Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Lag-ul pe Android, mit sau realitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#181
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Şi lucrul ăsta e valabil şi pentru telefoane cu jumătate din RAM şi din cores.

Cât de mult RAM şi procesor e realmente necesar pentru o rulare bună? Eu zic că orice are dual core de 1 GHz şi 1 GB de RAM ar trebui să meargă absolut perfect cu 99% dintre aplicaţii. Dacă nu o face e problemă de soft.

#182
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013

View Postoauzor, on 09 august 2014 - 12:41, said:



Si eu am Note 3 de putin timp si n-am probleme cu el, nu agata cand treci peste pozele din fb, pot sa tin si 15 aplicatii active si le redeschide din prima din task manager. Pana acum nu am avut nici cea mai mica problema cu el, se misca absolut perfect si impecabil.

nu te contrazic. uite insa cum fac eu de am obs asta. sotia are lumia 920  . puse cap la cap note langa 920 ,intrat pe acelas cont de facebuc  si scroll pe ele in acelas timp. va spun sincer ca 920 este f fluid  fara pic de agatare , fata de n3 ul meu. acuma sa ne intelegem... agatarea aia pe note este fff mica....dar este.
nimeni ..niciodata nu ma va convinge ca note3 nu agata la trecerea peste poze din faceb ....chiar asa imperceptibil pt ca l am testat de mi au iesit ochii. aceeasi problema o are si fiul meu pe note2. as aprecia daca o persoana care a avut lumia 1520 ..sau are si ar da cu parerea la cum se misca un astfel de dispozitiv pe net pt ca una e sa compari avandu le in mana ...si alta din auzite. .

#183
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012

View Postlaurmihai, on 09 august 2014 - 12:00, said:

aline esti fan rau de tot android. eu acuma am note 3 nou nout pe care am dat 2500 lei si da baiatule...agata cand trece peste pozele dp facebuc. la cat am dat pe el daca mergea impecabiiiil faceam rau de tot pe forumuri. apropo am trecut de la lumia 1520 la note 3 si scuza ma ...in afara de faptul ca e mare si ma deranja in privinta cum se misca pe NET   lumia nu are adversar.
Pune mana pe un one M7 sau M8 si dupa vorbesti de adversari. si mai lasa fan urile ca nu tine.

View Postoauzor, on 09 august 2014 - 12:41, said:

Si eu am Note 3 de putin timp si n-am probleme cu el, nu agata cand treci peste pozele din fb, pot sa tin si 15 aplicatii active si le redeschide din prima din task manager. Pana acum nu am avut nici cea mai mica problema cu el, se misca absolut perfect si impecabil.
Bai da dar tu esti fan boy si de aia nu agata.

#184
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013
stai linistit ca am pus mana pe multe telefoane . e un raspuns tipic pe care l folosesc unii fani mereu.... "pune mana pe cutare... daca al tau e gresit nu inseamna ca asa sunt toate " ...
ceva concret ai??

#185
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Dar tu ceva concret ai? Si eu am pus mana pe lumia 925 si incarca in 20 sec un dialer, si 30 sec o camera...si eu pot sa vorbesc asa din ce visez vezi ce simplu e?

Tocmai ti a spus cineva ca are note 3 si nu are nici o problema...

Cum se face ca peste tot numai cei cu WP sau iOS au probleme cu android ul... nu stiu cum vine asta. O fi o conspiratie mondiala si pentru voi sunt facute niste telefoane speciale sa mearga prost.

Edited by alin62, 09 August 2014 - 14:10.


#186
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013

View Postalin62, on 09 august 2014 - 13:44, said:

Dar tu ceva concret ai? Si eu am pus mana pe lumia 925 si incarca in 20 sec un dialer, si 30 sec o camera...si eu pot sa vorbesc asa din ce visez vezi ce simplu e?

Tocmai ti a spus cineva ca are note 3 si nu are nici o problema... hai du te pe aria WP si lasa ne pe noi cu lag ul nostru aici.

Cum se face ca peste tot numai cei cu WP sau iOS au probleme cu android ul... nu stiu cum vine asta. O fi o conspiratie mondiala si pentru voi sunt facute niste telefoane speciale sa mearga prost.

e deajuns sa dai un scroll in contul facebuc ca sa ti dai  seama. doar atata ! aaaa.....si sa ai puterea sa recunosti ce ai vazut .
si apropo ... aici se vorbeste depre lag iar eu detin un note 3 android si imi spun parerea  .....

#187
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postwirespot, on 09 august 2014 - 12:49, said:

Şi lucrul ăsta e valabil şi pentru telefoane cu jumătate din RAM şi din cores.

Cât de mult RAM şi procesor e realmente necesar pentru o rulare bună? Eu zic că orice are dual core de 1 GHz şi 1 GB de RAM ar trebui să meargă absolut perfect cu 99% dintre aplicaţii. Dacă nu o face e problemă de soft.
Sunt multi factori de luat in calcul: coprocesorul video, rezolutia ecranului, power managementul (guvernatorul si implementarea lui) etc.

Ca sa nu mai spun de calitatea constructiei hardware, in sensul ca degeaba ai quad core si 2GB RAM daca PCBul(placa) in sine este proiectata si fabricata la cucuietii din deal - intern poate avea diferite erori de comunicare intre componente, datele vor trebui retrimise pana ajung intregi si astfel iar se incetineste treaba.

Edited by dexterash, 09 August 2014 - 13:50.


#188
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Tot ce am vazut sunt stirile de pe acolo si ce a mai postat unu altu poze, video...
Si tocmai ti a mai raspuns cineva cu note 3, iar eu cu one m7.

Si chiar daca ar fi avut sa zic o aplicatie lag, nu neaparat facebook, asta inseamna ca e vina celui care a facut aplicatia. Daca 100 de aplicatii merg cum trebuie si 50 jocuri merg cum trebuie iar o aplicatie sacadeaza asta nu inseamna ca este vina telefonului sau a OS ului.

La android asa se intampla, s a stricat ecranul? android e de vina, s a stricat butonu de volum? android e de vina, am ramas fara minute? android e de vina. Tocmai cineva cu un G2 mini injura android ul ca ce prost e, si dupa a vazut ca era de fapt vina sim ului...

#189
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013

View Postalin62, on 09 august 2014 - 13:57, said:

Tot ce am vazut sunt stirile de pe acolo si ce a mai postat unu altu poze, video...
Si tocmai ti a mai raspuns cineva cu note 3, iar eu cu one m7.

Si chiar daca ar fi avut sa zic o aplicatie lag, nu neaparat facebook, asta inseamna ca e vina celui care a facut aplicatia. Daca 100 de aplicatii merg cum trebuie si 50 jocuri merg cum trebuie iar o aplicatie sacadeaza asta nu inseamna ca este vina telefonului sau a OS ului.

La android asa se intampla, s a stricat ecranul? android e de vina, s a stricat butonu de volum? android e de vina, am ramas fara minute? android e de vina. Tocmai cineva cu un G2 mini injura android ul ca ce prost e, si dupa a vazut ca era de fapt vina sim ului...

ok, aici ai perfecta dreptate. eu am relatat doar ce mi se intampla mie ...intradevar doar pe facebuc. in rest...tel este impecabil.
chiar nu stiu dc nu putem vb asa ..cu argumente ..in loc sa ne jignim si sa ne trimitem pe alte forumuri

#190
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012

View Postlaurmihai, on 09 august 2014 - 14:00, said:

ok, aici ai perfecta dreptate. eu am relatat doar ce mi se intampla mie ...intradevar doar pe facebuc. in rest...tel este impecabil.
chiar nu stiu dc nu putem vb asa ..cu argumente ..in loc sa ne jignim si sa ne trimitem pe alte forumuri
ok am sters acea parte.

#191
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postlaurmihai, on 09 august 2014 - 12:56, said:



nu te contrazic. uite insa cum fac eu de am obs asta. sotia are lumia 920  . puse cap la cap note langa 920 ,intrat pe acelas cont de facebuc  si scroll pe ele in acelas timp. va spun sincer ca 920 este f fluid  fara pic de agatare , fata de n3 ul meu. acuma sa ne intelegem... agatarea aia pe note este fff mica....dar este.
nimeni ..niciodata nu ma va convinge ca note3 nu agata la trecerea peste poze din faceb ....chiar asa imperceptibil pt ca l am testat de mi au iesit ochii. aceeasi problema o are si fiul meu pe note2. as aprecia daca o persoana care a avut lumia 1520 ..sau are si ar da cu parerea la cum se misca un astfel de dispozitiv pe net pt ca una e sa compari avandu le in mana ...si alta din auzite. .

Ce versiune de facebook ai? Cat RAM ai liber? Asigura-te ca ai ultima versiune de facebook, intra in app manager si dai clear data la facebook, dai un clear memory la RAM. Daca si asa iti agata...

#192
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013

View Postoauzor, on 09 august 2014 - 14:50, said:



Ce versiune de facebook ai? Cat RAM ai liber? Asigura-te ca ai ultima versiune de facebook, intra in app manager si dai clear data la facebook, dai un clear memory la RAM. Daca si asa iti agata...

ultima versiune. RAM imi sta ocupat 1,30 - 1.50 gb  , nu am instalat pe el decat facebook, whattsap, AVG antivirus, greenify .  tel are 2 saptamani doar. o sa fac ce mi ai sugerat , ms

aaaa...si igo primo pe care cineva mi l a instalat direct in radacina telefonului si mi a ocupat 6 si ceva GB.
scz de dublu post

#193
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postlaurmihai, on 09 august 2014 - 15:03, said:

ultima versiune. RAM imi sta ocupat 1,30 - 1.50 gb  , nu am instalat pe el decat facebook, whattsap, AVG antivirus, greenify .  tel are 2 saptamani doar. o sa fac ce mi ai sugerat , ms

1.3-1.5 GB ocupaţi de RAM este enorm. Eu abia trec de 700 MB, cu tot felul de apps în background.

Mergi la Settings > Apps > Running apps (dă şi pe Cached processes) şi vezi ce rulează de consumă aşa mult. Ai jos bara cu RAM ocupat şi liber, iar la fiecare app scrie cât consumă.

#194
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013
cel mai mult imi apare Setari cu 76 MO, SERVICII google play cu 16 mo, s health cu 9 mo, s note cu 9 mo.  daca le dau oprire ...e de rau?

#195
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Da chiar nu inteleg de ce sta ocupat asa mult, cred ca ar trebui sa fie deschis tot ce ai in telefon, mai ales daca zici ca nu ai instalat mare lucru.

#196
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013
igo primo, facebook, whattsap si greenify. atata !

si antivirus

#197
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Mai bine ai intra pe topicul note 3 si vezi acolo ce zic ei. Mi se pare cam mult sa stea ocupat.

#198
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Ce folos că Note are 3 GB dacă 1 GB e ocupat cu prostii din start...

Aici ai o listă (punctul 5 în post) de apps care pot fi dezactivate. Vezi şi postul 2 pentru ce să nu dezactivezi în funcţie de ce chiar îţi trebuie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate