Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

14 miliarde de ani doar pentru circul de azi?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
306 replies to this topic

#271
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

View Postkolfleading, on 26 aprilie 2014 - 11:14, said:

Si comunismul a fost ipoteza oficiala...
Si politeismul grecilor si romanilor a fost ipoteza oficiala...
Si big-bang-ul si evolutia sunt ipoteze oficiale. Pentru ele nu-ti faci probleme?

#272
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postjohnnickelby, on 26 aprilie 2014 - 14:08, said:

Si big-bang-ul si evolutia sunt ipoteze oficiale. Pentru ele nu-ti faci probleme?

Cum ti-ai permis sa te legi de sfantu' graal al ateilor? Posted Image
Aia e bune, dom'le.

Edited by SOCRATE_MMXII, 26 April 2014 - 15:57.


#273
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

View PostSOCRATE_MMXII, on 26 aprilie 2014 - 15:56, said:

Cum ti-ai permis sa te legi de sfantu' graal al ateilor? Posted Image
Aia e bune, dom'le.
Eeeeeh! Asa sunt eu, mai curios. Da' la ei nu conteaza. Daca nu sunt bune astea vor fi altele, da' pana atunci ei sunt siguri de astea. Posted Image

#274
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postcuculili, on 26 aprilie 2014 - 09:44, said:


Nimicul (dar ala chiar Nimic) s-a strafulgerat el asa de nebun dar uite daravela: este legiferat pro-viata in aceasta incercare.
hai sa lamurim o chestie......NIMICUL nu a existat niciodata, savantii sustin ca a existat acel punct de singularitate prin urmare nimeni nu poate sa spuna ca nu era NIMIC si pe urma a aparut TOTUL....acel punct de singularitate era(dupa parerea mea) un fel de back up al Universului dupa care "s-a instalat" peste tot...
adica energia s-a transformat ulterior in materie, in fapt materia este energie in stare de repaos(un repaos aproximativ)

cum a aparut acel punct de singularitate? inca nu stim dar posibil sa fi fost vesnic
revenind la idea de divinitate ei bine povestea suna frumos dar in general e buna doar pe hartie, realitatea noastra pare mai degraba ca respecta legile dure ale Universului si nu are sentimente....
daca noi vedem o constelatie in forma de lebada nu inseamna ca acolo e chiar o lebada ci stele si praf cosmic, asa si cu D-zeu...a crede orbeste in povestea asta nu o face si adevarata...

#275
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdacoroman2310, on 26 aprilie 2014 - 09:46, said:

Ipoteza este oficialã pentru cã este bunã, nu este bunã pentru cã este oficialã.
...
Fiecare își alege ipoteza oficialã dupã cum îl taie capul
Un rationament care te duce la aceasta contradictie nu poate fi unul corect.


View Postdacoroman2310, on 26 aprilie 2014 - 09:46, said:

Eu spun: afirmațiile extraordinare obligã la tolerarea unei absențe extraordinare a dovezilor.
...
trebuie sã existe o ipotezã de maximã însemnãtate care nu are nevoie de absolut nicio justificare pentru a fi ocrotitã.
...
Dar o ipotezã-de-aur oricare ar fi ea trebuie sã ai neaparat.
Teoria asta mergea probabil pe vremea crescatorilor de capre din epoca de bronz.
Astazi insa suna a sarlatanie.


View Postjohnnickelby, on 26 aprilie 2014 - 14:08, said:

Ateii aduc un afront Universului imputîndu-i lipsa de voințã și rațiune.
Deepity.


View Postjohnnickelby, on 26 aprilie 2014 - 14:08, said:

Si big-bang-ul si evolutia sunt ipoteze oficiale. Pentru ele nu-ti faci probleme?
1. In favoarea big-bang-ului si in favoarea evolutiei exista dovezi.
2. In numele evolutiei si al big-bang-ului nu s-au purtat razboaie.
3. Suporterii teoriei evolutiei nu te ameninta ca o sa ajungi in iad daca nu te conving dovezile.

#276
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 26 aprilie 2014 - 15:56, said:

Cum ti-ai permis sa te legi de sfantu' graal al ateilor? Posted Image
Aia e bune, dom'le.
mistocareala asta ieftina nu ne poate releva adevarul despre Univers, a inventa povesti nu schimba cu nimic realitatea ci doar o face mai "colorata" pentru naivi, daca ceea ce sustin savantii par prostii inchipuie-ti cum suna povestea religioasa...

#277
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostValmont43, on 26 aprilie 2014 - 16:31, said:

hai sa lamurim o chestie......NIMICUL nu a existat niciodata, savantii sustin ca a existat acel punct de singularitate prin urmare nimeni nu poate sa spuna ca nu era NIMIC si pe urma a aparut TOTUL....acel punct de singularitate era(dupa parerea mea) un fel de back up al Universului dupa care "s-a instalat" peste tot...
adica energia s-a transformat ulterior in materie, in fapt materia este energie in stare de repaos(un repaos aproximativ)
Asta să i-o spui lui Krauss și Hawking. Că ei afirmă contrariul.

#278
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmario_bril, on 26 aprilie 2014 - 16:36, said:

Asta să i-o spui lui Krauss și Hawking. Că ei afirmă contrariul.
arata-mi si mie unde scrie ca nu exista NIMIC

#279
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostValmont43, on 26 aprilie 2014 - 16:40, said:

arata-mi si mie unde scrie ca nu exista NIMIC
Scrie că BB s-a făcut de unul singur, din nimic. Chiar din nimicul ăla filozofic sau religios. Nu e suficient?

Edited by mario_bril, 26 April 2014 - 16:44.


#280
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmario_bril, on 26 aprilie 2014 - 16:43, said:

Scrie că BB s-a făcut de unul singur, din nimic.
cine spune asta?

#281
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostValmont43, on 26 aprilie 2014 - 16:46, said:

cine spune asta?
Nen-tu Krauss și Hawking, parcă adineauri ți-am spus. Nu ești atent?

#282
Abc2015ro

Abc2015ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 18.03.2014

View PostValmont43, on 26 aprilie 2014 - 16:31, said:

realitatea noastra pare mai degraba ca respecta legile dure ale Universului si nu are sentimente....

Mai copilasi, ce aveti voi de sunteti incapabili sa va dati seama ca si voi faceti parte din univers ? Ce tot aveti de vorbiti despre univers ca si cum ceea ce exista in afara noastra e independent de noi ? Trezirea mai copilasi. Si noi facem parte din univers. Si hei ! Avem sentimente ! Deci universul insusi are sentimente.

Offf... greu cu indoctrinarea asta din scoli. Cum ii invata ea pe elevii constiinciosi ca noi nu facem parte din univers...

Edited by Abc2015ro, 26 April 2014 - 17:01.


#283
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostAbc2015ro, on 26 aprilie 2014 - 17:01, said:

Mai copilasi, ce aveti voi de sunteti incapabili sa va dati seama ca si voi faceti parte din univers ? Ce tot aveti de vorbiti despre univers ca si cum ceea ce exista in afara noastra e independent de noi ? Trezirea mai copilasi. Si noi facem parte din univers.
pai cu totii facem parte din Univers, numai ca unii cred ca sunt creati de nu-s ce creator
adicatalea parintii lor n-au avut niciun rol Posted Image
aka nu-s ce zeu ar fi decis nasterea lor, parintii avand rol doar de recipient....

#284
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostValmont43, on 26 aprilie 2014 - 17:08, said:

pai cu totii facem parte din Univers, numai ca unii cred ca sunt creati de nu-s ce creator
adicatalea parintii lor n-au avut niciun rol Posted Image
aka nu-s ce zeu ar fi decis nasterea lor, parintii avand rol doar de recipient....
Mecanismele de procreare nu sunt ale noastre, să știi. De altfel, porunca dată de Dumnezeu, sună așa:

Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul

Edited by mario_bril, 26 April 2014 - 17:13.


#285
Abc2015ro

Abc2015ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 18.03.2014

View PostValmont43, on 26 aprilie 2014 - 17:08, said:

pai cu totii facem parte din Univers, numai ca unii cred ca sunt creati de nu-s ce creator
adicatalea parintii lor n-au avut niciun rol Posted Image
aka nu-s ce zeu ar fi decis nasterea lor, parintii avand rol doar de recipient....

Daca universul este de asa natura incat sa dea nastere la sentimente, atunci eu deja as incepe sa ma indoiesc de legile alea absolute cu care ne pacalesc fizicienii. Iar daca nu exista astfel de legi... eheee... Cum zicea cineva, nu mai stiu cine, stiinta actuala ne prezinta o lume in care noi nu traim. Noi traim intr-o cu totul alta lume.

Evident, nu zic sa ne intoarcem spre zei. Dar zic sa ne deschidem sufletul spre o cu totul alta lume fata de cea care ne este prezentata de catre stiinta. Lumea este altceva, este mult mai minunata de atat. Primul pas cand esti tanar este sa te uiti la stele si sa te minunezi: "Wow in ce lume traim." Dar aceasta mirare e orientata doar spre partea nevie a existentei. Dar pe masura ce inaintam in varsta, ar trebui sa incepem sa realizam din ce in ce mai bine ca lumea in care ne aflam are si o componenta vie. Iar mirarea noastra trebuie sa creasca. "Wow, traim intr-o lume in care exista viata." E o mirare mult mai profunda pentru sufletul nostru.

#286
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmario_bril, on 26 aprilie 2014 - 17:13, said:

Mecanismele de procreare nu sunt ale noastre, să știi.
aha, de-aia ii spun uneori prietenei mele ca are o pasarica divina...Posted Image

#287
Abc2015ro

Abc2015ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 18.03.2014
Ia uite ce frumos s-a facut locul de langa bloc pe care l-am readus la viata.

Attached Files



#288
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostAbc2015ro, on 26 aprilie 2014 - 17:21, said:

Ia uite ce frumos s-a facut locul de langa bloc pe care l-am readus la viata.
si ce e cu asta???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate