Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Poze cu sistemul meu

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
828 replies to this topic

#433
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Un mic udate la sistem. Mai întâi poze, vorbele mai încolo.  Acum postez de pe telefon.

Attached Files


Edited by silicipi, 03 October 2015 - 20:39.


#434
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Te felicit si aici ca ai ales sa intrii in gasca Midnite, si la cat mai multi MWh ! Posted Image

#435
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Multumesc de felicitari, da si eu trebuie sa-ti multumesc de ajutor. Fratilor, dupa multe tatonari si asteptari, cu strans bantii, am trecut de la charger Outback la charger Midnite desii am oscilat spre Victron initial, insa la aceeasi bani am luat ceea ce eu consider a fii cel mai versatil charger de pe piata. Si desi am asteptat o saptamana dupa el, am mai lucrat o zi la cutia cu sigurante de forta, la configurarea careia mi-au fost de mare ajutor sfaturile lui CristiBMW.
Vreau sa va spun ca sunt super incantat de charger, de cat e de rapid si mai ales cat e de versatil, nu ai nici un fel de ingradire, poti seta o multime de parametrii, faptul ca trebuie sa stii ce faci e alta poveste, dar cu rabdare, documentantu-te o scoti la capat. Multumesc mult celor ce m-au ajutat! NU stiu cum e in comparatie cu Victron dar e cu muuuuult peste Outback MX-60 de l-am avut inainte. Nu mai spun ca desii m-ar fiii costa vreo 200$ update-ul la Outback dar si comunicarea cu ei ffff greoaie plus limitarile Victron care au acelasi pret cu MidNite m-au determinat sa aleg MidNite Classic 150 care stie 96A curent de incarcare sau mai bine zis 93A pe sistem de 24V  cum am eu, adica 2,78Kwp de panouri, e ceva nu? O sa spuneti ca si pretul e ff mare, asa este dar cum spunea CristiBMW mai demult, calitatea costa.

Edited by silicipi, 03 October 2015 - 21:33.


#436
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Poti depasi puterea fara probleme, setezi cati A doresti si el nu trece de acea valoare.
Adica, calculezi 2,7kWp, in realitate foarte rar se ajunge la puterea instalata, asa ca poti instala 4kWp fara probleme, iar, de cateva ori pe an cand se depaseste curentul iti apare un mesaj de eroare si asta-i tot. Trebuie sa nu depasesti tensiunea maxima de intrare. Fa-ti cont la ei ca sa poti stoca gratuit toate valorile si sa le poti accesa de oriunde.
Update-ul pentru regulator e gratuit.

Edited by CostyOK, 04 October 2015 - 13:51.


#437
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Ma bucur ca esti multumit de el sa-l stapanesti sanatos ,urmatorul pas este un invertor sanatos ca tot ai investit in calitate , eu tot raman la ideea ca pe fotovoltaic mergea mult mai bine BlueSolar de la Victron , avem colegi care dau din el cu 100 A frecvent , in schimb pe eolian Midnite este in varf  si credeti - ma am testat multe ...Attached File  2014-07-04 11.44.19.jpg   352.1K   222 downloads

#438
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Un invertor ieftin și sănătos,este și cel de la MPP Solar cu 3 MPPT-uri de 180A,restul sunt ”povești victronice” pe bani foarte mulți,în nici un caz nu sunt accesibile ”amărăștenilor” !.Posted Image

#439
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015

View Postsilicipi, on 03 octombrie 2015 - 20:34, said:

Un mic udate la sistem. Mai ĂŽntâi poze, vorbele mai ĂŽncolo.  Acum postez de pe telefon.

Îmi place foarte mult cum ți-a ieșit tabloul cu întrerupătorul și siguranțe mpr.,este ceva solid de tip ”rusesc”,care îți garantează siguranța unui sistem în caz de Doamne ferește !Posted Image

#440
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
@ silicipi: Ceea ce ii lipseste acelui tablou pentru a fi "profesional" sunt niste presetupe la fiecare conductor ce trece prin carcasa metalica. Este obligatoriu la trecerea acestora sa fie izolati de metalul carcasei prin materiale care nu pot ataca izolatia acestora si sa fie protejati impotriva smulgerii accidentale. Deasemenea cablul care se duce la display trebuie protejat impotriva ruperii atunci cand se deschide usa prea mult sau este scoasa din locasul ei. Se folosesc acele trese metalice sau din alte materiale rezistente pronse mechanic si pe carcasa si pe usa.

Stiu ca este pentru uzul propriu, dar eu doar iti citez doar din niste norme care se intrepatrund cu serviciul meu.

#441
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008

View PostSolarcells, on 05 octombrie 2015 - 12:59, said:

Un invertor ieftin și sănătos,este și cel de la MPP Solar cu 3 MPPT-uri de 180A,restul sunt ”povești victronice” pe bani foarte mulți,ĂŽn nici un caz nu sunt accesibile ”amărăștenilor” !.Posted Image
Am zis invertor serios nu neaparat Victron , nu sant distribuitor al vreunei marci ci doar aduc ceva sh la preturi decente , ca nu vand pocnitori asta e nu vreau sa ma fac de ras , sigur urmaresti bursa ..., ca am pus mana pe Victron cu multi ani in urma si am vazut ce poate sigur faceai la fel , eu unu prefer un sh de marca decat unu nou de duzina dealtfel ca multi din cei ce posteaza aici au sh-uri

#442
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015

View PostcristiBMW320, on 06 octombrie 2015 - 21:45, said:

Am zis invertor serios nu neaparat Victron , nu sant distribuitor al vreunei marci ci doar aduc ceva sh la preturi decente , ca nu vand pocnitori asta e nu vreau sa ma fac de ras , sigur urmaresti bursa ..., ca am pus mana pe Victron cu multi ani in urma si am vazut ce poate sigur faceai la fel , eu unu prefer un sh de marca decat unu nou de duzina dealtfel ca multi din cei ce posteaza aici au sh-uri

Foarte bine ! Și eu aș dori un invertor din seria Quattro sau Multiplus de 5000VA/48V,dar nu pot oferi mai mult de o mie de parai” pe unul nou,pentru că nu merită mai mult acest invertor,oricum prețurile sunt cam ”gogonate” la Victroanele astea !.Stai liniștit că nici cu un invertor de la MPP Solar cele care au incluse regulatoarele MPPT,nu te faci de râs pentru că sunt destul de serioase !,dimpotrivă se fac de râs firmele mari care nu oferă nici pe departe facilitățile invertorului taiwanez,dar cer niște prețuri de te pun pe fugă ! Posted Image

Edited by Solarcells, 07 October 2015 - 04:03.


#443
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Salut! Intru mai greu datorita timpului pe care nu prea il am. Presetupe sunt montate dar sunt de cauciu deocamdata, dar saptamana viitoare ajung la Buzau sa iau din cele calumea, si le voi inlocuii , mai ales ca vreau sa inlocuiesc cablurile de 25mm patrati cu cel putin 50mm patrati sau chiar 70mm, sa vedem ce gasesc. Cablul de la BMV asa este , e cam nasol cu el, dar nu am gasit nici presetupa asa micuta, voi cauta, oricum nu voi deschide cutia respectiva prea des, doar in caz de avarie , Doamne fereste, dar pentru asta am pus sigurantele acelea zdravene. Traseele sunt facute cu plarbanda de cupru groasa de 1mm si lata de 40-50mm ca sa duca curentul de acolo, 100-200A e ceva.

Edited by silicipi, 07 October 2015 - 09:45.


#444
flocin

flocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2009
am reusit si eu sistemul pe 24v!
-6 panouri 230w de la @shop0099 montate pe acoperis de @cristibmw320
-outback mx60( are 10 ani) de la @szimi
-invertor 2000va de la @vlad-one
-8 baterii 100a agm
multumesc tuturor de pe softpedia!

Attached Files



#445
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,327
  • Înscris: 29.05.2004
@danieli  - Salut, din ce vad eu pe graficul tau trag concluzia ca daca ai avea capacitate de stocare mai mare ai consuma si mai putin din retea , e corect sau ma insel ? thx.

#446
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
http://www.descopera...e-taxa-pe-soare

#447
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Păi și Spania este vreo țară mai brează ca dealtfel toate țările latine ?,se duc ușor la vale după Grecia !.Politicienii sunt cretini și vor risca un război civil cu propriul popor dacă promulgă astfel de legi imorale !,pentru că soarele nu poate fi privatizat de niște idioți de parlamentari care se cred mai presus de Dumnezeu,este un dar gratuit pentru toată lumea !Posted Image

#448
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Stai linistit ca deja platim apa de ploaie , partea proasta este ca bani se duc in franta ,pana la soare mai este un pas mic intrebarea este unde se vor duce bani ?
Cat de prosti si orbi putem fi o data la 4 ani ?

Felicitari  @flocin , vad ca deja culegi roadele ... la mai multe si la mai mare !!!

Edited by cristiBMW320, 19 October 2015 - 21:35.


#449
danieli

danieli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 15.01.2004

View Postpexic, on 19 octombrie 2015 - 13:32, said:

@danieli  - Salut, din ce vad eu pe graficul tau trag concluzia ca daca ai avea capacitate de stocare mai mare ai consuma si mai putin din retea , e corect sau ma insel ? thx.
Corect, dar nu mai am bani de investit in acumulatori, sa termin macar parterul casei si pe urma mai vedem... Oricum am stat acolo pe perioada verii, acum nu mai consum decat vreo 200Wh cu niste camere si alte chestii.

#450
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014

View Postflocin, on 19 octombrie 2015 - 13:04, said:

am reusit si eu sistemul pe 24v!
Felicitari! Sistemul este realizat fix in stilul meu, cu panou pe care vin montate toate cele, si nu gaurind pereti...
As face o recomandare la acoperis. Acopera pazia aia cu o bucata de tabla ( se vinde gata debitata), altfel o data la 3 ani o sa trebuiasca curatata si revopsita ca o sa arate ca draq...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate