Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Poze cu sistemul meu

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
830 replies to this topic

#451
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
e cam liniste p-aci, asa ca hai sa va arat ce se mai intampla la Jurilovca Posted Image... Daca tot e mini vacanta si temperatura pozitiva am zis sa mai torn ceva betoane, ca nu mi-a ajuns toata vara, si m-am apucat sa-mi fac un greenhouse ca sa fie in ton cu a noastra casa verde, mai exact o mica sera in care o sa cultiv diverse. Si am inceput cu fundatia, maine elevatia cu fiarele apoi structura din lemn, policarbonat celular pe exterior si celofan pe interior, destul de eficient termic...lemnul o sa fie tratat anti condens, etc... pan la urma m-a prins noaptea, si cum celelalte lumini deja erau ocupate am improvizat rapid un halogen de 1 kW Posted Image , lumina tata, sa ma vada alienii si sa-mi bat joc de amaratii aia de 1.5 kWh produsi de fotovoltaic... scotea fum saracul dar am lucrat precum ziua Posted Image
Eu nu stiu cum e la voi, dar eu an de an in decembrie imi gasesc sa lucrez in noroaie... anul trecut pe vremea asta imi faceam impamantarea, adica vreo 30 de m de sant la 80 cm, pe ploaie...
Daca aveti ceva recomandari, sunt bine venite si va rasplatesc cu ceva legume bio si floricele Posted Image O sa mai pun 2-3 poze cand finalizez.

Attached Files


Edited by lestef, 30 November 2015 - 00:21.


#452
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
dupa "lupte seculare" ce au durat cateva luni am incropit si eu provizoriu, mini-sistemul meu, instalatia deservind pentru moment incarcarea acumulatorilor pe timp de iarna din solar sau generator  pe benzina, , dvr , sistem de alarma si cateva becuri led ce sunt aprinse cateva minute cand trec pe acolo deoarece casa nu este locuita . mai trebuieste instalat panoul de sigurante , sistemele de monitorizare si pozate cablurile , ce am legat acum e pentru verificarea functionabilitatii . pe moment sunt montate doua panouri Solon de 235w, un MPPT PCM60X, un Victron Multiplus 24/3000/70 si 6 baterii Rolls.

Attached Files


Edited by wormel, 17 December 2015 - 22:01.


#453
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Felicitari. Pe rollsurile alea voiam eu sa pun mana :lol:

Edited by lestef, 17 December 2015 - 22:07.


#454
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011
multumesc

View Postlestef, on 17 decembrie 2015 - 22:07, said:

Felicitari. Pe rollsurile alea voiam eu sa pun mana Posted Image

multumesc pentru felicitari, in privinta bateriilor pretul a fost beton iar vanzatorul a fost mare domn, mi-a oferit mentenata pana am reusit sa le ridic de la el (dupa vre-o doua-trei luni)   Posted Image .

Edited by wormel, 18 December 2015 - 00:54.


#455
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postdansir, on 23 mai 2014 - 08:10, said:

sa revenim la subiect.un sistem ongrid de 4.6 kw trifazic.20 panouri de 230w montate pe un invertor aurora de 12.5 kw.se asteapta un upgrade de inca 4 kw.sa vedem insa cind.

Felicitari, arata bine... dar eu, unul, cand vad imaginile astea cu panouri la plaja in spatiu deschis, ametesc. Ma gandesc la o furtuna serioasa (unde stau eu sunt cam 2 - 3 / vara) cu viteze de vant la rafala de 60 - 89 Km./h, sau la o grindina cu vant (la mine apar o data pe an sau la doi ani cu pietre de cca 1 - 3cm.). Stiu ca rezista la nu-stiu-ce impact, dar tot ametesc...

#456
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Post9victor, on 18 iunie 2014 - 10:39, said:

daca vrei sa incalzesti casa cu panouri fotovoltaice, sau sa inmagazinezi 20-30 MWh ptr iarna ... in lumea actuala, este imposibil!
Dacă vorbim de o casă bine făcută, s-ar putea să nu fie nevoie de acei 20-30 mwh. Am detaliat în subiectul despre metodele alternative de stocare a energiei ce și cum..

#457
dansir

dansir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2007
Azi am instalat si o eoliana de 600w/48v cu modul de redresare si franare pe un microinvertor on grid mastervolt soladin wind 500.acum astept sa bata vantul.

Attached Files



#458
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Felicitari de achizitie, dar,firele alea arucate din prima poza,arata jalnic,montaj facut de "macelar".
Acum, ca bate vintul, cred ca esti cu ochii pe ea.

#459
dansir

dansir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2007
Poza e din timpul testelor.nu e varianta definitiva.cele rosi cu negru sunt de la aparatul de masura.cat despre vant se adevereste vorba ca nu bate 3 zile dupa ce ridici eoliana.

Eoliana e facuta din componente.baza e o black600,palele de airx,coada facuta de cristibmw.a iesit super.

#460
eggbone

eggbone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.10.2010
Dupa un an si jumatate de la prima postare Posted Image

Attached Files



#461
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,452
  • Înscris: 13.02.2006
Cosmine, arata bine, felicitari.
Doar ca, asa cum am spus-o si la altii, nu puneti echipamente electrice, mai ales cele prin care circula curenti mari, pe material inflamabil-OSB in cazul tau.
Placa aia se poate inlocui cu una de gips-carton, ranforsata cu profile CD/UA acolo unde sunt prinse chestiile grele.

#462
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Felicitari pentru realizare si sa te bucuri de ea.
Ai putea, te rog, sa descrii componentele sistemului tau?

#463
eggbone

eggbone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.10.2010
Paraipan - mersi de sfat, placa este ignifugata dar pot sa pun peste si un rigips de 9mm

Sistemul este off-grid pe 24v si este cam asa:
8 x panouri de 235w
8 x panouri de 230w
1 eoliana de 1000w home made
2 x charger Xantrex 60A
1 x charger eolian home made + green meter + rezistenta
1 x charger MeanWell 1000w
1 x invertor Solener 3000w unda pura
4 x bateri gel Victron Energy 220Ah
2 x egalizatoare de baterii
1 x generator benzina

cred ca asta e tot

Edited by eggbone, 15 February 2016 - 14:36.


#464
dansir

dansir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2007
In sfarsit am finalizat proiectul eolian.eoliana on grid de 1kw /110v hye hy-1000 si invertor eolian on grid de 1.5kw hye hygci-15.

Attached Files



#465
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Cladire de birouri in Bucuresti - udeva prin Pipera.

Attached Files



#466
dansir

dansir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2007
Azi am ridicat eoliana la 8m.cam chinuiala la rabatarea stalpului.dar se simte.asta ramane forma finala.in rest sa vedem ce idei mai vin.pacat ca nu am un parau aproape.

Attached Files



#467
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009
frumos,felicitari tuturor pentru realizari imi voi prezenta si eu mini sistemul fotovoltaic(de care sant ff mandru)
  un video si cateva poze.precizez ca nu este profesional l-am facut in limita posibilitatilor financiare.deocamdata este in stadiu de test urmeaza sa aranjez toate firele eventual sa pun ceva canal de cablu din ala de plastic [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8JQQWoFRmDs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#468
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,336
  • Înscris: 29.05.2004
salut, incearca sa pui bateriile jos, nu le vad bine la un mic cutremur..
bafta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate