Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Ce parere aveti de configuratie?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
chiar daca nu stii de acel "m" de langa chipset ce inseamna, verifica pozele de la produs si vei sti exact ce este si mai ales, ce layout are placa respectiva, daca iti este utila sau nu

#38
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Nu de asta am dat mATX. Ideea in sine e ca layout-ul e ceva mai aerisit, ai mai multe PCI / PCIe-uri, ai sansa sa pui placi audio / retea mai la departare putin de placa video etc.
Cum pretul e cam la fel, nu vad pentru ce ai luat mATX, mai ales ca nu te ingramadeste bugetul daca am calculat eu bine.

#39
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 Dany_Darke, on 21 iunie 2014 - 16:48, said:

chiar daca nu stii de acel "m" de langa chipset ce inseamna, verifica pozele de la produs si vei sti exact ce este si mai ales, ce layout are placa respectiva, daca iti este utila sau nu

Ba tocmai ca stiam de unde vine acel "m". Pur si simplu mi-a scapat. Eram atent la alte aspecte si  aia mi-a scapat. Oricum nu cumparesem nimic. Pina la comanda verificam de citeva ori. Preferam ATX deoarece procesorul ales este mai puternic si se face mai bine racirea.
Referitor la mATX vs ATX cred ca este folclor faza cu incalzitul. Detin inca doua calculatoare, amindoua mATX (G31M-ES2C cu Q6600 si  GA-945GCM-S2L cu E6300) ambele cu cite 3 HDD-uri + DVD, FireWire, Placa video si NU SE INCING DELOC dar asta-i alta discutie.

 georgik12, on 21 iunie 2014 - 16:57, said:

Nu de asta am dat mATX. Ideea in sine e ca layout-ul e ceva mai aerisit, ai mai multe PCI / PCIe-uri, ai sansa sa pui placi audio / retea mai la departare putin de placa video etc.
Cum pretul e cam la fel, nu vad pentru ce ai luat mATX, mai ales ca nu te ingramadeste bugetul daca am calculat eu bine.

Cred ca n-ai fost atent...Bugetul ala este adevarat dar trebuie sa achizitionez si-un monitor. Deci se mai duc dracu 400 lei, raman maxim 2300.

...Si doresc neaparat cu DVi, HDMI sa-l pot conecta  la un LedTV .

Edited by mihalexmihalex, 21 June 2014 - 17:06.


#40
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
pe acelasi considerent ti s-au recomandat componente mai ieftine si la fel de calitative cu ce ai vrut tu, iar acum intr-un fel sau altul te iei de noi
vii sa ceri pareri, iar cand le primesti te razvratesti de parca ti-am fi cerut bani pe ele :whistling:

Edited by Dany_Darke, 21 June 2014 - 17:25.


#41
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Ca monitor, sper ca iei si tu un VA sau IPS si nu vreo balarie de TN.
BenQ VW22 e probabil alegerea cea mai buna prin 400 lei.

P85`ul Gigabyte avea HDMI, buba era daca iti trebuia DVI - I sau VGA pentru un monitor ce nu avea DVI sau HDMI, ci doar VGA.
Daca esti limitat, pune-o pe aia mATX, ca e ok.

#42
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 Dany_Darke, on 21 iunie 2014 - 17:24, said:

pe acelasi considerent ti s-au recomandat componente mai ieftine si la fel de calitative cu ce ai vrut tu, iar acum intr-un fel sau altul te iei de noi
vii sa ceri pareri, iar cand le primesti te razvratesti de parca ti-am fi cerut bani pe ele Posted Image
Ce mi-ai recomandat tu in primul post nu cred ca erau componente!

 Dany_Darke, on 21 iunie 2014 - 14:29, said:

copiii din ziua de azi arunca banii pe configuratii de care nici ei nu stiu daca sunt bune sau nu sau cum se face o configuratie, ce anume trebuie sa aiba in vedere la momentul alegerii componentelor Posted Image
In + sunt UNII useri care se baga in seama aiurea-n tramvai. Posteaza doar ca sa faca (probabil ) 50 postari (prietenii stiu de ce Posted Image). Stai linistita ca nu la tine ma refer!

Edited by mihalexmihalex, 21 June 2014 - 17:37.


#43
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
e drept ca nu am recomandat componente, de aceea am scris "ti s-au" si nu "ti-am", care la randul sau putea fi interpretat.

e greu sa nu bag de seama acea idee despre cele 50 de comentarii, avand in vedere ca am trecut usor peste acel prag si sunt singura din acest topic la pragul acesta. desi ai zis ca nu te referi la mine, vad ca faptele te contrazic.

in fine, e treaba ta ce faci mai departe, poti sa-ti iei si socket A din partea mea

#44
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 Dany_Darke, on 21 iunie 2014 - 17:51, said:

e drept ca nu am recomandat componente, de aceea am scris "ti s-au" si nu "ti-am", care la randul sau putea fi interpretat.

e greu sa nu bag de seama acea idee despre cele 50 de comentarii, avand in vedere ca am trecut usor peste acel prag si sunt singura din acest topic la pragul acesta. desi ai zis ca nu te referi la mine, vad ca faptele te contrazic.

in fine, e treaba ta ce faci mai departe, poti sa-ti iei si socket A din partea mea
Te ataci degeaba!
Ți-am zis că nu-i vorba de tine. Într-adevăr, ai spirit de observație dar nu la tine mă refeream. Nu doream să se bage câte unu' în seama (pt a face postări) și să zică să iau nu'ș ce pocnitoare de 2 lei jumate. Oricum, o idee de ansamblu aveam înainte de-a posta aici.
Apropo, pe Socket A se poate face modificare sa pun I7? :P

#45
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Ultima a fost o gluma sau .. ?

#46
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 georgik12, on 21 iunie 2014 - 18:08, said:

Ultima a fost o gluma sau .. ?

Păi dacă tu știi vreo modificare nu este glumă! :lol:

#47
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 mihalexmihalex, on 21 iunie 2014 - 16:24, said:

Daca taceai - filozof ramineai!
Era vorba de alta parere la acea configuratie. In fine, nu mai conteaza!
Ce insemna "alta parere la aceea configuratie"? Vrei sa-ti spun ca e exceptionala alegerea ta sau ce?

Sa stiu ce raspunsuri astepti.

#48
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 Seb, on 21 iunie 2014 - 18:12, said:

Ce insemna "alta parere la aceea configuratie"? Vrei sa-ti spun ca e exceptionala alegerea ta sau ce?

Sa stiu ce raspunsuri astepti.

Aceeași cantitate de RAM în dual vs  single, altă sursă, alt MB pentru I7-le ăla. Acu' te-ai prins?

Sper sa nu vina -tu sau altcineva- cu vreo "oferta" de calculator "gata asamblat".

Pina acum @georgik12 a dat cele mai bune raspunsuri si inca o data ii multumesc pentru amabilitate!

#49
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Poate recitesti posturile mele si imi spui unde anume ti se pare ca ti-am dat sfaturi gresite. Altfel sunt vorbe-n vant.

#50
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011

 mihalexmihalex, on 21 iunie 2014 - 18:10, said:

Păi dacă tu știi vreo modificare nu este glumă! :lol:
Un ciocan la vreo 750 grame probabil rezolva problema. :)

#51
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 Seb, on 21 iunie 2014 - 18:23, said:

Poate recitesti posturile mele si imi spui unde anume ti se pare ca ti-am dat sfaturi gresite. Altfel sunt vorbe-n vant.

La inceput ai fost ok - dupa, ai cam luat-o pe aratura. Stai lin ca nu-ti port pica! http://blackz.ro/pic/smilies/beer2.gif

#52
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Unde anume "am luat-o pe aratura"?

M-a deranjat ca ai raspuns arogant si agresiv la niste recomandari tehnice.

#53
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 Seb, on 21 iunie 2014 - 18:48, said:

Unde anume "am luat-o pe aratura"?

M-a deranjat ca ai raspuns arogant si agresiv la niste recomandari tehnice.

Aici:

 Seb, on 21 iunie 2014 - 15:54, said:

Nu chiar asta ai intrebat... Si ai primit "alte pareri".
Si aici:

 Seb, on 21 iunie 2014 - 18:12, said:

Ce insemna "alta parere la aceea configuratie"? Vrei sa-ti spun ca e exceptionala alegerea ta sau ce?
Sa stiu ce raspunsuri astepti.
Si la faza cu I5...Intrebarea mea era legata de I7  cantitatea de RAM în dual vs  single, altă sursă, alt MB pentru I7-le ăla.

Daca te-ai simtit jignit in vreun fel imi cer scuze. [ https://i.imgur.com/JXsPdFQ.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sper sa putem continua civilizat discutia. http://blackz.ro/pic/smilies/beer2.gif

Edited by mihalexmihalex, 21 June 2014 - 19:02.


#54
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Da. N-are rost discutia. Eu ma retrag de pe acest topic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate