Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Plazza Residence - Lujerului

- - - - -
  • Please log in to reply
496 replies to this topic

#451
ddc_70

ddc_70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.05.2008
S a lansat faza 3...E pe site ...îmbulzeală la achiziție...a fost si la Salonul imobiliar

#452
blood^

blood^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2006
Aici e vorba de doua blocuri situate pe strada Liniei colt cu strada Cupolei unde am cumparat cu 1000 eur/mp vs 1264 eur/mp la cel de langa mall. Dar au trecut 4 ani.

#453
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Stiti ceva de costuri intretinere?

#454
simsim12

simsim12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.06.2015
Buna!

Dupa aproape 5ani de la constructia blocului ce puteti sa imi spuneti despre calitatea lui? A avut cineva probleme cu pereti crapati?Alte probleme?

Ma refer mai mult la blocul cu 11etaje.
Mulțumesc!

#455
Gica_03

Gica_03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.12.2019

 ddc_70, on 27 noiembrie 2019 - 11:36, said:

S a lansat faza 3...E pe site ...îmbulzeală la achiziție...a fost si la Salonul imobiliar

Bun bun, s-a lansat. Imbulzeala la achizitie.
Fiind interesat de achizitia unui apartament de 2 camere FINALIZAT (deci finalizat, nu vreau sa dau banii pe promisiuni, vreau un apartament), am tot cautat sa vad pe unde mai sunt disponibile.
Peste tot pe unde am citit, ca si aici, toti zic ca imediat cum se anunta o faza noua, cum se rezerva toate si gata, nu mai ai ce cumpara.

Intru pe korter.ro (nu stiu cat de exact e siteul, poate ma ajuta careva cu informatii) si vad faza 1 terminata in 2018, cu apartamente la vanzare.
Intru pe siteul lor si da, apar apartamente de 2 camere din faza 1 (4 tipuri mai exact).

Care e smecheria? Adica e imbulzeala pe faza 3, care e in stadiu de promisiune, dar pe alea finalizate nu le vrea nimeni?

Asa am gasit si la alte ansambluri. Toti zic ca totul e luat, rezervat, iar cand intru pe korter si pe siteurile ansamblurilor sunt disponibile apartamente finalizate de 1-2 ani.

#456
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.01.2020
Pai daca vor arata la fel ca cele terminate, nu e normal sa le cumpere cand sunt la faza de promisiune si mai ieftine cu multe mii de euro?

Problema cea mai mare aici, ca la orice alt complex este accesul cu masina. Au construit 3-4000 de apartamente si accesul se face pe 2 stradute vai de mama lor.

#457
Gica_03

Gica_03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.12.2019

 Spal01, on 17 ianuarie 2020 - 09:37, said:

Pai daca vor arata la fel ca cele terminate, nu e normal sa le cumpere cand sunt la faza de promisiune si mai ieftine cu multe mii de euro?

Problema cea mai mare aici, ca la orice alt complex este accesul cu masina. Au construit 3-4000 de apartamente si accesul se face pe 2 stradute vai de mama lor.

Aia cu masina e la general in Bucuresti, nu doar la complexul asta.

Uite eu vreau unul finalizat ca sa ma si mut. Deci degeaba e mai ieftin cel 'promisune', ca nu ma intereseaza (acum si daca as mai putea astepta si as cumpara 'promisiunea', cat astept sa fie gata, stau in chirie, deci nu fac o economie asa mare pana la urma).

Daaar, sunt unii care cumpara 'promisiunea', asteapta 1-2 ani pana se ajunge la termenul de finalizare. Blocul nu e gata, semneaza baietii prelungiri peste prelungiri la termen. Dupa acei 1-2 ani + 1 an intarziere primesc 'promisiunea'. Cand se muta observa ca nu e chiar totul ca pe hartie: termen nerespectat, parculetul 'promis' nu exista, locuri de parcare putine, presiunea apei slaba, etc. Si apoi sunt foarte nemultumiti. De ce sunt nemultumiti nu stiu, ca doar ei au fost de acord cu 'promisiunea', nu cu ceva concret. Asadar, de ce n-ar opta pentru cel finalizat?
(Acuma a nu se intelege ca rad de ei, pentru ca nu e deloc amuzant sa iti iei teapa de 60k euro, ci pur si simplu zic ca nu inteleg de ce accepta asta).

Concluzia pe care am tras-o, studiind forumul cateva zile, e ca avem multi agenti infiltrati pe aicisa, care dezinformeaza. Ca altfel nu imi explic, cum de toate sunt rezervate/cumparate de la stadiul de hartie/'promisiune', iar apoi pe siteuri gasesc destule disponibile in blocuri finalizate de 1-2 ani.

#458
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009

 Gica_03, on 17 ianuarie 2020 - 09:20, said:


Bun bun, s-a lansat. Imbulzeala la achizitie.
Fiind interesat de achizitia unui apartament de 2 camere FINALIZAT (deci finalizat, nu vreau sa dau banii pe promisiuni, vreau un apartament), am tot cautat sa vad pe unde mai sunt disponibile.
Peste tot pe unde am citit, ca si aici, toti zic ca imediat cum se anunta o faza noua, cum se rezerva toate si gata, nu mai ai ce cumpara.

Intru pe korter.ro (nu stiu cat de exact e siteul, poate ma ajuta careva cu informatii) si vad faza 1 terminata in 2018, cu apartamente la vanzare.
Intru pe siteul lor si da, apar apartamente de 2 camere din faza 1 (4 tipuri mai exact).

Care e smecheria? Adica e imbulzeala pe faza 3, care e in stadiu de promisiune, dar pe alea finalizate nu le vrea nimeni?

Asa am gasit si la alte ansambluri. Toti zic ca totul e luat, rezervat, iar cand intru pe korter si pe siteurile ansamblurilor sunt disponibile apartamente finalizate de 1-2 ani.
Ai incercat sa suni la ei sa te asiguri ca mai au? Si eu cautam asta vara imi aparea pe un site ca mai sunt disponibile, dar erau date de muuult

#459
Gica_03

Gica_03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.12.2019

 scutarovik, on 17 ianuarie 2020 - 14:01, said:

Ai incercat sa suni la ei sa te asiguri ca mai au? Si eu cautam asta vara imi aparea pe un site ca mai sunt disponibile, dar erau date de muuult

Nu, inca n-am ajuns in aceasta faza. Momentam ma documentez si imi fac o lista cu zonele/ansamblurile in care as vrea sa cumpar.
Dupa aceea voi incepe sa ii bombardez cu mailuri/telefoane pentru vizionari.

Insa, citind forumul am observat ca pentru zonele accesibile mie, ca pret, se da totul de la stadiul de hartie. Ori cautand pe siteurile lor si (mai nou) pe siteul korter.ro (despre care si ziceam ca nu stiu cat e de exact, poate ma ajuta cineva cu o parere) nu e chiar asa. Au anunturi de vanzare. Asta inseamna ca ori ei nu au actualizat oferta pe site (dar ma indoiesc ca toti au uitat sa faca asta), ori informatiile de pe forum de aici nu prea sunt exacte (chiar foarte departe de a fi exacte).

#460
blood^

blood^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2006

 simsim12, on 17 ianuarie 2020 - 02:26, said:

Buna!

Dupa aproape 5ani de la constructia blocului ce puteti sa imi spuneti despre calitatea lui? A avut cineva probleme cu pereti crapati?Alte probleme?

Ma refer mai mult la blocul cu 11etaje.
Mulțumesc!

Au aparat mici crapaturi dar cred ca sunt firesti si pe mine nu ma deranjeaza. Au construit foarte bine.
Singura "problema" e cum s-a aglomerat zona. In 5 ani de zile s-au construit cred ca 15 - 20 de blocuri doar peste strada Liniei (inclusiv Gran Via).

#461
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.01.2020
Pai in spate la Plaza s-au construit 2500 de apartamente si mai urmeaza inca 1000 dar niciun drum de acces care sa preia traficul catre ansamblu. Toti intra in cartier prin parcarea de la Plaza sau prin stradutele care intersecteaza Bd-ul TImisoara.  Eu cred ca multi nu si-au cumparat loc de parcare si parcheaza  la Plaza. Dupa ce o sa bage plata, o sa le inghesuie pe stradutele de pe langa blocuri si va fi si mai rau. Sincer mie mi se pare foarte mult sa dai pe un apartament cu 2 camere 65k euro + 7k loc parcare + mobila alte cateva mii + ce mai dai la notar, ajungi sa dai spre 90k.

#462
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
era 8500 suprateran sau 11500 subteran parcare, am aflat asta de pe grupul lor de facebook.

#463
CatalinKRK

CatalinKRK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.05.2007

 Gica_03, on 17 ianuarie 2020 - 14:17, said:


Nu, inca n-am ajuns in aceasta faza.

😀 site-uri de genul asta preiau info de pe site-ul dezvoltatorului si atat...au o informatie valabila cand s-a lansat proiectul...o sa te convingi cand suni...ma refer la cele terminate acum ceva timp nu la cele la care inca se lucreaza...cat despre tepe, e plina piata de apartamente la vanzare la pretul la care s-au cumparat acum 4-5 ani, ca lumea vrea sa scape de teapa macar la pretul la care a cumparat 😀...perfectiunea asta caut-o la viitoarea iubita nu la un apartament

Edited by CatalinKRK, 17 January 2020 - 20:05.


#464
cristianc1

cristianc1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 01.04.2016
Arata-mi si mie niste apartamente la pretul de acum 4-5 ani.

#465
gikanu82

gikanu82

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.09.2019
cat se negociaza la un ap de 3 camere in faza 3? Se poate cumpara si la cheie?

#466
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 Spal01, on 17 ianuarie 2020 - 09:37, said:

Pai daca vor arata la fel ca cele terminate, nu e normal sa le cumpere cand sunt la faza de promisiune si mai ieftine cu multe mii de euro?

Problema cea mai mare aici, ca la orice alt complex este accesul cu masina. Au construit 3-4000 de apartamente si accesul se face pe 2 stradute vai de mama lor.
Dar cand a fost dat certificatul de urbanism nu s-a uitat nimeni? Ca strazi prin cer nu se pot construi.

#467
Gica_03

Gica_03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.12.2019
Am impresia ca au dat drumu si la parcarea cu taxa de la Plaza.

Parca s-au terminat 2 faze si s-au vandut toate apartamentele, insa cand am trecut prin zona se vedeau cam putine lumini aprinse.

#468
dupre

dupre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.07.2007

 Gica_03, on 26 februarie 2020 - 12:02, said:

Am impresia ca au dat drumu si la parcarea cu taxa de la Plaza.

Parca s-au terminat 2 faze si s-au vandut toate apartamentele, insa cand am trecut prin zona se vedeau cam putine lumini aprinse.

Pe 2 martie dau drumul la taxare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate