Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Ce s-a intamplat cu numele de botez romanesti ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
448 replies to this topic

#55
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
Fiecare isi numeste copilul dupa cum poate. De altfel, botezul e o tampenie din punctul meu de vedere.
Nu imi plac, intradevar, numele care le dau capsunarii copiilor ( nu imi plac numele italiene in general ).
Dar David, Margit, Ivan, Vladimir, Tina, Ina, Tea, suna bine. A fost mare avant de Diana, dupa moartea printesei cu acelasi nume.

Asta nu se intampla numai in romania, vecinele mele din JP se numesc Maria, Sara si Lisa. Japonezii nici nu au grup cu L in alfabet...si au o varsta, nu-s chiar copile.

De astfel, Ion e doar o romanizare a John/ Iuannou ( numele grecesc ).
Mai mult de jumatate din numele romanesti sunt, de fapt, nume straine. Peste 50 de ani o sa ziceti ca de ce nu mai isi numeste lumea copii David, Beatrice, etc...

#56
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006

View Postlex404, on 29 iulie 2014 - 11:07, said:

Fiecare isi numeste copilul dupa cum poate. De altfel, botezul e o tampenie din punctul meu de vedere.
Nu imi plac, intradevar, numele care le dau capsunarii copiilor ( nu imi plac numele italiene in general ).
Dar David, Margit, Ivan, Vladimir, Tina, Ina, Tea, suna bine. A fost mare avant de Diana, dupa moartea printesei cu acelasi nume.

Asta nu se intampla numai in romania, vecinele mele din JP se numesc Maria, Sara si Lisa. Japonezii nici nu au grup cu L in alfabet...si au o varsta, nu-s chiar copile.

De astfel, Ion e doar o romanizare a John/ Iuannou ( numele grecesc ).
Mai mult de jumatate din numele romanesti sunt, de fapt, nume straine. Peste 50 de ani o sa ziceti ca de ce nu mai isi numeste lumea copii David, Beatrice, etc...

Nu suna rau Lisa, dar merge cand este fata tanara si are pielea intinsa.....
Cand este baba zbarcita, numai lisa nu mai e.... :)

#57
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
Ma refeream la faptul ca ei nici nu au L in alfabet ( ma rog, grup kana cu L/ gen La, Li, Lu, Le, Lo. Ei nu pot pronunta Alex ( zic arekusu ). Tot ce e L se transforma intr-o forma hidoasa de R.

Si totusi exista :P

#58
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006

View Postlex404, on 29 iulie 2014 - 11:14, said:

Ma refeream la faptul ca ei nici nu au L in alfabet ( ma rog, grup kana cu L/ gen La, Li, Lu, Le, Lo. Ei nu pot pronunta Alex ( zic arekusu ). Tot ce e L se transforma intr-o forma hidoasa de R.

Si totusi exista Posted Image

Hmm, Arex sau Arexx ar fi interesant, dar nu suna nici el japonez...
Pe de alta parte, poate sa para doar o forma stalcita de Ares Bellator...

Edited by loock, 29 July 2014 - 11:20.


#59
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
Na...Eu am dat un exemplu.
Eu zic sa nu mai fim cu mintea-n colturi, asta nu se intampla acum. S-a intamplat mereu. Am zis, mai mult de jumatate din nume sunt imprumutate. Deci, what's new here?

Probabil si pe vremea lui Traian, s-au rasculat dacii ca de ce se imprumuta nume romane...

#60
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo, exista si acum nume de Traian Burebista ( au ales numai invingatori...Posted Image )

Si exista si Decebal Traian....

Ca sa termin cu Alex, in japoneza se poate alege si Arikasu, care suna mai putin caraghios fata de Arekusu...

Sau si mai bine, Arisaku, frate cu Arisaka...

Noi suntem mai smecheri, clar, pt. ca putem pronunta bine merci nume japoneze sau japonezite.

Si putem face si misto de ele, de ex se poate forma si Arekasu, denaturat in Are-cashu', sau in Are-caşu', sau chiar in Arcaşu' Posted Image

Edited by loock, 29 July 2014 - 11:40.


#61
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
Nu alegi tu cand iti face transliterarea in kana. Regula lor o aplica indiferent cum suna. Ca arati apoi ID-ul si suna ciudat...e alta treaba Posted Image
Eu cand o sa am copii, o sa ii numesc Timbouktun si Adelaide Posted Image

ps. pisicile mele toate au nume arabe: Farid, Zain, Faraa, Kerim...numai schizofrenica e Kitty Posted Image

#62
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Am avut un motan alb cu brun-orange, si am zis ca este ungur blond, si l-am botezat Lotzi, si asa i-a ramas numele.

Iar vecina mea are o caţea Maia ( n-am intrebat-o daca este Maia sau Maya...)
Mereu m-am intrebat daca numele ei intreg este Maya Plisetskaya, sau este Maia Morgenstern...

Edited by loock, 29 July 2014 - 11:49.


#63
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Chiar daca am sa o consider in final Maiya Plisetskaya-Morgenstern, tot o sa raman cu o mica nesiguranta, daca este sigur Maiya, sau este de fapt Mayia...
Hmm, si de fapt, Morgenstern-Plisetskaya suna mai veritabil ...

Edited by loock, 29 July 2014 - 12:21.


#64
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View Postlex404, on 29 iulie 2014 - 11:34, said:

Eu cand o sa am copii, o sa ii numesc Timbouktun si Adelaide Posted Image


Timbouktun e ok, dar Adelaide e banal. Macar sa il faci sa se scrie mai complicat - adica Adellaydee, eventual cu niste accente pe "e" ca in limba franceza si un umlaut pe "a" ca in limba germana. Posted Image

#65
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View PostBob493, on 29 iulie 2014 - 00:30, said:


Aia care nu pot dormi de grija asta.

Uite ca aia nu pot dormi care vor constant schimbare inutila

View Postcasablanca1000, on 29 iulie 2014 - 01:20, said:

Ce simpatica e asta cu Vasile care vine de la Ion !!! Posted Image

Vasilion :lol:

#66
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcasablanca1000, on 29 iulie 2014 - 12:24, said:

Timbouktun e ok, dar Adelaide e banal. Macar sa il faci sa se scrie mai complicat - adica Adellaydee, eventual cu niste accente pe "e" ca in limba franceza si un umlaut pe "a" ca in limba germana. Posted Image

Poate forma chestii relativ originale, ca de ex. Adelida, sau Adelinda, sau Adelinde, sau Adelaida, sau.... Adee-Laiyde.

Edited by loock, 29 July 2014 - 12:34.


#67
Sammael

Sammael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.09.2007
Nu e absolut nici o problema sa-i dai copilului un alt nume decat cele traditionale romanesti. Pana la urma e problema mintilor incuiate ca nu pot distinge altceva decat alb si negru.
Dar daca nu esti nici foarte inteligent si mai esti si fudul pe deasupra, exista riscul sa-i dai copilului un nume ridicol, sau unul care va suferi transformari si pana la urma tot o forma romaneasca va capata.
De exemplu am intalnit tot mai des combinatia Sophie Rose, care banuiesc ca se doreste a fi citit si pronuntat Sophie Roze cu accent pe a doua silaba in ambele cazuri. Acum doamne iarta-ma, dar daca mai traiesti si in mediul rural, cine dracu sa sa o strige pe fiica-ta Sopfie-Roze cand Sofica sau Sofia e la indemana tuturor.
Celalta varianta e sa-l numesti Imhotep, iar pe acte sa fie Popescu Imhotep.

Pna la urma si aceste prenume care noi credem ca sunt romanesti, au devenit traditionale romanesti doar pentru ca au fost folosite in mod frecvent in lipsa altor surse de inspiratie in perioada comunista. Dar toate, sau majoritatea, au un corespondent in alta limba.
Chair nu e nimic deplasat in a-ti numi copilul in alt fel decat Vasile, Serban, Gheorghe, Adrian, Cristian, Paul, etc. Atata timp cat nu o faci la modul ridicol, vezi exemplele celor mai tuciurii dintre romani.

Edited by Sammael, 29 July 2014 - 12:33.


#68
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
Si eu m-am mirat la aia cu Vasile si Ion... :lol:

#69
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View Postcasablanca1000, on 29 iulie 2014 - 12:24, said:


Timbouktun e ok, dar Adelaide e banal. Macar sa il faci sa se scrie mai complicat - adica Adellaydee, eventual cu niste accente pe "e" ca in limba franceza si un umlaut pe "a" ca in limba germana. Posted Image
Am uitat sa zic: si mai bine e sa botezi fetita cu numele Timbouktun iar baietelul cu numele Adellaydee - la deruta Posted Image

O fosta colega de munca imi povestise ca avea un vecin (barbat) pe care-l chema Carmen. Omul era trecut de 50 de ani. de meserie inginer si nu era din familie de tigani. Nu stiu cum s-o fi ales cu prenume de femeie si nici de ce nu si l-a schimbat.

#70
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcasablanca1000, on 29 iulie 2014 - 12:34, said:

Am uitat sa zic: si mai bine e sa botezi fetita cu numele Timbouktun iar baietelul cu numele Adellaydee - la deruta Posted Image

O fosta colega de munca imi povestise ca avea un vecin (barbat) pe care-l chema Carmen. Omul era trecut de 50 de ani. de meserie inginer si nu era din familie de tigani. Nu stiu cum s-o fi ales cu prenume de femeie si nici de ce nu si l-a schimbat.

Este posibil sa nu fie prea fericit baiatul cu nume de fata ( asta vis-avis de recomandarea cu deruta...)

Cat despre Carmen, posibil sa fi fost parintii derutati, si au crezut ca merge ca la Carol...
Poate s-au gandit ca vine de la car-man, si au confuzat cu pluralul men...

Edited by loock, 29 July 2014 - 12:50.


#71
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,757
  • Înscris: 30.10.2003
Nimeni n-are nume chinezesc Li, Zhou, Han?
Sau Taikamishato :)

#72
carpathos

carpathos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 07.01.2014
Yamatasula nu vrei ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate