Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Conducere sub influenta alcooolului

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
"Cu cazier" ramai doar daca ti se aplica o sancțiune penala. Așa cum am zis mai sus,  nu ți se va anula permisul dacă vei fi sancționat contraventional.

#56
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Cu cazierul am inteles. Daca voi fi sanctionat contraventional, stiu ca nu se va anula permisul. Dar am inteles ca ar fi o mica mare diferenta intre amenda contraventionala si amenda administrativa. De aceea intreb, in cazul amenzii administrative daca se va anula permisul.

Edited by Silviu1393, 10 June 2014 - 13:28.


#57
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
Contraventia e sancțiune administrativa, nu e diferența.

#58
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Am inteles,multumesc!

#59
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Conform Noului Cod penal, nu se mai dispune amenda administrativa.

Quote

Noile reglementări în materie penală nu mai prevăd această instituţie şi,
implicit, nici mecanismele procesuale pentru aplicarea unei sancţiuni administrative
de către procuror.

http://www.mpublic.r...inistrative.pdf

Edited by Krystina, 10 June 2014 - 14:10.


#60
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Am auzit ca nu mai exista amenda administrativa, acum se numeste Clasare si inseamna tot cam acelas lucru. Adica practic fapta este de natura penala, dar procurorul, in anumite imprejurari poate da clasare,adica te scoate de sub urmarire penala.

#61
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
Clasarea sa da cand se constata ca nu sunt probe care sa te incrimineze.

#62
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Ma rog, ce se va intampla o sa vad pe parcurs. Ideea e ca nenea meleteanu` nu are niciun gand sa-mi ia declaratie si sa inainteze dosarul, acum cica ar fi intrat in concediu. Birocratia specifica Romaniei.......

#63
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View PostSilviu1393, on 06 iunie 2014 - 10:31, said:

@fighterkyokushin:Sa it explic pe intelesul tau:
Era Vinerea Mare,zi de sarbatoare. In jurul orei 19:30, asteptand masa de seara,mi-am pus intr-un pahar ceva palinca productie proprie(~80-100ml) pusa dupa ochi in pahar. In timp ce bausem ~3/4  din ea,m-a solicitat primarul(seful meu direct) sa merg sa inchid o vana de pe reteaua de apa potabila a localitatii(eram singurul care stia ce e de facut si cu masina,fiind ploaie torentiala.......). Am zis sa nu il refuz fiind sef,si ca ce o sa se intample in 1,5 km cat aveam de mers. Dar uite ca, inevitabilul s-a produs.

Daca ai intervenit in cazul combaterii sau minimizarii efectelor dezastrelor naturale, infractiunea poate fi anulate.
Infractiuni de genul, unde adaug condusul fara/cu permis suspendat, etc, unde nu exista parte vatamata pot fi anulate foarte usor daca comiterea acestora este gasita de catre instanta incuvintata, in sensul ca se face pt impiedicarea pierderii de vieti omenesti sau de pagube materiale, iar riscul la care ai pus societatea este mai mic decat beneficiul de pe urma ta.

Aici conteaza si gradul de alcoolemie, nu neaparat ca l-ai depasit, ca daca te-ai dat jos de la volan in 4 labe e greu de dovedit ca mai erai util la ceva.

#64
Silviu1393

Silviu1393

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2013
Nu poate fi vorba de minimizarea dezastrelor, adica in cazul in care nu avea cine merge sa inchida vana, nu se intampla un dezastru natural,doar ca era riscul ca in zilele de Paste localitatea sa ramana fara apa din cauza avariilor ce urmau sa se produca din pricina presiunii ridicate.
Gradul de alcoolemie l-am mai spus odata, iar de dat jos in 4 labe nu poate fi vorba, si pot dovedi asta cu buletinul de analiza de la spital.

#65
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 10.10.2011
cum cacat adminul care e jupan pe aria asta nu se uita ce raspunsuri da lumea?bietul om nu a primit nicio infiormatie utila din punct de vedere juridic.niciunul de aici nu a dat un raspuns corect din punct de vedere juridic.toti se uita la filme si se cred experti.

1.te duci la un avocat specializat in drept penal
2.politistul ala nu misca nimic pana nu dispune procororul.
3.da se poate cere o recalculare a alcoolemiei insa faza asta tinea pana in 1 februarie 2014, odata cu noile coduri lucrurile sunt foarte simple
4.in cel mai rau caz ajungi la inchisoare cu executare, in cel mai bun caz ajungi la o solutie de amanare a aplicarii pedepsei.rechizitoriul va fi emis suta la suta si te va trimite in judecata.

NU TE MAI LUA DUPA CE AVIOANE VORBESC OAMENII ASTIA DE PE FORUM CA NUMAI TAMPENII TI-AU ZIS!

#66
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,554
  • Înscris: 24.01.2007
zile_san,
Consider ca ar trebui sa-ti temperezi putin limbajul, nu suntem camarazi de armata.
Moderatorul nu este raspunzator pentru sfaturile oferite pe aceasta arie atat timp cat se respecta regulamentul forumului.
In al doilea rand, pot oferi o informatie corecta din punct de vedere juridic doar atunci cand consider eu ca trebuie sa o fac si cui trebuie. N-am nicio obligatie in acest sens.

#67
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
@Silviu1393
Uite cazul meu: 0,78 in aer,  1,5-1,35 proba de sange.
1 an cu suspendare, 3 ani perioada de incercare, 1000RON cheltuieli de judecata.
Prieteneste iti spun, avocatul nu te poate ajuta cu nimic, dar poate ai niste bani de aruncat pe fereastra.
Vei primi avocat din oficiu.
Bafta.

#68
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
Intrebare pentru initiator: pana la urma ce ai baut, cat si in ce circumstante? Nu de alta, dar povestea de aici nu se potriveste deloc cu cea de pe un alt forum, pusa de un "Silviu1393", in 28 aprilie.
"Salutare la toata lumea.
Am dat de o belea destul de complicata. A treia zi de paste,plecam de la un majorat si un destept cu un Cielo asa a invatat el sa mearga pe drum si sa taie curbele,si in timp ce incerca sa taie o curba m-a acrosat pe mine. Masinile au scapat relativ usor din impact,a mea bratul stanga fata,bieleta,cap bara si a lui pe partea stanga spate i-am rupt bratul si puntea i-a ajuns pe sub rezervor. Ma rog,asta nu e o problema mare. Marea problema e ca pe mine m-a mancat in zonele intime sa beau o bere si 50 de whisky gandindu-ma ca doar nu am de mers decat 2 km pana acasa si ce se poate intampla in 2 km,mai ales in zona rurala.
Desi eu mergeam bine mersi pe banda mea fara sa deranjez pe cineva,constatand ca eu consumasem alcool domnii politisti m-au scos pe mine vinovat(stiu ca e normal).
Cum domnul coleg de trafic,vinovat fiind, a mirosit ceva ca am baut,nu a vrut sa ne intelegem amiabil,chiar daca i-am oferit si o suma de bani pentru reparatia masinii sau i-am propus sa ii repar eu masina din fonduri proprii,am ajung la etilotest. Fiind relativ repede dupa ce bausem paharul de whisky cu energizant(cca 30 min) alcooltestul a aratat o valoare destul de mare, 0.54.
Acum nenea colegul de trafic regreta ca nu ne-am inteles amiabil,deoarece a pierdut cateva zile pe la cei de la asigurari( City) care se incapataneaza sa-l despagubeasca.
Ideea este ca eu am vorbit cu cineva care lucreaza la asigurari si mi-a zis ca e posibil ca firma de asigurari sa ma dea pe mine in judecata ulterior pentru a-si recupera ei paguba,deoarece consumasem alcool.
Ideea este ca cel cu care m-am "tamponat" si-a reparat masina a doua zi la locul accidentului,adica a venit cu inca 2 baieti si o trusa de scule si nu stiu cum au pus puntea la loc si a plecat cu masina pe roti. Chiar si azi l-am vazut cu masina,si nu i-a reparat aripa (care este putin infundata) si nici usa care este putin zgariata.
Eu sunt convins ca la sange nu imi va iesi mult,stiu sigur cat am baut si nici nu ma complic aici,sunt sigur ca nu va iesi peste 0.8, deci nu va intra pe penal.
Intrebarea este cam ce sanse sunt ca asigurarea sa castige un eventual proces cu mine si sa raman sa ii despagubesc eu pe ei. Am auzit fel si fel de variante,unii zic ca nu ar trebui sa ma dea in judecata atata timp cat nu am comis o infractiune,altii zic ca pt alcool ma va da in judecata. Poate este cineva pe aici care a trecut prin asta si ma poate lamuri.
Numai bine!"
Fara sa vreau am ajuns sa dau peste textul de mai sus, ceea ce ma pune pe ganduri. In cele din urma poate poate ne lamuresti si pe noi care e varianta finala.

#69
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
@LuvRaluK,

Ptr. veridicitate pune si sursa, eventul un link unde regasim citatul de mai sus.

Edited by aka_razvan, 16 June 2014 - 12:44.


#70
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
http://www.clubopel....=125266&start=0

#71
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Mersi Lipsum.

@Initiator,

De ce vii cu diverse variante mai mult sau mai putin reale ale povestii?
Crezi ca te scoate cineva de pe forum de sub (eventuala) cercetarea penala daca mai indulcesti povestea?
Chiar si daca prin absurd citeste cineva "din sistem" care e direct implicat?
Mai gandeste-te, s-ar putea sa-ti sapi singur groapa.

#72
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Cel mai probabil a venit cu o poveste coafata, pentru a vedea reactia noastra - povesti cu primarul, sef direct; stare de necesitate etc; Voia sa vada daca tine povestea asta a.i. sa o foloseasca, cel mai probabil, si in relatia cu cei care il cerceteaza. Partea proasta, e ca nimeni nu e prost precum ne-a crezut el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate