Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 

Lag-ul pe Android, mit sau realitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#145
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013

View Postoauzor, on 09 iunie 2014 - 02:02, said:



Si eu sunt in aceeasi situatie. Sa iau note 3 acum sau note 4 mai tarziu? Cred ca iau acum Note 3 si o sa-l dau la schimb plus diferenta cand apare Note 4 si ii mai scade pretul...

Cat despre WP, nu stiu, nu mi se pare nimic wow la el. Oricum, Note 3 (sa nu mai zic de 4) da clasa la orice WP, in materie de functii, accesibilitate. E smecher pen-ul si e misto multi-taskingul, bara aia din stanga care iti permite sa rulezi mai multe aplicatii in acelasi timp.

am avut lumia 1520 si acuma am note 3 .
ca functii , accesibilitate clar note 3
daca il iei pt chat facebuc  net  ..de departe lumia 1520 care mai are si avantajul unei baterii wow




#146
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postlaurmihai, on 27 iulie 2014 - 08:29, said:

daca il iei pt chat facebuc  net  ..de departe lumia 1520 care mai are si avantajul unei baterii wow

wow in sensul ca daca oboseste dupa un an nici macar nu poti sa dai 20 euro sa o schimbi cu una buna dar trebuie sa arunci scula de 500 euro (sau sa stai cu ea in incarcator non-stop, lucru relativ echivalent).

#147
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 22.01.2014

View Postf300, on 27 iulie 2014 - 12:36, said:


wow in sensul ca daca oboseste dupa un an nici macar nu poti sa dai 20 euro sa o schimbi cu una buna dar trebuie sa arunci scula de 500 euro (sau sa stai cu ea in incarcator non-stop, lucru relativ echivalent).
dar stii ca la service se paote schimba si o baterie intr-un corp unibody nu?:D

#148
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Dupa parerea mea cand iti iei telefon te astepti la urmatoarele lucruri:

-sa nu aiba lag(cand il cumperi ca dupa fiti siguri ca apare...)
-sa nu aiba bug-uri(cum ar fi flashbleed-ul de la Sony Xperia Z1 Compact...si altele)
-sa fac tot ce ar trebui sa fac un telefon
-sa nu necesite tot felul de fix-uri si chestii de astea

Daca cumperi Android implicit te astepti la mai mult:
-sa mearga acel joculet ocazional pe care il jucam  putin si ne enervam / devenim dependenti *cough* Flappy Bird,Temple Run *cough*
-sa ai suport si development pentru el (dupa ce iese din granatie pariez ca toata lumea isi face root si instaleaza ROM-uri custom, altii chiar si inainte)
-sa faca lucrurile potrivite pentru hardware-ul pe care il detine.

Daca cumperi petarde cu 512 RAM poti sa tai toate de pe lista si ramai cu o caramida cu Android.

In opinia mea Lumia 520 e best-buy doar la segmentul 400-500 lei (fara contract, si la 350 daca il iei SH)
In aceeasi gama de pret gasesti la abonament multe petarde insa si telefoane bune.

La 500-600 lei ai deja Moto E, S3 Mini si Allview P5 Quad care cu siguranta isi vor face treaba.

La 600-700 nu prea sunt telefoane best-buy(daca LG L70 ar avea procesor mai bun ar intra aici)

La 700-800 ai Moto G 8GB, Allview V1 Viper si S2 Plus(insa la ultimul nu cred ca se merita fata de S3 Mini)

La 800-900 mai e Moto G 16GB si LG G2 Mini

Peste 900 deja vorbim de medium si high-end: Allview X1 Soul, S3, Huawei Ascend P6, S4 Mini, Sony Xperia Z1 Compact, LG G2, Nexus 5, Samsung Galaxy S4,HTC One,LG G Pro 2, Note 3, Sony Xperia Z2, S5, HTC One M8,LG G3

Best Buy pe la 1200 lei si mai sus e OnePlus One. Period. E peste Note 3 si S4 si costa mai putin.

Sa nu credeti ca sunt cine stie ce gigel ce cumpara nu mai petarde, pentru ca nu e asa.Chiar deloc. Defapt nu am avut niciodata "smartphone" din cauza problemelor financiare insa asta nu inseamna ca nu poti sti unul sau doua lucruri despre tot ce inseamna tehnologie...

Just my 2 cents.

Edited by Cozzmy13, 28 July 2014 - 14:52.


#149
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
OnePlus One peste Note 3? Cand vreodata?

Nu inteleg de ce iti dai cu parerea daca n-ai tinut niciodata un telefon cu Android in mana...

#150
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014

View Postoauzor, on 28 iulie 2014 - 15:40, said:

OnePlus One peste Note 3? Cand vreodata?

Nu inteleg de ce iti dai cu parerea daca n-ai tinut niciodata un telefon cu Android in mana...

Am tinut, dar nu ale mele. Probabil am tinut mai multe decat o sa tii tu vreodata.
OnePlus One e peste Note 3 in benchmark-uri, si sunt cam egali la specificatii si in viata reala (ambele au plusuri si minusuri).
+ ca OnePlus are Android(aproape) Stock si are pret mult mai mic deci raportul pret/calitate e mult mai bun.

Edited by Cozzmy13, 28 July 2014 - 20:05.


#151
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 22.01.2014

View PostCozzmy13, on 28 iulie 2014 - 19:59, said:


Am tinut, dar nu ale mele. Probabil am tinut mai multe decat o sa tii tu vreodata.
OnePlus One e peste Note 3 in benchmark-uri, si sunt cam egali la specificatii si in viata reala (ambele au plusuri si minusuri).
+ ca OnePlus are Android(aproape) Stock
plus ca e mult mai ieftin:D

#152
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostCozzmy13, on 28 iulie 2014 - 19:59, said:



Am tinut, dar nu ale mele. Probabil am tinut mai multe decat o sa tii tu vreodata.
OnePlus One e peste Note 3 in benchmark-uri, si sunt cam egali la specificatii si in viata reala (ambele au plusuri si minusuri).
+ ca OnePlus are Android(aproape) Stock si are pret mult mai mic deci raportul pret/calitate e mult mai bun.

Stai chill, ca daca te duci prin magazine si butonezi toate telefoanele de acolo din lipsa de ocupatie nu inseamna ca esti vreun guru sau ca ai butonat mai multe telefoane ca mine.

Degeaba te iei dupa benchmark-uri, sunt egale cu zero in utilizarea de zi cu zi a telefonului.

Daca si android-ul de pe oneplus one e stock, eu acum imi cumpar nokia 1100 si nu mai pun mana pe un smartphone niciodata.

Faptul ca dupa nici o luna de la lansarea lui oneplus one s-au sistat livrarile si au scos un update major iti spune ceva legat de "androidul stock" de pe el? E cunoscut ca telefonul asta a avut nspe mii de buguri si inca mai are.

De raportul calitate-pret ce sa mai zic, daca vrei un telefon premium si stabil scoti banu' si daca nu, iei oneplus one si te rogi sa rezolvi bugurile si sa nu renunte la proiect ca altfel esti in pom.

Edited by oauzor, 28 July 2014 - 21:33.


#153
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014

View Postoauzor, on 28 iulie 2014 - 21:30, said:

Stai chill, ca daca te duci prin magazine si butonezi toate telefoanele de acolo din lipsa de ocupatie nu inseamna ca esti vreun guru sau ca ai butonat mai multe telefoane ca mine.

Degeaba te iei dupa benchmark-uri, sunt egale cu zero in utilizarea de zi cu zi a telefonului.

Daca si android-ul de pe oneplus one e stock, eu acum imi cumpar nokia 1100 si nu mai pun mana pe un smartphone niciodata.

Faptul ca dupa nici o luna de la lansarea lui oneplus one s-au sistat livrarile si au scos un update major iti spune ceva legat de "androidul stock" de pe el? E cunoscut ca telefonul asta a avut nspe mii de buguri si inca mai are.

De raportul calitate-pret ce sa mai zic, daca vrei un telefon premium si stabil scoti banu' si daca nu, iei oneplus one si te rogi sa rezolvi bugurile si sa nu renunte la proiect ca altfel esti in pom.

Prin magazine nu cred ca am butonat mai mult de 20, dar cunosc multa lume, am multe rude, si mai am si 20 de colegi de clasa cu smartphone-uri.
Poate nu o fi el stock, insa ai ROM AOSP special de la producator.

Bug-uri? Arata-mi sau nu te cred....

#154
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostCozzmy13, on 29 iulie 2014 - 06:53, said:



Prin magazine nu cred ca am butonat mai mult de 20, dar cunosc multa lume, am multe rude, si mai am si 20 de colegi de clasa cu smartphone-uri.
Poate nu o fi el stock, insa ai ROM AOSP special de la producator.

Bug-uri? Arata-mi sau nu te cred....

Bravo, sunt mandru de tine. Mi se rupe sincer daca ma crezi sau nu, e plin youtube de reviewuri si gasesti pe net toate bugurile la oneplus one. Nu trebuie sa iti demonstrez nimic.

Hai gata ca deja suntem off-topic grav...

#155
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Gata ca deja ne intrecem in cunostinte...

Cat despre Lag-ul pe android, el nu exista.
Sunt doar telefoane cu hardware prea vechi/slab pentru a rula o versiune anumita de android + milioane de briz-brizuri.

#156
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Daca nici Android-ul nu are putin lag, atunci care mai are? Nu am intalnit smarthphone (includ Note 3, G3, etc.) cu sistemul android care sa mearga la fel de fluent ca Iphone 5, 5S. In afara acestui aspect, sistemul Android mi se pare superior Ios-ului.

#157
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postspecgogu, on 06 august 2014 - 12:33, said:

Daca nici Android-ul nu are putin lag, atunci care mai are? Nu am intalnit smarthphone (includ Note 3, G3, etc.) cu sistemul android care sa mearga la fel de fluent ca Iphone 5, 5S. In afara acestui aspect, sistemul Android mi se pare superior Ios-ului.
Eu folosec acum HTC 8X (WP8.1 preview) și Sony Xperia L (CM11 oficial, android 4.4). Amândowă se mișcă la fel de sprinten. CM11-le nu e încă stabil, final, dar e dovada vie că un delefon cu Adreno 305 și dual-core Quallcomm (400) se poate mișca la fel de bine ca un WP. Și e numai din cauza unui grup de băieți pasionați care scot untul din Android. Se poate fără lag pe android? Da se poate, și se poate la telefoane modeste (L-ul este evident cât se poate de modest).

#158
specgogu

specgogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.01.2008
Nu stiu cum se misca WP, dar am auzit numai lucruri bune. Comparatia o faceam intre sistemele android modificate de fabricantul telefonului (Samsung, LG, HTC, etc.)  si Iphone. Nu vb de Cyano...

#159
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dar te face totuşi să te întrebi: dacă se poate face Android să meargă brici, de ce mama naibii nu fac asta producătorii? :)

#160
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Probabil asta înseamnă să investească bani în suportul software mai mult decât cred ei. Nu au gândirea aia de a face un control de calitate care s-ar întoarce în favoarea lor utilizând elementul de prestigiu. Adică eu dacă am fost mulțumit 1-2 ani de un telefon marca X, automat îmi iau tot marca X data viitoare (sau foarte probabil). Ceva de genul vedem la ăștia cu iPhone (veritabilii nu spălații pe creier și snobii).

Partea negativă pt producător ar fi aia că nu dorești să cumperi un produs de la X nou prea curând dacă ești mulțumit culce ai...
La Android, numai la Motorola am văzut să facă ce zic eu și asta doar de curând pentru că pe vremea când foloseam Moto, era vai și amar de suportul lor software.
Eu măcar știu ce aș avea de evitat.

#161
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,505
  • Înscris: 29.04.2008

View Postwirespot, on 06 august 2014 - 16:59, said:

Dar te face totuşi să te întrebi: dacă se poate face Android să meargă brici, de ce mama naibii nu fac asta producătorii? Posted Image

În primul rând, din cauza concurenței mari. Timpi mici de dezvoltare a noilor modele, de unde rezultă optimizare proastă.

Doi, tot din  cauza ciclurilor mici de producție, sunt nevoiți să neglijeze produsele curente.

Cumva, orice fac, nu reușesc să se ocupe niciodată de optimizarea soft, este mult mai important pentru marketing introducerea de noi funcții și gadgeturi hard, care dau mai bine pe hârtie.

Și, în plus, nici nu cred că le prea pasă (fabricanților). Sunt convins că gigel, average joe et co, nu au probleme cu lagul.

Edited by iladi, 06 August 2014 - 21:11.


#162
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postiladi, on 06 august 2014 - 21:11, said:

Sunt convins că gigel, average joe et co, nu au probleme cu lagul.
Mă îndoiesc. Cunosc atâți Joe care bag și  scot în el de android neoptimizat pt că ia 2-3 secunde să scrii o literă dintr-un SMS și 10 secunde să apară tastatura ca să scrii un sms.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate