Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Conducere sub influenta alcooolului

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
De ce a durat trei - patru ore pana sa-ti recolteze? Pana atunci alcoolul a apucat sa fie complet absorbit si s-a regasit complet in sange - partea metabolizata.

Nu e ca si cum ati fost la Urgente la Floreasca si ati stat la coada, inteleg ca erati in rural, v-au dus la cel mai apropiat dispensar, nu?

http://www.rasfoiesc...UI-in-ORG66.php

Edited by IP-XCENTRIC, 06 June 2014 - 11:07.


#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
raspunde fiecare in dreptul lui
daca celalalt sofer a fost vinovat de producerea accidentului, va raspunde pentru asta
iar tu pentru "DUI"
functie de concentratia de alcool stabilita in urma calculelor (si pe care tu nu o cunosti)
se decide inceperea sau nu a urmaririi penale !!! (daca e infractiune sau contraventie)
deocamdata probabil se asteapta rezultatele de la IML
chiar si dupa inceperea urmariri penale, prin natura oarecum fortata de imprejurari a faptei se poate decide scoaterea de sub urmarire penala si scapi doar cu o amendda administrativa
in cel mai rau si cel mai rau caz... in instanta... cu suspendare

Edited by Nero-d, 06 June 2014 - 11:19.


#21
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View PostSilviu1393, on 06 iunie 2014 - 10:31, said:

@fighterkyokushin:Sa it explic pe intelesul tau:
Am zis sa nu il refuz fiind sef...
Asta-i o lectie de viata. Macar tu scapi ieftin.Avand in vedere ca nu ai antecedente in cel mai rau caz scapi cu suspendare.
Sa stii ca nu esti singurul care e dispus sa-si nenoroceasca viata pentru sef. Am si eu un prieten care la rugamintea patronului a facut cateva smecherii in contabilitate. Cand s-a spart buba patronul a zis ca el nu stie nimic de problemele in cauza iar subalternul a luat 3 ani cu executare.

#22
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 04.09.2013
nu vreau sa judec pe nimeni. fiecare alege sa faca ce vrea, chiar si sa-i deranjeze pe altii. dar eu te intreb: ce-ai inteles tu dupa experienta asta ? majoritatea (celor care cosuma alcool si conduc) considera ca "nu mi se poate intampla tocmai mie, eu merg prudent, nu ma aventurez". uite ca poti sa nu te aventurezi tu dar o face altul. deci ?

#23
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 20.02.2008
Pai si dupa 3 ani patronul respectiv mai avea organele la locul lor?

#24
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
Multe discutii cand ceea ce trebuie sa faci e foarte simplu.
Tu trebuie sa inveti ca nu se conduce sub influenta alcoolului si fara nici o rautate, ca nu te cunosc personal, ma bucur ca ai patit-o pentru ca unul ca tine poate sa intre in mine, ca vorba aia, a primit ordin de la seful lui.
Si dupa ce ai facut accident cand erai baut ai mai stat si la parlamentari cu celalalt sofer in loc sa-i spui direct ca e vina ta si va vedeti maine la amiabila!

Inca odata spune merci ca nu ti-a taiat curba un copil!

#25
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,498
  • Înscris: 13.02.2006

View PostSilviu1393, on 06 iunie 2014 - 10:11, said:

Dupa zeci de minute de contradictii,am ajuns sa fim testati cu aparatul alcooltest,
Mare greseala:daca te stiai cu musca pe caciula, trebuia sa faci ce a zis colegul mai sus.
Sau sa il suni pe dom' primar sa te scoata din belea.
Asta e!

#26
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Vestea proasta e ca vei lua, probabil, o condamnare de un an (minimul pedepsei prevazute).
Vestea buna e ca va fi cu suspendare.
Volanul si alcoolul ar trebui sa se excluda reciproc. De fapt, o perioada ai sa te poti bucura de palinca in liniste, ca permisul iti va fi anulat.

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostSilviu1393, on 06 iunie 2014 - 10:11, said:

Salutare!
Am avut parte de un eveniment nefericit in urma cu ~o luna si jumatate.
In vinerea Pastelui,seful meu a venit la mine si m-a rugat sa il ajut intr-o problema cat de cat proifesionala,dar in afara fisei postului.
Sa ma fac inteles,eu acum lucrez la serviciul de paza la Primaria din localitatea de domiciliu,iar ulterior am lucrat la Serviciul de alimentare cu apa potabila din cadrul aceleiasi insitutii.
In seara de 18 aprilie,seful meu(primarul localitatii) a venit la mine si m-a rugat sa merg sa inchid o vana, fiind singurul din cadrul primariei care avea masina si stia ce e de facut(ploua torential). Fiind in graba,eu i-am zis ca voi face aceasta operatiune,fara  a tine cont de faptul ca bausem alcool. M-am urcat in masina si am plecat unde trebuia sa ajung,mizand pe faptul ca voi circula mai mult pe drum de tara(locuind in mediul rural).
Intamplarea a facut ca dupa ce mi-am indeplinit indatorirea, in timp ce ma deplasam inapoi spre casa,un destept sa taie o curba si sa intre in mine. Dupa zeci de minute de contradictii,am ajuns sa fim testati cu aparatul alcooltest,iar eu aveam o concentratie de 0,54 mg/l alcool pur in aerul expirat. Mi-au fost recoltate probe biologice,rezultatul fiind de 1,04 la prima proba respectiv 0,90 la a doua proba. Mentionez ca eu bausem cu cca 20 de minute inaintea producerii accidentului ~70-80 ml palinca, iar probele de sange mi-au fost recoltate la ~3 ore respectiv ~4 ore dupa producerea accidentului.
Acum,desi au trecut 2 saptamani e cand au iesit probele biologice,politistul care se ocupa de caz nu vrea sa imi ia declaratie,pe motiv ca asteapta nu stiu ce ordin de la procuror.
Ma intreb, oare este normal ceea ce face el sau doar incearca sa traga de timp din anumite motive?
Ce sanse credeti ca am la reexpertizare?
Pana acum am o caracterizare de la primaria din localitate care atesta ca sunt un om cuminte,fara antecedente . La fel si de la primarul localitatii,seful meu direct,care,la fel, atesta ca nu am avut niciun fel de abatere de cand sunt angajat si ca raspund prompt solicitarilor.
Am avut ocazia sa citesc buletinul de analiza de la spital,care atesta ca eram coerent in convorbire,stabil psihic si cu un comportament normal.
Infulienta?
eu acum lucrez......ulterior am lucrat (poate "anterior"?)
Dupa zeci de minute de contradictii,(poate "contraziceri"?)
Dupa cum te "esprimi", pare ca nici acum nu prea esti "revenit".
Sefu´ ala a´ tau, de ce nu da o declaratie  cum ca el te-a trimis sa conduci baut?
Ca restu´cu "baiat bun, e prima gres´ala, jur ca n-o sa mai faca", e frectie la un picior de lemn. De stejar.

Edited by myshyk, 06 June 2014 - 12:52.


#28
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 04.09.2013
pai nu prea are sens declaratia. e ca si cum eu sunt seful tau si te trimit cu masina desi tu ai baut. faci accident mortal, dar ulterior eu declar: "lasati-l domne, ca eu l-am trimis, nu-l mai suparati atata, nu e vina lui."

#29
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Dupa cum am spus in primul post,rezultatele probei biologice este 1,04 la prima proba,respectiv 0,90 la a doua proba. Cineva intreba despre faptul ca de ce nu a venit seful sa ma scape si de ce nu imi face o recomandare de "buna purtare". Seful nu avea cum sa vina sa ma scape,fapta se numea Influentarea anchetei si Trafic de influenta. O recomandare de buna purteare mi-a facut deja si am depus-o la Politia Rurala.
"Negocierea" a durat destul de mult deoarece initial cel pagubit de mine a zis ca ne intelegem amiabil,dupa care si-a schimbat parerea.Iar pana am mers la politia municipala,pana am fost testati cu aparatul etilotest si pana am ajuns la spital,unde am stat la coada vazand un om murind de viu in lipsa de masca cu oxigen sau cum i-o spune,a durat ceva timp.
Sunt constient de fapta pe care a savarsit-o si de consecintele care puteau sa aiba loc,sunt constient ca putea fi si mai rau,dar nu ma intelegeti gresit: NU eram beat,adica tulburat. Cand voi face rost de o copie de pe buletinul de analiza voi atasa o fotografi cu el pentru a va convinge.
"colegul" cu care m-am tamponat a intrat in mine taind o curba,eu circuland regulamentar. Momentan eu nu sunt cercetat pentru accident,ci doar pentru conducere sub influenta alcoolului.
Inca o data,stiu ca nu este legal si nici normal sa te urci la volan dupa ce ai baut,dar fapta este acum consumata si imi recunosc vina, in acelas timp imi suport consecintele. Dar ca oricare dintre voi,incerc sa scap cu minimul posibil. De morala sunt satul pana peste cap si stiu ca pe buna dreptate,asa ca va rog sa ma ajutati cu un sfat,nu numai cu critici,ca de ele sunt satul si mi le accept "cu fruntea sus" pentru ca stiu ca sunt vinovat si ca putea fi mult mai rau decat a fost.

#30
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,498
  • Înscris: 13.02.2006
Treaba e clara:Erai in culpa rau, trebuia sa-i dai asigurarea si plecai urgent(invocai motivul cu vana).
Si-a schimbat parerea fiindca probabil ca a simtit "damful" de palinca.
Poate ca o sa scapi cu supendare(daca esti la prima abatere) si sa-ti fie invatatura de minte pe viitor.

#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@cristiandrei
domnule doctor cristian andrei Posted Image
va aduc in atentie urmatoarea situatie (exemple sunt infinite)
sunteti posesor permis valabil sau nu... sunteti sub influenta... sunteti pasager intr-un vehicul... cea mai simpla situatie... soferul sufera un infarct sau atac cerebral sau abdomen acut sau whatever... necesita ingrijiri medicale de urgenta si sunteti singurul care poate face ceva in aceasta situatie, transportandu-l de urgenta la spital (sunteti pe un drum national, judetean lipsit de circulatie, deci taxiul sau ajutor din partea altor participanti la trafic este exclus)... credeti ca imprejurarile descrise va permit si va justifica conducerea sub influenta?!? ar fi just si drept sa fiti sanctionat (eventual penal) in acest caz???
nu va mai grabiti sa trageti concluzii!
ganditi-va ca ati putea fi dumneavoastra "victima" care are nevoie de ajutor imediat iar "soferul" imbibat ar refuza (si pe buna dreptate) o incalcare a legii
v-ati simti desigur aparat de lege
tot respectul Posted Image

Edited by Nero-d, 06 June 2014 - 13:32.


#32
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, din ce ai de/scris, pari om de treaba. Imi pare rau pt dta. Cert e ca ai avut ghinion.
E usor de spus, daca ia 20 de ani, de ce nu l-ai refuzat pe sef.
Cand ai +50, ca mine, intelegi ca e mai complicat sa iti gasesti un job nou..Mai ales ca vremurile sunt cum sunt..
Sincer, cred ca atitudinea dumitale in instanta va decide condamnarea.
Daca din start vei recunoaste demn, adica nu umil, da, am gresit, vedeti ca altfel am fost un om corect, am o familie de intretinut, etc, dar fara milogeala, lacrimi, si alte spectacole, e posbil ca judecatorul, satul de show-uri, sa decida pedapsa cea mai blanda, recte cu suspendare..Si "pedeleaza" si pe faptul ca nu te-ai eschivat, plecat spre casa, ca sa revi in cele 24 de ore legale, dupa ce a trecut damful..
O sa conteze si ce vor zic seful si politsitului, daca vor fi chemat sa depuna marturie..
Iti tin pumnii pt minim..

Edited by Prien, 06 June 2014 - 13:36.


#33
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
@silviu, vezi ca la faza cu "fapta se numea influențarea anchetei si trafic de influenta" esti in eroare rau de tot. Putea sa fie cel mult favorizarea făptuitorului.  Traficul de influenta e o infracțiune de corupție care presupune cu totul altceva. Iar influentarea anchetei...? Ar putea fi un efect al infractiunii de favorizare a făptuitorului,  atat.

#34
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Apreciez ca cineva ma intelege.. Da,nu am 50 de ani, am 21 si foarte putina experienta,deci tot destul de greu de gasit un loc de munca decent. Si cum actualul loc de munca il am aproape de casa,deci se exclude naveta+ bani de hrana la locul de munca,eu unul il consider destul de satisfacator luand in considerare oportunitatile din ziua de azi. Si nu prea imi permit sa il pierd,de aceea nu mi-am permis sa imi refuz seful.
De la bun inceput mi-am recunoscut vina si nu am incercat sa ma scot eu basma curat sau sa dau vina pe sef, daca imi era puteam sa stau de capul lui sa intervina pe undeva pentru a ma scoate,stiu ca poate avea anumite influente.
Eu nu incerc decat sa aflu de ce nu mi se ia declaratie si sa stiu cum decurge actiunea,si , cel mai important sa nu fiu invinuit de ceva pe nedrept,dat fiind faptul ca banuiesc o manarie intre politist si cel cu care m-am tamponat.

#35
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,554
  • Înscris: 24.01.2007
Ancheta probabil isi urmeaza cursul normal, care poate fi mai scurt sau mai de durata. In cazul acestor infractiuni de obicei dureaza ceva.
Asta este.

View PostSilviu1393, on 06 iunie 2014 - 15:09, said:

Eu nu incerc decat sa aflu de ce nu mi se ia declaratie si sa stiu cum decurge actiunea,si , cel mai important sa nu fiu invinuit de ceva pe nedrept,dat fiind faptul ca banuiesc o manarie intre politist si cel cu care m-am tamponat.
Ei, bine, in cazul acesta chiar nu poti sa pozezi in victima, daca intelegi ce vreau sa spun.

#36
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Repet, este normal ceea ce imi spune mie politistul ca trebuie sa astepte nu stiu ce ordin de la procuror pentru a-mi lua declaratia sau face asta doar pentru a prelungi ancheta sau cu alte scopuri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate