Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Honda Civic 1.8 i-vtec

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#235
catalin8503

catalin8503

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2019
Salut dragi posesori de honda! Am citit cu interes tot acest jurnal de bord, deoarece urmeaza sa imi achizitionez si eu o Honda 1.8 i v-tec cu cutie robotizata din 2007! Masina are 170000 si ceva de km si a avut un singur propietar pana acum cu toate reviziile facute la honda! Eu urmeaza sa fiu al doilea. Abia astept sa o cumpar. Deasemeni multumesc pentru acest jurnal, pe mine personal m-a ajutat foarte mult!

#236
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,441
  • Înscris: 08.12.2006
Totul fain frumos pana la cutia aia..Daca n-ai dat banii inca poate n-ar fi rau sa te mai gandesti..

#237
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 30.04.2006
cutia manuală de pe Civic 8th gen e mai bună decât orice am condus până acum! un fost coleg de muncă cu BMW 335i E92 mi-a confirmat același lucru.
eu unul o țin pe post de referință de comparație pentru orice cutie de viteză manuală de pe orice mașină. e chiar atât de bună și precisă.

#238
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,441
  • Înscris: 08.12.2006
Pe cat de buna e aia manuala, pe atat de pacatoasa e cea robotizata.

#239
catalin8503

catalin8503

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2019
Se pare ca nu m-am informat atat de bine. Masina am cumparat-o, se comporta in parametrii, interiorul ingrijit, motorul nespalat de ani de zile si asa am putut observa ca nu are pierderi de ulei, etc! Cutia schimba foarte bine, nu are lag. In schimb vanzatorul a fost transparent si mi-a spus ca are niste trepidatii doar cand este rece in treapta 1 si In R. Dupa 5 minute de mers nu mai face, revine la normal.  Posibil sa trebuiasca schimbat ambreiajul. Ulterior am constatat ca mai are niste trepidatii foarte mici dupa aproximativ 1 minut de stat pe loc in modul Drive. Cam acestea 2 sunt problemele. In rest totul pare OK! Pretul de achizitie €4000. Este bine sau nu ce am facut, faptul este consumat! Una peste alta eu sunt incantat de masina!!!

PS: Sper ca este locul potrivit sa postez aici!!!!

#240
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postcatalin8503, on 07 august 2019 - 16:52, said:

Se pare ca nu m-am informat atat de bine. Masina am cumparat-o, se comporta in parametrii, interiorul ingrijit, motorul nespalat de ani de zile si asa am putut observa ca nu are pierderi de ulei, etc! Cutia schimba foarte bine, nu are lag. In schimb vanzatorul a fost transparent si mi-a spus ca are niste trepidatii doar cand este rece in treapta 1 si In R. Dupa 5 minute de mers nu mai face, revine la normal.  Posibil sa trebuiasca schimbat ambreiajul. Ulterior am constatat ca mai are niste trepidatii foarte mici dupa aproximativ 1 minut de stat pe loc in modul Drive. Cam acestea 2 sunt problemele. In rest totul pare OK! Pretul de achizitie €4000. Este bine sau nu ce am facut, faptul este consumat! Una peste alta eu sunt incantat de masina!!!

PS: Sper ca este locul potrivit sa postez aici!!!!

E foarte ok pretul. Robotizata aia nu e cea mai buna cutie intr-adevar, schimba relativ incet. Am o cunostinta care are asa ceva, a povestit ca ii schimba ambreiajul relativ des dar ca nu e excesiv de scump si ca alte probleme nu are.

#241
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.09.2007
Mie personal cutia imi place. Probabil ca nu este cea mai buna din lume, dar nu e nici rea daca te obisnuiesti cu ea. Nu stiu daca schimba chiar asa de lent, mie personal combinatia motor+cutie mi se pare suficienta pentru orice situatie intr-un mod de condus responsabil.
@catalin: sa te bucuri de ea, daca ai intrebari sau probleme trimite-mi un mesaj.

#242
catalin8503

catalin8503

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2019
Dupa aproximativ 3 saptamani de cand am luat-o masina se comporta foarte bine. Sunt foarte multumit si cutia schimba cum trebuie si pe auto si pe manual!
Multumesc mult flaviuf de suport, de altfel si celorlalti membrii!


#243
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Am citit totul fara oprire, superb topic, de la Civic și tot ce tine de întreținere, fiabilitate, consum de combustibil și pana la poveștile frumoase de călătorii, plus fotografiile superbe.
In acest caz, dorința constructorului de a crea o simbioza între șofer și mașina a fost realizata cu succes.
Mi-a mai plăcut mult ideea aceea de "a merge pana la capat", fapt ce contribuie ca acesta poveste sa fie una cu adevărat deosebita.
Felicitări!

Mai departe, rămâne de văzut care este "capătul" pe care îl va alege autorul, pentru ca s-ar putea foarte bine ca mașina sa fie de alta părere. :)

#244
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.09.2007
Tocmai m-am intors dintr-un scurt concediu pe la mare, o zi la Balcik si cateva zile in Delta Dunarii. Am facut cam 1800 km, masina s-a comportat in nota ei, adica excelent. Tine pasul fara probleme cu traficul actual, nu troncane, nu bate nimic. Am mers mai mult decat alert pe unde s-a putut (5.5 ore SB-Mamaia), asa ca am scos un consum mai mare decat de obicei - 7.8%.
Ne apropiem de o noua revizie (ulei, filtre si probabil ulei cutie - trebuie sa verific daca ma apropiu de 60kkm de candl-am schimbat ultima data) si de 230 kkm.

Edited by flaviuf, 08 September 2019 - 20:03.


#245
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,652
  • Înscris: 22.03.2007
Daca invarti de volan stanga dreapta, pe loc, se aude ceva?

#246
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.09.2007
@takis: nu

#247
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.09.2007
Pana la urma mi-am facut damblaua si am adaugat un Forester 2.0i la actuala familie de japoneze. Probabil ii voi deschide un jurnal in viitor.
Ramane de vazut ce fac cu Civicul, ratiunea spune ca ar trebui vandut, inima zice altceva....

Attached Files



#248
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,238
  • Înscris: 12.12.2011
Să o stăpânești sănătos!

Am un vecin care și-a luat Forester. Era cam speriat de frică să nu fie nevoit să cumpere alt motor. Cică ar avea probleme pe la 150k km - 200k km. E mulțumit de ea, "rupe" asfaltul.

#249
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,652
  • Înscris: 22.03.2007
Foarte frumos le sta impreuna! Sa o stapanesti sanatos!

Edited by takis, 05 October 2019 - 07:31.


#250
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcorcodel10, on 05 octombrie 2019 - 06:55, said:

Să o stăpânești sănătos!

Am un vecin care și-a luat Forester. Era cam speriat de frică să nu fie nevoit să cumpere alt motor. Cică ar avea probleme pe la 150k km - 200k km. E mulțumit de ea, "rupe" asfaltul.
Probabil ca are diesel. Acelea au probleme. Cele aspirate pe benzina de 2 litri sunt fiabile.

Multumesc pentru urari.

#251
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,238
  • Înscris: 12.12.2011
Da, diesel. Nu știu titulaturile, probabil i înseamnă benzină 👍

#252
nic_otava

nic_otava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 10.02.2006

View Postflaviuf, on 04 octombrie 2019 - 21:43, said:

Pana la urma mi-am facut damblaua si am adaugat un Forester 2.0i la actuala familie de japoneze. Probabil ii voi deschide un jurnal in viitor.
Detalii despre Forester? Mersi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate