Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Galaxy S3 Neo - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
2274 replies to this topic

#2179
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,551
  • Înscris: 05.06.2009

View Postbbogdanmircea, on 08 iulie 2016 - 23:05, said:

Corina instaleaza GPS Test si spune ne ce iti arata cati sateliti daca ia pozitie si ce precizie are localizarea .
Dupa cum ai vazut in filmulet tel astea au pb cu antena GPS din cauza contactelor dintre capac si placa .
La mine dupa ce am desfacut si strans la loc suruburile de la capac a inceput sa ia semnal cu 10 m precizie si sa nu mai piarda .

tot eu. dus astazi telefon la verificat. lasat juma' de ora. problema nerezolvata (la stand nu au putut verifica semnalul gps, pentru ca e in interiorul unui fel de mall, si nu se prinde semnalul; am verificat afara, pe strada, nema gps).
alte idei ? ar ajuta o resetare a telefonului la parametrii din fabricatie ? trebuie salvate contactele, pozele si mai ce anume inainte de resetare ?
multumesc.

#2180
ValentinaSnd

ValentinaSnd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2016
Bună, am un Samsung s3 neo si de câteva zile s-au deschis culorile, oriunde intru e la fel, parca am dat luminozitatea la max de deschis (nu se vad clare ci șterse culorile) + ca se infierbanta fff repede, chiar și când este oprit internetul sau este doar la încărcat. Poate fii asta cauza deschiderii culorilor? Ce pot sa fac? Mulțumesc.

#2181
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 09.09.2013

View PostValentinaSnd, on 11 iulie 2016 - 13:37, said:

Bună, am un Samsung s3 neo si de câteva zile s-au deschis culorile, oriunde intru e la fel, parca am dat luminozitatea la max de deschis (nu se vad clare ci șterse culorile) + ca se infierbanta fff repede, chiar și când este oprit internetul sau este doar la încărcat. Poate fii asta cauza deschiderii culorilor? Ce pot sa fac? Mulțumesc.
Normal ca de la asta e. Pe langa incingere nici bateria nu duce mult. Da o resetare din fabrica si vezi daca tot asa face..

#2182
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,551
  • Înscris: 05.06.2009

View Postcorinadaniela, on 11 iulie 2016 - 12:06, said:


tot eu. dus astazi telefon la verificat. lasat juma' de ora. problema nerezolvata (la stand nu au putut verifica semnalul gps, pentru ca e in interiorul unui fel de mall, si nu se prinde semnalul; am verificat afara, pe strada, nema gps).
alte idei ? ar ajuta o resetare a telefonului la parametrii din fabricatie ? trebuie salvate contactele, pozele si mai ce anume inainte de resetare ?
multumesc.

am rezolvat !!!
am facut rost de o surubelnita mai zdravana (aveam d-alea de ceasornicar, ce sa desfaci frate cu alea, rahitice rau), am desfacut  suruburile buclucase (erau vreo 2 care n-au vrut sa se desfaca), am curatat contactele, exact ca in filmuletul pus de cineva pe pagina anterioara siiiii...minune, functioneaza gps-ul ! are semnal, "vede" satelitii, acuratetea e acceptabila (nu e la valoarea 10 ca in filmulet, ci pe la 30).

#2183
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Ma bucur ca ai ceva semnal acum ... DAR e slabuta precizia de 30m, ai facut o incercare sa navighezi cu telefonul ?
Ca si idee eu am 10m acum si e ok pot sa navighez, dar de exemplu un receptor Nokia vechi pe care il folosesc are 2 m precizie ...

#2184
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,551
  • Înscris: 05.06.2009

View Postbbogdanmircea, on 14 iulie 2016 - 18:05, said:

Ma bucur ca ai ceva semnal acum ... DAR e slabuta precizia de 30m, ai facut o incercare sa navighezi cu telefonul ?
Ca si idee eu am 10m acum si e ok pot sa navighez, dar de exemplu un receptor Nokia vechi pe care il folosesc are 2 m precizie ...


Telefonul e al sotului, dar de mesterit m-am ocupat eu, ma pricep si imi place, am rabdare. Acum nu mai stiu, pe gps test, acuratetea in ce o fi masurata, in metri sau in alta unitate de masura ? Eu cand am facut testul am iesit pe balcon cu telefonul, in casa nu era deloc semnal gps; si cand am vazut ca functioneaza, nu am mai avut rabdare sa se stabilizeze parametrii, era seara tarziu si mi-era somn; am fost multumita ca mergea si atat.
Sotul imi spune acum ca a mai incercat sa "navigheze", cica uneori merge, alteori nu. Inseamna ca n-am strans bine suruburile sau unul dintre contacte nu e bine curatat. O sa-i mai aplic un tratament in week-end 😀.

Edited by corinadaniela, 14 July 2016 - 19:04.


#2185
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Se mai merita sa cumperi un S3 Neo? Exista android 6 (neoficial bineinteles) facut pt el?

#2186
andrewyuk

andrewyuk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 24.02.2013

View Posttzaq93, on 15 iulie 2016 - 09:32, said:

Se mai merita sa cumperi un S3 Neo? Exista android 6 (neoficial bineinteles) facut pt el?

Nu mai merita, decat daca il iei la un pret mic (300-350lei). SI nu exista Android 6, exista doar Touchwiz 5.1.1 /CM 12.1 care au destule buguri cat sa te enerveze.

#2187
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Eu mă gândeam la unul nou.. 600-700 lei. :)

Ma gândesc ca e mai ok un flagship de acum 5 ani decât un mid-range actual.

#2188
andrewyuk

andrewyuk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 24.02.2013

View Posttzaq93, on 15 iulie 2016 - 19:29, said:

Eu mă gândeam la unul nou.. 600-700 lei. Posted Image

Ma gândesc ca e mai ok un flagship de acum 5 ani decât un mid-range actual.

S3 GT-I9300 a fost flagship, S3 Neo GT-I9301I e un model secundar, la fel e si cu S5 SM-G900F si S5 Neo. Daca chiar vrei un telefon care sa primeasca Android 6 iti recomand Samsung Galaxy J5, update-ul pt. cateva tari a iesit deja si o sa apara si pt Romania.
Eu personal am un S6 Edge (da, am facut trecerea de la mid-range la flagship si sunt foarte multumit), iar o cunostinta are J5 si am ramas impresionat de cat de rapid e, fata de S3-ul meu care avea un lag + interfata veche absolut demodata si oribila.

#2189
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Multumesc de răspuns. J5 2015 sau J5 2016? :)

#2190
andrewyuk

andrewyuk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 24.02.2013

View Posttzaq93, on 15 iulie 2016 - 20:43, said:

Multumesc de răspuns. J5 2015 sau J5 2016? Posted Image

J5 2015 are 1,5gb ram si bateria mai mica, pe cand 2016 are 2gb de ram si bateria mai mare. Acum depinde, daca iti permite bugetul ai putea merge pe 2016, oricum si J5 2015 primeste update la marshmallow.

#2191
Maxy21

Maxy21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.07.2013
Salut in ultima saptamana m-am trezit dimineata de 3 ori cu telefonul oprit. Nici nu mi-as fi dat seama ca telefonul este oprit daca in momentul in care l-am ridicat de pe birou nu as fi atins din greseala butonul power, moment in care a vibrat si mi-a afisat ca are 76% baterie.
Ce ma capiaza e faptul ca folosesc telefonul si pentru alarma , iar cum telefonul nu este ca vechiul nokia , care suna si oprit risc sa ma trezesc pe la miezul zilei.

Ca sa il fac de ras telefonul este Samsung galaxy s3 neo dual sim.

Attached Files



#2192
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Hei.voi aveti pokemon go in magazin play ca eu nu am

#2193
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 09.09.2013
Nu il am dar il poti lua de pe google :)

#2194
virgilini

virgilini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.04.2010
Nu merge pe acest telefon.�

#2195
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 09.09.2013
Am ajuns la concluzia ca asta e cel mai mizerabil telefon din lume. Vreau sa setez la dezvoltator optiunea ,,locatii fictive,, si nu merge. Se seteaza si cand ies din ecran se debifeaza.

#2196
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,721
  • Înscris: 25.04.2007

View Postcorinadaniela, on 14 iulie 2016 - 19:00, said:

Telefonul e al sotului, dar de mesterit m-am ocupat eu, ma pricep si imi place, am rabdare. Acum nu mai stiu, pe gps test, acuratetea in ce o fi masurata, in metri sau in alta unitate de masura ? Eu cand am facut testul am iesit pe balcon cu telefonul, in casa nu era deloc semnal gps; si cand am vazut ca functioneaza, nu am mai avut rabdare sa se stabilizeze parametrii, era seara tarziu si mi-era somn; am fost multumita ca mergea si atat.
Sotul imi spune acum ca a mai incercat sa "navigheze", cica uneori merge, alteori nu. Inseamna ca n-am strans bine suruburile sau unul dintre contacte nu e bine curatat. O sa-i mai aplic un tratament in week-end ��.
Felicitari! Dar acuma nu te astepta sa vezi si sa te conectezi bine la multi sateliti daca stai intr-un bloc inalt dar la etajele inferioare si ti telefonul la fereastra sau balcon si mai ai si un copac zdravan deasupra ta (cum e cazul la mine). Doar daca indepartezi telefonul la cativa metri (ceea ce nu e posibil decat in strada) vei obtine rezultate bune. Din aceasta cauza GPS-urile nu functioneaza grozav pe stradute inguste intre blocuri inalte sau sub bolte verzi de copaci, ori in hale de metal.
Si eu am intrat la idei citind cele scrise de tine si verificandu-mi S3 Neo-ul vechi de aproape 2 ani si nefiind multumit de ce-mi indica pe balcon, l-am demontat acum o ora si i-am sters si scrijelit f. f. usor contactele indicate in film. Acuma parca si mie imi merge mai bine (tot din balcon sau interior dar langa fereastra) dar poate o fi si efectul placebo. Oricum, alte doua tablete  nu-mi merg deloc in aceleasi conditii, deabia arata un satelit fara sa se conecteze la el, desi stiu ca sunt bune in spatiu larg, iar un alt telefon vede 10 sateliti dar nu se conecteaza la ei, deci trag concluzia ca S3 Neo e in regula si pot sa-l dau copilului fara sa ma fac de rusine cand o sa vaneze pokemoni. Eu o sa-mi schimb in curand telefonul.

Edited by Cousteau, 09 August 2016 - 08:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate