Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Ce s-a intamplat cu numele de botez romanesti ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
448 replies to this topic

#37
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
Este nevoie de un limbaj comun universal, cat mai putin manierist.
Pe de alta parte, in timp apar mereu manierisme, si apare dorinta de nou, care in final duce iar la acumulari manieriste, si se repeta istoria intr-un cerc vicios.

#38
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

View Postthe1godfather, on 29 iulie 2014 - 01:35, said:

O sa fie romania plina de "Bred Pit",dar tot mai frumos suna David spre deosebire de Elvis....Si care-i faza cu obiceiurile si traditiile romanesti???Ce-i asa de vaza la "obiceiurile si traditiile romanesti"?Sau ti se pare ca involuam daca nu pastram "obiceiurile si traditiile romanesti"(putem doar sa evoluam,ca mai rau nu se poate)?Problema este ca nu se mai poarta gramatica,ca e plina Romania de prosti,de hoti,de oameni fara valori,fara integritate,nu faptul ca romanii aleg sa isi puna fel si fel de nume pompoase odraslelor lor.Stii...Cauza->Efect....Asta e efectul(unul din ele,dar cel mai mic si nedaunator)!

View PostBob493, on 29 iulie 2014 - 01:41, said:

Prenume, roman neaos ce esti.
Ei...si ce spuneam eu mai sus?Posted Image

Edited by the1godfather, 29 July 2014 - 01:51.


#39
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Eu am fost purtatoarea unui nume de familie mai ciudat (nu zic care) si m-am saturat sa tot explic si sa silabisesc colegilor, profesorilor si noilor cunostinte cum se scrie corect, cum se pronunta, de la ce stramos provine etc etc. Abia asteptam sa ma marit cu un Ionescu sau cu un Popescu.

O sa dau copiilor mei prenume banale ca sa nu treaca prin experienta mea. N-o sa le dau prenume din-alea taranesti ca sa-i ia peste picior nu's ce fandositi, dar nici exotisme pentru care sa dea explicatii. Intre extremele Gherghina/Vasile/Eufrosina respectiv Alessia/Ianis/Salomeea se gasesc numele normale: Dan, Gabriel, Elena, Diana, Mihai, Alexandru....astea-s cele mai bune.

#40
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,914
  • Înscris: 14.11.2004
Robert e un nume comun care e universal si nici nu zgarie timpanul la auzirea sa.

E rau cand ai nume de familie sau prenume greu de pronuntat, mai ales daca fonetic suna intr-un fel si se scrie in alt fel. De exemplu Szilárd ce se pronunta Silard Posted Image
Pune tu un militian sa-ti scrie ceva fara actul de identitate in fata :D

Edited by connectorxp, 29 July 2014 - 01:54.


#41
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 12.07.2010

View Postcasablanca1000, on 29 iulie 2014 - 01:51, said:

Eu am fost purtatoarea unui nume de familie mai ciudat (nu zic care) si m-am saturat sa tot explic si sa silabisesc colegilor, profesorilor si noilor cunostinte cum se scrie corect, cum se pronunta, de la ce stramos provine etc etc. Abia asteptam sa ma marit cu un Ionescu sau cu un Popescu.

O sa dau copiilor mei prenume banale ca sa nu treaca prin experienta mea. N-o sa le dau prenume din-alea taranesti ca sa-i ia peste picior nu's ce fandositi, dar nici exotisme pentru care sa dea explicatii. Intre extremele Gherghina/Vasile/Eufrosina respectiv Alessia/Ianis/Salomeea se gasesc numele normale: Dan, Gabriel, Elena, Diana, Mihai, Alexandru....astea-s cele mai bune.

Si o sa fie frectie la picior de lemn, pentru ca copiii tai vor creste intr-o generatie, daca nu mai culta, macar mai deschisa la minte. What's in a name? that which we call a rose
By any other name would smell as sweet...Nu vor avea habar cine a spus-o, dar vor fi de acord.

#42
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostBob493, on 29 iulie 2014 - 01:56, said:


copiii tai vor creste intr-o generatie, daca nu mai culta, macar mai deschisa la minte.

da, tot ce e posibil sa fie mai deschisi la minte si n-o sa mai rada ca idiotii cand aud un nume mai ciudat
insa de stalcit tot o sa-l stalceasca (involuntar), o sa-l intrebe pe bietul copil de cate 2-3 ori "dar cum se scrie?" "asa e corect?" "hai, mah, zi, e corect asa?" "dar de ce te-a botezat mama ta asa?"

#43
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 12.07.2010

View Postcasablanca1000, on 29 iulie 2014 - 02:04, said:


da, tot ce e posibil sa fie mai deschisi la minte si n-o sa mai rada ca idiotii cand aud un nume mai ciudat
insa de stalcit tot o sa-l stalceasca (involuntar), o sa-l intrebe pe bietul copil de cate 2-3 ori "dar cum se scrie?" "asa e corect?" "hai, mah, zi, e corect asa?" "dar de ce te-a botezat mama ta asa?"

E bine; face conversatie, invata sa socializeze.

#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
N-am avut ghinioane de genul asta cu numele meu, dar raspunsul pt. intrebari stupide de genul "dar de ce..." este unul standard: ca sa se mire prostii !
Iar daca are careva tupeu sa protesteze, la fel de standard isi ia un upercut in fata si 3 picioare in coor, sau un pumu' diesel cand are capul langa un perete, daca este inconstient si risposteaza se apuca de picior si se da cu el o data de doua ori de asfalt, dupa care daca indrazneste sa se ridice, se ia si se baga cu capul in closet, sa bea tot ce gaseste acolo daca vrea sa mai respire.

In principiu nu se intampla asa, si nu trebuie sa se intample asa, si cu putin noroc si straduinta, nici nu se intampla niciodata.
Pe dobitoci nu prea poti sa-i educi la nivel de individ, ci doar sa-i elimini efectiv dintr-o masa.
Pretentia de a putea educa niste dobitoci, denota un dobitoc si mai mare - si asta este motivul pt. care nu trebuie sa ajungi la ce am zis mai sus, pt. ca este inutil si ineficient.

Edited by loock, 29 July 2014 - 02:38.


#45
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Izabela/Isabela imi place si mie chiar daca nu e tipic romanesc. Vorbeam odata cu o prietena gravida despre numele viitorului copilas si imi spusese ca il va boteza cu un nume care sa fie usor de pronuntat si pentru straini (de ex Adrian, Paul, Sebastian). Asta e o idee buna, in cazul in care copilul va dori la maturitate sa se stabileasca in strainatate. Posted Image

View Postloock, on 29 iulie 2014 - 02:30, said:

raspunsul pt. intrebari stupide de genul "dar de ce..." este unul standard: ca sa se mire prostii !

da, asa imi venea si mie sa le raspund, inclusiv profesorilor Posted Image

prin scoala generala cativa derbedei din clasa imi poceau numele astfel incat sa sune a nume de animal. Ii alergam si le dadeam palme peste ceafa dar cu prima ocazie repetau faza, ce draq amuzament o fi fost asta.
Am avut colegi cu numele de familie Fripturica respectiv Cotolaba. Da, erau amuzante, am ras la inceput, cand am auzit prima data apoi gata. Nu o tin gaia-matzu 8 ani de scoala.

Edited by casablanca1000, 29 July 2014 - 02:44.


#46
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
Isabela, Isabella, Isobel, Elisabeth, au la origine versiunea greceasca pt evreiescul Elisheba, care are ca inteles Juramantul lui Dumnezeu.

Una dintre Elishebe a fost sotia preotului Zacharias, si mama lui Ioan Botezatorul, si de asemenea a fost verisoara Mariei - mama lui Isus.

Dar inaintea ei, mentionata in Vechiul Testament, a fost Elisheba sora lui Amminadab din tribul Judah.
Ea s-a casatorit cu Aaron, fratele mai mare al lui Moses (Moise), care Aaron a ajuns primul mare preot al israelitilor, si a avut 4 copii, Nadab, Abihu, Eleazar and Ithamar.

Ca o paranteza, Juramantul lui Dumnezeu a fost facut lui Abraham si omenirii in general.

Si ajungem la o alta Elisheba biblica, sotia regelui Ahab.
Dupa moartea lui, s-a urcat pe tron fiul ei Ioram. Impotriva lui s-a razvratit Iehu, una din capeteniile lui din armata, si l-a asasinat.
Apoi Iehu a mers pe cal pana in Israel, unde traia batrana regina mama, Elisheba. Ea, auzind ca Iehu se apropie, si-a dat seama ca vroia sa o omoare si pe ea. In mandria si curajul ei, si-a vopsit fata si si-a pus pe ea cele mai frumoase vesminte, ca sa-l intampine cu atitudinea orgolioasa si sfidatoare a unei regine. Iehu a pus sa fie aruncata de la fereastra palatului. Expresia o Izabela vopsita poate fi uneori utilizata eronat.
Dar se consemneaza ca Elisheba a fost un personaj negativ, si i-a omorat pe toti profetii domnului care i-au cazut in mana...
Pe de alta parte, ca sa fac legatura in sfarsit cu subiectul thredului, ea respecta religia strabunilor ei, care se aflasera in acel tinut cu mult inainte de sosirea evreilor, deci era pastratoarea traditiilor ! Evreii aveau Dumnezeul lor, si mai mult, doar unul singur...dar nu se multumeau doar sa i se inchine numai ei, ci vroiau ca toti ceilalti sa i se inchine Lui. Izabela era conservatoare, fidela vechilor credinte si se ridica impotriva celor noi. Chiar daca noile credinte aveau un continut moral superior, cele vechi o satisfaceau mai mult afectiv. Faptul ca ii omora pe preoti, arata ca era copilul timpului sau, si asta era metoda prozelitismului acelor vremuri.
Elijah (Ilie) s-a luat la intrecere cu 850 de profeti ai lui Baal, ca sa vada cine putea sa aduca focul din ceruri. Ilie a castigat si a ordonat promt multimii sa-i omoare pe cei 850 de discipoli ai lui Baal, lucru care s-a facut...
Iar Elijah a fost dusmanul Elishebei...
Elisheba a facut si alte lucruri rele, un exemplu fiind legat de Nabot, care isi ducea traiul linistit, dar refuza sa-i vanda via regelui. Elisheba a pus oamenii a jure stramb, ca Nabot s-a facut vinovat de blasfemie, asa ca i-au confiscat propietatea, dupa ce l-au executat...Solutia Elishebei a fost gresita, cu singura scuza ca Ahab era bolnav si nefericit din cauza viei, si ca a pus dragostea ei fata de sot mai presus de bunastarea lui Nabot...

Edited by loock, 29 July 2014 - 03:43.


#47
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Cind eram soarec mic aveam in cartier un baiat Pompilica. Majoritatea rideau de el si-l intrebau daca mama lui i-a dat numele cind s-a trezit dupa un bairam. Pompiliu nu suna rau din punctul meu de vedere. De asemenea daca mai punem si ce nume dau tiganii la puradei eu zic ca numele pomenite mai sus sunt chiar ok.
Exemple de nume de puradei din cartierul in care am crescut: Aspirina, Piki, Jupiter, Biter, Dolar, Budes, Continent ... ce-mi mai amintesc.

Edited by misu183, 29 July 2014 - 06:08.


#48
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Prostii le dau nume straine copiilor lor avand impresia ca asa e mai interesant fata de cunoscuti si copilul iese mai destept, doar are nume de cimpanzeu!
Vai de capul parintilor de gioni, sirtachi si belinde   (si apoi al copiilor, care nu-si vor gasi o identitate)!

Edited by Quantum, 29 July 2014 - 06:43.


#49
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008
Prostia nu are nume.....Indiferent ce nume va avea daca e prost numele doar o sa scoata si mai mult asta in evidenta!

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,946
  • Înscris: 16.03.2004

View Postthepunishmentofgod, on 28 iulie 2014 - 23:35, said:

Majoritatea botezurilor la care am fost in ultima vreme au avut in prim plan copii cu diverse nume precum : Eric, Nicolas, Ianis, David, Lucas etc. Ce s-a intamplat oare ? De ce parintii isi boteaza copiii cu asemenea nume ? De ce nu le mai surad numele romanesti ? Se cred mai interesanti ? In curand se vor duce pe apa sambetei toate obiceiurile si traditiile romanesti.

De snobi ce sunt.

#51
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Nici eu nu mi-aş numi copilul Vasile, Gheorghe, Mitică, Gherghina, Tanţa dar nu îmi plac nici struţo-cămilele occidentale.

#52
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
Mie imi plac pt plozii mei alana, eliza, raluca, serban, mircea. Cunosc persoane de 20 si putin cu numele de aurel si i se zice utzu.

Amorezu ar vrea ovidiu pt baiat. Da per total ne intelegem la nume. :lol:

Eu m-am saturat de luca, lucas. Si de maia. Si izabele si anabele si tania si enia si alte nume dupa parerea mea cam tampitele.

Edited by lorelei20, 29 July 2014 - 10:23.


#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,946
  • Înscris: 16.03.2004
Si mie imi place numele fiului meu, Mugurel.

#54
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdark, on 29 iulie 2014 - 10:44, said:

Si mie imi place numele fiului meu, Mugurel.

Era culmea, sa nu-ti placa numele propriului fiu... Posted Image

Pe de alta parte, persoanele cu care o sa ia contact ca adult, vor percepe un diminutiv, si vor avea tendinta sa-l numeasca Mugur.

Apropo, cum suna Mugur Mugurescu ?
Exista acest nume, si exista si Mugurel Mugurescu...

Cunosc pe cineva cu prenumele Vasilica, si oamenii straini il numesc Vasile cand vorbesc despre el sau cu el, si trebuie sa pierd si eu vremea cu explicatii, pt. o chestie redundanta, care nici macar nu ma priveste personal, dar care interfereaza in unele relatii de business...

Edited by loock, 29 July 2014 - 11:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate