Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Ce s-a intamplat cu numele de botez romanesti ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
448 replies to this topic

#1
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013
Majoritatea botezurilor la care am fost in ultima vreme au avut in prim plan copii cu diverse nume precum : Eric, Nicolas, Ianis, David, Lucas etc. Ce s-a intamplat oare ? De ce parintii isi boteaza copiii cu asemenea nume ? De ce nu le mai surad numele romanesti ? Se cred mai interesanti ? In curand se vor duce pe apa sambetei toate obiceiurile si traditiile romanesti.

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Suna mai pompos.

#3
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postthepunishmentofgod, on 28 iulie 2014 - 23:35, said:

De ce parintii isi boteaza copiii cu asemenea nume ?
Multi dintre cei care-si boteaza astfel copiii sunt capsunari... vin de afara cu "idei noi", se pun si ei in rand cu lumea buna.  Posted Image
Am si eu un puradel d'asta "modernizat" in bloc, i-au pus parintii numele de... Giovanni (daca nu cumva in certificatul de nastere o fi trecut ca Giovani).

Edited by Mocebon, 28 July 2014 - 23:42.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,024
  • Înscris: 03.12.2005
Mie mi se pare ca s-a umplut pamantul de Rares, Maya, Alesia si mai sunt, dar imi scapa. Mi-aduce aminte de prin generala de aia batuti de soarta, botezati dupa Dallas. Bine ca le da legea voie sa-si schimbe numele pe cale administrativa in ceva romanesc.

#5
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Si ce-i ciudat la numele David?

#6
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,330
  • Înscris: 12.07.2010
Se numeste 'globalizare'. Bine ati venit in 2014!

#7
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Hahaa, ia uite, au mai observat si altii! Chiar de curand am fost la mare si vecinii nostri aveau un baiat de vreo 6 ani pe care il chema Nicolas. Ma gandeam "ce de kkt sa ii spui asa. "Nicolae" ce are?! Aduce a Ceausescu probabil dar nici Sarkozy nu e mai breaz". E prima data cand aud acest nume la noi si nu ma gandeam ca e o "epidemie". Intr-adevar au aparut multi Davizi (bleah),  Anaisuri si alte dubiosenii de parvenit.

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posthupogramos, on 28 iulie 2014 - 23:54, said:

Hahaa, ia uite, au mai observat si altii! Chiar de curand am fost la mare si vecinii nostri aveau un baiat de vreo 6 ani pe care il chema Nicolas. Ma gandeam "ce de kkt sa ii spui asa. "Nicolae" ce are?! Aduce a Ceausescu probabil dar nici Sarkozy nu e mai breaz". E prima data cand aud acest nume la noi si nu ma gandeam ca e o "epidemie". Intr-adevar au aparut multi Davizi (bleah),  Anaisuri si alte dubiosenii de parvenit.
Sau Mario..cand poti sa-i spui simplu Marin (Marinica de la gara mica).

Edited by I2O, 28 July 2014 - 23:56.


#9
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Si ce e rau in a pune copiilor astfel de nume? Eu clar nu mi-as boteza copilul cu nume precum Maria, Gheorghe, Vasile, Costel, Florica...

#10
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,330
  • Înscris: 12.07.2010

View Postoauzor, on 29 iulie 2014 - 00:06, said:

Si ce e rau in a pune copiilor astfel de nume? Eu clar nu mi-as boteza copilul cu nume precum Maria, Gheorghe, Vasile, Costel, Florica...

E rau, ca vor face ceilalti sateni misto de tine la stransul fanului si nu va juca nimeni cu tine la hora, duminica.

#11
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013

View Postedy12345, on 28 iulie 2014 - 23:46, said:

Si ce-i ciudat la numele David?

Nu e un nume ciudat. E chiar placut, dupa parerea mea. Dar nu e unul romanesc. Eu, cel putin, ma simt ciudat sa strig pe cineva astfel. Parca nu as vorbi cu un roman.

View Postoauzor, on 29 iulie 2014 - 00:06, said:

Si ce e rau in a pune copiilor astfel de nume? Eu clar nu mi-as boteza copilul cu nume precum Maria, Gheorghe, Vasile, Costel, Florica...

Maria e un nume foarte frumos. Il iubesc. Gheorghe se poate converti in George, care suna foarte bine. Costel vine de la Constantin. Daca nu iti place, il poti alinta Costi sau Relu. Florica vine de la Florentina si se poate prescurta in Flori. Vasile vine de la Ion si ii poti spune Ionut sau Nelu. Chiar si versiunile insirate de tine mi se par ok in comparatie cu cele pe care le-am enumerat in primul post.

Edited by thepunishmentofgod, 29 July 2014 - 00:19.


#12
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014
Asta e tendinta si trebuie sa traim cu ea, ce-ar fi daca pe tinerel l-ar chema Gavris? Posted Image

[ http://media-cache-ec0.pinimg.com/236x/4e/8d/35/4e8d35be93174fea49685a4f5bf7c8cd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,330
  • Înscris: 12.07.2010
Ce-ar fi? S-ar prabusi economia? Avioanele? Cerul?

#14
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View Postoauzor, on 29 iulie 2014 - 00:06, said:

Si ce e rau in a pune copiilor astfel de nume? Eu clar nu mi-as boteza copilul cu nume precum Maria, Gheorghe, Vasile, Costel, Florica...

Radu, Alin, Paul, Marius, Maria, Marian, Laurentiu, Laura, Andrei, Andreea, Mihai, Silviu, Alexandru, Alexandra...? Astea sunt bune?

#15
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

View PostBob493, on 29 iulie 2014 - 00:21, said:

Ce-ar fi? S-ar prabusi economia? Avioanele? Cerul?

Nu, da nu da bine pe facebook.. Posted Image

#16
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View PostBob493, on 28 iulie 2014 - 23:52, said:

Se numeste 'globalizare'. Bine ati venit in 2014!
Sunt curios cine are oare de castigat de pe "globalizarea" asta. Adica cine are de pierdut? Aia care ling orice scuipat de domn sau aia care scuipa?

Edited by andrei_210, 29 July 2014 - 00:25.


#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
Ma gandesc ca e cam naspa pentru copil daca are un nume mai ciudat. Dar, pe de alta parte, daca aceste nume se generalizeaza, nu vor mai parea ciudate si problema va disparea de la soione :P

Am avut si eu de-a face de nume mai ciudate: Fernando, Alberto, Luigi, Enzzo (da, cu 2 de Z :P ), Luisa, Dalian etc. Pana la urma in meseria mea (de profesor) e mai bine sa ai si nume mai deosebite decat sa se cheme toti Ion si Gheorghe :P

#18
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,330
  • Înscris: 12.07.2010

View Postandrei_210, on 29 iulie 2014 - 00:24, said:

Sunt curios cine are oare de castigat de pe "globalizarea" asta. Adica cine are de pierdut? Aia care ling orice scuipat de domn sau aia care scuipa?

Aia care nu pot dormi de grija asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate