Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Ce s-a intamplat cu numele de botez romanesti ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
448 replies to this topic

#433
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007

 scrisit, on 27 decembrie 2023 - 14:54, said:

Mai bine ii zice HEMI, Supra, Charger, Etrier etc
Uite idee, in loc de Etrier poate sa ii zica Etiene. E apropiat. Hemi - Emi etc

#434
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.07.2023
Sau Ethier.

#435
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 04.09.2013
Nume de flori. Unele sunt prea mult.

Anemona
Brânduşa
Camelia
Codrin
Codrina
Codruţ
Codruţa
Crăiţa
Crenguţa
Crina
Crinu
Crinuţa
Crizantema
Dalia
Delia
Floarea
Flora
Florenţa
Florentin
Florentina
Florica
Florin
Florina
Garofiţa
Gentiana
Gherghina
Iasmin
Iasmina
Iris
Lăcrimioara
Laur
Laura
Laurenţiu
Laurian
Lauriana
Malina
Margareta
Micsunica
Mugurel
Narcis
Narcisa
Panseluţa
Romaniţa
Roza
Rozalia
Trandafira
Violeta
Viorel
Viorela
Viorica
Zambila
Zambilica

#436
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006

 sebulbus, on 28 decembrie 2023 - 00:50, said:


Aici nu cred ca m-ai nimerit. Numele Albert e la fel de putin romanesc cum sunt Ludovic sau Ferdinand. Chiar am o cunostinta care se numeste Alberto, si are vreo 20 de ani. Nume romanesc, ce sa mai :P

#437
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Am vazut astazi un reportaj pe Kanal D despre numele romanesti. Erau persoane din acea etnie care nu isi mai doreau Dominic si Raisa. S-au dus vremurile cu Bancomata si Mercedesa. Deci ce e la moda acum?

Edited by Puferiu_, 28 December 2023 - 22:43.


#438
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
@wld-ro: numele de flori sunt destul de comune sui au si ziua de nume, chiar daca se schimba in fiecare an, in functie de data Pastelui (duminica Floriilor, care e cu o saptamana inainte de Paste). Nu e nimic neobisnuit sa pui nume de floare unui copil. Am un prieten numit Bradut. Na, ca asta nu e pe lista ta :D

#439
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007

 pufonel, on 28 decembrie 2023 - 22:38, said:



Aici nu cred ca m-ai nimerit. Numele Albert e la fel de putin romanesc cum sunt Ludovic sau Ferdinand. Chiar am o cunostinta care se numeste Alberto, si are vreo 20 de ani. Nume romanesc, ce sa mai :P
Stii multe nume romanesti? As zice ca unele din cele mai uzuale nu sunt deloc romanesti. De ex, numele Daniel e la fel de putin romanesc cum sunt Alexandru sau Ana.
Btw...Albert e raspandit in tari ca Franta, Italia. Cu toate acestea, dpv etimologic, e un nume germanic.


#440
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Nene, nu vorbim de originea lor. Ca majoritatea-s slave sau grecesti, cel mai probabil. Vorbim despre uzanta lor in romana curenta.

#441
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,025
  • Înscris: 03.12.2005

 pufonel, on 28 decembrie 2023 - 22:38, said:



Aici nu cred ca m-ai nimerit. Numele Albert e la fel de putin romanesc cum sunt Ludovic sau Ferdinand. Chiar am o cunostinta care se numeste Alberto, si are vreo 20 de ani. Nume romanesc, ce sa mai :P

Exemplele erau de prenume de persoane in viata din case regale europene, indiferent care. Nu ca ar trebui sa le adoptam noi. Doar sa vedem ca nici macar alora nu le-au fost necesare prenume de caini.

Daca te intrebai care Albert, ala de Monaco. Care e un pic mai important decat Alisia mostenitoarea Ela's nails din Militari residence.



#442
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007

 a010, on 29 decembrie 2023 - 06:48, said:

Nene, nu vorbim de originea lor. Ca majoritatea-s slave sau grecesti, cel mai probabil. Vorbim despre uzanta lor in romana curenta.
Pai nici alea uzuale nu erau folosite la un moment dat. Apoi au aparut in zona si dupa multe generatii s-au transformat in nume uzuale.
Asa se intampla si cu cele "neromanesti" In cateva generatii vor deveni uzuale.

#443
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,664
  • Înscris: 01.10.2010
cat de destept si educat sa fii sa iti numesti copilul in ziua de azi romica, ghita, costel, rodica, florica, agripina? :lol:

prefer oricand ceva strain fata de scarboseniile astea.

#444
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
Multe din astea sunt diminutive. Nu toate sunt trecute in actele oficiale.

 DanyHiker, on 28 decembrie 2023 - 23:46, said:

Stii multe nume romanesti? As zice ca unele din cele mai uzuale nu sunt deloc romanesti. De ex, numele Daniel e la fel de putin romanesc cum sunt Alexandru sau Ana.
Btw...Albert e raspandit in tari ca Franta, Italia. Cu toate acestea, dpv etimologic, e un nume germanic.

Numele sunt ori ebraice, ori grecesti, ori latine, ori germanice, ori slave. N-am inventat noi apa calda. Dar daca e un nume cu care esti obisnuit, daca ai rude sau prieteni cu acele nume, parca iti e mai usor sa accepti si persoana. E chestie de prima impresie. Dar parintii nu prea se gandesc ca ai lor copii ar putea fi luati la misto pe baza numelui. De ex. nu toata lumea poate sa ia in serios pe cineva numit Aislinn.

#445
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023

 britishpub, on 29 decembrie 2023 - 22:27, said:


Asta pentru ca tu-ti inchipui ca romanii inca dau nume d-astea copiilor. Ceea ce ma face sa cred ca ori esti rupt de realitate, ori esti doar un mic troll.

Cele mai comune nume romanesti sunt cele cu care am crescut toti. Nici vorba de balivernele tale.

https://www.despreco...ficatia-lor.htm

#446
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,664
  • Înscris: 01.10.2010

 a010, on 30 decembrie 2023 - 07:45, said:

Asta pentru ca tu-ti inchipui ca romanii inca dau nume d-astea copiilor. Ceea ce ma face sa cred ca ori esti rupt de realitate, ori esti doar un mic troll.

Cele mai comune nume romanesti sunt cele cu care am crescut toti. Nici vorba de balivernele tale.

https://www.despreco...ficatia-lor.htm
eh, astea sunt in regula, sunt normale.

si daca sunt cele mai comune, inseamna ca nu s-a intamplat absolut nimic cu numele (ma rog, prenumele, fie :lol:) de botez romanesti, deci altcineva e trollisorul.

Edited by britishpub, 30 December 2023 - 13:00.


#447
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,106
  • Înscris: 12.12.2006

 wld-ro, on 28 decembrie 2023 - 22:29, said:

Nume de flori. Unele sunt prea mult.
...
Codrin
Floare ?
Poate Floră  Posted Image

Dar bun exemplu pentru cei care caută unul cu etimolgie românească. Posted Image

 pufonel, on 28 decembrie 2023 - 00:14, said:

Pai atunci sa-i zicem Ludovic, ca vorba aia, au avut francezii o gramada de regi cu numele astea Posted Image
Mai exact Louis :)

Quote

Sau Ferdinand, ca si noi am avut un rege cu numele asta.
Feri  :D

 habanero, on 22 decembrie 2023 - 17:07, said:

Maren - este un nume de origine scandinavă, care înseamnă "de pe marginea mării"
Care probabil îl cnsideră de origine latină, pentru că în limbile scandinave mare se zice hav.

Edited by Morosanul, 12 January 2024 - 18:10.


#448
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,856
  • Înscris: 15.06.2007
Eu la facultate aveam in an doua tipe, al caror nume de familie era Branza si cealalta Gasca. Mai era Mocofan, Vanatu, Rugina..

#449
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,106
  • Înscris: 12.12.2006
Măcar pentru aia nu e vina părinților. :)
Dar acum s-a ușurat procedura de schimbare, și de unele chiar sper să scape bieții oameni !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate