? Ai scapa de astfel de probleme.

#23
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Licenta. Plus ca urasc strut-o camila asta.
L-am avut pe laptopul de la job (4700Mq) si in intr-o luna mi-a scos peri albi!

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 vladdy99, on 23 august 2014 - 11:03, said:

Licenta. Plus ca urasc strut-o camila asta.
L-am avut pe laptopul de la job (4700Mq) si in intr-o luna mi-a scos peri albi!

Sunt sigur ca exagerezi. Afirmatii de genul acesta fac cei care nu au inteles cum sa utilizeze interfata. Ti-ar fi folosit sa citesti un manual sau sa urmaresti tutoriale.
Licenta se poate upgrada, iar diferenta de pret merita, deoarece are multe plusuri fata de Windows 7. Daca nu doresti sa il cumperi, atunci il poti instala ca trial pana cand expira, dupa care o iei de la capat...
Oricum, tot la Windows 8.1 s-ar putea sa ajungi, deoarece nu pare sa fi reusit nimeni sa instaleze Windows 7 pe acest sistem (cu exceptia celor care l-au achizitionat impreuna cu Windows 7 - OEM).

Ai putea incerca sa gasesti driverele acelea care lipsesc, apoi sa le integrezi manual in imaginea lui Windows 7.
Poate reusesti chiar sa obtii o imagine a partitiei Recovery de la altcineva care l-a cumparat cu Windows 7 preinstalat.

#25
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 _-_, on 23 august 2014 - 11:38, said:

Sunt sigur ca exagerezi. Afirmatii de genul acesta fac cei care nu au inteles cum sa utilizeze interfata. Ti-ar fi folosit sa citesti un manual sau sa urmaresti tutoriale.

Sigur, foarte probabil sa nu fi inteles eu cum sa folosesc win 8. Insa intr-o luna de zile mi-a dat mai multe ecrane albastre decat win7 in ani de zile. Si cum era laptopul de la job, eram tot numai un "zambet".
Si da, jobul meu presupune ceva joaca prin  registri, serviciile de win.

Quote

Ai putea incerca sa gasesti driverele acelea care lipsesc, apoi sa le integrezi manual in imaginea lui Windows 7.
O idee foarte buna! Iti multumesc pt ea.
M-am dat cu rt7 si am instalat direverele de usb3. Singurele gasite.
Partea funny e ca in rt7 ai doua optiuni de instalare a driverelor. In boot sau in intaller. Am incercat si/si.


In timpul primei faze de instalare, merge usb3. Insa dupa reset, cand ajunge la finalizare, Nu mai merge.
De asemenea nu merge nici in windowsul proaspat instalat.

Ce pierd din vedere ?

Edited by vladdy99, 23 August 2014 - 21:49.


#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Presupun ca nu sunt compatibile driverele sau mai sunt necesare alte drivere sau poate niste patch-uri avand in vedere ca este vorba de o placa de baza mai putin standard.

Legat de Win 8: spui ca ai avut BSOD-uri pe un anumit laptop. Cred ca iti dai seama ca pentru aceasta nu sistemul de operare este de vina. Ai putea sa il instalezi ca trial pe acest sistem si este foarte probabil ca nu vor exista probleme din moment ce este designed for Windows 8.

Revenind la modelul actual: am facut si eu niste cautari, dar nu am intalnit nici macar un singur caz de reusita privind instalarea lui Windows 7 pe acest computer. Cred ca cel mai bine ar fi sa ceri suport chiar la Asus. Daca le dovedesti ca ai o licenta pentru Windows 7 poate ca se indura sa te ajute, oferindu-ti ceea ce ai nevoie.

#27
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Incearca sa alegi alta versiune de ACPI din Bios, era un topic... si asa a rezolvat.

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 xxvirusxx, on 24 august 2014 - 02:34, said:

Incearca sa alegi alta versiune de ACPI din Bios, era un topic... si asa a rezolvat.

Spune ca nu are optiune legata de ACPI in BIOS. Vezi postul #3.

#29
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 _-_, on 23 august 2014 - 23:44, said:

...
Nu vreau sa re-instalez win8 la fiecare 3 luni. Presupun ca vb de rearm cand vb de resetarea trial ?
O alta intrebare gri, la win 8 se poate opri serviciul de autentificare ? precum la win 7.

Maine le mai scriu la cei de la suportul asus sa ii intreb de un kit win7 pro generic pt pc asta anume.

De asemena intre timp am gassit o optiune de a alege intre ahci si pci. Nu ma ajuta insa.

Edited by vladdy99, 24 August 2014 - 11:24.


#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 vladdy99, on 24 august 2014 - 11:23, said:

Nu vreau sa re-instalez win8 la fiecare 3 luni. Presupun ca vb de rearm cand vb de resetarea trial ?
O alta intrebare gri, la win 8 se poate opri serviciul de autentificare ? precum la win 7.

Deci ai dreptul sa-l evaluezi timp de 3 luni dupa care sa extinzi perioada de evaluare prin rearm pana la 90 de zile parca.
Ideea era ca poti sa il utilizezi deocamdata cu Windows 8 si in 3 luni este imposibil sa nu primesti un raspuns / o solutie de la Asus privind instalarea lui Windows 7 pe acest sistem.
Iar daca te vei impaca bine cu Windows 8, atunci poate chiar nu vei mai avea nevoie de Windows 7 si vei cumpara o licenta pentru 8.

#31
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 vladdy99, on 23 august 2014 - 21:48, said:

O idee foarte buna! Iti multumesc pt ea.
M-am dat cu rt7 si am instalat direverele de usb3. Singurele gasite.
Partea funny e ca in rt7 ai doua optiuni de instalare a driverelor. In boot sau in intaller. Am incercat si/si.

In timpul primei faze de instalare, merge usb3. Insa dupa reset, cand ajunge la finalizare, Nu mai merge.
De asemenea nu merge nici in windowsul proaspat instalat.
Ce pierd din vedere ?
Un kkt de bios si un suport technic foarte LENT.

Dupa un schimb de mailuri mi s-a spus:
"the BIOS, go to Southbridge settings, and here you disable XHCI-mode. The reason for this is because; XHCI-mode enables USB3.0 usage in DOS, however this function can create issues USB2.0 keyboard mouse devices, such as the keyboard and mouse that you receive with the EB1037 model.
Disabling this will make any USB2.0 devices work again in the operating system. Short version; go to BIOS, Southbridge settings, disable XHCI-mode.

This kind problems appars only when you are using "clear installation" and no, we dont give out any installation help usually, if it is not our OEM build windows."

Am rezolvat problema. Win 7 este instalat. Acum urmeaza periatul.

#32
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca ai fi postat optiunile pe care le aveai in BIOS Setup, atunci ai fi rezolvat mai rapid.

#33
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Sunt foarte multe si cu o structura foarte complexa.
Insa un video cu biosul, ar fi fost o idee buna la vremea respectiva. Mintea de pe urma.

Spre exemplu exista in cadrul southbridge optinea de a dezactiva XHCI,
insa mai exista o alta sectiune distincta numita USB Settings, de unde poti activa/dezactiva XHCI. Ceea ce am si facut, dar fara succes.

Edited by vladdy99, 27 August 2014 - 10:59.


#34
enesorin

enesorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.11.2008
Bios update FTW.
Select windows type in bios: windows 7.xx sau windows 8.xx
Spor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate