Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Regent toxic?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
FlaviusFo

FlaviusFo

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.02.2014
Salut! Medicul veterinar mi-a recomandat sa dau prin casa cu o solutie impotriva puricilor numita Regent(diluat in apa). Mi-a spus ca nu e toxic nici pentru oameni, nici pentru caini si ca pot folosi solutia cu cateii in casa. As vrea sa stiu in cazul in care ei inhaleaza solutia sau ling pe jos nu se pot intoxica? Nu ar trebui sa ii scot afara din casa cat timp pulverizez toata casa? E atat de sigura solutia incat nu afecteaza absolut deloc cainii?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e destul de toxic si pentru oameni,ei recomanda diluarea o fiola la 20 litri apa... dar ca sa fie eficient o diluezi cu maxim 1 litru
e mai mult pentru gandaci... cu puricii nu stiu cum se intelege
noroc ca nu mai exista regent Posted Image stiu ca fost retras de pe piata si nu mai este avizat de acum cativa ani...

Edited by Nero-d, 09 April 2014 - 17:02.


#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
nu mai este avizat, dar de gasit se gaseste. sau se gasea...

pe de alta parte eu n-as da cu caini in casa, stiu ca atunci cand era avizat il cumparam de la o farmacie veterinara si imi atrageau mereu atentia ca este extrem de toxic, cel putin pt oameni.

#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Substanta activa din Regent (fipronil) este aceeasi si in produsul Frontline.

#5
FlaviusFo

FlaviusFo

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.02.2014
Am cumparat astazi o solutie de la farmacie, se numeste Regemi. Mi-a spus ca e foarte buna, ca se dilueaza in 0,5L apa si ca nu pateaza, nu miroase, nu este toxica nici pentru oameni, nici pentru caini. Insa eu vreau sa ma asigur, pentru ca ultima oara cand un medic veterinar (altul, nu actualul) i-a administrat cainelui meu un antiinflamator, mi-a spus ca nu are niciun efect secundar, insa in 2 ore de la administrare i-au trebuit perfuzii.

Edited by FlaviusFo, 09 April 2014 - 22:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate