Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

cum sa scap de o executare silita ?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Oameni si oameni, intre oameni.
Sunt si exeple in care cineva si-a pus sperantele intr-un avocat care in loc sa-l ajute, mai scumpa aiesti respectivul.
Dar intr-o situatie normala, ar fi normal ca fiecare sa fie platit pentru ceea ce stie sa faca si ceea ce a dus la bun sfarsit.

#38
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

View Postandreuta, on 27 aprilie 2014 - 19:16, said:

Am sperat ca aici sunt profesionisti care pot da un sfat juridic...dar se pare ca aici sunt mai multi moralisti.
profesionistii ii gasesti pe forumurile de specialitate. faptul ca pleci nu te scapa de datorie. o sa vina vremea sa te intorci si povestea se reia. ar trebuie sa iti pui treburile in ordine.
te-au dat in judecata sau ai acceptat de buna voie rambursarea? in ce baza ti se opresc bani din salariu?

#39
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postopop, on 27 aprilie 2014 - 18:41, said:

Deci tie ti se pare in regula sa nu restitui imprumutul in conditiile in care l-ai cerut si acceptat ?
Nu mi se pare corect sa nu iti platesti datoriile, dar nu mi se pare corect nici sa te faca "japca" alde Kruk.

View Postopop, on 27 aprilie 2014 - 18:41, said:

TU ai semnat un contract, contract pe care trebuie sa il onorezi, banca si-a facut planul de afaceri pe baza conctractului pe care tu si alti rau-platnici l-au semnat, astfel incat si-au permis sa angajeze oameni. Tu si alti gigei nu ati platit, banca nu a avut bani si a trebuit sa dea afara. TU ai cauzat un prejudiciu bancii, iar conform contractului esti penalizat.
Ai contractat vreodata vre-un credit? Ai auzit de asigurarea creditului, de dobanzi care sunt imense in Romania, fata de restul Europei, tocmai ca sa isi amortizeze "pierderile", ca deh, asigurarea nu iti plateste un credit cu dobanzile pe care i le-ai dat unui fraier "doar cu buletinul"...
Nu le mai plange de mila bancilor, ca acele campanii prin care te invita sa te indatorezi nu sunt campanii de binefacere!

#40
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postgabriel_gavrila, on 27 aprilie 2014 - 19:21, said:

astea-s legende. executorul judecatoresc nu vine de manutza cu reprezentantul Kruk. executorul judecatoresc ationeaza in baza unei sentinte.
daca l-a cautat cineva pt amiabila aceia nu puteau fi decat reprezentantii societatii de recuperare.
daca Kruk sau EOS KSI incearca sa recupereze debite dupa 6 ani in care nu ai fost notificat asupra creantei atunci ce fac e ilegal. incearca doar sa te intimideze si sa te faca sa platesti. nu au cum sa te dea in judecata. dar daca ai fost notificat atunci se schimba situatia!

Executorul te cheama la el si iti pune in vedere ca ai un contract cu banca, acea banca a cesionat contractul catre un tert, si in baza acelui contract el trebuie sa obtina si o sentinta, dar daca tu acolo declari ca iti iei angajamentul ca platesti fata de firma x suma de xxxron luna pana la achitare, acel executor nu da drumul in instanta la dosar, sau tu nu te prezinti la executor, te duci la un avocat si totul o sa se transeze tot in instanta, stiu cateva cazuri concrete.
Kruk in afara de intimidare nu poate face nimic, tot un executor si o instanta a statului transaza problema, totul tine de tine si de avocatul tau.

#41
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postgabriel_gavrila, on 27 aprilie 2014 - 18:54, said:

pai da, dar daca el era plecat cine si-a dat acordul pentru executare?
e foarte vag in detalii. daca nu si-a dat acordul atunci nu putea fi executat decat in baza unei sentinte. daca isi dadea acordul de plata ar fi trebuit sa vireze el banii catre firma de recuperari, nu sa-i fie popriti.
Probabil cand a venit in tara a aflat ca are recuperatorii pe urme, a acceptat sa se inteleaga amiabil si...
Ai dreptate si tu. Nu avem multe detalii...

#42
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postopop, on 27 aprilie 2014 - 19:09, said:

Si toti suntem niste bulangii

E treaba ta ce te consideri.

#43
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postandreuta, on 27 aprilie 2014 - 19:16, said:

Am sperat ca aici sunt profesionisti care pot da un sfat juridic...dar se pare ca aici sunt mai multi moralisti.
Daca ai sa mai frecventezi forumul o sa vezi ca pe aici multi vorbesc (scriu) doar ca sa isi creasca numarul de postari. In fapt nu spun nimic. Isi dau cu presupusul despre una, despre alta. fara a fi fost vreodata in situatia celui ce intreaba. Sau fara a avea cunostinte exacte sa raspunda la ce se intreaba. Doar presupuneri,...
Si nu ma refer strict la cineva anume, chiar daca poate asa de vede la prima vedere. Vorbesc asa in general. Si eu am intrebat uneori un lucru, dar mi s-au dat vreo 20-30 de raspunsuri total pe langa.

#44
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
@andreuta
daca ai acceptat sa dai bani firmelor de recuperare fara sa ai semnat cu ele un contract, angajament de plata, pe o suma fixa atunci esti mai mult decat naiv(a). tu dupa 3 ani afli ca mai ai x lei de plata? cand ai inceput sa platesti trebuia sa stii cat si ce trebuie sa platesti.
dar repet, situatia de mai sus nu implica o poprire pe salariu. daca ai acceptat un angajament de plata atunci trebuia ca tu sa le virezi banii ca si cand ti-ai plati o rata. nu sa iti puna poprire pe salariu.
nu ne-ai spus chiar tot.

#45
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postgabriel_gavrila, on 27 aprilie 2014 - 18:18, said:

[..]datoria o ai pe viata, pana la stingerea creantei. daca firma de recuperari nu te notifica sau nu cerea in instanta recuperarea debitului atunci ntervenea termenul de prescriptie de 3 ani[...]
Ca sa stabilim clar cum e cu prescriptia unei executari silite, articolul 405, aliniatul 1 din Codul de procedura civila spune clar:

Quote

Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia acţiunilor reale imobiliare, termenul de prescripţie este de 10 ani.
iar la aliniatul 3 al acelui articol, se spune:

Quote

Prin împlinirea termenului de prescripţie orice titlu executoriu îşi pierde puterea executorie.

Deci Kruk si ceilalti au termen 3 ani sa isi recupereze datoria. Sa execute silit.
Nu sa trimita biletele de amor si sa astepte ca dobanzile sa ajunga la 1500%.
Iar daca in cei 3 ani te castiga procesul, dar nu te pot executa efectiv pentru a recupera datoria (nu ai bunuri pe numele tau, nu esti de gasit, etc) nu mai exista executare silita.

View Postgabriel_gavrila, on 27 aprilie 2014 - 19:44, said:

[...]nu ne-ai spus chiar tot.
Cam asta inclin sa cred si eu. Ceva e neclar vis-a-vis de acea proprie care nu are la baza o executare silita dispusa de judecator.

Edited by Venboteam, 27 April 2014 - 19:49.


#46
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View PostTiby84, on 27 aprilie 2014 - 19:28, said:


Executorul te cheama la el si iti pune in vedere ca ai un contract cu banca, acea banca a cesionat contractul catre un tert, si in baza acelui contract el trebuie sa obtina si o sentinta, dar daca tu acolo declari ca iti iei angajamentul ca platesti fata de firma x suma de xxxron luna pana la achitare, acel executor nu da drumul in instanta la dosar, sau tu nu te prezinti la executor, te duci la un avocat si totul o sa se transeze tot in instanta, stiu cateva cazuri concrete.
Kruk in afara de intimidare nu poate face nimic, tot un executor si o instanta a statului transaza problema, totul tine de tine si de avocatul tau.

View PostTiby84, on 27 aprilie 2014 - 19:28, said:


Executorul te cheama la el si iti pune in vedere ca ai un contract cu banca, acea banca a cesionat contractul catre un tert, si in baza acelui contract el trebuie sa obtina si o sentinta, dar daca tu acolo declari ca iti iei angajamentul ca platesti fata de firma x suma de xxxron luna pana la achitare, acel executor nu da drumul in instanta la dosar, sau tu nu te prezinti la executor, te duci la un avocat si totul o sa se transeze tot in instanta, stiu cateva cazuri concrete.
Kruk in afara de intimidare nu poate face nimic, tot un executor si o instanta a statului transaza problema, totul tine de tine si de avocatul tau.
Taranul roman gandea cu capul lui.
Totul se reduce de fapt la bunul simt.
  • Este de bun simt ca tunci cand ai nevoie de bani sa te indatorezi.
  • Este de bun simt sa-ti platesti datoriile.
  • Este de bun simt ca atunci cind rambursezi imprumutul sa dai mai mult, sa simta si cel care te-a imprumutat ca a facut  profit.
  • Este de bun simt ca atunci cand te ocupi de o afacere (banca) care presupune sa dai bani cu imprumut (camata) sa intelegi ca exista riscuri.5.
  • Este de bun simt sa incerci sa mimimalizezi riscurile. Este de bun simt ca pentru minimalizarea riscurilor sa apelezi la contracte de asigurare si la recuperatori.( nu ma refer aici la recuperatorii aceia de tip mafiot, ci la cei care au statut legal)
  • .Este de bun simt sa intelegi ca viata te poarta pe valuri, care te joaca cum vor ele si apar situatii in care nu mai poti face fata obligatiilor pe care le-ai contractat (datoriile respective)
  • Abia acum intervine statul roman, care desi a reglementat activitatea recuperatorilor de credite, ai lasa pe acestia sa sara calul. Cunosc situatii in care recuperatorii acestia au folosit impotriva datornicilor chiar si metode mafiote (SMS-uri de amenintare)
Daca era un om normal insituatia bancii, adica el afost ce care a creditat pe cineva? ce putea face in cazul in care nu recupera datoria intr-un termen rezonabil? Spunea : "duca-se pe pustii", "cine face ca mine, ca mine sa pateasca" si isi lua adio de la suma respectiva.
          Este deci de bun simt ca si banca la un moment dat a facut acelasi lucru, a spus "duca-se". Problema bancii  este ca daca zice "duca-se" are nevoie de un act prin care sa introduca in contabilitate aceasta expresie.
Iar acest act, nu este eliberat decat de o instanta judecatoreasca.

#47
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

View PostVenboteam, on 27 aprilie 2014 - 19:47, said:

Ca sa stabilim clar cum e cu prescriptia unei executari silite, articolul 405, aliniatul 1 din Codul de procedura civila spune clar:

Deci Kruk si ceilalti au termen 3 ani sa isi recupereze datoria. Sa execute silit.
Nu sa trimita biletele de amor si sa astepte ca dobanzile sa ajunga la 1500%.


recuperatorii au 3 ani sa inceapa recuperarea datoriei. ca o recupereaza efectiv in 20 ani e altceva.

Edited by gabriel_gavrila, 27 April 2014 - 20:17.


#48
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
Prescriptia executarii silite este de 3 ani, insa poate fi intrerupta ori de cit ori se intocmeste un act de executare.
Intreruperea are drept efect inceperea unui nou termen de 3 ani.
Teoretic, poti mentine o executare silita cit doreste creditorul fara sa se prescrie vreodata. este suficient ca executorul sa trimita o noua poprire catre banci ca sa verifice daca intre timp debitorul nu cumva a deschis noi conturi bancare si prescriptia este intrerupta. Iar acest lucru nu presupune si comunicarea catre debitor a vreunui act de executare.

#49
andreuta

andreuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 23.05.2008

View Postgabriel_gavrila, on 27 aprilie 2014 - 19:50, said:

recuperatorii au 3 ani sa inceapa recuperarea datoriei. ca o recupereaza efectiv in 20 ani e altceva.


Deci mai spun o data :

acu vreo 7-8 ani aveam un card de credit de pe care luam...,bagam,...luam... samd

La un moment dat mi s-a ivit oportunitatea sa lucrez afara  si am lasat balta treburile in tara printre care si acest card cu vrteo 20 milione descoperire (nu mai stiu exact   suma)

Evident ca daca nu plecam atunci acum as fi avut probleme mult mai grave  in viata (deci ma felicit ca am plecat)

Asa  ca nu am mai  avut nici o legatura cu romania...si banca m-a somat sa platesc ...si ma somat si ma somat si eu nimica ....si au dat creanta la executor ...si asta ma somat si el, si ma somat ...si ma somat ...ca l-a un moment dat eu aveam posta plina de o tona de somatii..pe care nu le baga nimeni in seama.

Deci eu nu am raspuns de loc la nici o somatie vreo cativa ani.

M-am intors in tara si m-am angajat de vreo 3 ani , iar la firma a venit o hartie de executare silita a 30%din salariu de la acest executor.(pe cartea de munca am salar minim)

timp de vreo 3 ani am platit circa 2 milione  pe luna adica de peste 3 ori datoria...

Am zis logic ca se cam apropie de final si abia acuma am sunat la executor sa vad concrtet cat  ,ai am de plata..si surpriza...mai am de plata vreo 50 de milioane...adica de vreo 10 ori datoria initiala

Din momentul ala am zis stop...asta e camatarie deja...si am inceput sa caut solutii sa-i opresc pe astia.

DECI :  executarea este in desfasurare,,,si eu abia acuma m-am trezit sa fac ceva...daca se mai poate.

Daca nu se poate ... atunci plec ...

Nu ma interesat sa vorbesc inainte cu executorul pt. ca nu am simtit ca dau pe luna 2 mil,ioane...dar nici sa dau o suta de ani cate 2 milioane ....

SI IN CONCLUZIE ...se poate intrerupe executarea, sau anula sau altceva,,,etc

Eu castig fff bine si nu pot sa-mi pun tot salariul pe cartea de munca  din cauza astora...dar afara nu as avea probleme cu ei

Oricum problemele astea ce le am acuma cu executarea asta sunt minore fata de ce probleme as fi avut daca nu plecam afara...probleme minore dar la care caut solutii

Inca caut solutii...legale

#50
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014

View PostXFR, on 27 aprilie 2014 - 16:54, said:


Nu, notificarile nu se iau in calcul daca nu sunt cu confirmare de primire sau apel telephonic inregistrat.
Evident.....asa am si eu destule plicuri de vreo 5 ani prin cutia postala.  Recomandatele nu ma intereseaza...Posted Image
Le urez,sugus mult si bine,iar daca vin cu vreo executare,asmut avocatii pe ei.

#51
andreuta

andreuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 23.05.2008

View Postgabriel_gavrila, on 27 aprilie 2014 - 19:50, said:

recuperatorii au 3 ani sa inceapa recuperarea datoriei. ca o recupereaza efectiv in 20 ani e altceva.


Deci mai spun o data :

acu vreo 7-8 ani aveam un card de credit de pe care luam...,bagam,...luam... samd

La un moment dat mi s-a ivit oportunitatea sa lucrez afara  si am lasat balta treburile in tara printre care si acest card cu vrteo 20 milione descoperire (nu mai stiu exact   suma)

Evident ca daca nu plecam atunci acum as fi avut probleme mult mai grave  in viata (deci ma felicit ca am plecat)

Asa  ca nu am mai  avut nici o legatura cu romania...si banca m-a somat sa platesc ...si ma somat si ma somat si eu nimica ....si au dat creanta la executor ...si asta ma somat si el, si ma somat ...si ma somat ...ca l-a un moment dat eu aveam posta plina de o tona de somatii..pe care nu le baga nimeni in seama.

Deci eu nu am raspuns de loc la nici o somatie vreo cativa ani.

M-am intors in tara si m-am angajat de vreo 3 ani , iar la firma a venit o hartie de executare silita a 30%din salariu de la acest executor.(pe cartea de munca am salar minim)

timp de vreo 3 ani am platit circa 2 milione  pe luna adica de peste 3 ori datoria...

Am zis logic ca se cam apropie de final si abia acuma am sunat la executor sa vad concrtet cat  ,ai am de plata..si surpriza...mai am de plata vreo 50 de milioane...adica de vreo 10 ori datoria initiala

Din momentul ala am zis stop...asta e camatarie deja...si am inceput sa caut solutii sa-i opresc pe astia.

DECI :  executarea este in desfasurare,,,si eu abia acuma m-am trezit sa fac ceva...daca se mai poate.

Daca nu se poate ... atunci plec ...

Nu ma interesat sa vorbesc inainte cu executorul pt. ca nu am simtit ca dau pe luna 2 mil,ioane...dar nici sa dau o suta de ani cate 2 milioane ....

SI IN CONCLUZIE ...se poate intrerupe executarea, sau anula sau altceva,,,etc

Eu castig fff bine si nu pot sa-mi pun tot salariul pe cartea de munca  din cauza astora...dar afara nu as avea probleme cu ei

Oricum problemele astea ce le am acuma cu executarea asta sunt minore fata de ce probleme as fi avut daca nu plecam afara...probleme minore dar la care caut solutii

Inca caut solutii...legale

#52
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
in primul rand NU mai pune botul la toate informatiile eronate care le-ai primit in posturile anterioare ,

in al doilea rand mergi la executorul judecatoresc si cere o copie dupa dosarul tau sa te lamuresti de ce suma ta a ajuns la nivelul ala de plata ,

ei sunt obligati sa-ti dea o copie cu sutele de pagini din dosarul tau contra cost - xerox , ia-l , studiaza-l si apoi vezi daca merita sa te consulti cu un avocat , costa 100 lei o consultatie

executorul trebuia sa emita DOAR o simpla anuntare la fiecare 6 luni la ultima adresa de domiciliu cunoscuta a ta si asa se tot prelungea termenul prescriptiei ,

nu e obligat sa te anunte personal ,

ei pot lipi efectiv anuntarea la scara blocului si face o poza la usa

nu scapi , plateste acum si scapi , daca poti sa te intelegi direct cu cei care te executa - firma executoare (nu cu executorul judecatoresc)sa le platesti in avans o suma mai mica decat cea finala !

negociaza cam la 60-70% din suma care o ai de plata , vor accepta... o sa vezi ca ei abia asteapta sa inchida cate un dosar

de scapat , nu scapi ...cam asta e , daca executorul si-a facut bine treaba !

sunt trecut prin asta cu o prietena - de la 200 lei restanta de plata , se facuse cam 7500 ron in 6 ani , apoi am platit 4800 lei si s-a inchis dosarul!

#53
andreuta

andreuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 23.05.2008
scuze pt. postul dublu...mi s-a blocat calculatorul si am apasat de mai multe ori pe publica

#54
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Nu pune botul la propagandistii Kruk, vezi cazul de mai sus eu ti-am spus informatii obtinute dintr-o consultatie avuta cu un avocat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate