Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Conducere sub influenta alcooolului

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Da, este normal! Politia a intocmit un dosar de urmarire penala pentru conducere in stare de ebrietate! Procurorul este cel care da tonul la muzica! El o sa dispuna ca tu sa fii adus la cercetari, declaratii si alte chestii pe care esti dator sa le inghiti ! Asta e, ai gresit, trebuie sa platesti! Altfel spus, mai bine i-ti bagai p. in el de primar, cu cerinta lui cu tot!(daca asa stau lucrurile).
Cred ca primarul are o mare INFULIENTA asupra ta!!!

Edited by onisoru, 06 June 2014 - 16:26.


#38
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Nu vreau si nici nu incerc sa pozez in victima. Doar ca nu vreau sa fiu acuzat pe nedrept de ceva ce nu am facut,sau sa fiu pacalit si sa nu mai pot beneficia de anumite drepturi pe care le am.
Aici ma refer la faptul ca nu mi se ia declaratia,si presupun ca acea reexpertizare o pot cere intr-o anumita perioada de timp de la aflarea rezultatelor probelor biologice,iar domnul politist probabil incearca sa traga de timp pentru a trece acea perioada ca eu sa nu mai pot cere reexaminarea.
Sunt constient de greseala si de posibile consecinte mai grave,dar cum am mai spus,greseala a fost a mea, a fost comisa iar acum imi trag consecintele pentru ce am facut. Nu neg fapta, am reunoscut-o din momentul accidentului,sunt constient de ce mi se poate intampla,cat despre primar are carne pentru vreo 2-3 ani,daca ma intelegeti.
Tot ce vreau este sa fiu pedepsit doar pentru ce am facut.

Edited by Silviu1393, 06 June 2014 - 16:28.


#39
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Reexpertizare? Pentru ce? Vrei sa ti se reduca alcoolemia? Ai condus baut (nu am spus beat!) la volan, esti vinovat!. (punct).
LE. Declaratie? Si ce vrei sa declari, ca ai condus baut?

Edited by onisoru, 06 June 2014 - 16:38.


#40
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
Silviu, in ce sens vrei o reexaminare a probelor biologice?

#41
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 Silviu1393, on 06 iunie 2014 - 13:11, said:

Dupa cum am spus in primul post,rezultatele probei biologice este 1,04 la prima proba,respectiv 0,90 la a doua proba. Cineva intreba despre faptul ca de ce nu a venit seful sa ma scape si de ce nu imi face o recomandare de "buna purtare". Seful nu avea cum sa vina sa ma scape,fapta se numea Influentarea anchetei si Trafic de influenta. O recomandare de buna purteare mi-a facut deja si am depus-o la Politia Rurala.
"Negocierea" a durat destul de mult deoarece initial cel pagubit de mine a zis ca ne intelegem amiabil,dupa care si-a schimbat parerea.Iar pana am mers la politia municipala,pana am fost testati cu aparatul etilotest si pana am ajuns la spital,unde am stat la coada vazand un om murind de viu in lipsa de masca cu oxigen sau cum i-o spune,a durat ceva timp.
Sunt constient de fapta pe care a savarsit-o si de consecintele care puteau sa aiba loc,sunt constient ca putea fi si mai rau,dar nu ma intelegeti gresit: NU eram beat,adica tulburat. Cand voi face rost de o copie de pe buletinul de analiza voi atasa o fotografi cu el pentru a va convinge.
"colegul" cu care m-am tamponat a intrat in mine taind o curba,eu circuland regulamentar. Momentan eu nu sunt cercetat pentru accident,ci doar pentru conducere sub influenta alcoolului.
Inca o data,stiu ca nu este legal si nici normal sa te urci la volan dupa ce ai baut,dar fapta este acum consumata si imi recunosc vina, in acelas timp imi suport consecintele. Dar ca oricare dintre voi,incerc sa scap cu minimul posibil. De morala sunt satul pana peste cap si stiu ca pe buna dreptate,asa ca va rog sa ma ajutati cu un sfat,nu numai cu critici,ca de ele sunt satul si mi le accept "cu fruntea sus" pentru ca stiu ca sunt vinovat si ca putea fi mult mai rau decat a fost.
La ce te asteptai? In loc sa intrebi un avocat tu te agiti pe un forum unde majoritatea iti vor raspunde in toate modurile.

#42
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce reexpertizare vrei? Daca aveai 1,04 dupa 3 ore, 0,90, dupa inca o ora, e clar ca era mai mare cand ai facut accidentul, ca doar n-ai baut dupa. Nu politistul decide ce urmeaza, ci procurorul, apoi judecatorul. In cel mai fericit caz, ti se va anula permisul, vei putea da un nou examen dupa un an.

#43
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Vreau sa cer reexpertizarea deoarece eu bausem cu putin timp inainte de a ma urca la volan, si la sfatul avocatului si a unui medic legist(cunostinta) voi cere reexpertizarea probelor.
Iar aici nu am cerut alte sfaturi decat am intrebat daca e normal ceea ce imi spune politistul. Daca aveti bunavointa de a ma ajuta v-as fi recunoscator,cat despre critici consider ca am primit destule si mi le consider normale,dar acum am nevoie de un raspuns la intrebare nu de critici.
Iar declaratie nu stiu ce ti se pare anormala,nu trebuie sa imi spun si eu parerea si sa descriu exact cum s-a intamplat?

#44
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule

vorbim de 2 lucruri diferite si separate
accident fara victime, daca n-ati cazut la amiabila, vinovatia se stabileste de catre un agent al brigazii rutiere, compartimentul accidente usoare pe baza unor declaratii, desene, examinarea urmelor de accident (atentie, politia stabileste cine n-a respectat ce trebuia sa respecte si plateste amenta... la asigurare e altceva, poate fi declarata vina comuna de catre inspectorii de dauna chiar daca poloitia a indicat un vinovat)
DUI care e altceva... partea cu DUI e de durata... daca calculul concentratiei de alcool in sange e sub 0.8gr o/oo la momentul accidentului atunci 90 zile suspendare permis si amenda contraventionala
daca e peste, e doar decizia procurorului ce face mai departe!!!
tie ti-au venit doar rezultatele celor 2 probe de sange... nu ti-a venit si calculul concentratiei la momentul accidentului
daca se va incepe urmarirea penala impotriva ta, vei fi instiintat si vei fi chemat sa dai declaratii (in fata organului de urmarire penala care e politia)
inca o data accidentul si DUI n-au nici o treaba una cu alta

ai inteles sau mai repet?

Edited by Nero-d, 06 June 2014 - 18:39.


#45
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Multumesc frumos, in sfarsit un raspuns descifrabil!

#46
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Ma,dosarul e la rurala. S o fi dus primaru' la politist sa te scape,ala la procuror sa vada daca i confirma o scoatere ca sa ramai doar cu amenda administrativa si tu te dai de ceasul mortii ca dc nu iti ia declaratie. O sa ti ia,stai linistit,nu trimite dosarul la parchet fara sa te audieze.
Nu ai limita de timp sa ceri contraexpertiza la alcoolemie,vezi numai ca aia se face la IML,dureaza luni bune si se plateste personal.
Nu prea vad nici la ce ti ar folosi,alcoolemia ta e in scadere,deci atunci cand s a produs accidentul era mai mare...
Tu vrei sa pedalezi pe faptul ca de la consumarea alcoolului pana la accident a trecut putin timp si nu apucase sa fie absorbit de organism. Nu tine,aia cu 80ml e doar afirmatia ta,se poate considera ca bausei o juma de kil cu 5 ore inainte si erai in plin proces de eliminare cand v ati pocnit. Mde.

#47
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Noul Cod penal prevede ca se tine seama de valoarea alcoolemiei de la momentul prelevarii probei.

Art. 336 Conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului sau a altor substante

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea detinerii permisului de conducere de catre o persoana care, la momentul prelevarii mostrelor biologice, are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.

#48
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
wow
cam aiurea
pai
ceva e in neregula aici... de ce-ti mai recolteaza 2 probe daca nu se mai face un calcul retroactiv?!?
concentratia maxima de alcool in sange survine la un anumit timp dupa ingerare... functie de continutul stomacului
pe stomacul gol aprox 20-30min... cu stomacul plin peste o ora
acum... tu... dpdv legal tu esti penal oricum... peste 0.4 in aerul respirat e penal
0.54 inseamna 1.1 in sange la momentul etilotest... 1.04 la 3 ore inseamna ca alcolemia in momentul etilotest era in crestere daca tu zici ca etilotestul a survenit la zeci de minute de la accident
oricum, in instanta, si recoltarea probelor poate fi atacata daca nu s-a facut conform legii

Edited by Nero-d, 07 June 2014 - 09:08.


#49
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 16.01.2007

 Silviu1393, on 06 iunie 2014 - 18:31, said:

Multumesc frumos, in sfarsit un raspuns descifrabil!

Hai să-ți ofer eu cel mai descifrabil răspuns posibil: dacă ai consumat alcool nu conduci un autovehicul.

"Textul" că te-a rugat șeful este o explicație pentru proști. Trebuia să-i ceri șefului să-ți asigure transportul până la punctul de intervenție și întoarcerea acasă (un șef poate face asta).

Ăla de te-a lovit o fi fost de vină, dar tu, la alcoolemia aia, mai erai întreg la minte pentru a încerca evitarea accidentului (posibil da, posibil nu)?

Fiecare dintre cei implicați veți plăti pentru fapta săvârșită.

Pușcărie cu executare ar trebui pentru toți cei care conduc sub influența alcoolului, prea multe accidente se petrec din cauza acestor nemernici și cu prea multe victime.

#50
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Nu a amintit nimeni, dar e bine de precizat. In urma deciziei instantei de judecata, daca vei fi condamnat(cu executare sau fara executare) se va dispune si anularea permisului de conducere.

#51
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
@Lipsum: Asta stiu, ce nu stiu, si poate ma poate ajuta cineva, in cazul in care mi se da o amenda administrativa permisul ramane sau va fi anulat?

#52
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Si in cazul in care vei fi condamnat la pedeapsa amenzii, carnetul de conducere va fi anulat.

#53
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006

 Krystina, on 10 iunie 2014 - 05:36, said:

Si in cazul in care vei fi condamnat la pedeapsa amenzii, carnetul de conducere va fi anulat.
Omul intreaba de amenda administrativa, caz in care nu se anuleaza. Se anuleaza doar in baza unei hotărâri judecătorești, daca ti se aplica amenda penala, sau pedeapsa închisorii.

Edited by MB_152, 10 June 2014 - 10:55.


#54
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Politistul din localitate,cu care ma inteleg bine,sa zicem suntem putin amici, mi-a spus ca am mari sanse sa scap cu amenda administrativa chiar si fara a cere reexpertizarea, deoarece nu am niciun fel de antecedente,iar de cand detin permis de conducere nu am fost sanctionat niciodata. Plus ca din buletinul de analiza reiese ca eram coerent, deci nu eram ametit,iar din caracterizarea si scrisoarea de recomandare  facuta de seful meu reiese ca sunt "om de treaba", adica nu am avut probleme nici la serviciu si asa mai departe.
Ce ma intereseaza: daca voi fi sanctionat cu amenda administrativa, voi ramane cu cazier sau nu? permisul mi-l voi recupera dupa 90 de zile(cu examen) sau va fi anulat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate